Hol, hogyan, mennyiért béreljünk lakást?
2016.06.28. 13:26 I csorbazs

Hol, hogyan, mennyiért béreljünk lakást?

Bár elképzelhető, hogy most még arról ábrándozol, hogyan sütteted aranybarnára a hasad valamelyik tengerparton miközben a pálmafák árnyékában koktélt szürcsölgetsz, nem árt ha a közelgő őszre is gondolsz egy kicsit, főleg ha egyetem, vagy új munka kezdése miatt kiadó lakásra lesz szükséged a fővárosban.

Szeptember közeledtével fellendül a kiadó lakások piaca

Az egyetemisták és főiskolások egy része szívesen választja, hogy a szűkös, sok embert kis helyen összezsúfoló, lehangoló kollégiumi szobák helyett albérletbe költözik. A leendő otthon kiválasztásánál döntő fontosságú szempont a lakás elhelyezkedése, és mivel a belvárosi, jó közlekedés mellett lévő ingatlanok hamar elkelnek, nem árt résen lenni. Az elmúlt időszakban tapasztalható áremelkedés az ingatlanpiacon, a kiadó ingatlanokra is rányomta bélyegét.

Nem árt ha elkezdesz foglalkozni a gondolattal mennyit tudsz rászánni a lakhatásra, (a bérleti díjon felül még rezsiköltséggel is számolnod kell), van-e olyan hozzád hasonló helyzetben lévő ismerősöd akivel el tudod képzelni az „összebútorozást” hosszabb távon, akár egy szobában, vagy mindenképp igényt tartasz a külön szobára. Ha hajlandó vagy alkalmazkodni, sok pénzt takaríthatsz meg. (anno mi 4-en laktunk barátnők egy két szobás lakásban, így egészen jó áron tudtunk bérelni egy pesti lakást, munkába járni, bulizni:)

A kiadó lakások árát nagy mértékben meghatározza az elhelyezkedése, de számít még hogy milyen állapotú a lakás, van-e benne bútor, vagy neked kell róla gondoskodnod. 

 

Bérelt lakások esetében mindenképpen javasolt a bérleti szerződés megírása, ehhez álljon itt néhány hasznos tanács: 

- Az első és legfontosabb, hogy mindent rögzítsetek írásban. Erre a későbbiekben bármikor lehet hivatkozni.

- A szerződésnek tartalmaznia kell a bérbeadó és a bérlő adatait.

- A szerződés aláírása előtt érdemes lehet a bérbeadótól egy 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapot kérni, ami igazolja, hogy jogában van az ingatlant bérbe adni neked. 

- Kulcsfontosságú a lakbér összege, illetve hogy milyen egyéb díjak terhelnek még (rezsi költség stb.), valamint hogy ezeket milyen időközönként és milyen formában kell kifizetned a bérbeadónak.

- Nem árt ha letisztázzátok, hogy a tulajdonos mikor és mennyivel emelheti a lakbért. Ez téged véd, és előre kiszámíthatóvá teszi, mennyi pénzzel kell kalkulálnod, nem érhet váratlan meglepetés. (Az ismerőseim között volt olyan, akinek egyik napról a másikra duplájára emelték a havi bérleti díját, és mivel nem tudta fizetni, hirtelen új hely után kellett néznie.)

- A kaució összegét is rögzítsétek, ami bútorozott lakás esetén, a főbérlőnek ad lehetőséget arra, hogy bármi, ami az ottléted alatt a te hibádból elromlott, meghibásodott, azt ebből az összegből tudja fedezni. Az összeg általában egy vagy kéthavi összeg szokott lenni.

- A főbérlőnek időközönként joga van ellenőrizni a lakás állapotát, de nem járhat a nyakadra és akkor nem mehet be a lakásba, amikor nem tartózkodsz otthon. Jó ha ezt is előre rögzítitek.

- A felmondási időt is érdemes megjelölni. Ilyen esetben, a főbérlő nem tehet ki a lakásból a felmondási idő lejártáig (lehet 1 vagy 2 hónap), ami alatt lehetőséged van új lakás után nézni.

 

És végül néhány tipp azoknak, akik éppen keresnek! Remek elhelyezkedésű budapesti kiadó ingatlanok, a teljesség igénye nélkül.

Ha nemcsak lakásra, hanem otthonra is vágysz, íme egy lakás, megfizethető áron a IX. kerületben!

További képekért kattints a fotóra!
ix_ker_kiado_lakas.jpg

 

Ha igényes vagy, remek elhelyezkedésű lakást keresel és hajlandó vagy kicsit a pénztárcádba nyúlni, akkor íme egy jó lehetőség!

További képekért kattints a fotóra!vorosmarty_utca_lakas_kiado.jpg

 

Központi elhelyezkedéssel, jó áron kínálják ezt a lakást a József körúton!

További képekért kattints a fotóra!kiado_lakas_a_viii_keruletben.jpg 

Végül egy kis luxus a VI. kerületben, a Hajós utcában!

További képekért kattints a fotóra!hajos_utca_kiado_lakas.jpg

Címkék: budapest kiadó