... mert laikusként építkezni vicces

Első építkező, aki az őrület felé tart

Venni vagy építeni? Ez volt a kérdés.

... aztán kiderül, hogy jól döntöttem-e

2016. október 23. - Első Építkező

man-confused-question_149611889.jpg

Kezdetben úgy gondoltam, hogy veszek egy szép külvárosi házikót, amit pár millióból helyrerakom, aztán szép lassan alakultak az elképzelések, egyre több minden mutatott a saját beruházás mellett. Az építkezés nekem inkább racionális döntés, mintsem érzelmi. Még nincsen család, a lakásom kényelmes és jó helyen van ( bár lassan kezd túl "belváros" lenni ). Akkor mégis miért az építkezés, hitel és az egész mutatvánnyal járó plusz fejfájás? Összefoglalom magamnak is.

CSOK: Engem nem érint a CSOK, még nem érzem idejét a családalapításnak, de mégis fontos szempont. Látszik, hogy az igazi CSOK-os bumm még várat magára, ezért attól tartok, hogy

  • Építkezni egyre drágább lesz,
  • Győrtől egyre messzebb és / vagy drágábban fogok telket kapni,
  • egyre kevesebb lesz a jó szakember (itt a nyugati határ mentén különösen vészes)

... és inkább addig állítom magam a falhoz ameddig nem lóg 2 gyerek és egy habzó szájú feleség a nyakamban.

Telek: Tiszta sor, nem kell hozzá túl sok ész. Adott építésre kijelölhető területen x számú építési telek van, ami egyre csak fogy. Nincs bajom a falusi környezettel, ami nagyobb probléma, az a nagyobb városoktól való távolság (jelen esetben Győr). Bár otthonról dolgozom, azért gyakran kell ügyfelekhez mennem... aztán ha picit előrébb gondolkodik az ember, akkor feleség hol dolgozik, gyerek hova jár majd középiskolába, egyetemre, szakkörre, csajozni, diszkózni?

Költségek: A költségvetés egyelőre a legnagyobb kérdőjel az egészben. Mekkora, milyen, szigetelés.. ahh, lehet még több kérdőjel is van, mint ahogyan azt gondoltam, de biztos vagyok benne, hogy építkezni még így is költséghatékonyabb (tekintsünk el az "ez a sajátom, olyan amilyet én szeretnék" költséghatékonyságtól). Ha építkezek, akkor nincs 1 milliónál is több illeték, nem kell egyben (vagy legalábbis nagyobb részletekben) lecsengetnem a vételi árat (jobb tervezhetőség, tartalékok tervezése), a ház tutira úgy lesz megépítve, ahogyan azt én akarom és garantáltan azok az anyagok lesznek beépítve, amiket én szerettem volna ( aztán lehet, hogy ez nem a legjobb úgy, hogy nem értek az egészhez ). Nagyon sok rémhírt hallottam a generálok saját beruházásairól, és amúgy sem vágnék bele egy ilyen vételbe. Az építőipari tendenciákat felületesen ismerve, nem biztos, hogy megbíznék bennük... izé, nem is bízok meg :)

Azért van segítség: A munkámból adódóan elég sok kapcsolatom van, lehet annyira nem is leszek elveszve. :) Természetesen abszolút nem kihasználni akarom ezeket a kapcsolatokat, nem rájuk alapozok, de minden segítséget el fogok fogadni tőlük ;) Ja és persze itt az Index fórumát is rendszeresen olvasgatom, az ott lévők és a már pár posztok alatt kommentelők is jópár dologban adtak már iránymutatást. Köszi! :)

Az én váram: Na és persze az én házam az én váram érzés. Vannak hóbortjaim, amikbe bele vagyok szerelmesedve. Nagy terasz, kőberakás, külső faburkolat, surolófények, stb... Ok, ezek nem a must have kategóriák és nem is ezeken fog múlni a költözés (már csak azért sem, mert nem lesz rá keret az elején), de szép lassan csak olyanná fogom pofozni a kéglit, amilyenre én szeretném...

Az előző bejegyzésben kommentben írták, hogy volt már ilyen építkezős blog, ami elhallgatott, mert a kivitelezés végére duplájára jött ki a ház, mint ahogyan azt tervezték. Most ünnepélyesen kijelentem, ez a blog végig fog futni, maximum ordenálé nagyokat fogok kamuzni. Egy- másfél év múlva kaptok majd egy tipp-topp fotót a ház külsejéről, aztán leshettek. Gyönyörű kert, festés, kő és faburkolat, kovácsoltvas kerítés, színezett garázskapu, sötétített ablakok... maximum a ház lesz belülről üres és még a fűtés sem lesz készen. :D

Ne így legyen.

A bejegyzés trackback címe:

https://elsoepitkezo.blog.hu/api/trackback/id/tr8411831629

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Építkeztem 2016.10.23. 16:23:37

Az tök jó, hogy több vállalkozóval vagy kapcsolatban. Remélhetőleg segítenek is majd neked, de egyet ne felejts el: a végső döntést mindig neked kell meghozni! Ha nem így lesz, már nem te irányítod az építkezést, amely már az elején nagy kudarcokhoz vezethet. Bárki bármit mond, annak célszerű utánanézni, utánaérdeklődni. Egy ilyen telek kiválasztásánál nekem lutrinak tűnik a közművek kiépítése. Az önkori mit mond erről? Mikorra lesznek meg a terveik szerint a közművek? Addig mi lesz ha már építkeznél? Meglesz minden engedélyed de a közművek még nem, akkor mit csinálsz? Jönnek a be nem kalkulált költségek, mint fúrott kút, mert víz az kell.
És ez még nagyon az eleje!

Első Építkező 2016.10.23. 17:50:34

@Építkeztem: Valahol ez a blog is azért van, hogy még több segítséget tudjak kérni a helyes döntés meghozatalában, de az biztos, hogy a döntésekkel probléma nem lesz. Vagy lesz és csomóban fogom tépkedni a hajam, de végül úgyis jó döntés fog születni (ÁMEN)

Még idénre biztosan ígérték a villanyt és a gázt, jövő márciusig a vizet ( és akkor ebből szerintem március is lesz, bár elhangzott, hogy "remélik a víz is még idén", ja, elhiszem :) )
A közművek miatt nem aggódom annyira, még a tervezővel sem ültem le, gondolom mire meglesz a végleges épterv és az engedély ja és persze el lehet kezdeni a földmunkát, szerintem simán lesz március... vagy ha a fagy úgy akarja februárban kitűzés a tereprendezés, de ilyen tempóra azért nem számítok.
Így, hogy meg van a telek, a költségvetés az, ami miatt fáj a fejem, illetve a pénzek ütemezése... na majd a kis "tervezői" excel táblám kitöltögetése lesz szép :)

Apropó, van valakinek "hogyan jönnek sorban a szakaik" terve? ;)

Építkeztem 2016.10.23. 19:27:37

Még mielőtt a szakikra koncentrálsz javaslom a közművek átgondolását. Pl. : csak gáz lehet az az energiahordozó amit használhatnál fűtéshez?!

Első Építkező 2016.10.23. 20:13:27

@Építkeztem: Ez is abszolút jó kérdés, látszik, hogy már túl vagy ezeken a körökön :) A gáztól való függés ( már csak anyagi szempontból is) szeretném a későbbiekben kiküszöbölni... Hmm, ez is megérne egy bejegyzést. :)
Amit fontolgatok: éjszakai áramról villanybojler, napelemes előkészítés ( rendszer később ), faelgázosító.
A gáz minden képpen első helyen van a kényelem miatt, de úgy akarok terveztetni, hogy plusz fűtêsi lehetőség lehessen még.

Birkesz 2016.10.24. 15:17:49

"Még idénre biztosan ígérték a villanyt és a gázt, jövő márciusig a vizet ( és akkor ebből szerintem március is lesz, bár elhangzott, hogy "remélik a víz is még idén", ja, elhiszem :) )"

Na és a csatorna? Elég fontos, mert marha drága, ha saját derítőt és víztisztító rendszert kell kiépítened. Ha nincs víztisztítód, akkor marad a szippantás, ami horror költség 2-6 havonta - hacsak nem akarod a vízelvezető árokba szivattyúzni feketén a szarlét.

Birkesz 2016.10.24. 15:20:54

"A gáztól való függés ( már csak anyagi szempontból is) szeretném a későbbiekben kiküszöbölni... Hmm, ez is megérne egy bejegyzést. :) "
Engedélyezteted, bevezetteted marha drágán, majd ki akarod pár éven belül dobni. Ez csak nekem tűnik pazarlásnak? Én megfontolnám a napcellák kiépítését helyette és valami jó COP értékű hőszivattyús fűtést.

2016.10.24. 15:23:04

"Venni vagy építeni? Ez volt a kérdés."

Attól függ mikor?
2008-ban például 25-30 milláért utánad dobtak egy 100-110 m2-es családi házat, mert volt egy rakás CHF hiteles bedőlés. Na akkor venni kellett.

Építeni meg most, mert kurvára felmentek az ingatlanárak, és ha okosan csinálod (és saját magad vagy a kivitelező) valamint saját munkát is belefektetsz, akkor olcsóbban jöhetsz ki, mintha vettél volna egyet.

Én egálban vagyok. 2007-ben kezdtem, 2009-ben költöztünk, eddig 38 millió ment bele és kb 42-t ér.

Birkesz 2016.10.24. 15:38:27

@Singer Varrógépértékesítő és orosz kémhálózat Kft: "Attól függ mikor?"
És mielőtt valaki az előzmények átolvasása nélkül döntene: Attól függ, hol.
Gyanítom, Győr környékén jól pörög az ingatlan, megéri építkezni. Az ország szerencsétlenebb felén viszont csak pénzpazarlás.

Első Építkező 2016.10.24. 15:42:13

@Birkesz: A csatornát is hozzák a vízzel. Egyedül a net aggaszt, inkább ott érzem az "persze meglesz ígérgetünk " faktort. A fűtésen még gondolkodom, max itt is lesz előkészítés, aztán valamikor egy szondás "hőszuppantyú"... de itt még művelnem kell magam, szerencsére le tudok majd ülni erről beszélgetni egy épületgépész cég vezetőjével aki haverpartner. :)
Igazából engem nem is a telek magassága érdekel, hanem majd az egész terület lejtése, azért azt nem csipáznám, ha éppen az én telkem előtt állna a víz (aszfaltozásnál gondolom nem fognak szintet kiegyenlíteni, vagy legalábbis nem olyan mértékben..). Az a biztos, ha én vagyok az "Araráton".

Első Építkező 2016.10.24. 15:43:13

@Birkesz: Igen, itt nagyon mennek az ingatlanok, valamikor pukkannia kell a lufinak, legalábbis a lakáspiacon. :)

Birkesz 2016.10.24. 15:55:27

@Első Építkező: Vigyázz, a csatorna nem triviális kérdés: addig jellemzően nem építik ki, amíg nincs elég felhasználó, aki ráköthetne. Ez szimplán technikai kérdés: ha nincs kihasználva a vezeték, megáll benne az anyag.
Vagyis, ha az elsők között húzod fel a házad, jó eséllyel még kevés lesz a felhasználó.
Tudnék neked olyan helyet mondani, ahol az új osztásban nincs csatorna. Az elején nem építették ki, mert nem volt elég lakó. Azóta eléggé benépesült a lakópark, de csatorna még mindig nincs, mert a falunak nincs "kedve" kiépíteni már (plusz nem is akar "gazdagéknak" ilyen ajándékot adni)

Első Építkező 2016.10.24. 15:58:01

@Birkesz: Bogarat ültettél a fülembe, köszi! Bár nem hiszem, hogy lesz belőle probléma (már csak azért sem, mert nagyon nem hiszem, hogy én leszek az első tereptárgy... de jó.. most elkezdett járni az agyam. köszi!)
Najó, de tényleg... összközművel írták ki a telkeket.. vagy izé? Ok, szerdán telefon :)

Első Építkező 2016.10.24. 16:32:50

@Birkesz: A jegyzővel nem lesz gond, aranyos és gyorsan is válaszol. :)
Szóval a csatorna a vízzel együtt kerül bekötésre, "Az építésre jogerős vízjogi létesítési engedéllyel rendelkezünk." holnap választják ki a kivitelezőt. :)

Birkesz 2016.10.24. 16:34:08

@Első Építkező: Reméljük akkor valóban időben ki is épül

2016.10.24. 16:46:37

@Birkesz: Sopron, de így van ott is. természetesen számít a helyszín is. Borsodban biztos olcsóbban kapsz mint amennyiből építenél....

Családiházasnagycsaládos 2016.10.24. 17:16:05

Nem akarok a döntésedbe beleszólni, de azért néhány gondolatot megosztanék, mivel én már túl vagyok egy családi ház építésén és van feleség is, meg 3 gyerkőc...
1. Az építési telkek nem fogynak, hanem bővülnek Magyarországon
Miért mondom ezt? Mert fogy a népesség, öregszik a társadalom. Az építési telkeket nem új parcellázásoknál kell keresni, hanem települések központjaiban, bontásra ítélt, öreg vályogházak formájában. Szóval ne félj, hogy kifutsz az időből...
2. A családi ház röghöz köt
Ha házad van (pláne hitellel), a mobilitásod eléggé korlátozott. Ha családalapítás előtt építesz házat, az nagy rizikó, mert honnan tudod, hogy életed párja is az adott helyen szeretne élni a következő 20-30 évben. És még akkor a munkádról nem is beszéltünk, ami szintén változhat/megszűnhet, stb...
3. Családalapítás előtt házat építeni rizikós
Teljesen más igénye van az embernek egyedül, párban élve, 1 gyerekkel, 3 gyerekkel. Fiúkkal, lányokkal, nagy korkülönbségű gyerekekkel, hármasikrekkel, stb... Egyszerűen túl sok még a változó az életedben, most tervezel egy házat legjobb tudásod szerint, de lehet, hogy az igényeid 2-3 év múlva teljesen mások lesznek, akkor pedig már nehéz lesz a házon alakítani, kezdhetsz bele egy újabb építkezésbe.
4. Költségek
A szerkezetkész állapotig (kb. 40%, amíg a tető alá kerül a ház) viszonylag jól tervezhetők a költségek. A tégla, cserép, beton árak kis szórást mutatnak és relatív jól kalkulálható, mennyi kell belőlük. Ahol el lehet szállni, az a gépészet és a belső kialakítás. Kapsz majd rengeteg okos tanácsot különböző "szakemberektől", akik mindenféle drága technológiára akarnak majd rábeszélni (passzív ház, falfűtés, mennyezet fűtés, stb...). Na, itt kell észnél lenni és egy egészséges kompromisszumot kötni a vágyak és a lehetőségek között. A másik kísértési pont a belső kialakítás. Olasz/spanyol burkolatok, német konyha és mosdó, stb... Ezekkel milliós nagyságrendben el lehet szállni. Érdemes itt is a földön maradni és racionális döntéseket hozni.
Általánosságban elmondható, hogy érdemes a költségvetésre +10%-ot "egyéb" címen rászámolni a nem várt kiadásokra, előre nem tervezhető plusz költségekre. Nálunk is voltak ilyenek és ha van ilyen 10% tartalékod, akkor nem ér váratlanul, ha módosítani kell a terveken.
5. Szakemberek
Nekem anno volt segítségem a családban (Apukám és Apósom is építési vállalkozók voltak), de ilyen segítség nélkül én mindenképp egy generál kivitelezővel szerződnék és megbíznék egy megbízható műszaki ellenőrt, aki rendszeresen ellenőrizné a kivitelezés minőségét. Szerintem lehet megbízható kivitelező céget találni, de nyilván nem holnapi kezdéssel, hanem jó előre lefoglalva.
Egyelőre ennyi, remélem segítettem...

peetbl 2016.10.24. 17:17:58

Víziközművekkel kapcsolatban, nyilván triviális lehet a kérdés, de azért azt kérdezd meg, hogy a bekötővezetéket (beállás a kerítésen belülre = víznél ez az aknát jelenti, szennyvíznél egy ellenőrző tisztító nyílást rendszerint 1 méterre a kerítéstől) is kiépítik-e (benne van e a telekárban)? Ha ezek nincsennek terveztetni kell plusz kiépíteni saját költségen 150-200eFt...

Első Építkező 2016.10.24. 17:31:08

@Családiházasnagycsaládos: Nagyon köszönöm, átgondolom a pontjaidat! A teleknél túl sok választásom nem volt, ahol vettem, az az arany középút. Autóval negyed óra Győr belvárosa, busszal 20 perc. A gyerkőcöknek is lesz hol kupálódnia, szóval 14 évig nagyjából tudunk helyben maradni.
Tény, hogy mivel én otthon dolgozom, picit könnyebben nyilatkozom a mobilitásról, de a környék elég "egyközpontú" Győr vagy Mosonmagyaróvár (esetleg Ausztria), Győrhöz ideális a távolság, Óvár.. Hát ha a jövendőbeli ott fog dolgozni, akkor azért lesz morgás. :)
3 lakószobával számolok, persze ha "valahol becsúszik még egy gyerek, akkor gebasz van" ( fórumban kritizáltak, hogy hogyan nyilatkozom a " család többi tagjáról ", remélem azért a többségének átjön, hogy "blogsítlus" és egyébként kimondottan családcentrikus vagyok :) ).
Projektmenedzsmentben és pénzgazdálkodásban jó vagyok, egyedül attól félek, hogy a szerkezetnél vannak / lesznek irracionális elvárásaim. Ott nem akarok spórolni... na de majd 1-2 héten belül okosabb leszek :)
Nagyon köszi, megint picit formálódtam :)

Első Építkező 2016.10.24. 17:31:40

@peetbl: Ezekre rákérdeztem, egyedül majd a gázkiállásért kell fizetni, egyébként az összes közművel "beállnak".

2016.10.24. 17:42:06

@Birkesz: Csak egy példa volt. Kapuvártól 10 km-re sem tudsz eladni 5 millióért egy házat. Más országokban is függ a helytől az ingatlan értéke. Ez van.

zdyzs 2016.10.24. 19:38:58

Csak egyetérteni tudok @Családiházasnagycsaládos által leírtakkal, előre soha nem tudja az ember mire lesz szüksége. Azzal meg végképp, hogy egy családi ház tulajdonlása rendkívül lecsökkenti az ember mozgásterét. De azt hiszen ezen már túl van bloggerünk, mert megvette a telket. (Bár persze mindig mindent el lehet adni)
Két családi ház felépítése után talán annyi tanácsot tudnék adni, el kell döntened hány évre tervezed, hogy a házban fogsz lakni (persze ember tervez, Isten végez, soha nem tudhatod, hogyan változik az életed, de ha ezt figyelembe vennéd, akkor bérelnél és nem az építkezés/vétel között gondolkodtál volna). Ha csak 12-15 évre tervezel, mint ahogy írtad, akkor sok mindenben "egyszerűbb" minőséget érdemes választanod, de vannak olyan dolgok amelyeken a ház eladhatósága miatt nem spórolhatsz. Ilyen a szigetelés, mert azt minden vevő meg fogja kérdezni. De azt már nem biztos, hogy a fűtés csövei műanyagból, vagy sokkal tartósabb rézből vannak-e. Mert ez elég nagy spórolást jelent. Ha "csak" ennyi ideig akarsz ott lakni, azt is fel kell mérned, mennyire jó környék ahol a telek van, milyen jellegű vevőid lesznek majd. Mert ha a átlagosak, akkor bizony nem fogják kifizetni, hogy nem műanyag, hanem fa nyílászárókat építettél be. Ellenkező esetben viszont egy igényes vevőnek meg szóba sem fog jönni a házad, ha műanyag ablakaid vannak.
Nem tudom, hogy a három lakószoba neked tartalmazza-e a nappalit, ha igen, hadd javasoljam, hogy legyen minimum négy szobád. Ha már építkezel, akkor inkább legyen a gyerekeidnek két kisebb külön hálójuk. Sokat fog jelenteni a hétköznapokban.
Többen javasolták neked az alternatív fűtési módokat, én hadd legyek a másik oldalon, nincs jobb, mint a sok-sok éve kipróbált, radiátoros-padlófűtéses rendszer egy vegyes tüzelésű kazánnal. A többiről szerintem egész egyszerűen nincs még elég tapasztalat. Arról nem is beszélve, hogy szerintem egy falfűtéses szobát nem lehet bútorozni, a mennyezet fűtés/hűtés esetén pedig én még nem láttam olyat, ahol ne lett volna két év múlva csíkos a mennyezet a lerakodó por miatt.
Mindenesetre sok sikert, a következő másfél évben az építkezés teljesen ki fogja tölteni az életedet.

Első Építkező 2016.10.24. 19:44:25

@zdyzs: Köszönöm (és mindenkinek aki tanácsokkal lát el)! A magabiztosságomat ( bár nem biztos, hogy ez csapódik le :D ) ne tévesszétek össze a fafejűséggel, mindent többször és alaposan próbálok átgondolni (szerencsére a szüleim is családi házban élnek és a testvérem is, így azért van némi ráhatás az élhetőség faktorra).
A szobákat természetesen úgy tervezem, hogy 3 hálószoba + 1 dolgozó, ezért is érzem szűkösnek az első körben kalkulált 120nm-ert. Ha lesz rá érkezésem holnap megírom a "helyiséglistát" :)

zdyzs 2016.10.24. 19:45:41

Ja, még egy dolog.
Külső faburkolat. Na ez az amit a mi éghajlatunkon szerintem nem lehet úgy megcsinálni, hogy 5 év múlva is jól nézzen ki. Csiszolhatod/kezelheted/festheted két-három évente. Ami ha esetleg egy kicsit magasabban van, elég macerás lesz. Csak azért írom, mert racionális döntésnek nevezted az építkezést.

Családiházasnagycsaládos 2016.10.24. 19:48:01

@Első Építkező: Örülök, hogy adtam pár hasznos információt. ;-)
A telekválasztásra visszatérve ez az egyik legfontosabb rész, de ez is, mint minden, relatív. Most mások a prioritások, mint 5-10 év múlva. Én a bp-i agglomerációban nőttem fel és pl. tinédzser koromban iszonyatosan utáltam, hogy a belváros és a bulihelyek olyan messze voltak, éjszaka nem közlekedett a HÉV, stb...
Laktam egyébként 2 évig Győr belvárosában (Bem tér környéke), még csak 1 gyerkőccel, és hát azt kell mondjam, hogy az minden pénzt megért. Minden 5 percre volt, szó szerint! Ráadásul a belvárosi óvodák is magas színvonalúak (oda viszont lakcím alapján veszik fel a gyerkőcöt).
A gyerekekkel pedig sajnos együtt jár a logisztikai probléma. Óvoda, iskola, különórák, sport, nyelvórák mind-mind megoldandó feladatok. És bármennyire is jó hétvégén az agglomerációban szívni a friss levegőt, hét közben sokkal kényelmesebb az élet a belvárosban. Különösen igaz ez Győrre. (Mondom ezt úgy, hogy most is a bp-i agglomerációban élek...)
Ami pedig 15 perc autóval, az 2 gyerek esetén, délutáni különórák esetén már 2*, 4* 15 perc, buszozni önállóan 7-8 éves korukig nem fognak és a napi ingázásokhoz majd a jövendőbeli párodnak is lesz 1-2 szava...

Első Építkező 2016.10.24. 19:50:12

@zdyzs: Nagyon beletrafáltál! Ma volt szerencsém közelebbről is megnézni külső fa burkolatot, nagyon szép volt! ... az egyik fele, a ház másik oldalán pedig kikezdte az eső. Hiába a nagy igyekezet, nem kenegetném annyit, hogy ne legyen baja :)

Első Építkező 2016.10.24. 19:55:51

@Családiházasnagycsaládos: Abszolút valós probléma, amivel én is számolok! Győrzámoly tűnt az egyetlen kompromisszumos megoldásnak. A nővéreméknél van egy 1 éves "nagykisfiú" látom mennyi a plusz erőfeszítés és mennyi a lemondás, viszont Ők is egy plusz biztonságot nyújtanak, kereken 1 kilométerre lesznek tőlem. Ha gáz van, tudunk egymásnak segíteni :)

zdyzs 2016.10.24. 19:58:12

@Családiházasnagycsaládos: Nagyon optimista vagy, hogy szerinted 7-8 éves korban egyedül fognak járni a gyerekek. Én még tizenéves korukban sem tudtam rávenni a feleségemet, hogy engedje őket el egyedül. Ez ma már nem divat. De azzal nagyon egyetértek, hogy az agglomerációban a gyerekekkel a logisztika nagyon nehéz lesz. Arról nem is beszélve, hogy milyen iskola kell majd nekik. Egy közeli ismerős gyereke pl. annyira tehetséges, hogy már negyedik általánosban el kellett kezdeni a több, mint egy órára levő belvárosi iskolába járatni, mert az agglomerációban egyszerűen nem tudtak mit kezdeni vele a suliban.
De ezzel nem érdemes megzavarnunk a bloggert. mert már meghozta a döntést arról, hogy ott fog lakni.

Családiházasnagycsaládos 2016.10.24. 19:59:14

@zdyzs: A gépészetre vonatkozó leírással én is csak egyet tudok érteni. A falfűtés nem praktikus a bútorok miatt, ráadásul iszonyatosan drága. Nekem anno a REHAU 50% kedvezményt adott volna az anyagokból, így is 12.5 mioFt lett volna a teljes gépészet. Végül megoldottam a radiátor-padló kombinációval 3,6 mioFt-ért (ráadásul REHAU padlófűtés csövekkel...). És tettünk be kandallót is, de ha újra építkeznék, én is összekötném a rendszert egy vegyes tüzelésű kazánnal, hogy ne függjek 100%-ban a gáztól. A mostani kandallóm befűti a ház központi részét, de a lakószobákba már nem jut elég meleg. (168 m2-es a házam, ebből a nappali-konyha-étkező 60 m2).

zdyzs 2016.10.24. 20:02:15

@Első Építkező: Bizony nem. Nem is látok sehol 2-3 évesnél idősebb házat, ahol jól nézne ki a külső faburkolat. Más se kezeli eleget.

Családiházasnagycsaládos 2016.10.24. 20:04:42

@zdyzs: Igen, én is csak "udvariasságból" írtam a 7-8 évet, bátyáméknál már 14 éves a legnagyobb és még ő sem nagyon jár suliba egyedül. Igaz, hogy ők Miskolcon laknak... Ok, vettem az adást, nem hozom szóba többet a telekválasztást, ha ez már tényleg eldöntött tény...

Családiházasnagycsaládos 2016.10.24. 20:06:42

@Első Építkező: Győrzámoly valóban nincs messze, és ha van segítség, akkor sokkal könnyebb az agglomerációs élet. (Nyár elején, árvíz után azért kicsit sok a szúnyog a Szigetközben, de ehhez is hozzá lehet szokni...)

Első Építkező 2016.10.24. 20:11:17

@Családiházasnagycsaládos: Éppen szerdán megyek Rehau "akadémiára" kíváncsi leszek, hogy mit fognak mondani. :) Falfűtést én sem szeretnék, elég nyűgösnek gondolom.

A kandalló nagy kérdés nálam. Kéménnyel, égéstérrel, kőműves munkával egy mennyiből lehet kihozni egy "tisztességeset" (nappaliba én is 50-60 nm körülire tervezem).
Egy vegyes tüzelésű kazán előkészítés nagy anyagi vonzattal jár? (az elején nem raknám be, így is + 2-.3 év lesz mire a beltér is összeáll)

Sandor Akarki 2016.10.24. 20:11:42

Külső faborítással és fedetlen terasszal csak a probléma van. Elsőt vagy fested néhány évente vagy beszürkül és elrohad. Teraszt pedig ebben a klímában csak fél évig tudod használni és a hó-eső-jég jól meg tudja gyengíteni. Ismered a mondást, hogy első házat építsd az ellenségednek...

zdyzs 2016.10.24. 20:13:32

@Családiházasnagycsaládos: Nekem végül csak gázos a kazán, mert a tetőtérbe került (így jött ki) és oda tuti nem fogok felcipelni semmit.
Amit megbántam az a napkollektor volt. Még az állami támogatással együtt is azt számoltam ki, hogy kb. 8-10 év alatt térül majd meg a rendszer. Aztán mikor beszerelték, kiderült, hogy a csövek élettartama kb 10 év. Azaz mire megtérülne, cserélhetem is le a rendszer lelkét. Utána meg kiderült, hogy ha nyáron nincs rajta fogyasztó, akkor az egész besül, hacsak nem gondoskodom róla, hogy valami elvigye belőle a hőt. Mivel nyáron sokszor előfordul, hogy hetekig nincs senki a házban, folyamatosan keringtetni kell a melegvizet, hogy valami hűtse a rendszert. Meg is látszik a villanyszámlán. És még baromi ronda is a tetőn.

Első Építkező 2016.10.24. 20:14:14

@Családiházasnagycsaládos: Jajj, ne érts félre, minden véleményt és álláspontot abszolút el tudok fogadni, bármit meg tudok ideologizálni magamnak, a telekválasztást azért "pozitívkodom el", mert már megvan. Semmi más, de legalább az megvan :))

zdyzs 2016.10.24. 20:18:20

@Első Építkező: Nehogy elhidd amit a Rehau fog mondani. Nekik az az érdekük, hogy eladjanak neked. De legalábbis három-négy független forrásból csekkold le mennyire igaz amit mondtak.
@Sandor Akarki: Ezt is aláírom, fedetlen terasz nem sokat ér. Nyáron túl meleg, máskor meg hideg lesz. És akármennyire jó a burkolód, 8-10 év múlva fel fog fagyni. Ha nem annyira jó szaki akkor 3-4 év múlva (nekünk ennyi volt)

Első Építkező 2016.10.24. 20:21:03

@zdyzs: Ó, már számtalan ilyen workshopot szerveztem le és írtam hozzájuk brief-eket, majd az első burkolt ajánlatnál köhécselek egyet :D

Sandor Akarki 2016.10.24. 20:23:31

@zdyzs: Ez a fa nyilászáró valami fetisizmus? Volt ilyen is, olyan is. Fával csak probléma, pattogzik, festeni kell, szárad, vetemedik, szelel. Ehhez képest a műanyagnak 5 perc cserélni a gumitömítését és minthogy nagyrész kálcium így arra tippelek, hogy tovább tart mint a fa. Persze, ha PVC lenne akkor 200 év sem irrális elvárás. :)

Sandor Akarki 2016.10.24. 20:25:25

@zdyzs: Bocs, nem akartam beszólni, biztos csak én vagyok olyan béna, hogy nem találtam festéket ami napos oldalon lévő ablakról ne jött volna le 3 éven belül.

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2016.10.24. 22:21:36

Nem akarok nagyon beleszólni, de itt felénk a skandiknál azt látom, hogy szinte a magánházak 90%-a faborítású, az épületek fala is, meg a terasz jellegű helyek is, járólap helyett mindenütt a fa burkolatok vannak.Igen, valszeg kell kezelni, de nem látok olyat, hogy 2-3 évente festegetnék.Van egy spéci külső festékanyag, ami ilyen vasoxidos tartalmú, illetve a vízszintes burkolat sokszor csak natúr, kezeletlen.És így is bírják sok évig.Egész biztos megvannak a megfelelő anyagok erre a megoldásra.

Tisztességes Természettudomány 2016.10.24. 23:47:23

Bérelni
De majd utánaszámolsz, hogy neked melyik éri meg jobban

zdyzs 2016.10.25. 12:40:01

@Sandor Akarki: Bizonyos mértékben az, van akinek fontos, hogy természetes anyagból legyen az ablak. Nekem az a tapasztalatom, egy bizonyos árkategória felett komoly árcsökkentő tényező a műanyag nyílászáró, ha egyáltalán hajlandó valaki megvenni a házat. A másik bejegyzésedre: van olyan festék, amely egész jól bírja, de ugyanúgy, mint a külső faburkolatot azt is kezelni kell. Nem nagy meló, de évente egyszer rá kell szánni egy kis időt. Nekünk is volt mindkét féle, én inkább a fára szavazok, de ott nagyon meg kell nézni ki a gyártó és persze nem szabad olcsót választani. Ha így teszel, semmi gondod nem lesz vele. Egy másik szempont, hogy a műanyag szerintem csak fehérben elfogadható, és ha nem olyat akarsz akkor nagy valószínűséggel fát kell választanod.

@geegee: Ki mondtad a varázsszót, "felénk skandiknál". Persze, ahol az év negyedében tartósan mínusz van, ott működik a külső faborítás. Szerintem a mi éghajlatunkon nem. Nekem erre a legjobb bizonyíték a berlini skandináv ház, amelyet maguk a skandinávok építettek. Gondolom a legjobb létező technológiával. A külső faburkolat azonban ott Berlinben is borzasztóan nézett ki. Ott nekik sem jött össze.

peetbl 2016.10.25. 13:48:14

Ehhez hadd csatlakozzak. Mindkét nyílászáró van használatban nálunk. Egyértelműen a műanyagot támogatom én is. Akármit csinálsz, lehet az a legdrágább fa is, egy idő után mindig probléma van vele, vetemedik, kopik, stb...
A műanyagnál rengeteg fólia közül lehet választani, ami megszólalásig hasonlít a fára. Sokan azért nem tudják vagy választják ezt, mert vagy "a műanyag az mindig fehér" lebeg előttük vagy azonnal el is vetik az ötletet, amikor meghallják, hogy 15-20%-al (oldalanként!!!) drágább a fóliás nyílászáró. Ennek oka, hogy az alapból fehér vagy barna színű profilt (6 méteres szálak) a gyártónak el kell küldeni egy speciális üzembe ahol ezeket profin lefóliázzák, majd ezután gyártja belőle le a kívánt méretű ablakot (ezt az extra költséget kell sajnos megfizetni). Múltkor saját kezemmel simogattam egy olyat amiről csak arról lehetett észrevenni, hogy nem fa (ugyanis a falc is le volt fóliázva nem csak a külső-belső), hogy tudtam, hogy a műanyagot a sarkoknál 45 fokos gérben illesztik (hegesztik) össze ennek látod a nyomát (a fánál úgy toldják össze nincs ez a 45fokos hegesztés nút).
Szóval javaslom nézzetek meg egy ilyet legközelebb ha egy bemutatóteremnél jártok, kellemes csalódás lesz. :-)

Axioma 2016.10.25. 13:53:53

@zdyzs: napkollektorhoz drainback rendszer... nalunk 10 eves es eddig ossz 1x20e-et koltottunk ra (csovek csereje). [Bar ma mar ujepitesure sokkal inkabb terveznek napelemrendszert, a kollektor medencefutes nelkul sporolasban visszahozta ugyan az arat, de a teljes rezsihez kepest ha megtakarit is, alig latszik.]

Altalaban: nekunk a keritesunk mar fa'nak kinezo muanyag (raadasul ujrahasznositottbol), pont hogy ne kelljen 30 evig hozzanyulni. Sajna a ragalja az nalunk is a deli oldalon foleg berondult fa... ha lehetne, azt is kivaltanam.

Birkesz 2016.10.25. 14:36:59

@Axioma: "nekunk a keritesunk mar fa'nak kinezo muanyag "
Erről adj már valami linket pls, most kell újraépítenem a kerítést

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2016.10.26. 03:30:34

@zdyzs: Nem tudom, mennyire időjárásfüggő ez.De pl a svédeknél az ország déli harmadában koránt sincs pár hétnél hosszabban komoly hideg tél.Itt Stockholm magasságában teljesen olyan és annyi a tél, mint Magyarországon.A január az mondjuk hidegebb, de december, február már simán olvad-fagy.Hó sincs, csak alig.És ugyanakkor itt délen is ugyanez az építési szisztéma van magánházaknál, mint északon.A belrini háznál nem tudom, mi lehetett...
Amúgy lehet, hogy télleg nem működne ez máshol, nem építkeztünk, nincs saját házunk , nem néztem még utána, csak egy ötlet volt a poszt-tolónak...

Axioma 2016.10.26. 10:12:08

@Birkesz: cortinaplast.hu
Korabban par standardabb meretet arult a BauHaus is, de regen jartam arra es mintha mar akkor is csak maradek lett volna. [Me'g regebben a BricoStore-nal lattam, de az Obi ezt a termeket nem vette at.]
Azert azt tegyuk hozza, hogy dragabb volt, mint falecbol, talan me'g az elso festessel is olcsobb lett volna anno ha munkadijat nem szamolsz, es hat eleg korlatos a szinvalasztek - full sotetre festett fanak nez ki, nem a fa eredeti szinet hozza. De nekem a design kevesbe szamitott, a karbantartas elhagyasa viszont nagyon.

Lierin 2017.06.25. 13:58:24

Az építési telkek számának bővülésével nem értek egyet. Persze, a vidék kiüresedik és egyre több a bagóért árult, omladozó ház nagy telken - na de, ki akar kiköltözni a munkahelyétől 40-50 km-re, főleg abban az esetben, ha a családban nincs két autó? Az ember kisgyerekekkel már nem nagyon teheti meg, hogy órákat ingázzon munkahelyre/iskolába minden egyes nap. Halál.

Mi megyeszékhely mellett akarunk építkezni 2-3 éven belül, mert ide köt bennünket a munka, a városon belül viszont 10-12+ milliónál kezdődik a telek, a normális családi házak meg 30 milliónál. De az még nincs felújítva, és közel sem olyan, hogy szívesen menjünk haza oda, szóval néhány milliót biztosan rá kellene szánni a belsőre.

Végül a város melletti fejlődő kis településen vettünk telket, amúgy hatalmas szerencsénk volt, mert épp elcsíptük áron alul egy újépítésű lakóparkban, a környéken jóval drágábbak árulják már a többit. A város 10 perc kocsival, 20-25 perc busszal, ez még éppen belefér, ennél messzebb már nem akartunk menni, mert ezt a házat véglegesre tervezzük, szóval a gyerekek mondjuk innen mennek gimibe X év múlva.

Igaz, mi egyszerű kis családi házat tervezünk, max. 20-23 milliót tudunk egyelőre rászánni (ez elég a beköltözéshez), de ennyi pénzből nyilván nem várunk hőszivattyús, körpanorámás házat. A lényeg legyen meg, idővel majd szépítgetjük és haladunk tovább.

Ennyi pénzből, és a telek árából biztosan nem tudnánk családi házat venni errefelé.
süti beállítások módosítása