Öngondoskodás

Nézd meg mennyi nyugdíjjárulékot fizettek be utánad összesen!

2015. március 31. 15:58 - ongondi

Már Te is megnézheted, hogy a munkáltatód mennyi nyugdíjjárulékot fizetett be utánad. Nagyon fontos mind a szolgálati idő, mind a keresetünk miatt, hiszen ez a két összetevő határozza meg az állami nyugdíjunkat. Nem egy esetben történnek adminisztratív, és egyéb hibák, amelyeket idejében kell jelezni, különben az a kevés nyugdíjunk bánhatja.

tb-egy-szla.jpg

Mi is Társadalombiztosítási egyéni számla?

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) tájékoztatása szerint most már mindenki egyénileg is meg tudja tekinteni, hogy mennyi nyugdíjjárulékot fizettek be utána. Ezt meg lehet nézni akár munkáltatónként, akár havi lebontásban. Mindez pár kattintással egy online felületen elérhető, amelyről részletes leírást itt találsz

Sokan mondják, hogy Magyarországon rendkívül kreatív emberek élnek. Így gyakran előfordulnak bizonyos egyedi értelmezések, illetve kreatív megoldások, pláne ami az adózást illeti, az emberi (nem szándékos) hibákról már nem is beszélve. 

Gondoljunk csak bele, mennyire rossz lenne az, ha egy adminisztratív hibából adódóan mindössze 14 év, és 11 hónap szolgálati jogviszonyt állapítanak meg, és nem kapnak állami nyugdíjat. Pedig mindössze annyi történt, hogy amikor visszatértünk például egy betegség, vagy szülés után egy hónappal később intézte a munkáltatónk el az adminisztratív feladatokat.

Érdemes rászánni egy kis időt, hogy ezen a társadalombiztosítási egyéni számlán ellenőrizzük, hogy minden utánunk járó nyugdíjjárulék be lett-e fizetve, illetve el lett-e könyvelve. Ez a későbbi nyugdíjas korunkban még aranyat érhet.

Így számolják a nyugdíjunkat

A bejelentett bruttó bérünk 10%-át nyugdíjjárulékként a munkáltatónk az államnak utalja. Innentől fogva pedig a két fő adat, amiből számolnak az a szolgálati idő (meddig volt bejelentett fizetésünk), és a bejelentett bérünk. Szolgálati időből jelenleg 15 évnek kell lennie, hogy időskori ellátásra legyünk jogosultak, de a jelenlegi szabályozás szerint nagyjából 50 év bejelentett munkaviszony után kaphatjuk meg az átlagkeresetünket (nem matematikai átlag), állami nyugdíj néven. Bárki könnyedén ellenőrizheti, hogy mennyi lesz az állami nyugdíja, ha használja ezt a kalkulátort.

Egy kis odafigyelés sokat érhet!

Hibák bármikor előfordulhatnak, ezért érdemes az életünket jelentősen befolyásoló eseményekre jobban odafigyelni.  Persze azt sem érdemes elfelejteni, hogy öngondoskodás nélkül az állami nyugdíj önmagában kevés lesz, de nem mindegy, hogy alapból 80 ezer forintos, vagy 110 ezer forintos állami nyugdíjat egészítünk ki a privát megtakarításunkkal. Nos, erre jó a társadalombiztosítási egyéni számla.

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ongondoskodas.blog.hu/api/trackback/id/tr917322900

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása