Adamson Wise

2020. június 17. 00:10 - ADAMSON

LÉGY JELEN A MOSTBAN!

Eckhart Tolle - A most hatalma című hangoskönyvét hallgatom. A spirituális tanító azt írja:

– Légy jelen a mostban! Ne aggódj a jövő miatt és ne rágódj a múlton! A jövő még nincs itt, fölösleges hát aggódni miatta. A múlt pedig már nincs, fölösleges hát rágódni rajta. Légy jelen a mostban! Arra koncentrálj, ami épp van! Ami körülvesz.

– Nem akarok jelen lenni! Hol legyek jelen? A betonon? A szmogban? A zajban? A tömegben? A sok idegen közt, akik szennyezik a levegőmet, szemetelnek? Akikkel az egyetlen közös élményük, hogy mind a neoliberális kapitalista fogyasztói társadalom GDP termelő rabszolgái vagyunk? Ki akar ebben jelen lenni!? Ebből csak menekülni lehet!

Vidéken akarok lenni, izzadva kapálni, fát metszeni, gyomlálni, magamnak termelni a paradicsomot, a krumplit, a barackot, a tojást. De vidékből is egyre kevesebb van. Az urbanizáció meg az ipar mindent letarol betonnal.

Inkább egy másik bolygón, kéne lennem, távol ettől a szartól, ami ezen a bolygón van… Bár a többi bolygón még élet sincs…

Szólj hozzá!
2020. június 10. 19:47 - ADAMSON

GONDOLAT – Trianon 100

József Attila 14 év alatt eljutott oda, ahova 100 év múltán nekünk is el kéne!

 

1922 – Nem, nem soha! (részlet)

 

„Szép kincses Kolozsvár, Mátyás büszkesége

Nem lehet, nem, soha! Oláhország éke!

Nem teremhet Bánát a rácnak kenyeret!

Magyar szél fog fúni a Kárpátok felett!

(...)

Majd nemes haraggal rohanunk előre,

Vérkeresztet festünk majd a határkőre

És mindent letiprunk! - Az lesz a viadal!! -

Szembeszállunk mi a poklok kapuival!

 

Bömbölve rohanunk majd, mint a tengerár,

Egy csepp vérig küzdünk s áll a magyar határ

Teljes egészében, mint nem is oly régen

És csillagunk ismét tündöklik az égen.

 

A lobogónk lobog, villámlik a kardunk,

Fut a gaz előlünk - hisz magyarok vagyunk!

Felhatol az égig haragos szózatunk:

Hazánkat akarjuk! vagy érte meghalunk.

 

Nem lész kisebb Hazánk, nem, egy arasszal sem,

Úgy fogsz tündökölni, mint régen, fényesen,

Magyar rónán, hegyen egy kiáltás zúg át:

Nem engedjük soha! soha Árpád honát!

 

trianon-terkep.gif

 

1936 – A Dunánál (részlet)

 

„Anyám kún volt, az apám félig székely,

félig román, vagy tán egészen az.

(…)

a sok nemzedék, mely egymásra tör.

A honfoglalók győznek velem holtan

s a meghódoltak kínja meggyötör.

Árpád és Zalán, Werbőczi és Dózsa -

török, tatár, tót, román kavarog

e szívben, mely e multnak már adósa

szelíd jövővel - mai magyarok!

 

 

... Én dolgozni akarok. Elegendő

harc, hogy a multat be kell vallani.

A Dunának, mely mult, jelen s jövendő,

egymást ölelik lágy hullámai.

A harcot, amelyet őseink vivtak,

békévé oldja az emlékezés

s rendezni végre közös dolgainkat,

ez a mi munkánk; és nem is kevés.”

Szólj hozzá!
2020. május 19. 20:57 - ADAMSON

VERS - 2020.05.19

Az élő fába

Hűs lombjaid alatt fekszem

százados gyökereiden,

- Van-e még jogállam?

- Magamtól kérdezem.

Te némán állsz

és csak fotoszintetizálsz

vígan.

 

Nem zavar, hogy COVID miatt

az emberek bezárkóznak?

Ez a végtelen csönd túl nagy itt nálad.

Nem fogalmazol meg magvas gondolatokat,

 

A fülkeforradalom óta eltelt egy évtized.

A NER akkortájt megszületett.

Te akkor is csak a talajból szívtad a vizet,

s párologtattad.

Így hűtötted saját mikroklímádat,

A 2006-os rendőrterror alatt.

Növesztetted ágaidat

önfeledt.

 

A rendszerváltás sokakat lelkesített,

a demokratikus piacgazdaság szele

téged meg sem érintett.

 

56-os forradalom. Ezrek haltak érte!

Te csak álltál itt gyáván a madárcsicsergésbe!

Akárcsak a Holokauszt alatt!

Nem bújtattad honfitársainkat!

 

Fáj-e neked Trianon?

Vegetálsz, mint sok millió magyar.

Az elveszett terület téged nem zavar?

 

Ne rabold hát az időmet!

Nem kell a lombod, nem kell a gyökered!

Megyek a dolgomra, itt hagylak tégedet!

Termelj csak oxigént, kösd meg a szenet!

Gréta Thunberg büszke lehet...

Ne politizálj, ne legyen véleményed!

Ez a végtelen közöny... Heh! Ez való neked!

Szólj hozzá!
2020. május 17. 01:29 - ADAMSON

LÉGSZENNYEZÉS: A CSENDES GYILKOS

Vegyünk egy mély levegőt! Amíg tehetjük... Az ipari forradalom kezdete óta rohamosan romlott a levegő minőség a nagyvárosokban. Olyan katasztrófák kellettek, hogy észbe kapjon a fejlett világ és határértékekkel szabályozni kezdjük a légszennyezés mértékét, mint az 1950-es évek első felében Londonban bekövetkezett füstköd katasztrófa. A brit sajtó által akkoriban csak csendes gyilkosként emlegetett szmog néhány hónap leforgása alatt 12 000 ember életét követelte.

Azóta a szigorodó jogi szabályozás miatt, valamint a szennyező iparágak harmadik világba exportálása által fokozatosan javult a levegő minősége a fejlett országokban. A nyugati fogyasztói társadalmat kiszolgálni igyekvő, rohamléptekben iparosodó Kelet- és Dél-Ázsiában ezzel párhuzamosan viszont rohamosan egyre szennyezettebbé és egészségtelenebbé vált a belélegezhető levegő az azóta eltelt évtizedekben. Így jutottak hát most ők az 50-es évek Londonjának szintjére ami a levegőjük minőségét illeti.

Napjainkra a légszennyezés újra globális problémává vált. Csak az EU-ban 800 000 ember idő előtti halálát okozza évente. Ennek a légúti megbetegedések csak a kisebbik részét teszik ki. Persze nem elhanyagolható az asztma és tüdőrák kockázatának drasztikus emelkedése sem, de a köztudatban talán kevésbé ismert, hogy a szmog elsősorban a szív- és érrendszert károsítja, jócskán megnövelve az infarktus és a sztrók esélyét.

Legveszélyesebb légszennyező részecskék közül fontos kiemelni a PM 2,5-et, azaz a 2,5 mikron és az alatti átmérőjű szálló port, mely képes a tüdőben felszívódni és a véráramba jutni, növelve a szívinfarktus és a sztrók kockázatát. Ugyancsak veszélyesek az olyan mérgező és/vagy rákkeltő anyagok mint a benzol (C6H6), ózon (O3), nitrogén-oxidok (NOx), kéndioxid (SO2) is.

A légszennyezés elsődleges forrásai az ipar, a közlekedés és a villamos energia termelés illetve a lakossági szilárd tüzelés. Hazánkban súlyos probléma a hulladékégetés, mely mára olyan méreteket öltött, hogy fűtési szezonban már rosszabb a levegő vidéken mint akár a fővárosban.

Bár a megújuló energiatermelés rohamosan fejlődik – nő az ilyen technológiák hatékonysága és csökken az ára – a fosszilis energia még mindig behozhatatlannak látszó előnyben van. A bolygón termelt elektromos áram több mint háromnegyedét még ma is kőszéntüzelésű hőerőművekben állítjuk elő. 

A legszennyezőbb iparágak ugyan a fejlett világból a fejlődő országokba „vándoroltak” de a közlekedés még mindig rengeteg ember életminőségét rontja nyugaton is. A légszennyezés globális probléma, az emberiség 90 százaléka él oly mértékben szennyezett levegőben, mely káros az egészségre. Világ szerte 7 millió ember idő előtti halálát okozza a rossz minőségű levegő.

A lakosság arányában Afganisztánban és Pakisztánban követeli a legtöbb áldozatot a szmog. Az áldozatok számát tekintve Kína és India vezet, ami nem feltétlenül meglepő, hiszen a két legnépesebb országról van szó, ám a lakosság arányát tekintve sem túl rózsás a helyzet náluk. Kínában a hivatalos adatok szerint évente 570 000-en halnak meg a légszennyezés okozta betegségekben. Más források szerint a valós számok ennél jóval magasabbak, akár a másfél milliót is megközelítheti. 2008-ban fenn állt a veszélye, hogy a pekingi olimpiát is el kell halasztani az elviselhetetlen szmog miatt. Azóta a helyzet csak romlott. A alábbi képen Peking (nem) látható.

Az Európai Unióban a legrosszabb a levegő minősége Bulgáriában ahol a lakosság 2 ezreléke, mintegy 14 200 ember hal meg évente a szennyezett levegő miatt. Nekünk is van szégyenkezni valónk, ugyanis Bulgária után közvetlenül nálunk – Romániával holt versenyben – a legrosszabb a helyzet 1,6 ezrelékkel. Az Unión belül a svédek szívhatják a legtisztább levegőt, itt a légszennyezés okozta halálozási arány mindössze 298 fő 100 000 lakosra vetítve ami 0,2 ezreléket jelent.

Mit tehetünk hát, hogy egészségesebb levegőt szívhassunk mi és gyermekeink? Szerencsére nagyjából ugyanazt, mint amivel a klímaváltozást is megfékezhetjük. A dekarbonizációval, vagyis a fosszilis tüzelésből származó légszennyezés megállításával két legyet ütnénk egy csapásra, hiszen a légkör szén-dioxid tartalmának mérséklésével nem csak a klímaváltozást tudnánk mérsékelni, hanem sok millió ember életét is megmentenénk. Ráadásul az egészségügyi kiadások csökkennének, az így felszabaduló források pedig fedezetet teremthetnek a fejlettebb, karbonsemleges technológiák fejlesztéséhez és elterjesztéséhez a világon.

Többek között be kell szüntetni a lakossági szilárd tüzelést a fűtési szezonban és növelni kell a városi zöld felületek arányát, valamint a közösségi közlekedés intenzív fejlesztésével párhuzamosan fokozatosan betiltani a belső égésű járművek használatát. Amsterdam vezetése el is kötelezte magát a benzin és dízel járművek betiltása mellett 2030-ra. Budapest is példát vehet róluk.

A cikk nyomtatott, szerkesztett változata az InGreen Magazin 2019. nyári számában jelent meg.

FORRÁSOK:

https://piacesprofit.hu/klimablog/kilencedikek-vagyunk-szennyezett-levego-miatti-elhalalozasok-szamaban-az-eu-ban/

https://piacesprofit.hu/klimablog/stroke-ot-es-szivbetegseget-okoz-a-szennyezett-varosi-levego/

https://www.youtube.com/watch?v=FKBVwX8dVhI

https://www.who.int/gho/phe/outdoor_air_pollution/burden/en/ 

https://energytransition.org

http://www.erdekesvilag.hu/peking-nappal-is-sotetsegbe-borult-a-suru-szmog-miatt/

Szólj hozzá!
2018. július 21. 23:54 - ADAMSON

MIBŐL LEGYEN TÖBB, MŰANYAGBÓL, VAGY HALBÓL?

Másodpercenként 700 kg műanyag kerül az óceánokba. 2050-re több műanyag lesz a tengerekben mint hal.

 

Mikroműanyagok

Az ipari forradalom egyik fontos „vívmánya” az új vegyszerek, gyógyszerek, növényvédő szerek, műanyagok feltalálása volt. Az elmúlt 2-3 emberöltő során felfedezett és Nobel díjjal jutalmazott körülbelül 40 000 új anyag mintegy feléről azóta kiderült, hogy mérgező, és/vagy rákkeltő.

A főként kőolajszármazékokból készülő műanyagok több száz évig sem bomlanak le a természetben. Viszont arra senki sem gondolt, hogy egész könnyen elaprózódnak, szabad szemmel akár láthatatlan műanyag rostokra, úgynevezett mikroműanyagokra töredeznek – melyek mérete 10 nanométer és 5 milliméter közötti –, és szinte mindenhol ott vannak.

Azt régóta tudjuk, hogy az óceánokban hatalmas kiterjedésű szemétszigetek találhatók. A legnagyobb ismert ilyen sziget a Csendes-óceán északi részén található, területe körülbelül kétszerese Texasénak. A tengeri halak elfogyasztják ezeket a részecskéket és felhalmozódnak szervezetükben, így a táplálékláncba kerülve az emberi testbe is bejutnak.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) legfrissebb jelentése szerint – mely összhangban van a Greenpeace tavalyi globális kutatásával – a Földközi-tenger műanyag koncentrációja még a Csendes-óceánénál is négyszer magasabb. A világtengerekben jelenleg 150 millió tonna műanyag található, mely évente hozzávetőleg 12-13 millió tonnával nő. Ennek 7%-a a Földközi-tengerben koncentrálódik, mely bolygónk vízfelszínének mindössze 1%-át teszi ki. A térségben élő 150 millió ember, fejenként 200-760 kg szemetet termel évente. Ezt 40%-kal növeli a nyaranta idelátogató 320 millió turista.

Ez azonban még nem minden. Most a University Southampton kutatói foglalták össze a mikroplasztik fogyasztásról meglévő jelenlegi ismereteinket. Jelen vannak a tengeri sóban is, a szárazföldön tenyésztett állatok is esznek láthatatlan műanyagot, ami így szintén szervezetünkbe kerül. A sörrel is palackonként több tucat mikroműanyag darabkát nyelünk le.

De még a vezetékes ivóvíz is mikroműanyag forrás lehet. 2017 őszén az amerikai tényfeltáró újságíró Orb Csoport világszerte műanyagszennyezést talált a csapvízben. Az öt kontinensről begyűjtött minták 83%-a volt szennyezett, az USA Capitoliumától az ugandai falvakig. A palackozott vízzel sem jobb a helyzet, sőt.

A mikroműanyag a levegőben is felhalmozódik a szállópor részeként. Évente körülbelül 70 000 mikroműanyag darabka kerül szervezetünkbe a porból. A gyártáshoz használt energia 90%-a fosszilis forrásból származik, ami 390 millió tonna szén-dioxid kibocsájtást eredményezett. Ez a mennyiség megegyezik Törökország teljes éves üvegházgáz kibocsájtásával.

A plasztikgyártók szerint ez az összehasonlítás eléggé leegyszerűsítő. Szerintük a műanyag lehetővé teszi az élelmiszerek tartósabb tárolását, ami csökkenti a szükséges szállítást és termelés mennyiségét.

Ez részben igaz, ám ezzel együtt a bolygón termelt évi 4 milliárd tonna élelmiszerből így is 1,5 milliárd – több mint egyharmad – hulladékká válik, mielőtt valaki elfogyasztaná. Nyugaton túlvásároljuk magunkat és nem fogyasztjuk el az élelmet, mielőtt az tönkremenne, a harmadik világban pedig a gyártási technológiák fejletlensége eredményez nagy mennyiségű selejtet.

 

Kína nem veszi át többé a szemetünket, tiltsuk be hát az eldobható műanyagot!

A fenti problémák önmagukban is környezeti és közegészségügyi katasztrófát jelentenek, a gyors intézkedés tehát valóban indokolt. Az EU azt tervezi, hogy betiltja az egyszer használatos műanyag zacskókat, evőeszközöket, tányérokat, szívószálakat, fülpiszkálókat, stb. Svenja Schulze német környezetvédelmi miniszter szerint mihelyst egyszerű és olcsó, környezetbarát megoldást találnak ezek helyettesítésére EU szinten is szükséges szabályozni és hosszú távon kivezetni ezeket a termékeket.

A háttérben a környezetvédelmen kívül valószínűleg nemzetgazdasági megfontolások is állnak, hiszen, ha a német ipar az Unióban egyedüliként vonulna ki az eldobható eszközök gyártásából, versenyhátrányba kerülne a többi tagországgal szemben. A cél tehát sajnos nem az egyszer használatos termékek kivezetése és tartós termékekkel való helyettesítése hanem azok fenntartása, de amennyire lehet környezetbarát módon. Ha viszont „környezetbarát anyagokkal”, pl. fából készült keverőpálcákkal, fülpiszkálóval helyettesítjük a műanyagot, akkor a fakitermelés fog növekedni. Az erdőirtás pedig ma is az egyik legsúlyosabb környezeti probléma többek közt a hulladéktermelés mellett.

Mindegy, csak valamit termelni lehessen, nehogy a nagyvállalatoknak profitkieséssel kelljen számolniuk. A fenntarthatóság bizonyos közgazdászok szerinti sajátos értelmezése, hogy azért kell védenünk a környezetet, hogy a környezettudatos ügyfeleink nehogy kevesebbet, sőt ha lehet még többet vásároljanak tőlünk és profitunk növekedése legyen az ami fenntartható. Ez nyilván paradoxon, ugyanis véges erőforrásokra nem lehet végtelen növekedést alapozni. A fejlődés nem egyenlő a növekedéssel.

Az EU-ban egyébként folyamatosan növekszik a hulladék újrahasznosítási arány. Ez 2015-ben 30% volt a statisztikák szerint. Amit azonban nem hangsúlyoznak, hogy ennek 40 százaléka a külföldre – elsősorban Ázsiába – exportált hulladék.

A hulladékprobléma persze nem új keletű, évtizedek óta ismerjük, legfeljebb a súlyosságának fokozódásáról jelennek meg új hírek. Az EU mégis halogatta ezidáig a megoldást. Ami most mégis sürgetővé tette a cselekvést az nem a környezettudatosság hirtelen történt elharapódzása, hanem Kína – lakosságának környezettudatosságának és saját termelésének növekedésére hivatkozva (ami valahol szintén ellentmondás) – bejelentette, hogy a jövőben nem kíván több szemetet importálni külföldről, így az EU-ból sem.

2018. január óta Kína valójában csak szigorúbb előírásokat vezetett be az importált műanyag hulladék minőségére. Elvárják a szétválogatást és megtisztítást. Eddig azt a frakciót szállította keletre az Unió, ami ennek az előírásnak nem felel meg. Ami megfelelne azt feldolgoztuk mi magunk. A szigorítás óta azonban kénytelenek vagyunk a többit is magunk tárolni vagy égetni.

Rövid távon olyan opciók merültek föl – látszatmegoldásként – mint például a más dél-kelet ázsiai, vagy afrikai országokba történő export, illetve a még nagyobb arányú égetés és lerakás. Egyes vélemények szerint el is áshatnánk a felesleget arra az időre, amikor az újrafeldolgozási technológiák olyan fejlettek lesznek, hogy nem kell majd tisztítani a hulladékot, ekkor beindulhatna a szemétbányász ipar.

A Plastic Recycle Europe szerint 2013-ban több mint 46 millió tonna volt a műanyagkereslet Európában, melynek csaknem 40%-át a csomagolóanyagok tették ki. Az újrahasznosítás aránya ugyan nő a lerakáshoz képest, de a legtöbb hulladék még így is a földbe ásva végzi. 2012-ben az összes műanyagszemét 38%-a került lerakásra, 36% égetésre és mindössze 26% volt az újrahasznosítás aránya. Míg Németországban és Ausztriában tiltott a lerakás, így ott közel 0%-át ássák el a hulladéknak, addig Magyarországon ez az arány 60%. Az égetés és újrahasznosítás aránya nálunk együttesen mindössze 20%.

Hazánkban is elindult a műanyagmentes július kampány a Humusz szövetség, a Felelős Gasztrohős és a Refill jóvoltából. A program elsősorban az eldobható PET palackokra koncentrál és arra buzdít, hogy inkább újratölthető kulacsot vigyünk magunkkal minthogy eldobható palackot vásárolnánk. A Refill matricáival ellátott vendéglátóhelyek vállalják, hogy kedvesen tesznek eleget azon jogszabályi kötelezettségüknek, mi szerint ingyen csapvizet kell biztosítaniuk bárki számára, aki azt kéri és újratöltik kulacsát.

 

A spanyol viasz a körkörös gazdaság

A hulladékprobléma valódi megoldása a körkörös gazdaságra való átállás lehetne, mely a különböző termékek előállítása során az alapanyagok kitermelése, gyártás, szállítás, fogyasztás, hulladékkezelés, azaz az teljes életciklus folyamán minden egyes lépésében minimálisra csökkenti és visszaforgatja a keletkező hulladékot. Vagyis az is fontos, hogy a legyártott termékeket úgy tervezzék, hogy azok minél később váljanak hulladékká, javíthatók legyenek és az egyszer használatos, eldobható termékek gyártását is be kell tiltani.

Az Európai Bizottság tervezete többek között javasolja, hogy a tagországok 2025-ig valósítsák meg az italos palackok 90 %-ának összegyűjtését, azok visszaválthatóvá tételével. Ez az intézkedés nem találná fel a spanyol viaszt. Az 1950-es évek elejéig a hulladékgazdálkodásért maguk a gyártók feleltek. 1953-ban azonban olyan amerikai nagyvállalatok, mint például a PepsiCo, a Coca-Cola, a Philip Morris elérték a jogalkotóknál, hogy ne kelljen foglalkozniuk a csomagolóanyagokkal és megalapították a Keep America Beautiful alapítványt, mely a fogyasztókra hárította a felelősséget a keletkező csomagolási hulladék miatt, feladva egy addig jól működő visszaváltó és újrahasznosító rendszert.

Az igazi megoldás a 6R – Refuse, Reduce, Reuse, Repair, Recycle, Rot, azaz Visszautasítás, Csökkentés, Újrahasználat, Javítás, Újrahasznosítás, Komposztálás prioritási sorrend alkalmazása lenne mind a törvényhozás mind a gyártók, mind a fogyasztók részéről.

1 komment
2018. június 06. 23:41 - ADAMSON

MIÉRT SZAVAZTAM A FIDESZRE

Azért szavaztam a Fideszre, mert
- a bátor Orbán Viktor nem vitatkozik senkivel, hiszen rajta kívül senki sem vitaképes,
- olyan kiváló szakemberek, kivételes kvalitások vannak még a pártban, mint Németh Szilárd és Kósa Lajos,
- nyolc éve szépen gazdagodnak az olyan nemzeti nagyvállalkozók, mint Simicska Lajos, Mészáros Lőrinc, Habony Árpád, Andy Vajna, Tiboc István, Rogán Antal,
- Orbán Viktor lebontja végre ezt az elavult demokráciát, amiben a nyugat-európai államok senyvednek és felépíti végre a modern, felvilágosult feudális államot,
- a Soros ösztöndíjas Orbán Viktor bezárja végre az ország egyik legjobb egyetemét,
- végre kiköltöznek a múzeumok és a kultúra a várból és átadja helyét a kormányzati negyednek,
- szépen irtják a fákat a városligetben és Budapest közterein, úgyis túl tiszta már a levegő a fővárosban és hideg is van, jól jön egy kis felmelegedés,
- évi 3-4 %-kal nő a GDP EU-s forrásból,
- a keleti nyitás kapcsán is gigaberuházások valósulnak meg kedvező orosz és kínai hitelekből,
- a bár egyre olcsóbb, ám megbízhatatlan megújuló energiák helyett az atomenergiába fektetünk, orosz hitelből, ami biztos, hogy meg fog térülni, ha kétszer annyiba kerül majd az áram, mint jelenleg,
- kínai hitelből felújítják végre a Budapest-Kelebia vasútvonalat, ami bár elkerüli a nagyvárosokat, de érdemi utasforgalom növekedés esetén mindössze 2400 évet kell rá várni, hogy megtérüljön,
- az oktatáson és egészségügyön megspórolt adóforintjainkból szépen épülnek a stadionok országszerte,
- igaz, hogy a közmunkások kevesebbet keresnek a létminimumnál, de legalább addig sem lopnak,
- szépen fogy a Lokál című, adóforintjainkból fenntartott kormánypropaganda bulvárnapilap,
- megállították a migránsokat a kerítéssel,
- a népességcsökkenés megállítása is jól halad a végül mégis befogadott 1300 menekült és a letelepedési kötvénnyel hazánkba érkezett több mint 20 000 ellenőrizetlen kínai, orosz és muszlim bevándorló befogadásával,
- bátran megbírságolják végre a kormány ellen tüntető gimnazistákat,
Az ellenzék meg csak egymást fikázza, de a kerítést azt bezzeg együtt bontanák le! Olvastam a Lokálban...

Szólj hozzá!
2018. május 06. 00:41 - ADAMSON

DIKTATÚRA-E MAGYARORSZÁG?

Ennek a kérdésnek az eldöntése nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. Ugyanis a világ országai nem egyértelműen diktatúrák vagy demokráciák. Nincsenek egyértelmű határok, miszerint eddig szabadság, innen elnyomás. Nem csak ez a két típus van, nem bináris, igen/nem rendszerben dönthető el a kérdés. „A dolgok általában sokkal bonyolultabbak annál, mint amilyennek látszanak.”

A történelem során létezett diktatúrákban mindig voltak a polgároknak bizonyos szabadságjogai és kétség kívül demokráciáknak tartott országokban is vannak diktatórikus elemek. A Szovjetunióban az emberek szabadon vásárolhattak maguknak alkoholt. Ez egy liberális drogpolitika. Skandináviában az alkoholizmus hasonló mértékű probléma, mint a Szovjetunióban volt ezért Svédországban állami alkoholüzletek vannak csak, korlátozott nyitvatartással, a jövedéki adó elég magas. Így kívánják visszaszorítani az alkoholfogyasztást. Ez a rendelkezés – bár az alkoholizmus visszaszorításában pozitív hatása lehet – egy diktatórikusabb drogpolitika. Mégsem gondoljuk, hogy a Szovjetunió demokrácia lett volna, Svédország pedig diktatúra lenne.

Mert a kép ennél sokkal árnyaltabb. 100% demokrácia és 100% diktatúra nincs. Ahol képviseleti rendszer van – a legtöbb demokrácia ilyen – ott a lehető legtöbb közügyben a megválasztott képviselő dönt. Még Svájc – ahol az emberek aktívan beleszólnak a közügyek megvitatásába és eldöntésébe – sem 100% demokrácia, hiszen itt is vannak kérdések, amikről nem az emberek, hanem a képviselők döntenek. Minden kantonban más és más szintű a demokrácia közvetlenségének mértéke. Egyébként ott magasabb az elégedettség és az intézményekbe vetett bizalom, ahol a lakossági szerepvállalás magasabb.

Nem egy témakörben alkalmazott szabály alapján ítéljük meg egy ország demokrácia, vagy diktatúra voltát. A diktatúrának és a demokráciának vannak elemei. Ezen elemek összességének milyenségének aránya alapján ítélkezünk róla, hogy egy ország diktatúra-e, vagy demokrácia.

Az egyes elemekről eldönthető bináris (igen/nem) rendszerben, hogy diktatórikusak vagy sem. A demokrácia - diktatúra tengelyen így el lehet helyezni az egyes országokat, de egyértelműen kimondani, hogy egy ország ez, vagy az, az meglehetősen nehézkes.

Vizsgáljuk meg néhány elem demokratikus, vagy diktatórikus voltát:

Az alkotmánybíróság kiherélése; a civil szerveződések akadályozása, ellehetetlenítése, megbélyegzése; a média felvásárlása és kisajátítása; a választási rendszer aránytalanná tétele; a dohányzás betiltása zárt térben és a dohánytermékek állami monopolizálása; ezek mind diktatórikus elemek, még ha az utóbbi megítélése részemről pozitív is.

A rendszer fenntartásához szükség van támogatókra is. Ezek azok a gazdag, befolyásos vállalkozók, barátok, rokonok, akiket közpénzzel tömnek ki mindenféle korrupciós csatornákon keresztül, akik cserébe visszaosztanak nekik is és médiafelületet biztosítanak a propaganda számára. A propaganda pedig zsigeri ösztönökre, félelmekre és gyűlöletre épített hazugságkampány, miszerint támadás alatt állunk cigányok, zsidók, migránsok, Soros, Brüsszel, ENSZ, stb. által és csak mi vagyunk képesek megvédeni titeket. A nepotizmus és a hamis ellenségkép kreálás szintén ilyen diktatórikus elemek.

Alkoholt bárhol lehet vásárolni, ami viszont a Svédekhez képest ebben, a drogpolitikában egy liberálisabb álláspont.

A rendszert magát nem tudjuk egyértelműen elhelyezni valamelyik dobozban. Az elemeit kell egyenként mérlegre tennünk és elhelyeznünk a demokrácia - kidtatúra tengelyen Magyarországot. Sok sikert hozzá!

Szólj hozzá!
2018. április 11. 02:27 - ADAMSON

NEM, A RÓMAIAK!

Bevallom őszintén én is szkeptikus voltam Gulyás Márton és a Közös Ország mozgalom ötletének működőképességén, hiszen – gondoltam – az ellenzéki szavazók úgysem szavaznának egymás jelöltjeire. Aztán ahogy lassanként megértettem, hogy működik a választási rendszer és hogyan képződnek a töredékszavazatok, azt is sikerült fölfognom, hogy van értelme a koordinált jelöltállításnak és hogy ezzel meg lehet akadályozni a 2/3-ot. Ezek után nem szívesen, de hajlandó voltam a saját pártpreferenciámat félre téve a legesélyesebb ellenzéki jelöltre szavazni egyéniben.

Ez egy nagy lehetőség volt! És bizonyítottan működött – azokban a körzetekben, ahol megtörtént...

Hat körzet volt, ahol valóban egy un. „demokratikus ellenzéki” jelölt maradt a kormánnyal szemben, ebből háromban nyert is az ellenzéki jelölt. A negyedikben éppen hogy nyert a Fidesz jelöltje 29 822 szavazattal, Szél Bernadett előtt, aki 29 036 voksot gyűjtött be. Az átjelentkezettek és a külföldiek szavazatára még várunk ugyan, ezek akár meg is fordíthatják az eredményt.

Nem kellenne azonban erre várni, ha a Jobbik, és/vagy a Kétfarkúak jelöltje is visszalép az LMP miniszterelnök jelöltjének javára, hiszen a jobbik 5652, a kutyapárti 1469 szavazatot vitt el. Egyik párt sem volt hajlandók visszaléptetni sehol jelöltjeit. A kutyák arra hivatkoztak, hogy sem az MSZP, sem Gyurcsányék, sem a szélsőséges Jobbik javára nem akar visszalépni. Ez talán még jogos is, de ettől Szél Bernadett javára visszaléphettek volna.

Miskolcon nyert ugyan a Fideszes Hubay György 18518 szavazattal, Dr. Varga László ellen, aki 14367 vokssal lett második. Itt a harmadik helyezet jobbikos Pakusza Zoltán (13496 szavazat) vissza nem lépése talán indokolható, mert egy Jobbik szavazó lehet, hogy inkább a Fideszre szavaz át, mint az MSZP-re, így ez valószíműleg nem hozott volna az ellenzék konyhájára, sőt. Ettől még Szél Bernadett körzetében ők is visszaléphettek volna.

A hatodik ilyen körzetben szintén nyert ugyan a Fidesz, de ahol volt koordináció, ott 3 ellenzék, 1 majdnem döntetlen és 2 vereség. Azaz ahol a koordinált körzetek minimum fele elhozható az ellenzék által.

Jó néhány körzet volt, ahol vissza kellett volna lépnie valamely jelöltnek, pl. az LMP-nek is. Ha a zöldek öt budapesti körzetben visszalépnek, vagy ezek közül csak 2-ben, az ellenzéknek ennyivel öbb mandátuma, a Fidesznek ennyivel kevesebb lenne a parlamentben, amivel már nem lenne meg a 2/3-uk! A DK, a Jobbik és a Kétfarkú Kutya Párt jelöltjeinek visszalépése is sok körzetben indokolt lett volna, mert ez ellenzéki győzelemhez vezetett volna.

Összesen legalább egy tucat olyan körzet volt, amelyet mind elhozhatott volna az ellenzék, de ha ebből csak 2-ben még vissza lépett volna akinek kell a legesélyesebb javára, akkor nincs Fidesz 2/3. Két körzet! Lehet mutogatni az LMP-re, az MSZP-P-re, a Jobbikra, a DK-ra, a Momentumra, a Kutyákra. De ezek közül csak két helyen bármelyik visszalép, a Fidesz bukja a 2/3-adot. Tök mindegy kicsoda! Önként oda adni valamelyik ellenzéki riválisunknak még mindig jobb, mint a Fidesznek, mert legalább a 2/3 kivédhető.

Az ötlet nagyszerű volt, tolták is rendesen Gulyás Marciék, Márki-Zay Péterék, a választók is be voltak oltva honlapokkal, hogy ahol a pártok nem koordinálnak, ott a választó megnézhesse, hogy ki a legesélyesebb és orrát befogva arra szavaz, ha rühelli a Fideszt.

A régi, két fordulós rendszerben az első után kiderült, ki az esélyes, könnyebb volt a koordinálás, a többiek általában visszaléptek a javára. A jelenlegi rendszer csak annyiban különbözik, a korábbitól, hogy egy fordulós, így meg kell mérni előre, hol ki az esélyes. Kvázi ez az első forduló ma. Ez sem lehetetlen, csak több idő, energia, pénz kérdése. Sajnos az állam nem végzi már el a pártok helyett. Ami nem feltétlenül baj, mert legaláb nem fogy miatta közpénz. A Közös Ország Mozgalom elvégezte egy részét, vagy két tucat körzetet megmért. A pártoknak – összefogva akár a KOM-mal – rendelniük kellett volna EGY közvélemény-kutatást a legbizonytalanabb körzetekre, kiderítendő, hol ki a legesélyesebb. Persze ez dárga, időbe, energiába kerül, kinek a kutatója legyen a szerencsés, de össze lehet rá dobni, meg lehet beszélni, ki a legsemlegesebb kutató. Ezután az „első forduló” után ugyanaz, mint a régi rendszer, koordináltan mindenki visszalép a legesélyesebb javára a „második fordulóra”. Ahogy ez történt a 2010 előtti választásokon is.

Csak így lehet letörni a 2/3-ot! Ez egyműködő módszer! A módszer bizonyított ott, ahol alkalmazták! Még két körzetben kellett volna (minimum) és bukik a Fidesz 2/3! 2022-ben ez lesz a feladat. Mindenki féltette a saját mandátumát a többiektől, így nevető nyolcadikként elvitte őket a Fidesz.

- Van közös ellenség.
- Igen, a Júdea Népe Front!
- Nem, a rómaiak!

1 komment
Adamson Wise
süti beállítások módosítása