Útikalauz anatómiába

Így enyhíthetők természetes módon a menstruációs görcsök

2018.04.24. 10:44

A havi vérzéssel többnyire görcsös hasi fájdalmak is együtt járnak, különösen a legelső napon. Hogy ne kelljen rögtön a nehéztüzérséget, a görcsoldó gyógyszereket bevetni, összegyűjtöttünk néhány jól bevált természetes módszert, amelyekkel már a nagyanyáink is eredményesen enyhítették a menzesz kellemetlenségeit.

utikalauzanatomiaba-menstruacio.jpg

A menstruációt kísérő fájdalomnak élettani funkciója van: egy prosztaglandin nevű vegyület okozza, kiváltva a méhizomzat összehúzódását, hogy ezzel is elősegítse a méhnyálkahártya gyorsabb leválását. Ha túl magas a prosztaglandin szintje, akkor intenzívebb fájdalommal, erősebb görcsökkel jelentkezik a havi vérzés. A menzesz okozta görcsök mértéke és a fájdalomtűrő képesség változó, de mindenkinek fel kell figyelnie arra, ha a menstruációjának jellege megváltozik, a szokottnál erősebb görcsökkel, bőségesebb vagy megváltozott vérzéssel jár, hosszabb ideig tart. Ezekben az esetekben tanácsos mielőbb nőgyógyászhoz fordulni, mert ezek a jelek betegségre is figyelmeztethetnek. A havonta jelentkező, szokásos kellemetlenségek pedig gyógyszer nélkül is enyhíthetők. Hét ötletet gyűjtöttünk ehhez:

1. Lazítson!

 

A havi vérzés napjaira, ha csak lehetséges, ne tervezzen megterhelő fizikai munkát, sőt, lehetőleg jobb elkerülni a nagyobb stresszel járó szellemi tevékenységeket is, például jobb egy sorsdöntő vizsga időpontját nem ezekre a napokra tenni. Aki teheti, ajándékozza meg magát egy kis extra pihenéssel, lazítással, legalább munka után. A „görcsbe rándult” magzatpóz helyett jobb a laza oldalt vagy háton fekvő testhelyzet.

2. Segítő ásványok

 

Enyhébbek a görcsök, ha a szervezetünk megfelelően el van látva B-, C-, E- vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A magnézium görcsoldó hatása közismert, de legalább ilyen fontos a kalcium- és a vasellátottság is. Kalciumot a tejtermékek, apró tengeri halak, a brokkoli és a csonthéjas gyümölcsök is tartalmaznak, magnéziumot pedig a teljes kiőrlésű gabonák, az olajos magvak, a hüvelyesek, a sötétzöld levélzöldségek fogyasztásával lehet biztosítani.

3. Több mint illat

 

Több olyan illóolaj van, amely vérkeringést serkentő, lazító, görcsoldó hatása miatt hatékonyan vethető be a menzeszgörcsök idején. Ilyen például az eukaliptusz és a levendula olaja, ami párologtatóba, illatmécsbe téve használható.

4. Meleghatás

 

A simaizom-görcsöket, amelyek a menstruációs fájdalmat okozzák, ellazíthatjuk meleghatással: a népi gyógyászatban melegített fedőt, melegvizes palackot vagy sóval töltött zsákocskát ajánlottak a hasra tenni. Munkahelyen egy derékmelegítő vagy egy sál is megteszi, otthon alkalmazhatjuk a melegíthető gélt tartalmazó borogatást vagy elektromos melegítőpárnát is. Görcsoldó hatású lehet a kellemesen meleg ülőfürdő is, sós vagy illóolajos, gyógynövényfőzetes vízben.

5. Gyógynövények is segíthetnek

 

Női problémákra, így a menstruációs fájdalmakra különösen jó hatású gyógynövények: a zsálya, a zsurló, a cickafark, az árvacsalán, a levendula és a pásztortáska, teának vagy ülőfürdőként használva.

6. Nem mindegy, mit eszel, mennyit iszol!

 

A menzesz idején még fontosabb az elegendő folyadék fogyasztása, legalább 2,5 liter naponta, leginkább víz és gyógytea, gyümölcslé formájában. A koffeintartalmú innivalók dehidráló hatásúak, ezért ezeket jobb kerülni. A szénsavas italok, nehéz, puffasztó ételek fokozhatják a görcsöket. A könnyű, friss ételek, sovány húsok, szárnyasok, halak, tejtermékek, mandula, mogyoró, dió viszont kiemelten ajánlott.

7. Mozgás és passzív mozgatás

 

A görcsös izmok ellazítására, nyújtására a mozgás is hatásos ellenszer lehet. Séta, laza futás, vagy lábujjhegyen, karokat felemelve járkálás, nyújtózkodás jót tesz. A jógának szintén vannak segítő gyakorlatai, légzőtechnikája. Az ülőlabda ringása folyamatosan mikromozgásban tartja az altesti, hasi izmokat, így görcsoldó hatású.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása