Megyeri Szabolcs kertész blogja

Feng Shui a kertben

komment

Előrebocsájtom, hogy távol áll tőlem az ezotéria és az egzotikus keleti tanok világa, ám most mégis belekontárkodom kicsit a témába, természetesen a kert és a növények irányából. A Feng Shui alapú kerttervezésben lehet őszintén hinni, és lehet egyszerűen egy kertépítési irányzatnak tekinteni, mellyel keleties hangulatú, egyedi összeállítás, látványvilág hozható létre. Mivel a közelgő ősz egyben remek alkalom az ültetésre és a kert átfazonírozására, ezért most következzen pár feng-shui-s, illetve kínai hagyományokon nyugvó kertrendezési tipp!

2400 éves "tudomány"

Nem túlzás a kínai kerttervezést tudománynak nevezni. A kezdetekben, időszámításunk előtt 400 körül, az első kertek a taoizmus jegyében az elvonulás, a magány színterei voltak, később a sziklák, hegyek és a víz, a boldogság motívumaiként jelentek meg benne. A Ming dinasztia idején a gazdagság jelképeiként ösvények, épületek kerültek a kertekbe. Jellemző még a tavak és hidak felbukkanása, ebben hasonlít Monet japánkertjéhez is és persze abban, hogy benne igazán megnyugodhatunk és visszatalálhatunk a természetközeli élethez.

Feng Shui kert

A mai nyugati kultúrában töretlenül népszerű az ősi kínai térrendezési elv, a Feng Shui, melynek szó szerinti jelentése szél és víz. A Feng Shui segítségével harmonikus, pozitív energiákat gyűjtő és sugárzó kertet alakíthatunk ki.

 

Jin és Jang

Az első és legfontosabb, hogy mint mindenben, a kerttervezésben is érvényesíteni kell a Jin és Jang egyensúlyát. Vannak például kifejezetten Jin növények, melyek nőiesek, lágyak, törékenyek, mint például a fátyolvirág és vannak Jang dísznövények, melyek erőt sugároznak, levelei szélesebbek, például a bromélia. A Jin és Jang alkotta egyensúly másféleképpen is megjelenhet a kertben, csupán az ellentétek harmóniáját kell kialakítanunk. A magas fák hegemóniáját törjék meg alacsony, megbúvó virágágyások, a napsütötte részek mellett legyenek árnyékos rejtekek, a víz, kerti tó simaságát ellenpontozza dombos, rézsűs felület, az aktívan használt, zajos, nyílt terepnek legyen egy csendes, védett, elvonulásra alkalmas párja!

Elemek, színek, virágok

Nem meglepő, hogy ahogy a lakásban, a kertben is érvényesek az elemekre és égtájakra vonatkozó szabályok. Ennek megfelelően a kert déli részére a Tűz jegyhez igazodó növényeket érdemes ültetni, ha hírnévre szeretnénk szert tenni, vagy éppen a rosszindulatú pletykák terjedését szeretnénk megakadályozni. Legalkalmasabbak az alakjukban vagy színükben a tűz képét előhívó növények, mint a vörös muskátli vagy a red star dracéna.

A Föld elem növényeit a kert északkeleti vagy délnyugati részére tegyük, hiszen itt lesznek segítségünkre a házasság, szerelem vagy az önművelés, tudás területén. Hogy mik a Föld elemhez passzoló növények? A sárga színben játszó virágok, mint például a napraforgó vagy az afrikai aranyvirág. Terrakotta cserépbe helyezve az ide szánt virágokat, növelhető a hatás.

A keleti égtáj a Fa elemmel van összefüggésben a Feng Shui szerint. Ide bármilyen zöld növény ültethető a családi élet nyugalma és az egészség megőrzése érdekében. A bambusz a legmegfelelőbb növény, mely az egészséges, a hosszú élet szimbóluma.

Fehér növényeinket kertünk nyugati, északnyugati részébe ültessük, mert ez a Fém elemnek megfeleltethető égtáj. Ha a spiritualitást, a külső és belső utazást szeretnénk erősíteni az életünkben, akkor az északnyugati, ha a gyerekekkel kapcsolatos dolgokat és a kreativitást, akkor a nyugati kertvégbe plántáljuk el a májusi szegfűt vagy a fehér bazsarózsát. Utóbbit a kínaiak a megbecsülés és gazdagság szimbólumaként a virágok királyának tartják. Aki gyermekáldásra vágyik az északnyugati kertcsücsköt dobja fel egy piros fuxiával!

A kék virágokat, mint például a búzavirág a Víz elem által uralt északi traktusba ültessük! Kertünknek ezen részén bátran használhatunk kanyargós ágyásszegélyeket, melyek a folyó kanyarulatainak képét hívják elő. A bölcsességet erősíti az itt elhelyezett kerti tó is, melyben a tradíció szerint kilenc halat kell tenyésztenünk. A kilences számnak mágikus hatalma van, mely megvéd a nehézségektől és hosszú életet biztosít. A nyolc aranyhal a végtelen gazdagságot biztosítja, míg a ráadás egy fekete a védelmet jelenti.

A számoknak nagy jelentősége van a Feng Shui kertben, így arra is érdemes figyelni, hogy lehetőleg minden növényből kettő legyen, hiszen ez a virágzás, a szerelem száma. A kínai kert több elszigetelt ágyásból is állhat, így a kertre fentebb felsorolt javaslatok a különálló ágyásokra is értelmezhetőek. A Feng Shui kertek megtervezése nemcsak tudomány, hanem művészet is, a gyakorlatban pedig az elvont értelmezésektől függetlenül a Feng Shui alkalmazásával harmonikus, ízléses, dekoratív kerti látkép érhető el, így annak is bátran ajánlható útmutató, aki egyébként nem nagy barátja a keleti gondolkodásmódnak.

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr511649940

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Megyeri Szabolcs kertész blogja

A kertész blog küldetése, hogy világosan lássuk: Zölden élni nem bonyolult dolog, lehet egyszerűen is. Szeretném a kertészkedést számodra közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni. Azért, hogy kertünkben mesék és szerelmek szövődjenek.


A szerző elérhetőségei: megyeriszabolcskerteszete.hu


Kövessen Facebookon

Kertész TV

süti beállítások módosítása