Heti Top 10: repülőgép-balesetben elhunyt híres zenészek

2015.03.29. 21:19, Frontrecorder

planecrash.jpg

A kedden a francia Alpokban lezuhant - a vizsgálat jelen állása szerint a másodpilóta által szándékosan hegynek kormányzott - Germanwings-gép katasztrófája sokkolta az egész világot. Tragikus halálos légi balesetek sajnos nem egyszer rázták meg a zenei életet is, ezekből gyűjtöttük össze a tíz legfájóbb veszteséggel járó incidenst.

Glenn Miller 

A harmincas évek második felének amerikai big band-királya a második világháborúban az Egyesült Államok Légierejének Zenekarában játszott, 1944. december 15-én az angliai Bedfordból Párizsba tartott repülővel, de a gép eltűnt a La Manche-csatorna felett, valószínűleg a németek lelőtték. Miller 40 éves volt.

Buddy Holly, Ritchie Valens, The Big Bopper

1959. február 3. úgy vonult be az amerikai poptörténetbe, mint A Nap, Amikor A Zene Meghalt, ezen a viharos téli estén vesztette ugyanis életét repülőgép szerencsétlenségben az Iowa állambeli Clear Lake határában a rock'n'roll három ifjú csillaga, Ritchie Valens (18), Buddy Holly (22) és az egy korosztállyal  idősebb Jiles Perry Richardson, Jr, művésznevén The Big Bopper (29).

Patsy Cline

Az ötvenes években a nashville-i country színtéren feltűnt, majd fényes popkarriert befutott énekesnő 1962-ben megjósolta  a halálát, ami 1963. március 5-én be is következett, amikor a Kansas Cityből Nashville-be tartó magángép, amivel utazott lezuhant, nem messze a céltól. Mindössze 30 éves volt.

Otis Redding és a Bar-Kays

Minden idők egyik legnagyszerűbb soul/rhythm and blueselőadója 26 évesen, 1967. december 10-én halt szörnyet Bar-Kays nevű zenekarának négy tagjával együtt, amikor a gépük a wisconsini Madison melletti Monoma-tóba zuhant. Redding három nappal korábban vette fel a (Sittin’ On) The Dock Of The Bay című dalát, amely a legnagyobb sikere lett, az első posztumusz felvétel, ami vezette a Billboard kislemezlistáját.

 

ÉS MÉG EGY SZOMORÚ LISTA: A 27 ÉVESEN ELHUNYTAK AMY WINEHOUSE-TÓL KURT COBAINIG.

 

Jim Croce

A leginkább csak az USA-ban ismert rocktrubadúr gépe 1973. szeptember 20-án, felszállás közben egy fának ütközött és lezuhant le a louisianai Natchitoches repterén. 

Ronnie VanZant, Steve Gaines, Cassie Gaines

A southern rock alapzenekara, a Lynyrd Skynyrd a louisianai Baton Rouge-ba tartott egy következő napi fellépésre, amikor a gépből elfogyott az üzemanyag, a pilóta kényszerleszállást kísérelt meg, ám az nem sikerült, és a gép egy erdős-lápos területen becsapódott a Mississippi állambeli Gillsburg-től észak-keletre. A balesetben életét vesztette a zenekar énekes-dalszerző frontembere, Ronnie VanZant, Steve Gaines gitáros és Cassie Gaines vokalista, a többiek pedig súlyosan megsérültek. A sors fintora, hogy a Lynyrd Skynyrd három nappal korábban adta ki Street Survivors című albumát, de a tragédiát nem élte túl és feloszlott (1987-ben aztán újjáalakult).

Randy Rhoads

Ozzy Osbourne zenekarának gitárosa 25 évesen a felesleges vagánykodás áldozata lett. A zenekar a floridai Orlandóba tartott a turnébusszal, amikor úgy döntöttek, hogy út közben megpihennek egy háznál Leesburg-ben,és ha már volt ott egy repülőgéphangár is benne egy régi géppel, a busz sofőrje úgy döntött, elviszi vele a tagokat pár körre. Közben az az ötlete támadt, hogy rárepül a turnébuszra, hogy ezzel idegesítse a benne pihenőket, ám az utolsó ilyen akciója rosszul sült el, a gép egyik szárnya beleakadt a buszba és a földnek csapódott, kioltva a benne lévők, így Randy Rhoads életét is.

Ricky Nelson

Az egyik első éneklő tévés tinisztár, akinek 1957 és 1973 között 53 dala szerepelt az amerikai slágerlistán irtózott a repüléstől, viszont nem volt hajlandó busszal utazni. 1985 szilveszter estéjén a zenekarával egy bérelt luxus magángéppel (amelynek korábbi tulajdonosai között volt Jerry Lee Lewis is) Dallasba tartott egy fellépésre, amikor tűz ütött ki a fedélzeten, a kényszerleszállás pedig tragikus véget ért, a gépen tartózkodók közül mindössze ketten maradtak életben. A 45 éves Ricky Nelson nem volt köztük.

John Denver

A fénykorát a hetvenes években élő amerikai énekes-dalszerző (legismertebb slágere a Take Me Home, Country Roads) tapasztalt pilóta volt, ám 1997. október 12-én egymotoros kísérleti gépével a földnek csapódott Monterey-nél, Kaliforniában. 53 éves volt. A temetésén bizonyosan nem a Leaving On A Jet Plane című dala szólt.

Aaliyah

Az újkori R&B 2001. augusztus 25-én vesztette el az egyik legragyogóbb csillagát, a 22 éves Aaliyah ekkor hunyt el repülőgép-balesetben. Az énekesnő egy klipforgatás után a Bahamákról repült volna vissza Miamiba, ám a gépe felszállás közben lezuhant. Később a vizsgálatok kokain és alkohol nyomát mutatták ki a pilóta szervezetében, akinek ráadásul hamis volt a repülési engedélye, ezen felül a repülő túl volt terhelve.

Címkék: gyász heti top 10
https://recorder.blog.hu/2015/03/29/heti_top_10_repulogepbalesetben_elhunyt_hires_zeneszek
Heti Top 10: repülőgép-balesetben elhunyt híres zenészek
süti beállítások módosítása