Hipochonder blog

Mit kell tudni az övsömörről?

2015. július 31. 10:05 - behrens

Az övsömör (herpes zoster) kialakulásáért ugyanazon vírus felelős, amely a bárányhimlőt is okozza - ez a varicella zoster vírus (más néven human herpes vírus-3). Övsömör csak azokon alakulhat ki, akik korábban már átestek bárányhimlőn. WEBBeteg-összeállítás.

Tudta?


A bárányhimlő gyógyulásakor a vírus nyugvó, inaktív állapotban a szervezetben marad, mégpedig a gerincvelői érző idegdúcokban.

Amikor a szervezetet valamilyen  nagyobb megterhelés éri (legyen az baleset, nagyobb fertőzéses vagy gyulladásos megbetegedés, kemo-, vagy sugárterápiával kezelt daganatos állapot), vagy valamilyen egyéb okból gyengül le az immunrendszer (például időskor, HIV-fertőzöttség, szervtranszplantáció stb.), a varicella vírus aktiválódik.

A bárányhimlő fertőzést követően, a gyógyulás után a vírus lappangva marad a szervezetben, majd az immunrendszer legyengülésével járó esetekben aktiválódik, és kialakulnak a jellegzetesen erősen fájdalmas bőrtünetek.

herpeszoster_final.jpg

Az övsömör tünetei

A hólyagos bőrtünetek jelentkezése előtt 1-3 nappal fájdalom jelentkezik a bőrfelület valamely körülírt területén. Ez az úgynevezett prodromális fájdalom olyan erős lehet, hogy például mellkasi elhelyezkedés esetén szívinfarktust utánozhat, hasi jelentkezés esetén pedig heveny vakbélgyulladás, epegyulladás vagy gyomorperforáció gyanúját is keltheti.

Nagyon jellegzetes, hogy a kialakuló tünetek a test egyik oldalán, a középvonal átlépése nélkül fejlődnek ki. A kiütés mellett magas láz tapasztalható és a nyirokcsomók is megduzzadnak.

Az övsömör kezelése, kilátásai

Az övsömör kezelésének alapja vírusellenes gyógyszer (pl. acyclovir) adása, amit arci elhelyezkedés esetén infúzióban szoktak alkalmazni. Ennek azonban igazán csak akkor van értelme, ha a vírusok szaporodásának ideje alatt, azaz az első tünetek kialakulását követő egy héten belül van mód elkezdeni.

Emellett helyi szárító kezelést, ecsetelőt, kenőcsöt vagy pasztát kap a beteg a hólyagokra, majd hámosító hatású szereket a visszamaradó apró hámfosztott területekre. A hólyagok megnyitása a kezelés során nem javasolt, mivel telve vannak vírusokkal és ezzel a terjedésüknek kedvezhetünk.

Kiket érint leginkább a betegség? Milyen további tünetei vannak az övsömörnek? Milyen szövődmények léphetnek fel? A WEBBetegen mindent megtudhat.

Ezeket olvasta már?

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hipochonder.blog.hu/api/trackback/id/tr757667738

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása