Öngondoskodás

Egymillió forintot vehetsz ki az újszülött gyermeked után az önsegélyező pénztárból

2017. május 22. 16:23 - blomqvist

Kevés olyan biztonságos megtakarítási forma létezik jelenleg, mint az önsegélyező pénztár, mégis valószínű, hogy még nem hallottál róla. Persze nem költheted akármire a pénzt, de talán nem is akkora hátrány, hogy nem lehet elkaszinózni a megtakarítást.

rsz_shutterstock_305880272.jpg

Ez is egy önkéntes pénztár, ami arra jó, hogy a lakosság összeteszi a pénzét, amiből a pénztár nagy értékben állampapírokat vásárol. Tulajdonképpen a tagok kölcsönt adnak az államnak, így a költségvetést kisebb arányban kell külföldi hitelekből fedezni (bár ez neked most mindegy is, csak nem árt tudni, hogy ilyen elven működik). Cserébe a tagok a pénzük mellé valamennyi hozamot kapnak, ami mindössze 1-3% körül van, de legalább kamatadó-mentes.

Ez még nem lenne akkora biznisz, de a hozamok mellé 20%-os SZJA-visszatérítés jár az éves befizetések után, aminek a felső határa évi 150 ezer forint. Ez így már nem rossz, sőt ha lekötöd két évre a befizetéseidet, akkor 30%-os adójóváírás jár neked. Aligha lesz máshol ekkora hozamod ilyen biztonság mellett, és elég mindössze kétéves kötöttséget vállalnod.

Hiteltörlesztés az SZJA-ból

Oké, beteszem a pénzt, visszakapom az adómat, de mire tudom elkölteni? – teheted fel a jogos kérdést. Nem akármire, de nagyon sok mindenre, például lakáshitel törlesztésére. Ennek a havi maximuma 19 125 Ft (jelenleg), ami nem olyan sok, de ha azt veszed, hogy 30%-át a visszaigényelt adódból fizeted, akkor már nem olyan rossz megoldás. És ez az összeg több is lehet, ha az adóstársad (pl. házastárs) is pénztári tag, és beszáll a törlesztésbe. De a munkáltatód is fizethet be a pénztári számládra (béren kívüli juttatás, cafeteria, támogatás stb.), ebben az esetben viszont figyelni kell az esetleges adóterhekre.

Gyerekre, iskolára, gyógyszerre

Mire használható még az önsegélyező pénztár megtakarítása? Ha gyermeked születik, akkor egymillió forintot levehetsz a számládról, illetve a korábbi jövedelmed és a GYES/GYED különbsége szintén a tiéd (bizonyos mértékig). A gyermeked iskoláztatására évi 127 500 forintot költhetsz (per gyerek), ebbe beletartoznak a tankönyvek, a tanszerek és a ruházati eszközök is.

A megtakarítás költhető még közüzemi díjak fizetésére, idősotthoni elhelyezésre, egyetemi tandíjra, kollégiumra és albérletre. Egészségpénztári funkciókat is ellát, vagyis fordítható gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre, szemüvegre, kontaktlencsére, fogorvosra és a táppénz miatt kiesett jövedelem pótlására. És a felsorolást még lehetne folytatni.

Mennyibe kerül?

Arra figyelned kell viszont, hogy a szolgáltatások igénybevételéhez 6 hónappal korábban elhelyezett egyenlegre van szükség a legtöbb esetben (vagyis 180 napig szimplán befizető vagy). És persze ez sincs teljesen ingyen (de még mindig elég olcsó). A számlanyitási díj 4 ezer forint, a kártyadíj egy-két ezer forint több évre, a pénztári levonás pedig 4-8% befizetéskor (pénztártól függ, hogy mennyi). A bankszámlára utalás, a készpénzfelvétel, a számlavezetés és még csomó minden általában ingyenes (de azért nézz utána mindig).

Hogy milyen szolgáltatók vannak jelenleg a piacon, azt az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének oldalán találod, és neked most az Egészség- és önsegélyező pénztárak menüpont lesz a lényeges.

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ongondoskodas.blog.hu/api/trackback/id/tr6312532515

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása