Időfilter

Productivity at its finest.

5 dolog, amit a sikeres emberek másképp csinálnak alvás előtt

2017. február 23. 17:29 - SNN

Ahogy öregszik az ember, egyre inkább érzi szükségességét az alvásnak - tinédzserként és főiskola / egyetem alatt jobbára bulizással és a barátokkal töltjük az éjszakákat, ahogy azonban elkezdünk dolgozni, a pihenés szerves (és legtöbbször nagyon keveset űzött) részévé válik az életünknek. Az alvásminőség szempontjából nem mindegy azonban, hogy mit csinálunk lefekvés előtt, és hogyan bújunk ágyba - a teherbírásunk és munkamorálunk szempontjából pedig az nem mindegy, hogy mennyit és hogyan alszunk. A Sleepy People összeállított egy infografikát arról, milyen szokások segíthetnek a jobb alvásban - én pedig kiragadtam pár olyan tippet a felsorolásból, ami nekem is bevált.

pexels-photo-57826.jpeg

1. Naplót írnak

Nem kell rögtön a csöpögős, "Kedves naplóm, ez történt ma velem..." stílusú naplókra gondolni (bár távol álljon tőlem, hogy bárkit ilyen miatt kövezzek meg, ha szereti), egyszerűen arról van szó, hogy aki kiírja magából az aznapi gondokat, levonja a tanulságokat, és felsorolja, miért hálás, miért volt boldog az elmúlt néhány órában, sokkal könnyebb szívvel fekszik le, mint az, aki magával viszi a gondokat az ágyba. A naplóírás (vagy, ha úgy tetszik, számvetés) segít tisztábban látni az aznapi történéseket, rájönni, hol hibáztunk, és hol fecséreltünk el értékes időt. Persze arra is rá tud világítani, hogy mitől vagyunk igazán boldogok, ha ez magunktól nem sikerülne. 

2. Felírják a teendőiket

Nem csak az aznapi, a másnapi tennivalók is gyötörhetik az embert. Erre tökéletes megoldás az, ha lefekvés előtt összeszeded, hogy mit kell tenned másnap, és leírod egy határidőnaplóba - így biztos lehetsz benne, hogy nem fogod elfelejteni, és nem is járatod rajta az agyadat alvás helyett. 

3. Olvasnak

Nem munka-e-maileket, sem a melóhoz köthető cikkeket, de még az ahhoz kapcsolódó könyveket sem - kizárólag valami olyat, ami teljesen elvonja a figyelmüket a napi történésekről, és kikapcsolja az agyukat. Mindegy, hogy fikció, történelmi regény, vagy egyszerűen egy magazin, a lényeg, hogy semmi köze ne legyen a munkádhoz.

pexels-photo-113776.jpeg

4. Nem isznak alkoholt

Hiába olvasni úton-útfélen, hogy egy pohár alkoholtól könnyebben alszik el az ember, az alvásminőségen ez semmit nem segít. Ilyenkor ugyanis gyakrabban ébredsz fel az éjszaka közepén (pláne, ha sörözöl), az alkohol pedig lerövidíti a REM-alvásod idejét is - így búcsút mondhatsz a hosszan tartó mélyalvásnak. Bár tényleg könnyebben alszol el tőle, hosszú távon sokat nem segítesz vele.

5. Sétálnak egyet

Megoszlanak a vélemények a sport alvás előtti hatásairól, de általánosságban azért elmondható, hogy ha nagyon felpörgeted magad este, nehezebben nyugszol meg, és nehezebben is alszol el. Ha viszont valami alacsony intenzitású sportot választasz (mondjuk laza kocogást vagy egy kiadós sétát), akkor azzal nagyon szépen kifáraszthatod a szervezetedet, és segíthetsz neki könnyebben átcsusszanni a munkanapból az otthoni pihenésbe. Ha olyan szerencsés vagy, hogy vidéken, és nem szmogos nagyvárosban élsz, még az egészségednek is jót teszel a dologgal.

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://idofilter.blog.hu/api/trackback/id/tr3712285553

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fer88i 2017.02.24. 19:25:18

A REM szakasz nem a mély alvás része..... Nézz utána valaminek, ha már cikket írsz!

Beer Monster 2017.02.27. 18:34:22

A laza kocogás még edzett embereknek is olyan mértékben fokozza az anyagcseréjét, ami gátolja a nyugodt mély alvást és a testhőmérséklet szükséges csökkenését. Inkább laikus rossz tanács, mint jó.
süti beállítások módosítása