PolKomment

Ellenzéki esélyek

Mely körzetekben lehet képes az ellenzék nyerni április 8-án?

2018. március 20. - Pol Komment

A Republikon Intézet hozta nyilvánosságra a mai napon az Esélyes jelöltek című elemzését. A cím nem árul zsákbamacskát, az esélyes jelöltekről van benne szó! Emiatt gondoltam én is, hogy a 2014-es adatokat figyelembe véve megnézem, hogy mely körzetekben lehet esélye a nem Fideszes jelöltnek és ki lehet a kihívó. 

Az eredményeket a Váradi András Alapítvány Mandátumkalkulátorhoz használt Excel táblából loptam és töltöttem fel egy Google Spreadsheetbe. Itt nagy dolgok nem történtek, egyszerűen csak különböző módon rangsoroltam a körzeteket miután kiszámoltam, amire szükségem van. Kezdjük azzal, hogy melyek azok a kerületek, ahol a Fidesz 2014-ben 50% feletti eredményt ért el. A 106 kerületből 20 -ban sikerült ezt teljesíteni. Ezen 20 kerületben átlagosan 12ezer szavazattal kapott többet a Fideszes jelölt, mint a második helyezett (átlagosan 45ezer ember megy el szavazni választókerületenként). 

screen_shot_2018-03-20_at_0_11_49.png

A második helyezettek oszlopa vegyes, 8 esetben az akkori Összefogás volt közvetlen a Fidesz mögött – amennyire közvetlenül az első mögött lehet lenni egy nagy vereségnél -, 11 esetben pedig a Jobbik. Az ábrán van egy kakukktojás, mégpedig Budapest 7. EVK, ahol 51%-kal tudott nyerni a bal oldali jelölt, a második természetesen a Fidesz lett. A táblázatból a legszembetűnőbb Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron esete, a hódmezővásárhelyi eredmény előtt kijelentettem volna, hogy ezeket a körzeteket fel kell adni, minimális pénzt fordítani rá és máshova koncentrálni. Megítélésem szerint Hódmezővásárhely eredménye sok szempontból felülírja a várakozásokat, hogy hamisan-e, az majd április 8-án kiderül. Az viszont egyértelműnek tűnik, hogy Bács-Kiskunt a bal oldal elengedheti, ezekben a körzetekben a Jobbik jelöltje lehet a kormánypárt kihívója, Győr-Moson-Sopronban azonban az Összefogás futott be inkább a második helyre. Bács-Kiskun esetén a 6. EVK nincs a listán, itt Zsigó Róbert nyert 49%-kal, tehát ebben a megyében a kijelenthetjük, hogy április 8-án valószínűleg minden EVK-t behúz a Fidesz és a Jobbik lesz a második helyen. Ezen nagy valószínűséggel az átszavazás sem változtat – tudom, Hódmezővásárhely! Győr-Moson-Sopron 5 választókerülete esetén hasonló kijelentést tehetünk, azzal a különbséggel, hogy valószínűleg jut második hely az MSZP-P-DK együttműködésnek. Abból a szempontból lesz érdemes figyelni ennek a két megyének a részadatait, hogy az itt elért rosszabb eredmények – tehát mondjuk 40% körüli Fidesz eredmények -, esetén máshol még nagyobb visszaeséssel számolhat a Fidesz. Az összes többi kerületben várható a Fidesz győzelem és a Jobbik második hely, a bal oldalnak csak a harmadik hely fog jutni előreláthatólag. 

Most nézzük meg hol született ellenzéki győzelem 2014-ben. Ez 10 helyen történt meg, ebből 9 budapesti EVK, az egyetlen kivétel BAZ megye 2. 2006-ban 13 választói kerület volt ebben a megyében, ebből 10-et megnyert az MSZP, gyakran már győzelmet szereztek az első fordulóban. Ebből nem sok minden maradt, idén szerintem az sem lenne meglepő, ha BAZ megye 7 kerületében második helyet sem tudna szerezni sehol a bal oldal, a Jobbik pedig EVK győzelmek várományosa ebben a megyében, de mindenképpen Vona pártja az esélyes kihívó minden körzetben.

screen_shot_2018-03-20_at_0_13_00.png

Ha megnézzük a budapesti győzelmeket, akkor ott nagyon minimális ellenzéki győzelmek születtek, egy hajszálon múlott, hogy ne nyerjen meg minden körzetet a Fidesz! Gyakorlatilag Hiszékeny Dezső maradt a bal oldal egyetlen bástyája. 2014-ben akkor verésbe szaladt bele az Összefogás, hogy csoda, hogy egyáltalán léteznek a benne részt vevő pártok. Na de! Ennek ellenére én mégis jóval jobb eredményt várok a bal oldaltól idén áprilisban, mint amit 2014-ben voltak képesek elérni. Ehhez a 10 győztes körzethez jön hozzá a két veszprémi körzet, ahol egyik helyen a jobbikos jelölt, a másikon a független Kész Zoltán tudott nyerni a 2014-es vereségek után az időközi választásokon. 

Ha rászűrünk a táblára aszerint, hogy hol volt maximum 15% az első és a második helyezett közötti különbség, akkor 47 EVK-t kapunk. Ez nem kis szám, gyakorlatilag a Fidesz kormányzási többsége múlik ezen a 47 helyen és itt válik igazán fontossá az átszavazási hajlandóság, aminek egyik legdurvább példája az ózdi polgármester választás. Ózdon gyakorlatilag az egész bal oldal, tokkal vonóval átszavazott a Jobbikos jelöltre. 

Kezdésnek nézzük a billegő körzeteket Kelet-Magyarországon: 

screen_shot_2018-03-20_at_0_15_54.png

Itt láthatjuk a már tárgyalt BAZ megyét, ahol összejött egy Összefogás győzelem és a Fidesz lőtávolon belül maradt. A két csongrádi körzet szegedi érdekeltségű, itt van esélye a bal oldalnak, nevezhetjük őket Botka fellegvárnak. Két másik több kerülettel is szereplő megye Heves és Jász-Nagykun-Szolnok, itt a Jobbik lehet a befutó a Fidesz előtt. Összeszedtem, hogy ezek a kerületekben ki lehet az esélyes kihívó a Republikon, a Taktikai szavazás, a Kire szavazzunk és a Közös Ország Mozgalom szerint. 

screen_shot_2018-03-20_at_0_17_45.png

Röviden összegezve: BAZ megye, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok a Jobbiké, Csongrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megye első számú EVK-i a bal oldalé, az egyetlen kivétel ez alól Dömsödi Gábor, aki a KOM felmérése szerint esélyes lehet a győzelemre Nógrád 1-ben. (A táblázatban kérdőjelek azt jelentik, hogy háromesélyes körzetekről beszélünk) 

Nézzük a nyugati megyéket, illetve ide vettem a Pest megyei körzeteket is, hogy egyensúlyban legyen a három táblázatom. 

screen_shot_2018-03-20_at_0_19_44.png

Ahogy láthatjuk, hogy itt mindenhol Fidesz győzelem született – 12 körzetről van szó – és 11 esetben az Összefogás lett a második, így Magyarország nyugati felében inkább a bal oldal erősebb - legalábbis 2014-ben így volt. Nézzük ugyanúgy az esélyes kihívókat. 

screen_shot_2018-03-20_at_0_20_59.png

Van két egyértelmű körzet, ahol nagy eséllyel független győzelem születhet. Kész Zoltán már képes volt nyerni, most is komoly eséllyel indul, illetve szerintem Mellár Tamás (Baranya 1) mellé is behúzhatjuk a győzelmet, a másik baranyai EVK-ban pedig a DK az esélyes, míg Fejér megyén osztozik a DK és a Jobbik. A Pest megyei körzetek inkább a bal oldalnak állnak – persze kihívó szempontjából -, de a Pest 7. körzetében – Vecsés központtal – a Jobbik lehet, aki képes megszorongatni a kormánypártot. Vas megye lehet esetleg, ahol még egy bal oldali győzelem összejöhet, illetve ott van még Veszprém 3, amely EVK jelenleg az egyetlen jobbikos EVK győztest adja, Rig Lajos esélyesként pályázik újfent a győzelemre. Szintén győzelemre esélyes, bár nem szerepel a táblázatban – hiszen itt 15%-nál nagyobb vereségek születtek - Szél Bernadett Pest 2-ben és talán Hadházy Ákos Tolna 1-ben. Végül pedig nézzük Budapestet:

screen_shot_2018-03-20_at_0_22_25.png

Budapest 18 választókerülete közül 17-ben 15% belüli győzelem született, Hiszékeny Dezső volt képes 51%-kal győzelmet aratni Fideszes ellenfelével szemben, rajta kívül 7 helyen tudott nyerni az Összefogás, talán a budai kerületek leszámítva jelentős eredményjavulásra számíthat a bal oldal, bár a szavazók körében mindenképpen lesz szükség koordinációra, ha erre a pártok nem is képesek. 

screen_shot_2018-03-20_at_0_23_28.png

Számomra az első szembetűnő dolog, hogy a DK milyen jó pozícióban van. Számos EVK várományosa lehet, Budapest 5, 11, 12 szerintem hozható a DK számára, ez már pedig majdnem egy frakció! Megjegyzem a 6. EVK-ban sem tartom esélytelennek Ara-Kovács Attilát, de ott kicsit nehezebb a helyzet; összegezve tehát Gyurcsány pártja olyan 3-4 hellyel számolhat csak Budapestről. További nehéz eset Budapest 1, ahol a nagyágyúk indulnak, Juhász Péter, Csárdi Antal, Fekete-Győr András és Váradiné Naszály Márta. Egy ilyen négyes elindulása könnyen győzelmet hozhat Hollik Istvánnak. A másik eldönthetetlen EVK Budapest 17, ahol Szabó Szabolcs egy integratív jelölt – 2014-ben már legyőzte Németh Szilárdot -, azonban ha Bangóné nem lép vissza a javára – szerintem nem fog -, akkor Németh Szilárd most győzelmet arathat

Én úgy számolom, hogy 47-49 billegő körzetből 35-ben egyértelmű esélyest lehet hirdetni. Igaz, ezen a körzetek nagy részében egyáltalán nem biztos az ellenzéki győzelem, a szavazók képesek lehetnek felmérni, hogy kire kell szavazni egyéniben a Fidesz leváltásának reményében. A Republikon Intézet egyébként azzal számol, hogy a Jobbik szavazóknak 30%-a lehet hajlandó átszavazni egy esélyes bal oldali jelöltre és az MSZP-P-DK szavazóknál is ezt a számot valószínűsítik. Szerintem a bal oldali szavazók – bár ez teljesen szubjektív megérzés – ennél jóval nagyobb számban, akár kétszer ennyien is hajlandóak lesznek átszavazni a Jobbikra, míg a Jobbik esetén inkább valószínűnek tartom a 30%-os átszavazási hajlandóságot. Én – talán a hódmezővásárhelyi hurrá hangulat miatt – de jelentősen jobb eredményt várok az ellenzéktől, mint 2014-ben. A bal oldal – ide értve most az LMP-t is – megduplázhatja az akkori gyatra teljesítményét és olyan 20 EVK győzelmet is elhozhat reményeim szerint. A Jobbik nem nyert körzetet 2014-ben, ugyanakkor tőlük mindenképpen 10 feletti számot várok, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben komoly esélyeik vannak. Még egy kis szerencse és a Fidesznek nem lesz meg az 50%-os kormányzási küszöb. 

Két fontos kérdése lesz április 8-nak, egyrészt a részvételi hajlandóság, másrészt az átszavazási hajlandóság. Ha sikerülne a részvételt 65-70% közé tornászni és a szavazók hajlandóak beállni az esélyes jelöltek mögé, akkor a Fidesz 2/3-a mindenképpen, de talán az abszolút többsége is megakadályozható lesz. 

További érdekes kérdések zanzásítva: 

  • A Fidesz hozza és milyen arányban a fellegvárait, Győr-Moson-Sopront és Bács-Kiskunt? 

  • Bal oldal visszaszerzi Budapestet? 
  • Kunhalmi Ágnes be tudja húzni Budapest 15-öt, miután csak 56 szavazattal kapott ki 2014-ben? 
  • Oláh Lajos megint nyer Budapest 5-ben?
  • Budapest 6-ban hogy szerepel Kocsis Máté? 
  • Szabó Szabolcs vagy Bangóné indul Budapest 17-ben? 

  • Lesz LMP-s egyéni győzelem? 
  • Budapest 1-ben hogy szerepel Csárdi Antal?
  • Szél Bernadett esélyes Pest 2-ben, megnyeri? 
  • Hogy alakul Tolna 1? Visszalép Harangozó Tamás? 
  • Dömsödi Gábor hoz meglepetés győzelmet Nógrád 1-ben? 

  • Hogy alakul a Jobbik szereplése Keleten? 
  • Borsod 1-ben átszavaznak a bal oldaliak Jakab Péter Dénesre? 
  • Borsod 3-ban (Ózd) most is átszavaznak a bal oldali szavazók? 
  • Vona Gábor hozza Heves 2-öt? 

  • Ki nyeri Dunaújvárost (Fejér 4)? DK vagy Jobbik? 

  • Hogy szerepel a két független, Mellár Tamás (Baranya 1) és Kész Zoltán (Veszprém 1)?

 

    süti beállítások módosítása