Pindurok élete, gondolatai és az őket körülvevő játékok

Pindur Sztorik

Nyári szüneti aktuális: Nézzen-e TV-t a gyerek?

2018. június 23. - Játékok

Napjainkban nagyon megosztóak a TV nézés gyermekekre gyakorolt hatásairól kialakított vélekedések. Vannak olyan szülők, akik úgy gondolják, nincs különösebb gond azzal, ha a gyermek TV-t néz, hiszen vannak kifejezetten gyermekeknek szánt műsorok, így bátran megengedik azt. Akadnak azonban olyan szülők is, akik egyértelműen károsnak tekintik ezt a tevékenységet, és gyermekük sosem nézheti a televíziót.

Vajon mivel tesszük a legjobbat gyermekünknek? Ha engedjük, vagy ha tiltjuk?

children-403582_1920.jpg

Valahol a kettő sarkalatos vélemény között létezik egy olyan nézőpont is, ami szerint a gyermekek a szülőkkel közösen néznek televíziót, és ha bármi kérdésük van a látottakkal kapcsolatban, azt bátran feltehetik, és választ is kapnak rá a felnőttektől. Ez lenne a legmegfelelőbb módja a gyerekek tévézésének. Egyedül semmiképp sem ajánlatos gyermekeinket a készülék elé tenni, hiszen még a mesesorozatokban is megjelenhetnek olyan tartalmak, amelyeket nem biztos, hogy értenek, vagy olyanok, amelyeket egyébként túl erőszakosnak, agresszívnak ítélnénk meg, de mivel nem vagyunk a gyermek mellett, így nem tudjuk kontrollálni azokat az üzeneteket, amelyeket a televízió éppen közvetít.

Az olykor felelőtlen TV nézést kiválóan szemlélteti Bandura obszervációs tanulással kapcsolatos kísérlete, amelyet óvodáskorú gyermekekkel végeztek el. Ez a kísérlet az agressziótanulásról szól, Bobo baba vizsgálatként vált ismertté. Három gyermekcsoporttal végezték el az érdekes kísérletet. Mindhárom csoport azt láthatta, hogy egy Bobo nevű játékfigurát egy felnőtt rugdos, üt, szid. A különbség annyi volt, hogy az első csoportban az agresszív modellnek jutalom, a második csoportban az agresszív viselkedéséért cserébe pedig büntetés járt, míg a harmadik csoportban a modell sem jutalmat sem büntetést nem kapott tetteiért.

Ezt követően a gyerekeket egy olyan szobába vezették át, ahol sok játék volt, köztük Bobo baba is, valamint az agresszív jelenetnél használt eszközök is, mint például a játékkalapács. Az egyedül hagyott gyerekeknél megfigyelték, hogy az első csoport gyerekei a látottakhoz hasonlóan, agresszívan viselkedtek a babával, a második csoportban lévők, akik büntetést láttak a modell viselkedésért, barátságosabban bántak Boboval, kis mértékben azonban itt is előfordult durvaság. A harmadik csoportos gyerekek között, akik semmilyen választ nem láttak az agresszív viselkedésre, voltak, akik barátságosan bántak a figurával, de többségében átvették a látottakat. Az alábbi videón láthatjátok a Dr. Albert Bandura által vezetett kísérlet eredeti felvételét, amiben (angol nyelven) maga a professzor is megszólal.

 

 

Az eredeti kísérletnek számos változata létezik. Nem kell, hogy az agresszor jelen legyen, elég, ha filmen látják azt, vagy ha rajzfilmfigurák játsszák el a szerepét, az eredmények hasonlóak. Ezt figyelembe véve, érdemes elgondolkodunk korunk egyik meghatározó problémáján, miszerint a mai kisgyerekek sokkal agresszívabban viselkednek, mint régebben.

 

Mi legyen TV helyett?

 

Nehéz kérdés, hiszen a TV azért segít a szülőknek, mert folyamatosan fenntartja a gyerek figyelmét azzal, hogy változatos: nem unja meg öt perc után és ott lehet hagyni, amíg mi magunk nem tudunk ott lenni mellette. Azonban mindig vannak alternatívák. Ha a változatosság és a folyamatosság a fő szempont, próbáljuk meg a zenehallgatást és éneklést, akár mint fő-, akár mint háttértevékenységet. Mindeközben pedig a már otthon meglévő játékokkal kapcsolatban találhatunk ki különféle feladatokat, küldetéseket.

  • Építőjáték küldetés: építs kastélyt, erődöt, házat, stb! Adjunk végcélt, amit sikerrel teljesíthet ahelyett, hogy csak úgy letesszük játszani.
  • Színező küldetés: szánjunk rá néhány percet és satírozzuk be kicsit a színező részeit egy bizonyos színnel! Utána pedig kérjük meg a gyereket, hogy azokkal a színekkel fejezze be a színezést, amiket mi már előre megadtunk.

 

Ti hogy kezelitek otthon a TV-nézés kérdését? Írjátok meg kommentben és osszátok meg a tapasztalataitokat!

 

 

Videó: youtube.com, xoxoshelbyyxoxo

A bejegyzés trackback címe:

https://pindursztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr10014066629

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása