Naponta frissülő tartalommal, ami gondolkodásra késztet

IFL Gazdaság

Soha nem volt ennyire jövedelmező ingatlanba fektetni!

2017. február 27. - Szarvas Norbert

ingatlanbefektetes.jpg

Pont most olvasom a cikket az egyik méltán népszerű gazdasági hírportálon, hogy "Nagyon rossz befektetés a görög ingatlan". Aztán persze meg is van indokolva észérvekkel, hogy 2008 óta 41,3%-kal csökkent az ingatlanok átlagára a görög jegybank kimutatása szerint. Tavaly az ingatlanárak 2,2 százalékkal, 2015-ben 5,1 százalékkal, 2014-ben pedig 7,5 százalékkal csökkentek Görögországban.

Most azon vannak, hogy újra felkelltsék a befektetői érdeklődést

2594_small.jpg

(A kép csak illusztráció)

Az átlagos befektetők szeretnek mindig a tuti lóra fogadni és a tömeg után menni. Csak nagyon kevesen magabiztosak annyira (és felvállalják a szükséges kockázatot), hogy ellentétesen mozogjanak, mint ahogyan azt a piac teszi. Nem véletlen bármilyen befektetésnek a periódikus up and down ismétlődése. Akkor kezd el nőni a befektetés értéke (nagyon leegyszerűsítve), amikor a befektetők megtalálják maguknak, és akkor zuhan, amikor a befektetők elmenekülnek.

Amikor elkezdik megtalálni maguknak a befektetők az adott lehetőséget, akkor önbeteljesítő jóslatként mindenki részt akar venni a sikerből, ezért beszáll. Mivel egyre többen szállnak be, az árfolyam emelkedik.A periódus végén már azért szállnak be a befektetők, mert már nagyon magasan van a befektetés és biztosan tuti üzlet. 

Egyetlen szabályt jegyezz meg: olcsón vegyél és drágán adj el

Itt van ez a görög helyzet, amiből azt a következtetést hozza le az adott cikk (és még sokan mások), hogy most nagyon rossz üzlet ide befektetni. Valójában egy ingatlant befektetési céllal is évekre vásárolunk és nem két hétre. Néphiedelem és fals következtetés akkor befektetési céllal ingatlant vásárolni, amikor annak szezonja van. Nézd meg Magyarországot!

3 éve még mindenki azt mondta, hogy milyen rossz az ingatlanbefektetés, mert összeomlott a piac. Ma mindenki azt mondja hogy milyen jó az ingatlanbefektetés, hiszen az árak soha nem látott magasságokban vannak! Gondolkozz már picit és ne hallgass a hülyeségre! Annak fantasztikus befektetés jelen pillanatban az ingatlan, akinek alapból volt vagy még a válság idején tudott vásárolni. Nekik 20-40-60%-os hasznuk van rajta. És Te leszel az a bohóc, aki majd kifizeti ezeknek a mostani ingatlantulajdonosoknak a nyereségüket.

Ugyanis a felfutás után elérkezel ahhoz a pontohz, amikor valami miatt a befektetők elkezdenek menekülni és hirtelen túl sok ingatlan kerül a piacra. Ez lenyomja az árat és Te pánikolva fogod áron alul megszabadítani magadat a lelki tehertől. 

Az ingatlanárak azért emelkedek többek között, mert többen akarnak ingatlant venni, mint amennyi ingatlan van a piacon. Elkezdenek egymásra licitálni az emberek és emelkedik az árfolyam. Ezt a folyamatot tudja felpörgetni 1-1 rosszul eltalált állami támogatás (lásd: CSOK 10+10, ÁFA vi....stb)

Én görögként most vásárolnék ingatlanokat Görögországban

Amikor a sajtóban azt olvasod, hogy mennyire rossz befektetés egy országban ingatlant vásárolni (szigorúan most Európáról beszélünk), akkor el kell gondolkozni azon, hogy most kell beszállni!

Hogy miért?

Nézzük Görögországot, akiről annyit tudunk, hogy euró zóna tag, EU tag, túrista paradicsom és most hatalmas kakiban vannak. Mit mond ez neked? Anélkül, hogy belefolynék és biztosra akarnék menni, azt mondanám (és látom), hogy az EU nem fogja magára hagyni az országot és a válságból való kilábalásuk záloga a turizmus (mert máshoz nem nagyon értenek per pill). 

A turizmus (országismeret) az ingatlanbefektetőknek kedvez, hiszen potenciálisan lesz kinek kiadni a lakásokat, ha jó helyen vesszük meg őket. Tehát a mi hosszú távú érdekünk ebben a speciális helyzetben pontosan ugyanaz, mint Görögország érdeke (sarkítva). Amint beindul újra a piac, akkor majd megírja az újság, hogy most éri meg beszállni és nekünk akkor kell nagy haszonnal  megszabadulni a lakásunktól. 

Magyarországon is így működik a piac

Magyarországon a piac most brutális áremelkedésen van túl, köszönhetően az államilag mesterségesen feltornászott  túlkeresletnek. Ez az állapot nem tart örökké és hamarosan a piac elkezdi saját magát korrigálni. Ez pedig árzuhanáshoz fog vezetni (nem biztos, hogy 30-40%-os árzuhanás lesz, lehet, hogy csak 15%-os.. de még az is a Te tiszta hasznod ahhoz képest, hogy nem mai áron kell megvenned a lakást). 

Ma mindenki azt mondja, hogy az ingatlan a legjobb befektetés, mivel rekord magasan vannak az árak és hihetetlen összegekért lehet kiadni albérletbe. Bérlőt sem kell vadászni, mert többen keresnek lakást, mint amennyi van a piacon. Ez maga a kánaán!

Aztán rájössz, hogy a kezed a biliben lóg és ez csak ideiglenes állapot. Egyszer ennek vége lesz. 

Itt most nem befektetési tippeket akartam neked adni, ne értsd félre! Ilyen döntésekhez, azért sokkal több mindent kell átnézni-átgondolni. Most egy folyamatot mutattam be nagyon röviden, hogyan működik a piac és miért szívsz, ha a piaccal akarsz haladni piaci hírek alapján...

 

 ►►►►

✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt:  Klikk

Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:

✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy

✰✰ www.iflgroup.hu 

Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz

 

Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.  

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://iflgazdasag.blog.hu/api/trackback/id/tr4412295721

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Roadster68 2017.02.27. 17:15:49

Hát ja, nagyjából így van, de egyáltalán nem biztos hogy most van csúcson a magyar, és a gödör alján a görög piac. Szóval azt kell elkapni. Simán lehet hogy benne van még a magyarban 20-40% és a görögben pedig -10-15%..
De ha ezt tudnám akkor nem ide kommentelgetnék én sem ;)

Torz 2017.02.27. 20:40:17

Veszek is egy nyaralót Görögben, he. :)
Befektetési oldalról egyetértek, de a harmincas velemkorosztály igen csak sz*rban van, mert a drága albiból nehézkes a drága saját lakásába átköltözni. Oké, hogy alacsony a hitelkamat, de meddig? Minimális hitelt majd felvéve gyüjtögetni érdemes még, vagy omladozót venni most és felújítani szerinted? Az albidíj térülne meg kb 3 év alatt. (Középtávú biztos munkahely, átlag feletti fizetés)

VALAKI1969 2017.02.27. 20:45:20

A magyar ingatlanárak - persze biztos vannak kivételek - még nem értek a csúcsra. A kisméretű, olcsó"?" lakások - jellemzően a panelek - még fognak emelkedni. Ugyanis akinek se pénze, se fedezete, de vásárolni akar, az csak ezt tudja megvenni, és mivel ezek képezik jellemzően a bérlakás piac gerincét is, ezért tömegesen még sokáig hiányozni fognak a piacról

VALAKI1969 2017.02.27. 20:49:29

Egy gondolat az albérlet árakról: egy kisméretű panel ára közepes helyen kb 15 milla. Egy ilyen lakás kb netto 100e forintért adható ki, erre mondják, hogy hű de drága - persze jó, ha ennyiért találni. NAmármost, a havi 100e az évi 1.2millio, azaz a lakás árának megtérülése tíznél több év. Kérdezem: vállalkozásba kinek éri meg ez a borzasztó megtérülési periódus? Mert normális vállalkozónak nem hiszem...

veresspal 2017.02.27. 21:35:12

@VALAKI1969: látom te is gyakorlott nagyvállalkozó vagy... 15 milliós ingatlan éves 1.2 bevétele legyen adózás, költségek levonása után 1 millió - az 6.67 százalék éves hozam, amire még jön az ingatlan árának az emelkedése. Minimális kockázat, minimális munka. Kevés olyan vállalkozás (főleg újonnan induló) van, amely ilyen nyereséget tud termelni.

RHalacska 2017.02.27. 21:51:53

@veresspal: Na a minimális munka az kamu. Figyelni kell a bérlőre, van egy csomó feladat ami a bérbeadóra hárul. Arról maikora bérlő lelép egy csomó számlát kifizetetlenül hagyva maga után arról nem beszélünk. 15 év alatt kell vagy 3 felújítás, az sem 1 Ft.

RHalacska 2017.02.27. 21:52:28

Bocsánat maikora=mikor a

veresspal 2017.02.27. 21:56:26

Csak a rend kedvéért. Való igaz, hogy az kaszál nagyot, aki 2013-ban vett jó helyen lévő ingatlant. A jó helyen nagyon fontos: Ny-Magyarországon és Budapesten (ott is főleg a belvárosban) elszaladtak az árak, de sok helyen még most sincs - és nem is lesz - áremelkedés. Én 3 lakást vettem 2014-ben és 2015-ben is. Akkor még nem volt nyilvánvaló, hogy nagy emelkedés van, és meg lehetett csípni jó lakásokat. Ehhez persze nagyon jól kellett ismerni az adott környék árait és persze kápé is kellett. Az 5. kerületben akartam venni még 2013-ban, de eltököltem, vártam a tökéletes ajánlatokra, aztán olyan gyors volt az emelkedés, hogy mindenből kimaradtam. Szóval utána egy körrel távolabb nézelődtem, végül a 11. kerületben, a Bartók környékén (egyetemek, rohamosan fejlődő környék, most már az airbnb is megy a környéken) vettem magas emeleti, közepes állapotú, szigorúan utcai garzonokat. Mindegyiket úgy, hogy az aznap felkerült hirdetést még azonnal hívtam, még aznap megnéztem és azonnal megvettem (minden esetben volt minimális, 2-4 százalékos alku). Mivel ismertem a környéket, mindegyikről tudtam, hogy azonnal el lehet őket adni 20 százalékkal többért (jellemző, hogy az eladó mindig magánszemély volt - ingatlanossal nem állok szóba, nem is érdemes, a piaci ár alatti ajánlatokra azonnal lecsapnak ők maguk, így ezek eleve nem kerülnek ki a piacra). Közepes állapot: még kiadható állapot, nyilván 20 százalékkal olcsóbbért, mint a felújítottat, viszont nem kell a lelakás miatt izgulni. Mind 25-30 közötti, pályakezdő diplomás fiataloknak (egyedülálló vagy pár) van kiadva.

Éves bevétel tisztán: 6 százalék, plusz (átlag) két év alatt (becslés) 50 százalékos áremelkedés (nem becsülöm túl, a bekerülési átlagáram 360 ezer négyzetméterenként, és a hasonló, világos, felújítandó utcai garzonok most 550-600-ért mennek errefelé. Tehát éves 30 százalék hozam az elmúlt két évben. Ez elég jó, bár a tőzsde többet hozott volna.

Ha jövőre csökken az szja 9 százalékra, lehet, hogy elkezdem eladogatni a lakásokat, legalábbis azokat, amelyek megürülnek. Persze felújítás után. Ebben is van némi gyakorlatom, korábban is így csináltam. Ezzel még ki tudok termelni becsléseim szerint további 12-15 százalék tiszta hasznot (nyilván svarcban kell felújíttatni, számlával dolgozó vállalkozó elvinné a hasznom kétharmadát...). De nem sürgős, a reálbér-emelkedés, Budapest vonzerejének növekedése, a munkerőhiány és az adócsökkentés mind az ingatlanok árának emelkedését fogja hozni. Ráadásul a körúton belüli pesti részek már megfizethetetlenek, én arra tippelek, hogy szűkülni fog az olló (semmi sem indolkolja, hogy a Bartók környéke tartósan 30-40 százalékkal olcsóbb legyen, mint a 6. kerület).

veresspal 2017.02.27. 21:58:39

@RHalacska: szinte semmire sem kell figyelnem, a számlákat kell intéznem (én fizetem be, a bérlőtől a lakbérrel beszedem, így nincs elmaradás), felújítás: nem éri meg, max. festés, olyan lakásokat vettem (ld. fönt) amelyek 5-10 évig így is rendes haszonnal kiadhatók, majd eladás előtt újítom őket. Ha felújítanám, többért tudnám kiadni (pár évig), de annyival nem, hogy megérje a felújítás.

Untermensch4 2017.02.27. 22:10:51

"Nézzük Görögországot, akiről annyit tudunk, hogy euró zóna tag, EU tag, túrista paradicsom és most hatalmas kakiban vannak. Mit mond ez neked? Anélkül, hogy belefolynék és biztosra akarnék menni, azt mondanám (és látom), hogy az EU nem fogja magára hagyni az országot és a válságból való kilábalásuk záloga a turizmus (mert máshoz nem nagyon értenek per pill)."
A "most permanens kaikban vannak" egy önellentmondás vagy csúsztatás. (idegen-szavak.hu/permanens)
A "most is és permanensen is kakiban vannak" találóbb. És nem biztos hogy az eu "magára hagyja" őket. De a németek annyi aranyukat hazavitték már mintha komolyan gondolták volna azt a beszólást hogy a német polgárok nem azért spórolnak hogy mediterrán dzsigolókat váltsanak ki a zaciból, és esetleg úgy hidalnák át a problémát hogy visszatérnek a márkához. Amint ez valószínűvé válik vagy bejelentik vagy akár csak hangsúlyosan megemlítik, a görögök meg továbbra is lazáznak gazdaságilag, onnantól az eurózóna mint védernyő nem játszik, mert a zóna maradéka még kevésbé akar zaciból kiváltani, és kevésbé is tud...
A turizmus meg nem egy stabil ágazat, erősen függ az adott országon kívüli körülményektől. A turisták fizetőképességétől és preferenciáitól, meg a turizmusban utazó versenytársak teljesítményétől. Ha albánia jobb turistacélpont akkor a görögök lehúzhatják magukat az alulméretezett csőrendszerű klotyóikon.... :)

VALAKI1969 2017.02.27. 22:30:04

@veresspal: Én építőipari területen dolgozom. Mondok egy számomra egyszerű példát a megtérülésre:
Egy új (vagy 1-2 éves,) garis Bobcat cca 8 millio forint. A gép napi bérleti díja 65000 ft. Ha csak havi 10 napot megy és 20-at áll, akkor brutto havi 650000 ft-ot termel. Ez nagyon rossz arány. Ha havi 15 napot megy, az 1m forint. Havonta. Ha 20 napot megy, és ez sem elképzelhetetlen, akkor havi brutto 1.3m ft-ot termel. Ez évi 9 hónappal számolva 11m forint. Ez brutto. Ha kiváncsi vagy a nettora, az kb 50%. évi 5m ft. És ez teljesen reális forgatókönyv. Nem kell csinálni semmit, nem kell a gépbe ülni, nem kell rá a munkát hajtani, azt megteszi más. Akkor is marad 4m forint/év. A gép 2 év után nullán van, és még van benne min. 2-3 év. Szerintem ez jobb befektetés. Tény, hogy igényel hozzáértést, de hát mi nem.

Bolsi Buster 2017.02.27. 22:35:16

Görögországban mehet még sokkal lejjebb is az ingatlan ára, mint ahol most van.

Sőt simán el is vehetik a picsába, Görögországban az elmúlt 50 évben volt fasiszta és kommunista diktatúra és polgárháború is. Nincs is jobb mint egy ilyen banánköztársaságban befektetni a mindent ellopó korrupt Görögörszágban, amit ki fognak rúgni az EU-ból hamarost.

Az a jó ilyen blogászokban, hogy fingod nincs kik ők. Akik a tanácsot ingyen adják, az annyit is ér, hiszen senki sem kéri a tanácsukat pénzért. Mesélje már el a poszter hány nyaralója is van Görögországban és milyen a megtérülési rátája, a ROI-ja? Van egyáltalán saját ingatlana?

Bolsi Buster 2017.02.27. 22:40:59

@VALAKI1969: Hát ez kicsit túl jól hangzik, pajtás.

Persze a balfaszok csinálnak ilyen bulikat saját pénzből, meg kell fianszíroztatni, neked egy filéred ne legyen a buliban.

Minden komolyabb ingatlan is úgy épül, hogy a kivitelezőnek egy fillérje nincs még a hitel önrészt is azok állják, akik megveszik a tervezőasztalról az apartmanokat.

veresspal 2017.02.27. 22:41:16

@VALAKI1969: Szerintem ez nem jó összehasonlítási alap. Hiszen a bobcat szervizelése, stb. szakértelmet igényel. De még így sem nagy a különbség: 8 millióból 20 millió lesz 5 év alatt, ami 150 százalék hozam. Én 5 évre 100 százalékot várok az ingatlanból, két év alatt teljesült 60, szóval könnyen lehet, hogy több lesz. A bobcathez több szakértelem kell. Az inkább a foglalkozásommal állítható párhuzamba. Jogász vagyok, tanácsadóként havi nettó egymilliót keresek, nulla befektetéssel (jó, a szaktudás megszerzését nem számolom, de azt a bobcat-szaktudásnál sem számoltuk). Ez nyilván jó üzlet, csak éppen a felhalmozott pénzt is be kell fektetni, amire a lakás nekem pont megfelel, és eddig meg is érte.

Szarvas Norbert 2017.02.27. 23:38:17

@Bolsi Buster: tulajdonkeppen min vagy ennyire felhaborodva? Mi volt szamodra sertes a cikkben ? Mi az az allitas, amivel nem ertesz egyet a cikkbol?

igazi hős 2017.02.28. 00:15:00

@veresspal: Fogalmazzunk úgy, hogy te sem lehetsz nagyon otthon a témában. 6,67% hozam egy hosszú távú befektetésre pontosan addig tűnik vonzónak, amíg nem kezdesz tényleg számolni. Jelenleg magánemberként 3,25% + hivatalos inflációnyi hozamot érhetsz el biztonságosan. Ha kiadod a lakásod, akkor nyugodtan számolj a szokásos amortizáció duplájával, azaz 25 év alatt simán ráköltöd az árát még egyszer. (Én már vettem bérlők után lakást a piaci ár feléért, de a maradékot nagyjából ráköltöttük a felújításra.)
Azt írod: "még jön az ingatlan árának az emelkedése", azaz feltételezed, hogy hosszú távon is infláció felett emelkednek a lakásárak, ami egyáltalán nem biztos, tehát a "Minimális kockázat" nem áll meg. Ráadásul ott van még a bérlővel kapcsolatos szívások esélye, ami szintén nem fér bele a "minimális kockázat"-ba. Ahogy a "minimális munka" sem, csak ha közvetítővel dolgozol, az viszont csökkenti a bevételed.

igazi hős 2017.02.28. 00:17:48

@veresspal: "nyilván svarcban kell felújíttatni, számlával dolgozó vállalkozó elvinné a hasznom kétharmadát" Ez annyira magyar, hogy be kéne kereteztetni.

Eltévelyedés · http://gumimacik.blog.hu/ 2017.02.28. 04:34:46

Norbert, ez az első aranykeretes írásod, ahol a lényeg rendben van! A pontos módszertan kinek-kinek hite szerint eltérhet, de a lényeg jó!
A kétkedőknek: Itt sem az hangzott el, hogy futás Görögországba ingatlant venni, mert nyilván, fingunk sincs a Görög piacról, így ha két napot guglizok, attól még bármit rám sózhatnak, ami szerintem ugyan okés, csak a helyi piac szerint értéktelen. Itt az hangzott el, hogy ha a TE piacodon, amit ismersz, tapasztalsz ilyen mértékű esést, AKKOR futás venni!

Szántó Gábor · http://choirs.oftheworld.club 2017.02.28. 06:18:09

Ennek a levezetésnek kb csak a nyaka véres.

'Csak nagyon kevesen magabiztosak annyira (és felvállalják a szükséges kockázatot), hogy ellentétesen mozogjanak, mint ahogyan azt a piac teszi.' - ezek nem magabiztosak, hanem hülyék (nem hiába vannak kevesen, nem túl hosszú életűek a piacon), már amennyiben 'befektetőkről' van szó, nem pedig arról, hogy valaki megveszi élete egyetlen, saját házát.
Sikeres antikciklikus traderek vannak ugyan, de ők egyrészt nem befektetők, másrészt likvid instrumentumban játszanak, bő mozgástérrel. Az igazi befektetők nem állnak hulló kések alá.

'Akkor kezd el nőni a befektetés értéke (nagyon leegyszerűsítve), amikor a befektetők megtalálják maguknak' - ebben mondjuk legyen némi halvány igazság, ha már nagyon leegyszerűsítve van írva, és hegyezzük ki erre: 'kezd el nőni' De ez se, így működik. Igen, mondhatni, ha a befektetők megtalálnak maguknak egy instrumentumot, akkor az elkezd drágulni. De az igazi lufit a kisember fújja, nem hiába első lecke a spekuláns oviban, hogy akkor adj el, ha már a szomszédasszony is vásárol!

'és akkor zuhan, amikor a befektetők elmenekülnek.' - Francokat! Ha csak az ingatlanpiacot nézzük, a befektető nem fog szaladni, és nyomott áron eladni a cuccot. A zuhanás oka az, hogy nincs _vevő_. Teljesen paradox az egész mondanivaló, ugyanis ha az van, amit írsz, akkor a zuhanáskor (mint most a görög), tódulnának a befektetők, ami meg már kereslet.

A befektető
1. Felismeri a lufit, és elad - jó eséllyel épp egy CSOK-os kismamának.
2. Tudomásul veszi, hogy egy ideig a portfólió ezen része gyengébben muzsikál (Igen, a befektető ugyanis diverzifikál)
3. Lefedezi a befektetését más instrumentumokkal.

'Egyetlen szabályt jegyezz meg: olcsón vegyél és drágán adj el' - Ezt mondják akik a Tőzsdecápát rongyosra nézve képzelik magukat 'befektetőknek'.

André Kosztolny-t, Jesse Livermore-t kellene inkább olvasni, ők azért letettek valamit az asztalra, és reálisabban látják a nagyképet: pl hogy sose akarj az alján venni és a tetején eladni.

'Amikor a sajtóban azt olvasod, hogy mennyire rossz befektetés egy országban ingatlant vásárolni (szigorúan most Európáról beszélünk), akkor el kell gondolkozni azon, hogy most kell beszállni!'

A görög piacon befektetni lutri. Egy bikapiac feltétele a konszolidáció, ilyenkor vándorol az instrumentum a gyenge kezekből az erősekbe. Egy alapos konszolidáció nélkül nem lehet tudni, hogy nincsenek-e még csontvázak a szekrényben, ami tovább boríthatja a szart.

Ingatlanba közvetlenül fektetni átlagjózsinak amúgyis orosz rulett, egyrészt mert zömében eleve tőkeáttételes a felvett hitel miatt, másrészt mert esélye sincs diverzikálni.

2017.02.28. 07:51:06

@veresspal:

Ne röhögtess már ...vállalkozó 6-7%-ban nem is gondolkodik.
Éves szinten, ha nem hozza a tőkéje 50-100%-t akkor bele sem kezd.

Brix 2017.02.28. 08:58:40

Aki görög ingatlant akar, az tényleg most vegyen! A homegreekhome.com, vagy a rightmove international böngésző odalakat lehet hasznàlni. Athént, Nafpliot vagy Chalkidikit érdemes megnézni, vagy Zante, Corfu ahol érdemes befektetni...Én itthon 2014-ben vettem egy hàzat, eladàsra, de ma màr nem vennék...Irreàisan elszaladtak az àrak, a kormàny hibàs politikàja következtében, a csok meg és a negatív reaàlkamat miatt...Az àrak be fognak szakadni, csak idő kérdése, nem kell bedőlni a dübörgő gazdasàgról szóló kormànypropagandànak!

Larry Silverstein 2017.02.28. 09:09:39

@nonolet: Ez azért jó nagy baromság így. Egy semmiből induló mikrocég persze hozhat éves szinten 100 meg 500%-okat pár évig, de ahogy az üzemméret nő úgy csökken ez a ráta, márpedig a hosszú távú átlaghozam számít.

Egy közepes cég, ahol már dolgoznak 50nél többen, ott az éves 10% már nagyon jónak számít -hosszú távon-, a multiknál meg már ennek a fele is kimagasló hozam.

igazi hős 2017.02.28. 09:23:28

@nonolet: Elég kevés vállalkozó lehet akkor a világban, legalábbis a legális tevékenységek között.

SzAdam 2017.02.28. 09:49:45

@VALAKI1969: És ha az a 15 misi a zsebedben van, akár be is rakhatnád kamatozni a bankba, ha így számolod még hosszabb a megtérülési idő. Mondjuk sosem értettem a panel miért jobb, mint mondjuk egy házrész, vagy kijjebb akár egész ház.

Roadster68 2017.02.28. 14:04:54

@SzAdam: A panel azért jó, mert fixen belőhető az ára, olcsó felújítani, nincs felújítás közben csontváz. Mindig van kereslet, jó közlekedés, kiszámítható költségek.

Kjos 2017.02.28. 21:16:02

@csentecsa: biztosan valami lakopark elnevezese. Ott erdemes ingatlant venni. :)

Meg Sziriaban. Ott is zuhannak az arak. Keves lakas maradt ep, ha vege a haborunak, nagy lesz a kereslet. De kockazatos.

Untermensch4 2017.02.28. 22:04:16

@veresspal: Sztem a bruttó-nettó különbségben benne van a bobcat szervizelése is. Azt is lehet olcsóbban csinálni "svarcban". Ironikus hogy elvileg van etikai kódex is, ugye?
süti beállítások módosítása