2016. feb 04.

Kiközösítenek az osztályban. Mit tegyek?

írta: Full Kontakt
Kiközösítenek az osztályban. Mit tegyek?

Néhány tanács azoknak, akik ellen összeesküdött az iskola

bullies.jpg

Iszonyú fájdalmas és kegyetlen tud lenni, hogyha iskolásként az embert kirekesztik és kiközösítik az osztályában. Sokszor egykori barátok, jó haverok fordulnak váratlanul ellene - szinte észre sem lehet venni, hogy hol változtak meg a dolgok. Akik egykor a legféltettebb titkaikat mondták el, akikkel együtt nevettek, vagy éppen sírtak, egyszer csak hátba támadják és kibeszélik a hátuk mögött.

Borzasztó lehet elviselni, amikor osztálytársak elmennek moziba, egy vagány túrára, a Balaton mellé nyaralni, vagy csak császkálni a városban - és csak egy ember nincs meghívva. 

Az ember ilyenkor teljesen tanácstalan. Összegyűjtöttük mit lehet tenni ebben a lehetetlen helyzetben: 

hp-pic-bullying-girl-.jpg

Ne állj be a sorba!

Talán az egyik legelső és egyben legnehezebb szabály: Ne idomulj, ne változz azért, hogy elfogadjanak. Az iskolai mikro közösségekben mindig vannak az ún. vagány arcok, a hangadók, akik irányítják az osztály véleményét. Ők nagyban befolyásolják, hogy kit kell haverként elfogadni és ki az akit ki kell közösíteni. 

A legtöbb fiatal a népszerűség, az elfogadás oltárán feláldozza azokat az alapvető értékeket, amelyeket amúgy képviselne.

Egy szóval, korrumpálódik. Beáll a sorba, és ő is kinevet, kicsúfol, cikiz másokat, csak azért, hogy ezzel ne lógjon ki a sorból. 

Te ne legyél ilyen! Bármennyire is könnyebbnek tűnik az idomulás, a tömeggel együtt mozgás, ne korrumpálódj! Másoknak a kiközösítése, kirekesztése, szivatása nem lehet ára annak, hogy te megúszd a dolgot!

bullyinggirlssmall.jpg

Figyelmen kívül hagyni

Talán nevetségesnek tűnhet elsőre ez a tanács, de a kirekesztés és kiközösítés folyamatának a kezdetekor ez is használhat. A legtöbb esetben a heves viszontreakció, a kiakadás, a sértődés, a bugyuta válaszok csak bátorítják a zaklatókat, hogy folytassák a gúnyolódást és kirekesztést. 

Ha elengeded a füled mellett a rossz megjegyzéseket, emelt fővel, higgadt arckifejezéssel, magabiztosan tűröd az ostorcsapásokat - nem lesz olyan élvezetes téged szivatni.

Hidd el! Néhány frappáns, merész, ötletes válasszal még meg is fordíthatod a folyamatot, és az fogja rosszul érezni magát, aki a zaklatást elkezdte. 

Emellett pedig működik 'a rosszat jóval győzd meg' elv is, ami nem feltétlen megvesztegetés, inkább szemnyitogatás. Ha a cikiződet, támadódat megkeresed négyszemközt és természetes jófej módon, megdicséred a cipőjét, veszel neki egy csokit és eldiskurálsz arról, hogy tényleg mennyire szívás volt a matek doga. 

20140310_sciencebowl_29279_large.jpg

Nem garantált, hogy beválik, de sok esetben a cikizés és kirekesztés csak társaságban működik, egyedül már nem mindig akkora műmájerek, mint a haverok előtt. S ha megnyered őket egyesével, nem te leszel következőnek az áldozat.

Önbizalmat építeni

Talán ezt a legnehezebb akkor, amikor az ember a mélyponton van. Az elutasítás és kirekesztés az ember önbizalmát és önértékelését a porig rombolja. Úgy érzi az ember, hogy ő nem elég értékes, nem elég fontos, nem jó eléggé, nem elég vagány. 

De ez hülyeség.

Minden ember értékes már önmagában! Te is!

Értékes vagy annyira, hogy legyenek barátaid, hogy megbízzanak benned és kérjék a segítségedet. Sose higgy ezeknek a gondolatoknak, amik az ellenkezőjét akarják sulykolni! Aki nem akar a barátod lenni, az nem is érdemli meg, hogy a barátod legyen.

fotolia_8392864_subscription_l.jpg

Légy magabiztos. Ismerd meg, hogy melyek azok a dolgok, amelyekben jó vagy, ügyes, amiben tehetséges. Ezekre figyelj. Azokat az embereket, akik magukat utálják - nehéz szeretni. Aki magát nem tartja értékesnek, azt mások sem tartják annak. 

 Sokkal vonzóbbak és szimpatikusabbak mindenkinek azok, akik magabiztosak. Sugározd ezt magadból és rád is fel fognak nézni, téged is értékelni fognak.

Találni egy alternatívát

Ha az ember éppen elvesztette a társaságát, nem hívják meg sehova, kimarad mindenből - egy csomó ideje felszabadul. Sosem szabad magunkba zárkózni, önmagunkat marcangolni és a négy fal között depizni. Az unalom vonzza a szomorúságot, és a lelkizést. Kerüljünk ki ebből!

touch_large.jpg

Kösd le a szabadidődet! Találj magadnak okos elfoglaltságot. Tökéletes lehet erre pl. a sport. A sport egészségessé, fitté tesz és viszonylag gyorsan sikerélményt is nyújt, amire ilyenkor borzasztó nagy szükség van. Sok esetben ilyenkor könnyen új barátokat is talál az ember. 

Lehet más opcióként választani különböző hobbikat, kézműves, kreatív, ötletes dolgokat, amikkel el lehet büszkélkedni a későbbiekben. 

Ha lekötnek ezek az alternatív dolgok, akkor nem fogsz rászorulni arra, hogy csak az egykori barátok, az osztálytársak szórakoztassanak, mert lesz fontosabb dolgod is!

constrangimento-social-2.jpg

Találj más barátokat!

Iszonyú klisének hangzik ez a tanács, de attól még igaz. A világon nem csak az a pár ember van, akik téged kirekesztenek. Ha az osztályban vannak mások is, akik áldozattá válnak, fogjatok össze! Alakítsatok egy külön klikket. Ne törődjetek a támadóitokkal. Sokkal jobb, ha többen vagytok, mintha egyedül. Így könnyen egymás védelmére is kelhettek!

Ha nincs erre lehetőség, keress barátokat más osztályokból, idősebbek közül, vagy fiatalabbak közül.

Ha te empatikusan, nyitottan, kedvesen viszonyulsz másokhoz, könnyen új barátokra tehetsz szert.

Ne feledd, mások is lehetnek olyan helyzetben mint te, mások is szeretnének barátokat, akiben megbízhatnak!

bully_2885583b.jpg

Változtass, amin kell!

Az, hogy téged kiközösítenek és kirekesztenek, az nem téged minősít. Nem mindig. 

Tarts némi önvizsgálatod és nézd meg, hogy volt-e oka annak, hogy kiszorultál egy közösségből.

Hibáztál? Pletykálkodtál? Undok voltál? Állandóan hisztizel? Állandóan idétlen vagy? Állandóan pesszimista?

Vannak olyan tulajdonságok, amelyek a legjobb érzésű és legnyitottabb embereket is taszítják. Ha van olyan tulajdonságod, jellemződ, ami taszítja az embereket, akkor változtass azon. Öltözd le ezeket a rossz jellemvonásokat, nézz szembe magaddal. Ha ez megvan, akkor a részedről már megtetted, amit kellett egy kapcsolat rendezéséhez!

Segíthet a család

Nagyon sokat segíthetnek a szülők és testvérek is. Egy apa és anya külcsfontosságú szerepet tölt be abban, hogy a gyermekének önbizalmat adjon. Dicsérje meg a jó tulajdonságait, emelje ki az értékeit. Mondja el, hogy mennyire szép, ahogy van és mennyire értékes. 

Segíthet abban, hogy alternatív elfoglaltságot, kisebb sikeret érjen el gyorsan a kirekesztett gyerek. Segítsen abban, hogy a tehetségét kibontakoztassa és éreztesse vele mindig, hogy szereti. Egy egészséges személyiséggel és helyes önértékeléssel rendelkező fiatal előbb-utóbb megtalálja a barátait, azokat, akik tényleg megérdemlik a bizalmát.

 

Szólj hozzá

önértékelés barátság iskola szeretet árulás bizalom osztály osztálytárs kirekesztés kiközösítés