Aki fogyókúrázik, annak 7% esélye van összeszedni valamilyen evészavart
2016. február 09. írta: kerekhely

Aki fogyókúrázik, annak 7% esélye van összeszedni valamilyen evészavart

Aki fogyókúrát árul, annak pedig jó esélye van meggazdagodni

ablak2.jpgTényleg olyanok vagyunk ezekkel a folytonos fogyókúrákkal, mint az állandóan az ablaküvegnek repülő legyek. Amikor a komoly túlsúlyt cipelő barátnőm ujjongva meséli, hogy megint elkezdi a 90 napost, akkor egyszerűen nem bír más az eszembe jutni, mint hogy ez az egész mennyire felesleges, mennyire átgondolatlan, mennyire káros. Olvastam egy statisztikát arról, hogy egy átlagos túlsúlyos ember 4-5 komolyabb fogyókúrát "csinál végig" évente (a "csinál végig"-et csak habozva írtam le, mi az, hogy egy fogyókúrát végigcsinálni? Épp az a gond, hogy soha nincs végük!) Elképzelni nem tudom, hogy hogyan lehet komolyan venni egy átmenetileg alkalmazandó módszert egy régóta, tartósan fenálló probléma megoldására. Mintha...nem is tudom. Mintha meg akarnánk tanulni egy idegen nyelvet, és az lenne az illúziónk, hogy egy kéthónapos tanfolyam után a megtanulás "készen lesz". Persze a "fogyókúrák nem működnek" egy régi ellenérv, én magam is már vagy 20 éve hallottam először- de azóta is sokat fogyóztam, és ugyanígy ez a 90 napos barátnőm is. Meg majdnem minden más barátnőm, és sok barátom is. Valahogy nem vesszük ezt komolyan, annyira stabilan épült be a gondolkodásunkba a "túlsúlyom van- fogyóznom kell", hogy alighanem kizárjuk miatta az összes érdemi, diétaellenes érvet. Elkezdjük az újabb 90 napost, vagy Zónát, vagy South Beachet, megint összeszorítjuk a fogunkat, addig az x hétig, megint mások szabályai szerint eszünk, mert ugye mi magunk elbuktunk, hiszen nekünk egyáltalán nincs is akaraterőnk. Nade majd most! És persze közben azt is vizionáljuk, hogy ha majd szép soványak leszünk, akkor minden jó lesz. Minden megoldódik, boldogok és elégedettek leszünk; hiszen annyi nyűgünk van a kövérségünk miatt!

Azt hiszem, minden rutinos fogyókúrázó ismeri azt az érzést, amikor már az elején tudja: ez most tényleg sikerülni fog. Többek említették már a "valami átkattant az agyamban" leírást erre a jelenségre, és persze magam is átéltem (többször is, hihi). Miközben a barátaim huszadszorra hallották tőlem, hogy ez most más, mint az eddigi kísérleteim (és ennek megfelelően is reagáltak), közben én tudtam, hogy most fogyni fogok, tényleg. És fogytam is. Nem is szenvedtem annyira (de). Viszont a mérleg egyre kevesebbet mutatott, és az...hát az valami egészen fantasztikus érzés, mintha én lennék az univerzum császárnője! Eufória! Minden reggel, épphogy felébredve, még az ágyban végigtapogatni magam, hát lehet érezni a csontjaimat!!! A tavalyi télikabátomban a legelső hidegebb napon majdnem kockára fagyni, mert eltűnt rólam olyan 20-30 kiló szigetelés, csodás! A metró ajtajának támaszkodva érezni, hogy nyomódik a lapockám, isteni! Nade legfőképp persze a kontroll. Hogy végre megcsináltam. Hogy uralok valamit, rettenetes erőfeszítésekkel ugyan, de uralok valamit, amit eddig soha. Hogy felcsillan a remény a csak a vékonyaknak beígért jó életre. Ami telis-teli van szép ruhákkal, kedves pasikkal, kicsattanó egészséggel és örök boldogsággal. Ki ne vágyna erre?

Szinte lebegünk ilyenkor. Már a fogyókúra harmadik napján, amikor jelentős súlycsökkenés még nem is mutatkozhat, már különösen szépnek és ragyogónak érezzük magunkat; könnyedebben lépdelünk, arcunkon azzal a bizonyos konstans univerzumcsászárnője mosoly, és az utcán nem megyünk, hanem vonulunk. És hát igen; erre az érzésre épp úgy rá lehet ám kattanni, mint az egyszerű szénhidrátokra. Ahogy gyerekkorunkban megtanultuk, hogy a csoki az a boldogság, úgy vésődik ilyenkor be, elemi erővel, hogy a fogyás az talán még nagyobb boldogság. Sok-sok jutalmat kapunk a környezetünktől, dícséreteket, elismerő pillantásokat, figyelmet, a pasik fokozódó érdeklődését, kedvességét; "úristen, de vékony vagy, hogy csináltad???" jellegű ujjongásokat, amiktől csak még kompetensebbnek érezzük magunkat, még inkább úgy tűnik, a kezünkben van az irányítás. Pedig könnyen lehet, hogy épp ebben a pillanatban csúszik ki belőle.

 

Amerikai felmérések szerint a fogyókúrázók 30-35%-a lesz "fogyókúramániás"- lásd folyton ablaknak repülő legyek- ; és közülük 20-25% evészavaros. Mert fogyni jó, csak egy idő után már nincs miből. Vagy mert a fogyókúra után végre-végre ehetünk, és elkezdünk zabálni. Vagy elkezdünk zabálni, és utána kihányjuk, amit megettünk. Vagy csak gőzünk sincs, mit kéne tennünk a 91. napon. És persze a kontroll, az már az elején is csak félig volt nálunk. Szerintem inkább volt annál a képződménynél, amit úgy nevezünk, hogy diétaipar, és aminek az a célja, hogy a mi fogyásunk soha ne legyen tartós-akkor hogyan is adnák el nekünk az újabb tuti módszerről szóló könyveket? Sőt, éppen az is, hogy elhitesse velünk: mi egyedül ezt nem tudjuk végigcsinálni, nem ismerünk megfelelő (aka tuti) módszereket, nincs elég akaraterőnk, nem vagyunk kompetensek a saját testünket illetően. Bezzeg ők!

Azt hiszem, a csapda azért működik ilyen jól, mert alapjában véve egy fájdalmas igazságra épít: hogy sokan valóban nem tudjuk, hogyan étkezzünk helyesen; a testünk igényeinek legmegfelelőbb módon. Talán mert fél éves korunk óta műkajákat eszünk, vagy mert traumák értek minket, és evéssel tompítjuk a fájdalmunkat. Vagy mert otthon általában zsírban sült krumplit ettünk zsírban sült szalonnával. Vagy megerőszakoltak, és egy hájréteg mögé bújással akarjuk elfedni a tényt, hogy nők vagyunk. Vagy inzulinrezisztenciánk, PCOS-ünk van, vagy nem működik a pajzsmirigyünk. Vagy csak az utóbbi 2 évben elfelejtettük az "Okoz -e a tojásfogyasztás szívinfarktust?" excel táblánkat frissíteni, és nem tudjuk, éppen mi a tudomány álláspontja a kérdésben.  Vagy nem tudunk választani Norbi és az Atkins között. Magyarán: összezavarodtunk. Összezavartak minket. De semmi gond, segít a diétaipar, vehetünk fogyókúrás könyveket garmadával, édesítőszereket, fehérjeporból készült kenyeret, paleot, makrobiot, norbit, rékát, házhozszállítós lacibácsit is! Kapunk egy valós problémára egy, ideiglenesen esetleg működő, hosszú távon viszont rémesen káros, másoknak vagyonokat hozó látszatmegoldást. Egy végtelenül egyszerűsítő, uniformizáló, egyéni igényeket nyomokban sem figyelembe vevő látszatmegoldást; ami még jobban tönkreteszi a viszonyunkat a testünkkel, még mélyebben az agyunkba gravírozza, hogy a saját táplálkozásunk nem a mi hatáskörünk -és ami emiatt veszélyesen kiszolgáltatottá tesz minket a súlyos étkezési zavaroknak. Vajon annak , aki az alább listázott összetevőjű terméket azzal adja el nekünk, hogy az segít a fogyásban, és egészséges, annak biztosan tisztességesek a szándékai? 

Ivóvíz, búzaliszt, búzaglutén, növényi olajok és zsírok (pálma, repce, napraforgó változó arányban), zsírtalanított szójaliszt, növényi rost, teljes tojáslé, élesztő, édestítőszerek: maltit, szorbit, eritrit, szukralóz; étkezési só, búzafehérje koncentrátum, módosított burgonyakeményítő, emulgeálószerek: zsírsavak mono- és digliceridjei, nátrium-sztearoil-2-laktilát, zsírsavak mono- és digliceridjeinek mono- és diacetil-borkősavészterei; tejsavópor, csomósodást gátló szer: kalcium-foszfátok, aroma, lisztkezelő szer: aszkorbinsav, enzimek, tömegnövelőszer: polidextróz, tartósítószer: kalcium-propionát, marhahús, marhafaggyú, ivóvíz, étkezési só, sült vöröshagyma, őrölt feketebors, emulgálószer:difoszfátok, trifoszfátok ,természetes füst aroma, tej, kultúra, tejoltó, étkezési só, szilárdító anyag: kalcium-klorid, tartósítószer: kálium- nitrát,zöldségek változó arányban fejeskáposzta, paprika, uborka, zöldparadicsom, görögdinnye, vöröshagyma, ivóvíz, ételecet, étkezési só, fűszerkivonat, édesítőszer: szteviol glikozidok, tartósítószerek: nátrium-benzoát, kálium szorbát ; antioxidánsok: citromsav, kálium-metabiszulfit; szilárdítóanyag: kalcium-klorid, paradicsom, fejes saláta, lilahagyma.

 

Én úgy vélem, nem "tuti módszer" kell ide, hanem szakemberek. Barátok, közösség, támogatás. Nem, nem gondolom, hogy nem kellene lefogynunk, hogy kövérnek kellene maradnunk. Azt gondolom, jó lenne, hogy ha a folyton az ablaktáblán koppanó legyek tudnának arról, hogy pár centivel arrébb kirepülhetnek, és várja őket a szabadság. Ugyanígy azt is gondolom, hogy tartósan, és magunknak nem ártva lefogyni nem fogyókúrákkal lehet, hanem egyre gyarapodó önismerettel, sok-sok magunkra figyeléssel; a saját utunkat megtalálva. És segítséggel. Mármint valódi segítséggel. 

A bejegyzés trackback címe:

https://kerekhely.blog.hu/api/trackback/id/tr178376422

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Felicitasz · http://felicitasz.blog.hu 2016.02.09. 23:03:00

Tetszik. Annyi rettenetes írás van ebben a témában, kész felfrissülés volt ezt elolvasni. És teljesen igazad is van szerintem a következtetéseddel.

Hitetlen · http://hitetlen.blog.hu/ 2016.02.09. 23:03:02

A csodadiétákat áruló üzletemberekkel kapcsolatosan én inkább azt mondanám, hogy bennük is a butaság és a tudatlanság (a tudatosság hiánya) érvényesül, mintsem a rosszindulat. Elvégre nincs értelme szándékosan, egyértelmű kárt okozni a potenciális ügyfeleidnek.
Ők maguk is ugyanúgy nem tudják, mi a helyes táplálkozás, mint a nagyon elhízott társaik. Ők legfeljebb annyiban mások, hogy találtak egy számukra hatékony koplalási módszert, amit gyakrabban alkalmaznak, mint az elkeseredett ducik, és ezért sikeresek úgymond ezen a területen. És fogalmuk sincs, hogy ez miért nem működik mindenkinél.

Az összetevők listáról mindig ez jut eszembe: www.businessinsider.com/ingredient-list-for-natural-products-2014-1
Attól, hogy az összetevők csomósodást gátlót, keményítőt, zsírsavak mono- és digliceridjeit stb. tartalmaznak, még nem lesz valami műanyag vagy természetellenes. Azaz automatikusan kerülendő. Ezek csak kifejezések, amelyekkel a táplálékunk összetevőit elneveztük. Ez nem jelent ártalmasságot vagy kerülendőt. Önmagában meg főleg nem. Az étel nem műanyag, akkor sem, ha van E száma.
De persze ez sem ilyen egyszerű, mert manapság tényleg több műanyaggal kerülünk kapcsolatba és ez úgy tűnik tényleg kihat a súlyunkra is. De nem ilyen értelemben.

A szándék szerintem mindettől független. Az érem másik oldala a sok (szintén nem megfelelően tájékozott) de jóindulatú biotermelő, akit nem érdekel, hogy mit is jelent pontosan a gmo technológia, vagy mi a permetezésnek a szerepe stb., mert ő természeteset és jót akar, és ez valahogy elég. Sajnos nem. A lehető legjobb szándékkal is lehet butaságot csinálni.

HondásHeni 2016.02.10. 08:19:36

Ezért is helytelen kifejezés fogyókúra, mert az arra utal, hogy ez egy időszakos dolog, utána vissza lehet térni az azelőtti táplálkozáshoz.
Az a probléma, hogy amíg az egészségtelen ételek és italok mindenhol jelen vannak és sokkal könnyebb és olcsóbb hozzáférni, mint az egészséges verzióhoz, addig nem lehet csodát várni.
Én is próbálok egészségesen táplálkozni, amikor csak lehet, amire rengeteg időm elmegy.
A rohanós napjaimon egyszerűbb megvenni a kész szendvicset a büfében és enni egy menüt a kifőzdében, ahol a krémleves és a főzelék lisztes, a rántott hús pedig olajban sült.

kerekhely 2016.02.10. 08:45:16

@Hitetlen: Nem tartanám feladatomnak eldönteni, hogy a diétaguruk gonoszak -e, vagy buták. Ártanak nekünk, az biztos. Gyakorlatilag a diéták mellékhatása az, hogy egyre rosszabb viszonyba kerülünk a testünkkel. Az alapvető koncepciót ( sanyargasd magad és akkor majd egy idő után nagyon jó lesz ) tartom hibásnak, hiszen általában éppen azért vannak súlyproblémáink, mert a testünkhöz való viszonyunk zavaros, illetve mert az ételt nem táplálék, hanem vigasz, stb. funkciójában használjuk.

Az adalékanyagokkal kapcsolatos szemléletek nagyon eltérőek lehetnek. Az általad linkelt cikkben a banán tápanyagösszetvő-elemzését egy kis csúsztatásnak tartom, hiszen a cimkézett élelmiszerekben csak a hozzáadott vegyi anyagokat kell feltüntetni, azokat nem, amiket az étel eleve tartalmaz. Ugyanakkor ismereteim szerint a Magyarországon jelenleg engedélyezett kb. 350 adalékanyagnak csak a feléről tudjuk biztosan, hogy mértékkel fogyasztva veszélytelen.

kerekhely 2016.02.10. 09:05:25

@Hitetlen: a diétaiparról egyébként van ennél cizelláltabb véleményem is, de sokat kell rajta dolgozni,hogy le tudjam írni nyomdafestéket elbíró verzióban is; úgyhogy egy kis türelmedet kérem a részletesebb válaszig :)

Köldök_szösz 2016.02.10. 15:15:12

Minél több ilyesmit hallok annál jobban megbizonyosodom benne hogy egy ember életének minősége a születésekor eldől.
Aki hajlamos a hízásra meg az ilyen étkezési problémákra annak sosem lesz jó:
Egész életében diétázhat, folyton sasolhatja hogy "jaj most nehogy túl sok ilyet egyek" vagy "jaj most nehogy túl kevés olyat" ... agyrém.
És még ha, mint valami droid betartja egész életén át ezt a programot és folyton erre figyel akkor fogadjunk hogy pont ez az állandó odafigyelés meg tervezés fog nála valami más problémát kialakítani.

segar 2016.02.10. 15:17:06

Hát kedves Kerekhely... sosem bocsátom meg, hogy az egész (EGÉSZ!) ábdéjt-et át kellett néznem, mire megtaláltam a "terméket". :D
___
A végefelé van. Egy csomó "élelmiszerre" ki sem merik írni, miből áll. Ez a horror-sztori egyébként folytatódik a többi boltban is, többé-kevésbé. És akárhogy csűrjük-csavarjuk, itt nem a zsír-szénhidrát-fehérje + rost - okosuniverzum segít a *tartós* fogyásban (vagy a betegségek elkerülésében).
___
"lefogyni nem fogyókúrákkal lehet, hanem ... önismerettel ... És segítséggel. Mármint valódi segítséggel" - Hát ez az! A kulcsszó: v-a-l-ó-d-i. Egyre jobban engem is ez foglalkoztat. De ennél többet nem mondhatok, mert akkor meg kell... :D

segar 2016.02.10. 15:17:24

Kedves Kerekhely!
___
"lefogyni nem fogyókúrákkal lehet, hanem egyre gyarapodó önismerettel, sok-sok magunkra figyeléssel; a saját utunkat megtalálva. És segítséggel. Mármint valódi segítséggel"
___
Ez a hsz mindössze arról szól, hogy nem elég még a valódi segítség sem. Ha a segítségre szoruló kihívásokkal küzd a józanság-ostobaság tengelyen. Tehát az új tudás mindennel - tehát a fogyókúrával kapcsolatban is - ilyen:
1., Önismeret (önbecsülés, önreflexió).
2., V-a-l-ó-d-i segítség.
3., Elég ész ennek meglátásához (és feldolgozásához).
;)

Hitetlen · http://hitetlen.blog.hu/ 2016.02.10. 15:39:27

A gonoszság és a butaság közt azért tennék csak különbséget, mert a butaság gyógyítható felvilágosítással (pl. azzal is, amit ez a blog csinál), a gonoszság viszont nem, mert ott megvan a tudás és annak ellenére vagy a tett.

Én meg úgy tudom, hogy az összetevők minden összetevőt kell tartalmazzanak, nem csak az adalékokat. Éppen ez a lényeg a képen. Nincs hozzáadott vegyi anyag (mi lenne az amúgy? A permetezőszer? A víz? Mi az, hogy vegyi anyag?)

segar 2016.02.10. 22:57:16

@Hitetlen: Visszanéztem, és látok itt egy hitetlen Hitetlent... :D Megpróbálok egy alap-szempontot érvényesíteni.
___
Vegyük a csokis piskótát. Piskóta: 1., liszt, 2., tojás, 3., kevés cukor (esetleg vaníliás), 4., só. Csokikrém: 1., csoki, 2., cukor, 3., tojás, 4., vaj. Ezeknek nagy részére nincs szüksége a szervezetnek - ugyebár. Sőt több közülük szerepet játszhat az összes komoly betegségben. De...
___
Nézd meg, miből van a következő csodás termék az ábdéjt-on: "Kakaós keksz szalámi, édesítőszerekkel". Azt nem gondolhatja senki, hogy az a végeláthatatlan szöveg olyan sok jótékony dolgot tartalmaz... Aztán a sok kicsi sokra fog menni. A fogyasztó meg gyógyszertárba (jobb esetben). :|

kerekhely 2016.02.12. 01:03:24

@Túrós: a genetika csak hajlamosít; sok környezeti tényező is számít ám. Ha valakit gyerekkorában megtanítanak tiszteletben tartani a saját teste jelzéseit, igényeit, akkor sokkal ellenállóbb lesz az étkezési zavarokkal vagy a túlevéssel szemben! Ugyanez igaz az egészséges táplálkozás alapelveinek ismeretére, és a megfelelő mentálhigiénés eszközökre is. Abban egyetértünk, hogy így felnőttként már sokan csak szomorúan nyugtázhatjuk, hogy bizony az étkezésünk valami olyasmi, amivel komoly gondjaink vannak, és ezekkel nyilván a saját felelősségünk kezdeni valamit annak ellenére is, hogy nem a mi hibánk, hogy létrejöttek. Az élet (és sok ember )néha elég igazságtalan, ebben tökéletesen egyetértünk.

kerekhely 2016.02.12. 01:04:28

@segar: Ha megkérdezted volna, szívesen megmondom:) De tulajdonképpen tényleg a legtöbb termék hasonló jellegű...
süti beállítások módosítása