Digitális világ és a gyerekek.

DigiKölyök Blog

DigiKölyök Blog

Milyen tabletet vegyünk a gyereknek?

2018. január 24. - Tibi_75

Ilyen kérdéseket szoktam kapni az ismerősi körben olyanoktól, akik kevésbé járatosak a kütyük világában.

Pedig pont ezt a kérdést kell leginkább laikusként megközelíteni, főként ha kisgyerekekről van szó, mondjuk általános iskola alsó tagozat (4. osztályig) bezárólag. Alsó határt pedig nyilván a szülő dönti el.

10 éves kor alatt is nyilván lehet tiltani, de én ezt nem tudtam és nem is akartam megtenni, felette meg már szerintem a hagyományos értékekhez jobban ragaszkodó szülők is ostrom alá kerülnek, hisz már "mindenkinek van" tabletje / telefonja / űrhajója a suliban.

Na de visszakanyarodva a technikai paraméterekhez: ebben a (kis)gyerekeknek való kategóriában szerintem kevésbé fontos a hosszú paraméterlista böngészése és soronkénti összehasonlítása. Nem mondom, hogy nem jobb, ha a processzor sebessége magasabb, 2 mag helyett 4 mag van, van HDMI kimenete, újabb Android van rajta, jobb felbontású, nagyobb megapixeles a kamerája, stb.

Ezek mind fontosak lehetnek, de nem biztos, hogy ilyen célra szánt eszköz esetén én többet adnék érte. Nem kívánok az Android / iOS(Apple) csatába beszállni, mivel mindkettőből van otthon, és mindegyiket jónak tartom a maga nemében, de ár és cél miatt alapvetően az Android-os 7"-os tabletek jöhetnek számításba.

A közvetlen családban a következő dolgok miatt kellett selejtezni, esetleg javíttatni tabletet:

  • azonnal lemerült, csak töltőn lehetett hasznáni
  • ez egy másik példány: tönkrement a töltőcsatlakozó (töltőn való használat miatt)
  • leesett, eltört a kijelző (cseréltem, de utána már nem volt az igazi)

 

Tehát véleményem szerint a szempont: jó legyen az akksija. Pont. Nyilván nem baj, ha a legújabb menő játékok futnak rajta, minél szebben, minél gyorsabban.

De ha leesik, akkor nagy eséllyel mindegyik törik, így drágát semmiképpen sem vennék, a legolcsóbbaknak ("noname") meg az akkumulátor a gyenge pontja. A többit meg tesztekből, véleményekből, kommentekből ki lehet deríteni. Ha nincs ilyen, akkor a gyári paraméterek is megteszik (akku kapacitás mAh-ban, vagy üzemidő órában). Persze ez olyan, mint az autók fogyasztása, azaz gyári mérések alapján, így fenntartásokal kezelendő.

Amire még érdemes lehet áldozni, az a memória mérete. Pl.: 8 GB ROM / 1 GB RAM. Ez alatt én már nem vennék tabletet, ha több az csak jobb. Több APP-ot lehet telepíteni rá, amit lehet, azt meg a külső micro SD kártyára kell másolni (képek, videók). 

Ez utóbbi nem kötelező, ha kicsi a büdzsé, ráér később is venni pár ezer forintért, ha szükséges.

Hogy konkrét márkákat is írjak: BeeX, Asus, Lenovo. Ezek 20-25eFt-os kategóriában vannak (illetve a régebbi változataik voltak anno), nagyjából teljesítik ezeket az igényeket. Volt noname is, kb. 12eFt-ért, de pont az volt, aminek az akkumulátora vált használhatatlanná.

Ha ez sem elég, fizetett reklám helyett pár link, amit én most megfontolnék megvételre:

Lenovo, Edigital

esetleg ezt megnézném. Nincs vele tapasztalatomm de nem írnak rosszakat róla:

Alcatel, Media Markt

Ha van jó / rossz tapasztalatod, akkor ne tartsd magadban, mehet a kommentek közé! :) 

 

VR Box - Virtuális Valóság szemüveg

Elmúlt a Karácsony, újra elkezdődött az iskola, és persze az első kérdések között merült fel, hogy ki mit kapott. ...és ugyanezt folytatva otthon, hogy mi miért nem kaptunk olyat? Például egy Virtuális Valóság Szemüveget, magyar nevén VR (Virtual Reality) szemüveg. Vagy doboz, akárhogy is hívhatjuk...

Mert drága. Mert nem kaphatsz meg mindent. Meg mert minek. Jó, jó, de a zsebpénzből. De ez drága, nézd!

70.000-100.000Ft, típustól függően. De van itt nem tudom mi ez is. Ja, ebben nincs semmi kijelző, csak a szemüveg. 16eFt. Ja nem, van 10eFt-ért is. Hmm..... Akkor kukkantsuk meg ebay-en. Ott is 2-3eFt. Van 2eFt alatt is. Na jó, 2700Ftért van olyan, amihez van bluetooth távirányító is. És ebben persze már a postaköltség is benne van. Na jó, akkor ezt kipróbáljuk, majd néha megkapod Apa telefonját, arra a pár körre nem kell drágább felszerelés.

És megérkezett.

img_6814.JPG

 A papírdoboz kicsit megnyomódott, de nem vészes, belül minden rendben.

img_6817.JPG

A csomagban maga a szemüveg, a távirányító, minimális angol és kínai leírás, és még egy miniatűr méretű tisztító kendő is belefért.

Maga a szemüveg nem egy rakétatudomány, egy állítható telefontartó és egy szintén állítható optika. Ja, és egy állítható fejpánt is. Szóval elég jól személyre szabható.

img_6818.JPGimg_6820.JPG

A VR Box bal oldalán lévő fület fiókszerűen kihúzva beilleszthető a telefon. Előtte persze érdemes rátölteni egy-két programot, amit direkt ilyen eszközökhöz terveztek, ingyenesen elérhetőek iOS-re és Androidra is. 

img_6821.JPG

A távirányító két AAA-s elemmel működik, am nem tartozék. Szokásos bluetooth eszközként keresve és párosítva működik. Bár egyelőre a hangerő állításon kívül nem találtam olyan APP-ot, ami ezt kihasználná.

img_6823.JPG

Egyelőre egy hullámvasutas programot próbáltunk ki családilag (VR Roller Coaster), amiben nem kell semmit sem csinálni, csak nézni. De nekem tetszett, bármerre fordítottam a fejem éppen azt láttam, amit gondoltam, hogy ott van. :) De elég a VR rövidítést beírni a keresőbe, és rengeteg lehetőség van még a szórakozásra. Azt hiszem most pár napig sűrűbben kell majd a telefonomat a töltőre dugnom... :D

Üdv,

Tibi

 

Ami még érdekelhet:

Milyen tabletet vegyünk a gyereknek?

Üdvözöllek a digikolyok.blog.hu-n!

Gyakorló apaként eljött az idő, amikor már a gyerekeim nem csak  az általam mutatott eszközöket szeretnék kipróbálni és velük játszani, hiszen van saját életük, saját barátaik, és látnak ezt-azt itt is ott is.

Meg tudják nyitni a YouTube-ot, tudnak keresni, befolyásolja őket a digitális világ. A blog célja nem ezen eseménysorozat nevelési megközelítése, a szabad / nem szabad eldöntése, hisz erre vannak hozzáértők, akik meg tudják fogalmazni sarkos véleményüket. Tudjuk, hogy vannak különböző betűkkel megjelölt generációk, leírva azon személyek - jelen esetben gyerekek - általános viselkedésüket és preferenciáikat, ami azért jó, mert tudjuk mondani, hogy "bezzeg az én időmben" nem így volt, másrészről meg a mi gyerekünk pont nem ilyen. Vagy az egyik ilyen, a másik meg olyanabb.

Én inkább a saját szemszögemből vizsgálom a dolgokat, sőt a gyerekeimmel együtt érdeklődöm a ilyesfajta újdonságok iránt, és ha már itt tartunk és véleményt alkotok, akkor azt megosztom másokkal is.

A Bécsből behozott első számítógépemet annak idején kétkedve nézegették szüleim (nagyszüleimről nem is beszélve...) és kérdezgették, hogy mire jó ez játékon kívül. Akkor még nem tudtam válaszolni nekik, de ma már kevés munkahely képzelhető el számítógép nélkül. Ma is méregethetve tekinthetünk bizonyos eszközökre, de biztosak lehetünk benne, hogy valamilyen formában ezek lesznek a jövő mindennapos elmei. Egy okosóra, egy egészségügyi applikáció, egy intelligens játék, akármi. Nem feltétlen így és ilyen formában, mint ma, de a technológiai fejlődés ezt vetíti előre.

Terveim között szerepel például, abszolút szubjektíven :) : 

  • Milyen eszközök (tablet, telefon, játékok, kamera, kütyü, bármi) léteznek gyerekek számára? Persze "végtelen", de azért van pár saját tapasztalat is. 
  • Sőt, milyen eszközökkel játszottam én és a hozzám hasonlóak a '80-as években. Pl.: Kvarcjáték, TV(tenisz)-játék, Commodore 64 :) ...és mennyi mindent szerettem volna, amit nem kaphattam meg, mondjuk számológépes óra, két képernyős kvarcjáték, nagy versenypálya, rádió-távirányításos autó, beszélő robot... Ez alapján lehetne egy külön lista, hogy ebből a fiaim miket kaptak és kb. hány percet játszottak velük... 
  • Milyen jó és hasznos app-ok (applikácók) vannak gyerekek számára? Na, ez talán több, mint végtelen. 
  • Milyen jó oktatóprogramok (app; PC szoftver) érhetőek el magyar nyelven?
  • Hasznos, érdekes vagy "csak" vicces YouTube videók?
  • Haszontalan, érdektelen vagy szánalmas YouTube videók. Na itt nem sorolnám fel mindet, rengeteg van sajnos.... :(
  • Honlapok, csoportok, blogok, tanácsok, ajánlások, vélemények

 

 

süti beállítások módosítása