Érdekes adatok vizualizálva

Gyönyörű Adat

Gyönyörű Adat

Az egykori brit birodalom majdnem akkora volt, mint a Hold

2018. november 28. - adatvizual

1913-ban a Föld lakosságának csaknem negyede (23%-a), nagyjából 412 millió ember brit uralom alatt élt. A brit gyarmatbirodalom 1921-ben érte el legnagyobb területi kiterjedését, amikor is a britek által uralt szárazföld területe nagyjából 35.5 millió km2 volt. Ez körülbelül 94%-a a Hold felszínének, annak 37.9 millió km2-es területével.

A brit birodalom területi csúcspontján magába foglalta Ausztráliát, Óceánia egy részét, Indiát és Délkelet-Ázsia bizonyos területeit, Afrika egy részét és Kanadát. 

Forrás: reddit

Amerikai logopédus vagy? Akkor nő vagy.

A Four Pillar Freedom cikkében összegyűjtötték, mely foglakozásban dominálnak a férfiak és melyekben a nők az Egyesült Államokban.

Ez alapján a nők által legjobban dominált szakma a logopédus, ebben a szakmában az alkalmazottak 98%-a nő. Hasonlóan nőuralom van az óvónők, fogorvos asszisztensek, személyi asszisztensek és dietetikusok körében, itt 94% felett van a nők aránya.

A férfiak ugyanakkor élen járnak a villanyszerelésben, az ebben a szakmában dolgozók 99.4%-a férfi. De a tetőfedők, kőművesek, autószerelők és bányagép kezelők (!) közel 99%-a szintén férfi.

A legkiegyenlítettebb a nemek aránya a hirdetésszervezők, optikusok és bolti eladók között. Itt nagyjából 50-50%-ban képviseltetik magukat a férfiak és a nők.

nemek_aranya.png

 

A teljes vizualizáció böngészhető itt: http://www.fourpillarfreedom.com/visualizing-u-s-occupational-employment-by-gender/

Pár centért az ürbe?

rocket-launch-costs-trend.jpg_986x881

A Future Timeline cikke szerint 2100-ra csak néhány centbe fog kerülni 1 kg tömeg feljuttatása alacsony Föld körüli páyára (max. 2000 km a felszíntől számítva).

Az űrbe való feljutás hagyományosan nagyon drága dolog. 1981-ben az űrsiklók minden egyes kilogrammjának űrbe juttatása nagyjából 85 ezer dollárba került. Az árak azonban minden évtizedben csökkentek az új technológiák megjelenésével, illetve a magán szektor belépésével a rakéta iparba. 1995-ben már csak 27 ezer, tíz év múlva, 2006-ban már csak 10 ezer dollár volt a kilogrammonkénti ár. 

A SpaceX Falcon Heavy rakétája 2020-ra 1000 dollár alá viszi majd ezt a költséget, a NASA célja 2040-re pedig hogy ez a költség mindössze néhány 10 dollár legyen kilogrammonként. Az egyelőre csak a képzeletekben és a tervekben létező űrlift (space elevator) még drasztikusabban csökkentheti ezt a számot.

Az évszázad második felére az űrutazás akár a hétköznapi emberek számára is elérhetővé válik. A cikk szerint a nem túl távoli jövőben egy űrhotelben való látogatás egy olyan rutin tevékenység lesz, mint Amerikából átruccanni Európába egy nyaralásra.

Élet a halál után a Wikipédián

Amikor egy híresség meghal, a Wikipédia oldalának látogatottsága ugrásszerűen megnő. Na de mennyire?

Prince halálának hírére 2016 áprilisában felrobbant az internet, az átlag 50 ezerről 48 órán belül 11 millióra növekedett a néhai popsztár Wikipédia bejegyzésének napi látogatottsága. Stephen Hawking, David Bowie és Carrie Fisher halála is mind-mind óriási látogatottság növekedést okozott a Wikipédia oldalukon.

wiki_death.png

Bár nem tökéletes, a halálukat követő látogatottság növekedés a Wikipédián egyfajta fokmérője egy adott személy kulturális és társadalmi hatásának. Minél ikonikusabb az elhunyt, vagy minél nagyobb a tragédia, annál nagyobb a növekedés az első 48 órában.

Az első 48 óra azonban csak egy része a történetnek. Vajon mennyi idő után áll vissza a látogatottság a normális szintre? A szomorú valóság, hogy néhány személy esetén 1 héten belül visszaáll minden a régi kerékvágásba. Ez persze nem jelenti azt, hogy a világ ilyen hamar átlép a haláluk fölött. Néhányuk Wikipédia oldalának látogatottsága azonban még 1-2 évvel a haláluk után sem áll vissza a normális szintre, haláluk valószínűleg ismertebbé, érdekesebbé tette őket és munkásságukat, különösen ha annak körülményei nem hétköznapiak. 

Név Látogatottság normalizálódásáig eltelt idő (hét) 
Charles Manson, Fidel Castro, Carrie Fisher 1
Miguel Ferrer, Chuck Berry, Roger Moore 2
Muhammad Ali 3
David Bowie 4
Alan Rickman 5
Prince 7
Tom Petty 8
George Michael 11
Natalie Cole 12
Chris Cornell, Dolores O'Riordan, Chester Bennington még nem állt vissza

 

A cikk eredetije még több ismert névvel és interaktív tartalommal: https://pudding.cool/2018/08/wiki-death/

süti beállítások módosítása