Megküzdés vagy várakozás? – 5 tipp a boldog Karácsonyért

A karácsony elvárásokkal terhelt időszak. Az ajándékozás kényszere mellett az a súly is ránk nehezedik hogy a ritkán látott családtagjainkkal a legmeghittebb hangulatban, tökéletesen szeretnénk megélni az ünnepet. Ez pedig óhatatlanul stresszhez, illetve az elvárások nem maradéktalan teljesülése miatti bűntudathoz vezethet. 

Hajlamosak vagyunk ezt egy kiemelt időszaknak tekinteni tehát a szeretet megélése, az egymásra való odafigyelés szempontjából. Mintha az egész éves lemaradásunkat próbálnánk behozni ebben a pár napban.

Amaryllis Roy, klinikai szakpszichológus a következő tippeket fogalmazza meg a karácsony méltó megünnepléséhez, amelyek nem mellesleg lelki egyensúlyunk megtartására is pozitív hatást gyakorolnak az ünnepi kihívások közepette.

1) Legyenek reális elvárásaink a rég nem látott családtagjainkkal kapcsolatban!

A karácsonyt hajlamosak vagyunk kiemelt családi együttlétként értelmezni, aminek apropóján a messze élő családtagok is hazalátogatnak. Sok család életében ez az egyetlen ilyen alkalom évente. Ez különösen nagy elvárásokat támaszthat bennünk a családi idill megélésére vonatkozóan. Figyelmen kívül hagyjuk, hogy rég nem látott családtagokkal fogunk találkozni, akikkel az egymásra hangolódáshoz hosszabb időre lenne szükség.

Ha reálisan felmérjük, hogy mit várhatunk a családtagjainktól, kevésbé leszünk frusztráltak, ha az elvárt családi idill nem valósul meg. (És lássuk be, ennek elég kevés az esélye, mindig lesz egy eltört karácsonyfadísz vagy egy excentrikus családtag.)

Ha szeretnél tudatosabban készülni a családi körben tartott karácsonyra, tisztább képet kapni a családtagokról, a családi dinamikáról, ajánljuk figyelmedbe ezt a karácsony előtti családállítás workshopot.

kari_3.jpg

2) Önkénteskedjünk, segítsünk másokon!

Ebben az időszakban különösen fontos, hogy figyeljünk egymásra. Az önkéntesség, a viszonzást nem váró segítségnyújtás nem csak a magukra hagyottakon, magányos, kiszolgáltatott embertársainkon segít.

Az önzetlenség, az altruizmus (olyan magatartás, amelynek célja a segítségnyújtás a személyes jutalmak reménye nélkül) megtapasztalása a segítséget nyújtók számára is pozitív hatással bír, egészségmegőrző, immunerősítő hatású.

Az önkéntes munka általában csoportban zajlik, így lehetőségünk van egy új közösséghez való tartozás megélésében. Az önkéntes munkával járó pozitív gondolatok, és tevékenységünk hasznosságának, értelmének megtapasztalása az önbecsülésünk növekedésére is jótékony hatással vannak.

3) Kapcsolódjunk ki!

Ne csak az ügyes-bajos tennivalókkal foglalkozzunk az ünnepek alatt, hanem olyan tevékenységeket is keressünk, amik segítenek stresszmentesen és mélyebben megélni az ünnepet. Ez lehet egy séta, kirándulás a téli természetben, egy nem hétköznapi kávészünet. Hallgassunk zenét, vagy nézzünk meg egy filmet, ami közelebb hozza a karácsony hangulatát.

Ezek a hétköznapi pörgésből ellopott saját idők jótékonyan csökkentik a stressz-szintet. Természetesen a karácsony körüli rengeteg teendő - a háztartási munkák, vendégek fogadása, gyerekekre való odafigyelés - felemésztheti az összes időnket és energiánkat, így mindent tervezzünk el jó előre. Nehéz lehet nemet mondani a családi nyomás ellenében, de a határaink felállítása pozitívan befolyásolja a jóllétünket az ünnepi időszakban is.

Ha szeretnél kikapcsolódva a karácsonyra hangolódni, ajánljuk a Rehab Critical Mass Mozgalom és a Kugler Art Szalon adventi filmklubját.

4) Tartsunk mértéket!

Karácsonykor nem csak az elvárásaink szempontjából eshetünk túlzásba, de akár étel- és italfogyasztás szempontjából is. Az előzetes elképzeléseinkhez képest nem tökéletesre sikerült ünnep miatti frusztrációnkra könnyű választ ás azonnali gyógyírt jelenthet az étellel és itallal megpakolt ünnepi asztal. Abba a hibába is eshetünk, hogy a rég nem látott család számára próbáljuk az egész évi lemaradásunkat behozni főzésben, sütésben.

Próbáljunk mértéket tartani, mert a fizikai megterheltség is vezethet negatív lelkiállapothoz. A kültéri tevékenységek például pozitívan hatnak a pszichés jóllétünkre az ünnepek ideje alatt is.

kari_1.jpg

5) Kerüljük a káros összehasonlítgatásokat!

Ha folyton összehasonlítjuk magunkat másokkal, az befolyásolja, meghatározhatja, hogy hogyan érezzük magunkat. Ez olykor motiválhat is minket, de legtöbbször negatív hatást mérünk ezzel az önértékelésünkre.

Az egyre nagyobb teret nyerő, az életünk szinte minden területén jelen lévő közösségi média, és a mindenhonnan visszaköszönő reklámok csak fokozzák ezt a negatív hatást, a karácsonyi időszakban különösen.

Ha csökkenteni tudjuk a közösségi médiában való jelenlétünket, és kizárjuk a reklámok, ösztönös összehasonlítgatásra inspiráló hatását, a karácsonyi időszakban kevésbé fogunk a tökéletlenségekre, a nem sikerült csomagolásra vagy mézeskalácsokra fókuszálni - míg azt látjuk, hogy másoknál bezzeg minden tökéletesen alakul. 

A közösségi médiában van pár csoport, amit mindenképpen érdemes kiiktatnunk, ezkben a napokban különösen. (Zárójelben jegyezem meg, hogy nem csak az ünnepi időszakban.) Az egyik a dicsekvők csoportja, akiknek - ténylegesen vagy látszólag? - minden tökéletes az életükben, és ezt nem is rejtik véka alá, hanem napi rendszerességgel tudatják ismerőseikkel.

Fontos tudni, hogy ennek hátterében sokszor kisebbségi komplexus áll, amit csak folytonos önigazolással tudnak csillapítani. Ennek ellenére, lássuk be, egy-egy nehezebb napon bármelyikünk belesétálhat a dicsekvők csapdájába, saját életét, emberi kapcsolatait, körülményeit leértékelve. 

Forrás itt.

Fotó itt és itt.

A bejegyzés trackback címe:

https://lelkiegeszsegejszakaja.blog.hu/api/trackback/id/tr9313472795

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Duplaxiii 2017.12.13. 10:20:48

Valójában nagyon hasznosnak tartanám az írásod, de azért nagyon sértő, kirekesztő is!
És ez ilyen kényes témában azért nagyon gáz.
Egyszerűen átlépsz az életen! Szerinted a felvetett probléma kinek fontos? Egy átlagos embernek, aki régen nem látott családtagjait várja? Hogy egyébként is alapt tevékenységet folytasson? Vagy azon hatalmas rétegnek, akik valóban magányosak?
Szerinted a százezer számú magányos vagy a családja által leszart embernek segít a tanácsod?
Aki szenteste otthon rohad egyedül, a kutya nem nyitja rá az ajtót, annak a tanácsok segítenek?
Akik nagy része ilyenkor gondolkodik a végzeten, az azért nem teszi meg, mert nem tudta, hogy a - nem létező - családtagokkal a beszélgetés, egy séta kell a magány megszüntetéséhez?
Egy magányos embernek a lelki fittség nem ezektől függ, hiszen nekik az egész év problémás és a karácsony - főleg ha volt régen családja - egy trauma.
Én 15 éve nem tartok, nincs fám, mert egyedül maradtam! Ha még egy szép fát is néznék napokig, hát leugranék az emeletről.
A szomszédaim között tucat idős néni, bácsi. Lényegtelen, hogy csak a szemét leszármazottjai miatt magányosok vagy egyszerűen mindenki meghallt nekik, hát a karácsony - a napi farhát, a filléres gondok mellett - nem lelki fittség kérdése.
ha te valóban komolyan gondoltad volna az írásod, akkor arra hívnád fel az emberek figyelmét, hogy nézzenek rá a szomszédjukra! Hogy elgalább ebben az időben figyeljenek oda az idősekre a nagybevásárlások során.
Hogy legalánn egyszer évente ne rúgjanak bele az idősekbe, a magányosokba!
Több százerez szerencsétlennek lehetne legalánn egy-két napig jobb, nem oldaná meg az életüket, de pár nap melegség.
De nem, szerinted az egyébként önmaguktól nihillé váló halmaznak írsz, hiszen ez a halmaz már annyira érzéketlen a világra, hogy nem tud mit kezdeni magával évente párnapig, így menjen sétálni, keressen programot...?
Sajnálom, hogy nem érted a ünnepi magány problémáját.
Brody: Magány! Hallgast meg...

LelkiEg 2017.12.13. 10:52:47

@Duplaxiii: Együttérzek... A 2. pont épp arról szól, hogy segítsünk másokon. Ez amellett, hogy segítséget nyújtunk, a valahova tartozás élményét is képes megadni. Tehát a segítségnyújtással magunnak is tudunk segíteni...

Lelki Egészség Éjszakája

Friss topikok

süti beállítások módosítása