Ki az igazi feminista?

NőKép

Kedves Férfiak!

2015. április 20. - Zóra Hajduk

A feminizmus a nőkért, és nem a férfiak ellen szól. Ez egy olyan alapvető igazság, amit nem lehet elégszer ismételni. Tény, hogy gyakran születnek szélsőséges vélemények a témában, és igen, sokszor születnek férfigyűlölő kinyilatkoztatások a feminizmus zászlaja alatt, de ezt a témát szeretném picit más megvilágításba helyezni. Kedves Férfiak! Rátok is szükség van.

9d5d0743519c82720595b0fa7c29a5ad.jpg

Chimamanda Adichie egy TED konferencián beszélt a feminizmus és az egyenjogúság mai helyzetéről és kérdéseiről. Számtalan homályos folt övezi ezt a témát, sőt, számtalan eltérő vélemény jelenik meg a feminizmus kapcsán nap mint nap. Sokan agresszív és túl domináns törekvésnek látják a feminizmust, és igen, a szkeptikusok között sajnos több a férfi. De miről szól ez az egész? A feminizmus elmosná a férfiak és nők közötti természetes különbségeket? (Vannak természetes különbségek? )Egyenlő vagy ugyanaz-e a férfi és a nő?

„A férfiak és a nők különböznek. Mások a hormonjaink, mások a biológiai szükségleteink és határaink. A férfiak általában fizikailag erősebbek, mint a nők. A presztízzsel járó munkaköröket még mindig többségében férfiak töltik be, így a szó szoros értelmében ők irányítják a világot. Ez talán elfogadott volt ezer évvel ezelőtt, hiszen a túlélés fizikai erőt kívánt, így ők válhattak vezetővé. Ma már egy teljesen más világban élünk. Nem az erősből, hanem a kreatívból, az intelligensből válik kiváló vezető, és tudjátok, mi a jó? Ezekhez a tulajdonságokhoz nincs köze a hormonoknak! A férfi és a nő ugyanúgy lehet intelligens, kreatív és innovatív. Fejlődtünk. Nekem mégis úgy tűnik, a nemi kérdéshez való hozzáállásunk nem sokat változott.”- mondta Adichie. „Pár hete besétáltam egy jó nevű nigériai hotel bárjába, és az ajtónál álló srác idegesítő kérdésekkel kezdett bombázni. Miért? Mert ha egy nigériai nő egyedül megy be egy hotelbe, automatikusan szexmunkásnak feltételezik. Lagosban nem mehetek be egyedül egy bárba vagy egy klubba, mert egyszerűen nem engednek be, ha nincs veled férfi. Ha belépek egy étterembe, a pincér csak a férfit üdvözli, és engem nem.(Haha, ismerős, mi? ) Ezek a pincérek egy olyan kultúra szülöttei, akiknek azt tanították, hogy a férfi fontosabb a nőnél. Tudom én, hogy nem akarnak megbántani, de mégis minden egyes alkalom fáj, és láthatatlannak érzem magam. A nemek közötti egyenlőséget súlyos igazságtalanság övezi. Őszintén remélem, hogy az emberek változnak.

 Ideje, hogy lányainkat és fiainkat másképp neveljük. A mostani neveléssel nagy kárt okozunk a fiúknak; a férfiasságot ugyanis egy nagyon szigorú eszmerendszer mentén határozzuk meg. A férfiasságot egy ketrecként jelenítjük meg, és ebbe zárjuk a fiúkat. Megtanítjuk nekik a félelemtől való félelmet, a gyengeségtől és sebezhetőségtől való félelmet, és megtanítjuk őket, hogyan rejtsék el valódi énjüket. Történelmi okok miatt ma a férfiak előrébb juthatnak, de ha elkezdjük másképp nevelni a gyermekeinket, 50-100 év múlva más világban élhetünk. A legveszélyesebb dolog, amit a férfiakkal teszünk, mégis az, hogy óvjuk a törékeny egójukat. Minél „KEMÉNYEBB” a pasi, annál sérülékenyebb az egója. És egy sokkal jelentősebb kárt okozunk a lányoknak, hiszen úgy neveljük őket, hogy ne törjék le ezt az egót. Megtanítjuk őket egészen kicsinek lenni, összehúzni magukat. Arra neveljük őket: „Persze, tök jó, hogy vannak ambícióid, de azért ne vidd túlzásba. Legyél sikeres, de ne túl sikeres, mert azzal elijeszted a férfit. Ha te vagy a kenyérkereső a kapcsolatban, tégy úgy, mintha fordítva lenne. Főleg, ha nyilvános helyen együtt vagytok, különben emaszkulálod a férfit. (Nem hiszem, hogy van olyan szó, amit jobban utálok annál, mint emaszkulálni … ) Egyszer megkérdezték tőlem, hogy nem félek-e attól, hogy megrettentem a férfiakat. Egyáltalán nem, és tudjátok miért? Kinek kell egy olyan pasi, aki tőlem retten meg??”

 

 

"Fighting for women’s rights has too often become synonymous with man-hating. If there is one thing I know for certain is that this has to stop."

„A nők jogaiért való küzdelem nem válhat azonossá a férfigyűlölettel. Ha valamit biztosan tudok, akkor azt, hogy ennek véget kell vetni.”

Pár hónapja bejárta az internetet Emma Watson a nemek közötti egyenlőségről szóló beszéde, amivel útjára indította az ENSZ „He for She” kampányát. Ennek keretében tulajdonképpen arra kéri fel a férfiakat, hogy vegyenek részt ők is a törekvésben, és álljanak ki azon nők mellett, akik naponta szembesülnek a nemek közötti egyenlőtlenséggel. A kampány egy olyan weboldal köré szerveződik, ahol a férfiak tudtára adják, hogy a nemek közötti egyenlőség az emberi jogokat érintő probléma. A „Take Action” oldalon buzdítják a férfiakat, hogy Twitteren és Instagramon a #HeForShe hashtaggel ellátott üzeneteket posztoljanak. Így részt vehetnek egy olyan párbeszédben, amiben lehetőségük nyílik megismerni, hogyan javíthatnak a nők mindennapi életén. 

De mitől lett ennyire sikeres a beszéd és Watson jelenléte? Tény, hogy jó választás volt egy olyan szereplőt találni, aki népszerű a fiatalok között, és a mostani generáció is közel érezheti magához. Talán ezzel sikerülhet „trendibbé” varázsolni a feminizmust, és levetkőzhetők a régi, rossz sztereotípiák.

Watson formális meghívott küldött a férfiaknak, és pontosan ezért nevezik a #HeforShe kampányt a feminizmus új mérföldkövének. Sosem értettem igazán, miért alakult ki az a fixáció, hogy a nemekhez kapcsoljuk a feminizmust, hiszen ez –férfitől és nőtől függetlenül- mindenki érdeke.  A feminizmusnak a férfiakra is szüksége van, nélkülük nem mozdulhat semerre a törekvés. A feminizmus egy társadalmi problémát ismer fel, amiből nem zárható ki a társadalom egyik fele. A legfontosabb azt észben tartani, hogy feminizmus nem címke, hanem cselekvés. A feminizmusnak szüksége van férfiakra.

 

 kép: http://rebeccacohenart.tumblr.com/

A bejegyzés trackback címe:

https://nokep.blog.hu/api/trackback/id/tr497384008

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Karmadealer · www.sajtoszsemle.blog.hu 2015.04.21. 10:53:09

Cicukák, nincs túltolva ez a téma egy kicsit? Őszintén érdeklődöm, miért ekkora hype...

replay 2015.04.21. 11:33:54

Lagosban lehet hogy nagyobb szükség van feminizmusra. De Magyarországon egy nő bemehet egyedül egy bárba, bemehet egyedül egy hotelbe, stb. legyen fekete, fehér, kínai, stb. Szóval Magyarország nem Lagos, ezért nem is értem hogy mi ellen kellene kiállni itthon? A magyar nők miben érzik elnyomottnak magukat? (Nem költői, tényleg kérdezem.)

BB 89 2015.04.21. 11:36:47

"A Kedves Férfiak!" felütés némiképp soviniszta, nemde? Megspékelve ezzel a "Rátok is szükség van." folytatással...
Hogy hangozna a következő: "Tény, hogy gyakran születnek szélsőséges vélemények a témában, és igen, sokszor születnek cigánygyűlölő kinyilatkoztatások az XYizmus zászlaja alatt, de ezt a témát szeretném picit más megvilágításba helyezni. Kedves cigányok! Rátok is szükség van."
Ha így kezdenél egy szöveget egy romákból álló hallgatóság előtt, akkor biztos lehetsz benne, hogy a célcsoport menetből elküld melegebb éghajlatra.

radix 2015.04.21. 11:58:51

In related news, slavery needs slaves.

Karmadealer · www.sajtoszsemle.blog.hu 2015.04.21. 12:10:53

Az egész hazai "feminizmus hype" (tudatosan teszem zárójelbe, mert egy jól behatárolható földrajzi területen kívül Magyarországon már a kérdést sem értik, teszem hozzá jogosan) alapvetően nem létező problémákra adott érvénytelen válaszok öncélú csokra, és mint ilyen, pár hasznosabb sorsra érdemes lány, hölgy, és néni szellemi maszturbációja. (Bocsánat, vannak feminista férfiak is - őket se hagyjuk ki, haha) De biztos vannak a világnak olyan szomorú szegletei ahol igény volna rá, úgyhogy hajrá!

danialves · http://smokingbarrels.blog.hu 2015.04.21. 16:04:28

Már máshol ezt kifejtettem, de most végre a célközönségnél vagyok ezzel a gondolatommal, szóval: amikor meghallgattam annak idején Watson beszédét, tetszett, de nagyon sokáig nem tudtam eldönteni, mi zavar benne. Aztán rájöttem: arról beszélt például (a posztban említett hölgyhöz hasonlóan), hogy a férfiakat is mennyire gúzsba kötik a nemi szerepek és sztereotípiák, majd előáll egy olyan kampánnyal, hogy "HeforShe". Most akkor miről is van szó? A férfiakat is hátrányosan érinti ez a dolog, de csak a nőkért küzdjünk? Nagyon jó felismerés, hogy a férfiakra is szükség van a mozgalomhoz (habár ez szerintem alap lenne), de akkor tegyük azt is hozzá, hogy az egy elég önző mozgalom, ami mindenkit meginvitál a soraiba, de csak egy bizonyos csoportér küzd. Martin Luther Kingék sem Black Rights Movement, hanem Civil Rights Movement voltak, és szeretném azt hinni, hogy nem véletlenül. Persze ez egy ilyen bináris dolognál, mint a nem, nem annyira egyértelmű (bár hozzáteszem, transzneműek, transzszexuálisok, különböző szexuális beállítottságúak azért árnyalnak ezen a binaritáson), de szerintem igazán csak akkor lehet sikeres ez az ideológia, ha a nemi sztereotípiák és nemi megkülönböztetés egészét támadja. És nem csak ilyen beszédek mellékleteiben, hanem tényleges problémaként beszélve ezekről is.

Pl. ott van a cikked az Esquire címlapokról, de akkor mi a helyzet azokkal a hölgyekkel, akik nap, mint nap nyáladzanak Chris Hemsworth vagy Ryan Gosling félmeztelen képeire? Ennek kapcsán nekem hogy kéne éreznem magam?

Szóval itt szerintem messze nem (csak) azzal van a gond, hogy kiket von be a feminizmus, hanem, hogy miért küzd. Mert szerintem ami a probléma gyökere (az évszázados sztereotípiák, sokszor evolúciós hozadékok), az ellen nem lehet ilyen egyoldalúan fellépni, főleg, hogy közben könnyedén kialakul a kettős mérce is.

ABC123456 2015.04.27. 18:14:40

Nálunk a tanáriba bejön a főnök, odasétál az összes benn lévő férfihez kezet rázni, személy szerint üdvözölni őt - egyúttal személy szerint levegőnek nézi az összes benn lévő kolléganőt. Mindennapos munkahelyi bántás ez nekem. És nagyjából az összes kolléganő egyetért abban, hogy ez rendjénvaló, természetes dolog, ők így üdvözlik egymást, és én vagyok túlérzékeny, hisz nincs ezzel semmi gond. A cikkben a nő méltatlannak találja, hogy NIGERBEN AZ ÉTTERMEKBEN A PINCÉREK csak a férfit üdvözlik, a mellette lévő női vendégen ugyanakkor keresztülnéznek. Nigerben a pincérek a számukra idegen női vendéget nézik levegőnek - Magyarországon meg a középiskola diplomás vezetője a közös
munkahelyen a saját diplomás női beosztottjait. És nem zavarja a (többségben egyetemi diplomás ) kolléganőket. Ez Mo., ma. És itt egyesek azt kérdezgetik, hogy nálunk mi a baj ? Ez és ezer más hasonló. Hogy a nők egyre szegényebbek, mert az összes törvényt férfiak hozzák. Hogy a nők munkái vagy fizetetlenek, vagy messze alulfizetettek. Hogy duplán végigdolgozott életutak végén a nőknek alig van nyugdíjuk. Hogy a legszegényebb réteg ma Mo-on a nők és a gyermekek rétege. Lehet, hogy a hajléktalanok között több a férfi, de a szegénységi küszöb alatt élők között jóval több a nő - és ez nem párezer férfi, hanem pármillió nő napi problémája.

szerintem is 2015.04.28. 18:43:50

@ABC123456:
A kézfogásos dologhoz:
Túlérzékeny vagy és ráadásul udvariatlan.
Az illemet nem csak a férfiaknak kell ismerniük és gyakorolniuk, hanem a nőknek is megvan benne a szerepük.. Illemtudó körökben férfi nem kezdeményezhet kézfogást nővel. Ilyen esetben a nőnek kell kezdeményeznie, persze ha meg akarja tisztelni a másikat. Te nem akarod megtisztelni őket és ez nem szép dolog olyan alkalomkor, amikor mások viszont kézfogással üdvözlik egymást. Ők is írhatnának rólad hasonló kommentet mint te, csakhogy nekik igazuk is lenne az együttélés, a társas viselkedés szabályai, azaz az illem és az udvariasság szerint.
süti beállítások módosítása