Hipochonder blog

Ki a jó pszichopata?

2015. március 29. 23:45 - behrens

A Pszicho című film a pszichiáterek véleménye szerint sok kívánnivalót hagy maga után. Legalábbis erre a következtetésre jutott egy tanulmány, miután több száz film megtekintése után próbálta meghatározni, hogy mikor ábrázolják reálisan a pszichopata viselkedést a filmvásznon.

A Samuel Leistedt és Paul Linkowski igazságügyi pszichiáterek vezette kutatócsoport szerint Norman Bates túlságosan téveszmés személyiség és a valóságtól túlzottan elrugaszkodott ahhoz, hogy a valódi pszichopaták közé sorolhassuk. A kutatók véleménye szerint a világ leghíresebb „mama kedvence” sokkal inkább pszichotikus, mint pszichopata.normanbates.jpg

Bates azonban nem az egyedüli. A pszichopaták ugyanis nem olyanok, mint amilyennek a legtöbb filmben ábrázolják őket. Leistedt és Linkowski szerint a legtöbb film, főként a korai mozifilmek, a hiányos vagy gyenge ismeretekre alapozva valójában a betegség egyfajta karikatúráját mutatják be. És mivel az évek során a pszichopátia definíciója is változott, a régi, filmbéli pszichopatákat ma valószínűleg másképp diagnosztizálnánk.

Leistedt és Linkowski összeállított egy igazságügyi pszichiáterekből és filmkritikusokból álló csapatot, hogy felmérjék a filmekben ábrázolt pszichopaták jellemrajzát és hogy mennyire valósághű az ábrázolásuk. A kutatók 400, 1915 és 2010 közt készült filmet néztek végig. Miután kizárták az természetfeletti, mágikus erővel rendelkező vagy irreális figurákat, a megmaradt 126 karakter között próbálták megtalálni a valódi pszichopatákat.

Félreértett személyiségzavar

A hétköznapi életben gyakran használjuk a pszichopata kifejezést, mégis kevesen tudnánk pontosan megfogalmazni, milyen emberekre is vonatkozik ez a megnevezés. A pszichiátriában hivatalosan 1980-ig használták a pszichopátia, és az ebből származtatott pszichopata szót, a későbbiekben a helyét az antiszociális vagy disszociális személyiségzavar váltotta fel.

Az új névben szereplő antiszociális kifejezés nagyon megtévesztő, mivel a köznyelvben antiszociálisnak azokat az embereket szoktuk nevezni, akik kerülik a társasági életet, visszahúzódóak, gátlásosak. Szakszerűen azonban ezt az embertípust aszociálisnak kellene nevezni, az antiszociális elnevezést fenntartva azoknak, akik szembefordulnak a társadalmi normákkal, felrúgják a társadalmi együttélés szabályait, így képtelenek beilleszkedni a közösségbe.

Első megközelítésre az antiszociális személyiségzavarban szenvedő ember nagyon barátságos, elbűvölő, intelligens, mindig azt mondja és csinálja, amit elvárnak tőle. Általában magas pozíciót tölt be, a céljait mindig eléri, sikeres embernek nevezhető. Ha azonban jobban megvizsgáljuk, akkor kiderül, hogy mindez csak a látszat, és a jólszituáltság maszkja mögött egy teljesen más ember lakozik.

Pszichopata, szociopata, antiszociális személyiségzavar - mindent megtudhat a WEBBetegen.

 

Eltekintve attól, hogy a kutatás a színészek és a forgatókönyvírók számára is tanulságul szolgál, elsősorban azért hasznos, mert segítséget nyújthat a pszichológus és pszichiáter hallgatóknak. A pszichopátia diagnosztizálása és felismerése nem könnyű, ráadásul a legtöbb hallgató nem is találkozik a betegséggel a képzés folyamán. Ezek a filmek pótolhatják ezt a hiányt, és ami szintén nem elhanyagolható szempont, biztonságos módon.

Következzen hát néhány filmbéli pszichopata, akit a tanulmány reálisnak talált, és azok, akik csupán a képzeletünkben létezhetnek.

Valódi pszichopaták

Anton Chigurh (No Country for Old Men)

A „Nem vénnek való vidék” bérgyilkosa a sérült elme félelmetesen valósághű ábrázolása. Leistedt és Linkowski szerint a figura az idiopátiás/elsődleges pszichopata jól megtervezett prototípusa, akiből hiányzik a szégyenérzet és a bűntudat, képtelen a szeretetre, nincs pszichológiai belátása, nem tanul a múltbéli tapasztalatokból, hidegvérű, kegyetlen, és teljes mértékben hiányzik belőle az empátia.

A Chigurh figurája a kutatókat erősen emlékeztette az általuk korábban tanulmányozott Richard Kuklinski nevű valódi bérgyilkosra, akit csak „Jégemberként” emlegettek.

Gordon Gekko (Wall Strreet – Tőzsdecápák)

A kutatók Gordon Gekko alakját tartották a filmtörténet egyik legérdekesebb, manipulatív pszichopata karakterének. A gazdasági világválság idején a Gekkohoz hasonló „sikeres” és „vállalati” pszichopaták egyre több figyelmet kapnak a filmkészítőktől és a pszichiáterektől, ezért a kutatók szerint az efféle figurák gyakrabban tűnek majd fel mind a filmekben mind az újságok címoldalán.

Henry (Henry: Portrait of a Serial Killer – Henry: Egy sorozatgyilkos portréja)

A címadó karaktert egy létező sorozatgyilkos, Henry Lee Lucas inspirálta, akiből hiányzik az empátia, érzelmileg sivár, és soha semmit nem tervez előre, ami hűen tükrözi a pszichopaták életének instabilitását.

Hans Beckert, M.

Egyike a 60-as évek előtti erősen reális jellemrajzoknak. A karakter egy látszólag jelentéktelen figura, aki kényszeresen rituális gyermekgyilkosságokat követ el. Az ábrázolás rendkívül reálisan jeleníti meg azokat a pszichopatákat, akiket ma erőszakos szexuális ragadozóként ismerünk.

És akiknek közük sincs a valósághoz

Jason Voorhees (Péntek 13), Michael Myers (Halloween) és más „slasher” horror figurák

Az úgynevezett „slasher” horrorfilmek elég messze járnak a pszichopaták valósághű ábrázolásától. Még ha figyelmen kívül is hagyjuk a filmek természetfeletti elemeit, akkor is eltúlzott a gyilkosok szadizmusa és az, hogy képesek előre megjósolni az áldozatok szabadulási terveit. Ezért a legtöbb ilyen filmet kihagyták az analízisből.jason-voorhees-friday-13th.jpg

Hannibal Lecter, (Silence of the Lambs - A bárányok hallgatnak)

Lecter egy rendkívül intelligens, lefegyverző modorú, kifinomult, előkelő figura, akinek elég esze van ahhoz, hogy álcázza valódi természetét.

„Ez a kombináció azonban a való életben nem igazán gyakori.”

- állítja Leistedt és Linkowski. „A film nemcsak abban követ el hibát, hogy Lecter irreális pszichopataként ábrázolja, hanem pszichiáterként is valótlan képet fest róla.

A filmben Lecter Sherlock Holmes-t megszégyenítő pontossággal képes diagnosztizálni Jodie Foster pszichés zavarait csupán a nő parfümje vagy ruházata alapján. A kutatópáros szerint ezekkel a képességekkel a klinikai gyakorlatban még a legjobb pszichiáterek sem rendelkeznek.

Ezeket olvasta már?

11 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://hipochonder.blog.hu/api/trackback/id/tr227293035

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Le Orme 2 2015.03.30. 20:00:45

Tehát a Psycho vagy a Bárányok hallgatnak nem dokumentumfilm vagy tudományos ismeretterjesztő film. Ez azért elég sovány mondanivaló.

gizmo26666 2015.03.30. 20:48:01

Louis Bloom - Éjjeli féreg?

gizmo26666 2015.03.30. 20:49:58

Akkor John Doe a Hetedikből sem pszichopata.

Trónkövetelő 2015.03.30. 20:55:17

Joker? Hiszen ő maga mondja magáról, hogy
"Én pszichopata vagyok, nekem nincsenek terveim"

Mészáros Laci 2015.03.31. 09:20:50

@gizmo26666:

Az éjjeli féreg nagyon ott van.

Leonardo DiCaprio által megformált karakterek között is van pár (az egyébként igen szar Django filmben például?)

philozophush 2015.03.31. 09:52:16

Az a gond hogy közöttünk is vannak ilyen emberek. Kérdés, hogy valóban szükség van e az "energiájukra" a politikai, vagy gazdasági életben, vagy nélkülük is menne valahogyan a szekér. Lenne e Steve Jobs nélkül is OSX vagy Iphone (vagy valami hasonló)? Hol kezdődik az össztársadalmi értelemben vett nyereség, vagy kár ? Mert ok hogy felépít valaki egy nagy birodalmat, de azt utólag már senki nem nézi, hogy közben az illető mennyit rombol le (és ezt most átvitt értelemben is gondolom).
süti beállítások módosítása