Beszéljük meg egy sör mellett!

IT Kocsma

Gerincgyilkos szakmák, avagy informatikusok hátrányban

2017. augusztus 16. - IT Kocsma Admin

Statisztikák szerint az európai országokban a mozgásszegény, ülő életmód következtében tíz felnőttből kilenc szenved valamilyen mozgásszervi betegségben.  Könnyen alátámaszthatjuk mindezt akár saját magunk is egy rövid közvélemény kutatással: ha megkérdezzük kollégáinkat, szinte bizonyos, hogy jóval többen panaszkodnak rendszeresen visszatérő nyak, váll és/vagy derékfájdalomra, mint ahányan tökéletesen egészségesnek vallják magukat. Vajon milyen okok állnak az irodai „járvány” mögött, és mit tehetünk annak érdekében, hogy ép és egészséges gerinccel vészeljük át a munkahelyen töltendő 40-50 évünket? Megkérdeztük Feövenyessy Krisztina alternatív mozgásterapeutát, funkcionális gerinctrénert.

Rövidülő izmok eleinte, porckorongsérv hosszú távon

„Nos, a mozgásszegény életmód önmagában is gerincgyilkos, hisz az izmok lassú sorvadásához vezet. Ha az izomzat gyenge, súlyos többletteher hárul az ízületekre (az izmok egyik fontos feladata ugyanis az ízületek tehermentesítése). A mozgás hiánya azonban más problémákat is okoz. Az ízületi porcnak nincs önálló vérellátása, így anyagcseréje közvetett, a mozgás hatására létrejövő nyomáskülönbség segíti a porc tápanyagellátását a csontok és az ízületi folyadék felől. Mozgás hiányában nem működik a „szivattyú”, így nem áll a porcszövet rendelkezésére elegendő tápanyag. E két tényező együttesen vezet a porcszövet károsodásához és a sajnos sokak által jól ismert porckopáshoz. Mindezt tovább tetézi a nyolc-tíz órás ücsörgés, amely drámai terhelést jelent gerincünk számára.” – sorolja a szakember, mivel érdemes szembesülnie annak, aki ülőmunkát végez. A mozgásterapeuta szerint fontos pontosan látni, mi történik, amikor leülünk egy székre és a külső szemlélő azt látja, hogy testtartásunk jelentősen megváltozik, fejünk előre tolódik, hátunk pedig egyetlen C-betűbe görbül:

1, Izmaink és kötőszövetünk (szalagjaink, ízületi tokjaink, illetve az izompólya) hosszú távon mintegy „adaptálódnak” jellemző testtartásunkhoz (azaz a C-betűhöz). Megbomlik izomegyensúlyunk, bizonyos izmaink rövidülnek (pl. nyak hátsó része, mellizmok), bizonyos izmok pedig túlnyúlnak (pl. nyak elülső része, mély hátizmok), így idővel már álló helyzetben is görnyedt marad a testtartásunk, ahogy az az alábbi képen is jól látható. A tartósan rövidülő izmok és kötőszövet krónikus feszessége miatt akadályozottá válik az adott terület anyagcseréje, s a felhalmozódó salakanyagok nyomása komoly fájdalommal jár. Jellemzően ilyenkor dörzsölgetjük bánatos képpel nyakunkat, derekunkat.

2, Ülés közben a csigolyák elülső része közeledik egymáshoz, hátulsó része pedig távolodik egymástól, a köztük lévő puha porckorongokra tehát folyamatos hátrafelé irányuló nyomóerő hat. Az évek során a túlterheléstől lassan, de biztosan ellapulnak a porckorongok, végül kialakul a porckorongsérv (azaz a korongok kiboltosulnak hátrafelé, a gerincvelő irányába), mégpedig jellemzően a leginkább túlterhelt területeken, a gerinc nyaki és/vagy ágyéki szakaszán.

Masszázs, csontkovács, gyógyszerek helyett értő megelőzés

Feövenyessy Krisztina fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a közhiedelemmel ellentétben a fájdalomcsillapító gyógyszerek, a csontkovácsolás vagy a masszázs önmagában bizony édeskevés (sőt, a rendszeres csontkovácsolás igen komoly veszélyeket rejt magában). „Aktív munkára, rendszeres gerincbarát testmozgásra, a munkával járó káros terhelések mindennapos kompenzálására van szükségünk ahhoz, hogy panaszmentes életet élhessünk. Hetente legalább két-három alkalommal sportoljunk, mozogjunk 40 percnél hosszabb ideig! Ideális mozgás a kirándulás, túrázás, a nordic-walking, illetve a gerinctorna/gerincjóga. Figyelem, az edzőtermi gyúrás, a legtöbb divatos elnevezésű, nehezen túlélhető csoportos óra, a mellúszás, a futás és a kerékpározás a gerinc szempontjából nem számít sportolásnak! Utóbbiak sajnos jóval többet ártanak, mint amennyit használnak.” – mondja a terapeuta.

Legfontosabb teendő: a kiváltó ok megszüntetése

A rossz hír az, hogy sajnos nem elegendő sportolni (vagy masszőrhöz járni) akkor, ha továbbra is napi 8 órát töltünk ugyanabban a helytelen pozícióban. A legelső lépés tehát mindig a káros terhelés megszüntetése. „Kezdjük azzal, hogy kérjünk meg egy gyógytornászt/mozgásterapeutát, tanítsa meg a helyes testtartást és a helyes ülést - bármilyen furcsán is hangzik, mai életmódunk miatt száz emberből csupán egy ül/áll helyesen, - illetve állítson össze számunkra egy-egy néhány perces, naponta elvégzendő személyre szabott irodai és otthoni gyakorlatsort, amellyel kompenzálni tudjuk az egész napos rossz terhelést!” – mondja Feövenyessy Krisztina és azzal folytatja, mire kell odafigyelni a munkahelyünkön:

  • A számítógépet állítsuk úgy, hogy a monitor lehetőleg szemmagasságban legyen!
  • A szék magassága akkor ideális, ha az ülőfelületen teljesen hátracsúszva két talpunk a talajon nyugszik.
  • Helyezzük a széket olyan távolságra az asztaltól, hogy két alkarunk az asztallapon nyugodjon!
  • Használjunk ék alakú ülőpárnát, amely előrebillenti a medencét, így megakadályozza, hogy görnyedten üljünk. Ha eleinte elfárad a derekunk, időnként néhány percre cseréljük ki az ékpárnát dinamikus ülőpárnára, utóbbi ugyanis ülés közben mozgatja át a gerincet!
  • Legalább óránként tartsunk néhány perces szünetet! Álljunk fel, nyújtózkodjunk jólesően, végezzük el a néhány perces irodai tornánkat, és sétáljunk egy-két percet, akár bent az irodában!

Ha azonban már kialakult valamilyen mozgásszervi betegség, feltétlenül forduljunk mozgásterapeutához, ugyanis ez esetben kizárólag speciális, személyre szabott korrekciós mozgásprogram vezethet eredményre!

Az egészség és munka témában már írtunk hasonló cikket, olvasd el most!

desk-312595_1280.png

A bejegyzés trackback címe:

https://itkocsma.blog.hu/api/trackback/id/tr1412731708

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2017.08.17. 09:16:27

Már egyetemi éveim alatt kifejlesztettem azt a félfekvő módot, ahogy az alkarjaim fent fekszenek az asztalon, a monitor nincs az arcomban, a hátam megfelelő szék-háttámlával tehermentesítve van és a lábam sokszor félig emelt helyzetben van az asztal alatt.
Sose fájt a hátam, sem a nyakam.

Viszont!
Azt mindig elfelejtik az emberek, hogy az aki ülő módban tölti a napja javát, az
1.) Vegye le a cipőjét, sőt ha lehet a zokniját is a munkához! Így nem szorongatja a lábát és sokkal jobb a keringése
2.) Lazítsa ki a nadrágszíját, oldja ki a felső gombot, sliccet is eressze le. Nem egy ördögi dolog ez még irodában sem, senki nem pornózni akar, viszont az alhas szorítással felnyomott hasak és az ott megjelenő emésztési gondok (puffadás, reflux, stb) érdemben eltűnnek. Mondjuk én hosszabb utazáson is megejtem ezt (kocsi, busz, vonat).

Wolfgang von Kugel 2017.08.17. 09:37:47

@gigabursch: Az egy érdekes pozi, amiről írsz. Ez a szék szerintem erről szól:
www.youtube.com/watch?v=59h2FrIen-c

Mindezzel együtt én nem merném megkérdőjelezhetetlen stílusban javasolni a használatát :Próbálom megfejteni de még nem tudom, hogy miért ennyire kényelmes ez a megoldás: Ebben az űrhajós pozícióban a gerinc melletti izmok ellazulnak, ez biztos kényelmes. A gerinc görbületeinek optimális volta azonban kérdésesnek tűnik.
Nem kerülgetve a forró kását, érdekes, és nem tudom eldönteni, hogy jó-e.

Wolfgang von Kugel 2017.08.17. 09:38:23

Nincs még optimális irodai munkaállomás, sem ergonómiai, sem a pszichés tulajdonságokat figyelembe véve. A magabiztos retorika magában hordozza a hitelességi deficit veszélyét. Az a cikk elég sok gondolatot elindított bennem. Jó helyen vannak a súlypontok? Progresszívek a tanácsok?
Az ergonómiánál maradva:
Monitorra és a billentyűzet/egér hatékony elérésére koncentrálunk, így ha a felső régiók tartása nincs rendben, az ágyéki gerinc görbülete sem lehet rendben. Kár az ágyéki szakasszal foglalkozni, ha a hát felső szakaszának tartása és a kar alátámasztása nincs rendben. Láttam már ékpárnán előre hajolva dolgozni munkatársat, mert használhatatlan volt a karfa, és alacsonyan volt az asztal, és laptophoz nem használt billentyűzetet.
Ha a nyak hát felső szakaszán nem jó a tartás, nem lesz jó az ágyéki gerinc tartása sem. A gerinc összefüggő egész.
Az ágyéki gerinc beállításának fontossága másod-harmadlagos, az ékpárna hosszú távon nem kényelmes (vagyis nem használható). Használatával órák hosszat statikusan dolgozik a négyfejű, ami gyorsan elfárad, nem ez a funkciója.
Fontos a könyék és a felkar helyzete, el kell kerülni a felkar befelé rotációval járó felsőkereszt szindrómás tartást.
A jó tartás valóban a megfelelő magasságú monitornál kezdődik, de a szemmagasság túl magas: blokkolni fog a nyak valahol a C6-7 körül, hipermobilis lesz kb. az ötödik csigolya, ez a nyaki gerincsérv kockázatát hordozza magában (ízületi blokk oldását végzi a csontkovács). A mérések szerint monitor középpontja, és a szemgolyó közti szög valahol 15-40 fok között optimális, ez egyénileg változó.
A hát felső szakaszának optimális tartásához elengedhetetlen, hogy a felkar ne rotáljon be, ellenkező esetben nő a háti görbület, csökken az ágyéki. A gerinc összefüggő egész. Az optimális ágyéki görbület támogatását magasabban érdemes kezdeni.
A könyöknek a test mellett, neutrális pozícióban (nem magasan az asztallapon, befelé rotálva felkart, ami viszi előre a fejet) a karfán kell nyugodnia. Ehhez fontos a magasságában állítható asztal, és a 3-4 irányban állítható karfa…. Split keyboard, álló munkaállomás, optimális lumbosacralis-Ferguson szög beállítását támogató egyénileg állítható szék megoldások, gerinc folyamatos mozgását provokáló elektromotoros megoldások, székpárna és 3D megoldások során elfáradó stabilizátor izmok, amelynek a következménye a könnyen mérhető hatékonyság csökkenés... Miért kevés a masszázs (a keringésfokozó hatása páratlan), miért károsak az indokolt esetben kivitelezett ízületi manipulációk, a futás nem fejleszti lumboszkrális része a stabilizátor izmokat páratlanul hatékonyan?
Lehet, hogy ez a terjedelem kevés, de felmerült bennem a kérdés, hogy nem lett-e volna jobb világosan definiálni az egyes szakaszok/eszközök fontosságának súlyát, illetőleg kellően megbízhatók-e a javasolt ergonómiai megoldások.

gigabursch 2017.08.17. 10:21:57

@Wolfgang von Kugel:
Olyan 2 perctől van az amiről beszélek.
Teszt a lelke mindennek...
:-)

efi 2017.08.17. 11:29:01

Az úszás, meg a kerékpározás árt? Most hallom először. Amúgy én mindig jól elnyúlok-málok a székben, aztán akkor nem fáj semmi. Aki meg szögegyenesen ücsörög, az jajgat.

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2017.08.17. 12:01:31

Legrosszabb a villamosvezetőknek, mert ők egész nap villamosszékben ülnek. :)

Treff Bubi 2017.08.17. 12:27:52

" így idővel már álló helyzetben is görnyedt marad a testtartásunk, ahogy az az alábbi képen is jól látható." - lécc tegyétek be a képet is:)

Treff Bubi 2017.08.17. 12:29:24

Én egyébként egy kis sámlit tettem az íróasztal alá, hogy munka közben is egyenesen ki tudjam nyújtani a lábamat. A vádlik és a comb hátsó része nagyon meghálálják.

Tice 2017.08.17. 17:15:55

Szerintem nincs tökéletes ülési póz, amelyben nem fárad el vagy terhelődik túl az ember testének valamelyik része, ezért a megfelelő póz mindig a következő póz, ahogy az "active sitting" kedvelői mondják. Nekem ez jött be, megszűnt a derék és nyak fájdalmam: www.wigli.nl . Igaz én kicsit drágálltam ezt, szóval készítettem egy egyszerűbb magyar verziót, ami kijött a negyedéből (ugyanazt a gömbcsuklót használtam fel: Lásd: Boge joint, wave base, gyök, gyökér, és ez vitorlás / szörf boltban kapható). Az is előnye az ilyen széknek, hogy a kis ülőfelületnek köszönhetően nem nyomja a combban lévő vénákat. Ülés közben lehet mozogni, lábat is lehet nyújtani. Mindazonáltal szükségesnek tartom az időnként szünetet tartani, felállni, sétálni, nyújtózni, stb. Sem ez a sék, sem az utólagos sport nem helyettesítheti ezeket.

A másik fontos dolog a szem kímélése. Fontos a lehető legmesszebb tenni a monitort, de úgy, hogy még ne erőlködjön a szemünk. Ugyanis a hosszas rövid távolságra való fókoszálásba belefáradhat a szem, sőt görcsbe is állhat, ha valaki sokat néz közelre, kialakul a rövidlátás. Szerintem fontos minimum 5 percenként elnézni a monitor fölött messzire akár csak pár másodpercre, vagy kinézni az ablakon. De ez már egy másik történet.

fénycsepp 2017.08.17. 19:38:13

Az ideális mozgasformabol kimaradt a hátúszás!

morph on deer 2017.08.17. 20:19:33

A testtartás ttól is függ, hogy mit csinálsz az íróasztal mellett ülve nap mint nap.
Mert én például rajzoltam, meg minden létező egyéb vizuális vonatkozású dologgal foglalkoztam, ami azzal jár, hogy a könyék a levegőben, mert az egész alkar mozog a rajztábla fölött, közben a szem a monitoro(ko)n, a másik kéz meg a billentyűzeten. Ehhez még speciális légzés is társul, mert csak akkor lélegzel, ha felemeled a stylust.
Ezt elég nehéz más testhelyzetben művelni, meg a szüneteket sem igen lehet beiktatni, mert ha épp "megy" a dolog, akkor nem akarsz igazán kizökkenni, nehezebb ugyanoda visszatalálni egy kreatív folyamatba, ahol fél órája voltál, meg ilyesmik.

Ennek eredménye képpen viszont van egy titán csigolya-protézisem a C-5 helyén, és vidáman fütyül rám a fémvizsgáló! :)
Irigykedni azért nem érdemes. Az évtizedekig tartó (az első cirka 25 év papírra, a második 25 digitálisan) egyoldali terheléstől - ami a jobb karom súlya plusz rajzeszköz - az egész annyira deformálódott, hogy a gerincvelőnek csak egy pár számmal kissebb, közel háromszögletű lyuk maradt, elnyomva egy jópár ideget, amitől gyakorlatilag kezdett lebénulni a kezem.
Már működik újra, de azért nem bántam volna, ha nem tudnék ilyesmiről mesélni...

Szóval jobb megpróbálni vigyázni, amíg lehet és van mire, mielőtt még teljesen át kell építeni az embert, amúgy Arnoldosan, fémvázra.
(Hasta la vista, stb)

karikaV43 2017.08.18. 00:33:13

Szegény aktakukacok,biztos a segg növesztés árt a gerincnek a legtöbbet.
Menjetek el építkezésre lapátolni és téglát meg betont pakolni,ott helyre jön néhány cementes zsák felemelése után.
Szánalmas.

Periodista. 2017.08.18. 01:22:37

Masszázs + futás + 2 óránként torna. Ennyi

Treff Bubi 2017.08.18. 17:19:25

@karikaV43: ha nem lennének seggnövesztő aktakukacok, ki végezné el azokat az irodai feladatokat, amik egy építkezést megelőznek? :D Tudom, aki öltönyt hord az csak lógós seggfej lehet.

karikaV43 2017.08.19. 14:07:32

@Treff Bubi: nem erre gondoltam,bár az építkezést előkészítő kollégáknak sem ártana sokkal gyakrabban terepre menni.Elég sok sületlenséget csinálnak azzal,hogy nem értenek a szakmájuk gyakorlati részéhez.
Véleményem szerint általános baj,hogy az irodai munka során nem keletkezik semmi ami értéket képvisel vagyis nem termelődik semmi.Viszont sokkal több embert kell a kétkezi melósnak eltartani abból amit ő megtermel és természetesen az irodisták sokkal jobban vannak fizetve a semmiért.
Na nekem ez a problémám az aktakukacokkal.
Az öltönyös srácokkal nincs semmi bajom,lehet kemény meló az is ezt nem vitatom,de a legtöbb nem az vagy nem is akar keményen melózni.
süti beállítások módosítása