Őszintebankos

Alapozunk, alapozunk?

2017. szeptember 19. - a bankos aki őszinte

Ha a munkavédelem már rendben, akkor indulhat a munka. Na, de mi a jó alapanyag? Mihez nyúlj, ha megtakarított pénzednek – pontosabban magadnak – a legjobbat akarod?

Míg eddig a kockázat és a várható hozam viszonylatában mazsoláztam a szóba jöhető termékek között, egy apró, ám most már egyre fontosabb dolog felett átsiklottam. Hajós példámnál maradva, a kérdés az, hogy ki fogja a kormányrudat? Hisz akármibe teszed a pénzedet, a végső döntést – az igent, vagy a nemet – Neked kell kimondani. Csakhogy egy betétnél, miután a döntést meghoztad, nincs teendőd. Vársz, míg leketyeg a futamidő és a végén felmarkolod a pénzt. Egy állampapírnál sem kell ugrálnod, ha nem vagy túl heves vérmérsékletű, ott is csak ki kell várni, amíg eléri a lejáratot a kötvény.

A befektetési alapoknál viszont már nem feltétlenül találkozol futamidővel. A nyílt végű alapok lényegében szabadon adhatók, vehetők, nincs lejáratuk. A zárt végű alapoknak ezzel ellentétben már van lejárata, de nem kizárt, hogy addig bármikor megszabadulhatsz adott árfolyamon tőlük, vagy éppen vehetsz belőlük. Jellemzően legcélszerűbb, ezekből kibocsátásuk időszakában betárazni, aztán hátra dőlni és várni. A másik lényegi különbség az, hogy az adás-vételnek jutaléka van, míg a jegyzésnek nincs. Szóval ezt is tedd mérlegre!

Mielőtt belemerülnénk az alapok sokszínű és izgalmas világába, még egy lényegi kérdést nem árt tisztázni. A betétnél, állampapírnál hiába Te mondod ki a végső szót, azért, hogy befektetésed az ígért kamatot elérje, a banknak kell megdolgoztatnia a pénzedet. Viszont az alapoknál már munkamegosztás van!

Hiába látod azt, hogy egy alap az elmúlt három évben hozott 50%-ot, ez nem minden befektetőre igaz! Hogyhogy?!

Csak azoknak mutat ekkora hozamot a megtakarítása, akik folyamatosan portfoliójukban tartották a papírt. Aki azonban ki-be ugrált (hol volt neki, hol nem), annak lehet ez kevesebb, de akár több is. Gondolj csak bele! Ha olyan szerencsés csillagzat alatt születtél, hogy mindig egy-egy visszaesés előtt eladtad befektetési jegyeidet, és minden esetben mélyponton vásároltad vissza, akkor a példában említett 50%-nál jóval nagyobb nyereséget tehettél zsebre.

Viszont, ha nem a legszerencsésebb módon valósítottad meg ezeket a ki- és beszállókat, akkor nem feltétlenül biztos, hogy elérted a jelzett 50%-os hozamot.

jump.jpeg

Ezzel el is érkeztünk ahhoz a ponthoz, amikor rádöbbensz, hogy itt bizony már Te is munkálkodsz azon, hogy a pénzed minél jobban dolgozzon. Azaz aktívan menedzseled a megtakarításaidat. A befektetési alap vagyonát az alap kezelője forgatja, viszont a befektetési jegyekkel már Te is bűvészkedhetsz pluszban. De vigyázz, ez már akár azt is jelenheti, hogy szép lassan akár a teljes megtakarításodat elégeted! Hiszen, ha a mélypontokon adsz el, de a csúcsokon veszel, akkor folyamatosan csak veszteséget realizálsz.

A tőzsde egyik legfontosabb aranyszabályát nem árt, ha már most eszedbe vésed: Sohase a veszteséget akarjuk visszanyerni! Szimplán nyerni szeretnénk. Ha pedig vesztesz, akkor az már elment és pont. Gondolkodj rajta egy keveset, hogy mit kellett volna másként tenned, mire figyelj legközelebb, de ne ragadj bele a frusztráltságba! Olyan ember még nem született, aki egyfolytában csak nyerőben volt.

De ne szaladjunk azért ennyire előre! Bár innen már látótávolságon belül vannak a tőzsde háborgó vizei, azért itt még épphogy csak fodrozódnak a hullámok. Ha ennél nem is akarsz jobban belemerülni a befektetésekbe, akkor az alapoknál érdemes a tőke- és hozamgarantált, vagy tőke- és hozamvédett alapokat keresned. Bár látszólag nagy különbség nincs a két elnevezés között, azért érdemes átnyálazni a tájékoztatókat. Leegyszerűsítve: A tőkegarancia erősebb, mint a tőkevédelem. A hozamnál tovább lehet lubickolni az érdekességekben, amik persze a pénztárcánk kövérségét is meghatározhatják majd. Van úgy, hogy a pénzintézet évente megnézi, mennyit hozott az alap, és annak egy előre meghatározott részét bebiztosítja Neked. Így hiába lesz, mondjuk, a következő év veszteséges, Neked az első év nyeresége már ott figyel a tőkéd mellett. Arra is van lehetőség, hogy az alap teljes futamidejére határoz meg egy fix százalékot, és – ha a fene fenét eszik is – ezt megkapod, még akkor is, ha minden esett abban az időszakban. De megállapíthatnak egy küszöbértéket is, melynek elérésekor írják jóvá Neked az ígért hozamot.

Itt még mindig fogják a kezed, de egyre nehezebb lesz ellenállni a kísértésnek, hogy bele ne vesd magad a részvények és devizák sűrűjébe.

A bejegyzés trackback címe:

https://oszintebankos.blog.hu/api/trackback/id/tr9512877452

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása