HRDoktor

Keresztbe tett lábbal ül? Azonnal váltson testhelyzetet!

2016. október 19. - hrdoktor

Reflexszerű mozdulat, hogy amint leülünk, keresztbe tesszük a lábunkat. A nők közel 80%-a ül így, és a férfiaknál is gyakran megfigyelhetjük ezt a jelenséget.  Szép és elegáns mozdulat, azonban sajnos, mint annyi minden más kellemes dolog az életben, veszélyes lehet az egészségünkre!

hrdoktor-keresztbetettlab.jpg

Lássuk, milyen betegségekhez vezethet, ha keresztbe tesszük a lábunkat!

Pszichológiai szempontból a keresztbe tett láb mindig valamilyen fajta elzárkózást, bizalmatlanságot,  érdektelenséget is jelent. Tipikusan az ellenállás és az alacsony elfogadó képesség jele. Ráadásul, ha közben esetleg még lóbáljuk is kicsit a lábfejünket, netán az asztalhoz ütögetjük azt, tudat alatt belső feszültségünkről is hírt adunk a többieknek.

A keresztbe tett láb azonban nem csak pszichológia és metakommunikációs szempontból káros, hanem egészségünkre is rossz hatással lehet, ha túl sok időt töltünk ebben a testhelyzetben. Lássuk melyek a legjellemzőbb betegségek, amelyeket a keresztbe tett láb okoz!

Gerincferdülés

A gerinc számára az a legjobb ülőhelyzet, ha talpunk a földön pihen, medencénk előre billen, mellkasunk kihúzzuk, a nyak-fejtető fölfelé nyújtózik. Ezzel szemben, amikor lábunkat keresztbe tesszük, csípőnk megbillen, ezáltal gerincünkben görbület alakul ki. A gerincferdülésre jellemző, hogy amennyiben nem áll meg a görbület romlásának folyamata deformitás alakul ki, ami gyakori hát és derékfájdalomhoz vezet. Előrehaladott, kezeletlen gerincferdülés, veleszületett gerincbetegség súlyos esetben oda vezet, hogy csökken a tüdő légző felülete, ennek következtében a tüdő vérkeringés nehezebbé válik, a szív munkája nagymértékben megnehezül.

Idegi károsodás

Ha keresztbe tesszük a lábunkat, akkor nyomjuk a térd mögött elhelyezkedő idegeket. Az idegek „nyomási sérülése” következtében először zsibbadás érzet jelenik meg, mint legenyhébb tünet. Ezért van az, hogy ha felállunk, úgy érezzük, hogy alig van erő a lábunkban. Azonban, ha az ideg kompressziója továbbra is fennáll, érzéskiesés és fájdalom, majd legvégül izomgyengeség jelentkezhet.  Más betegségekkel társulva (érellátási zavar, anyagcsere rendellenesség) izomsorvadás kapcsolódhat az ideg által ellátott területen a hosszan tartó idegi nyomáshoz. Azonban hangsúlyozzuk, hogy ha a lábkeresztezés állandó szokásunk, akkor is csak alapbetegséget rontva idézhet elő tartós érzéskiesést vagy izomgyengeséget.

hrdoktorblog-keresztbetettlab2.jpg

Visszérproblémák

A keresztbe tett lábakban csökken a vérellátás, mivel a nyomás alá került erekben a vér nem tud megfelelően áramlani. Ennek a következménye a már meglévő visszeres keringési zavar romlása, visszértágulat is lehet, de csak akkor, ha hosszú ideig, rendszeresen ebben a pózban ülünk. Ha felállunk, lábat vagy pózt váltunk, „izommunkát végzünk”akkor minden visszaáll a régi kerékvágásba. Mindamellett, hogy a visszeresség egy örökletes betegség, vannak olyan további tényezők, melyek növelik a kialakulásának esélyét, mint például a túlsúly, a dohányzás a túl sok állás vagy ülés, vagy a mozgásszegény élet.

Meddőség

Itt is a már káros hatások vagy alapbetegség romlását előidéző hatásról beszélhetünk. Ez leginkább a férfiakat érinti.  Amikor ugyanis keresztbe teszik a lábukat, felmelegednek a lágyékrész, és ez káros hatással van a spermákra. A hasüregben testhőmérsékletű a környezet, a kitágult véna pedig a vér melegsége miatt teremt előnytelen feltételeket a spermiumok termelődéséhez. A férfi meddőségnek azonban számtalan más oka is lehet, elsősorban pszichés tényezők, kémia hatások, az ülőmunka, sugárzás, gyulladás valamint hormonális és genetikai okok felelősek érte.

Összességében elmondható, hogy a fenti negatív hatások akkor alakulnak csak ki, ha valóban megszokásunkká vált a lábkeresztezés. Erről a berögződésről úgy szokhatunk le, ha egyfelől tudatosan kontrolláljuk magunkat, másfelől lecseréljük ülőalkalmatosságunkat például fitt ballra, amelyen garantáltan nem tudunk majd megülni keresztbe tett lábbal. Ráadásul még a gerincünket is kímélhetjük ezen a módon.

 A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.


A bejegyzés trackback címe:

https://hrdoktor.blog.hu/api/trackback/id/tr2611809223

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

CoolKoon 2016.10.19. 20:26:30

Hát azért.......én elég magas vagyok, és néha (nyújtásképp, esetleg testhelyzet-váltásképp) muszáj keresztbe tennem a lábam, mert különben megőrülnék attól, hogy állandóan ugyanabban a testhelyzetben ülök. Mondjuk ezt váltogatom más testhelyzetekkel is, úgyhogy nem hiszem, hogy emiatt gerincferdülést, izomsorvadást meg rákot kapnék.....

báró Csekonics 2016.10.20. 14:00:12

Férfiként tehát vagy keresztbe teszem a lábam - egészségkárosodás,
vagy nem - 'férfiterpesz' és a miatta kijáró sztereotípiák.

Szuper.

Macropus Rufus 2016.10.20. 15:02:48

az ülés önmagában elszorítja a combban az ereket. Szóval ülni sem kimondottan egészséges.
Elvileg jó megoldás pl. a térdeplő szék. És ezzel együtt meg is van oldva a lábkeresztbe tétel gondja is :)

Alick 2016.10.21. 09:55:40

A legjobb időnként váltogatni a testtartást.
süti beállítások módosítása