Mi az a transzszexualitás?

A transzszexualitás az az állapot, amikor az érintett fizikai és genetikai, kromoszomális neme illetve a saját pszichés nemtudata aszinkronban áll. Magyarán, ha egy férfinak született ember nőnek vagy egy nőnek született ember férfinek érzi magát. Hogy ez mennyiben tekinthető betegségnek, arról majd a következő posztban írok.
Ha egy genetikailag férfi nőnek érzi magát, úgy az ő elnevezése transzszexuális nő, míg az önmagukat férfinak érző genetikai nők a transzszexuális férfiak.

 

A transzszexualitás szerencsére nem elterjedt dolog. Szerencsére, mert az ebben szenvedők élete meglehetősen nehéz. Az énkép nem megváltoztatható, így a kezelésben részt nem vevő transzszexuálisok többnyire szenvednek, sokszor depressziósok. Körükben az öngyilkossági mutatók átlag felettiek.

Mint minden másság, a transzszexualitás elfogadása is felemás a kevésbé nyitott társadalmakban, így hazánkban is. Azt azonban meg kell próbálni megérteni, hogy ez nem egy hóbort. Az érintettek lennének a legboldogabbak, ha nem lenne ilyen problémájuk. Képzeld el, hogy ellentétes neműnek érzed magad, s hiába minden ellenállás, nem tudsz az érzésen változtatni, szó szerint szenvedsz attól, hogy abban a testben vagy, amibe a sors fintoraként kerültél.

 

Az elfogadást erősítik a tévhitek is. A transzszexualitást általában összemossák a homoszexualitással vagy transzvesztitizmussal, holott egész másról van szó. Már maga a jelenség neve is félrevezető, mivel nem a szexualitással, hanem az adott személyek nemével kapcsolatos. A helyes kifejezés a transznemű volna, azonban ezt a szó már mind a nemzetközi, mind a magyar kontextusban a transzszexuálisok, transzvesztiták és különféle, a nemek határvonalán időszakos jelleggel átkacsintó, olykor fetisiszta csoportok együttes megnevezésére használják.
De vegyük sorra, mi micsoda.
A transzszexualitás definíciójáról már volt szó. A transzvesztiták olyan emberek (egészen elhanyagolható aránytól eltekintve szinte kivétel nélkül férfiak), akik az ellentétes nem ruháit veszik fel, s ezt esetenként a szexuális életük részeként is teszik. Akadnak közöttük hetero- és homoszexuálisok is. A transzvesztita férfiak ugyanakkor nem szeretnének nemet változtatni, s a női megjelenés vagy a női ruhadarabok világába tett kirándulásaik időben korlátozottak, nem szeretnének nővé válni.

A transzszexuális nők is férfiként születnek, s identitásuk elfogadása után többnyire megindulnak a nővé válás útján. Ennek része a női megjelenés, a női ruházat, smink. A váltás többnyire átmenettel jár, eleinte nem állandó jeleggel jelennek meg nőként. Ebben a fázisban kívülről nézve nem látható különbség egy transzszexuális nő és egy transzvesztita férfi között, s mivel ez a fázis, amikor egy transzszexuális még szemet szúr, ez megalapozza a két kategória összemosásának alapjait.

 

A transzszexuálisok gyakran könyvelődnek el homoszexuálisként. Fontos azonban megérteni, hogy a transzszexualitás nem a szexualitásról szól, hanem az ember neméről. Így egy transzszexuális ember lehet homo-, bi- vagy heteroszexuális is, mint bárki más. A zavart és a félreértést elsősorban az okozza, hogy a külvilág számára tűnhet homoszexuálisnak egy transzszexuális nő (genetikai férfi), aki a férfiakhoz vonzódik, míg a nőket kedvelő transzszexuális nő, bár saját énképe alapján leszbikus, genetikai neme alapján heteroszexuális benyomást kelt.

 

 

A transzszexualitás oka nem teljesen tisztázott, de a legelfogadottabbnak vélt tudományos álláspont a magzati korban fellépő hormonális hatásokat teszi felelőssé. A transzszexuálisok agya nem a kromoszomális nemének megfelelően működik. A nemi öntudat szilárd dolog, legkésőbb gyermekkorra kialakul, s nem változtatható meg. Gondolj bele abba, hogy bár nőnek érzed magad, arra kérnek, változtass ezen, s élj férfiként. Vagy épp fordítva. 

A transzszexuálisok kezelésében az a tudományos álláspont alakult ki, hogy a test korrekciójára tesznek kísérletet. Az orvostudomány fejlődésével párhuzamosan az eredmények egyre jobbak, így a transzszexuálisoknak esély nyílik a kiegyensúlyozott, pszichés nemüknek megfelelő életre. Zömében sikeresen beleolvadnak a társadalomba, s az új nemüknek megfelelően élnek.

 

A médiában, nyilvánosság előtt létező transzszexuálisok, vagy annak mondott egyedek vannak szem előtt. A róluk kialakult kép alapján ítél a társadalom. Egy sikeres életet élő transzszexuális nem látszik, mivel teljesen hétköznapi életet él.
Én ez utóbbiak közé tartozom. Rólunk szól ez a blog.