Csoda 1995 augusztusában

Az 1995-ös esztendő nagy meglepetéssel szolgált a hazai labdarúgás szerelmeseinek, vagy legalábbis egy jó nagy részüknek.

A Ferencváros labdarúgócsapata meglepetésre idegenben elért győzelemmel és a budapesti visszavágó 1-1-es döntetlenjét követően bejutott a BEK Bajnokok Ligája csoportkörébe.

Az első, brüsszeli mérkőzésen 15.000 néző előtt legyőzte a nagyobb nemzetközi múlttal rendelkező Anderlecht csapatát. Az összecsapáson nem léphetett pályára sérülés miatt a Ferencvárosban Lipcsei Péter, a hazaiknál pedig eltiltás miatt az első számú De Wilde helyett a jóval rutintalanabbnak számító Flieger kezdett. Csapatok összeállításában nem volt nagyobb meglepetés.

Anderlecht: Flieger – Crasson (Haagdoren 53.), Grün, Doll, Babayaro – Preko, Zetterberg (Versavel 66.), Karagiannis, Walem, Boffin – De Bilde

Ferencváros: Hajdu – Telek – Kuznyecov – Páling, Nyilas, Simon, Lisztes, Kecskés – Albert (Vincze 81.) – Kopunovic (Zavadszky 90.), Kuntic (Nagy Zs. 78.)

Az első félidő első harmadában nem sok esemény volt. Kecskés gyűjtött egy sárga lapot. A 18. percben Kopunovic késlekedett a 16-os belül, így lövése elakadt a védőkben. A 28. perc környékén Kecskés szabadrúgása következett, melyet fogott a kapus. A félidő felénél a ferencvárosi középpályások vesztettek lendületükből és a hazaiak uralták a pályát és vezethették támadásaikat a zöld-fehérek védőire. A 30. percben odáig fajult a helyzet, hogy szögletet követően Prekót üresen találta a labda az ötösön belül, Hajdu már verve volt, de Simon Tibor a gólvonalról tisztázott. Néhány perccel később Boffin lőt hat méterről veszélyesen közel a kapuhoz. Mellé. A 39. percben pedig jobb oldalról érkező beadást fejeltek ki a védők, mely de Zetterberg előtt felpattant, így a lövés is pontatlan lett. A félidő végén csillapodott a roham. Egy lerántást követően Oliver Doll kapott sárgát. A szenvedő fél Kopunovic volt. A csapatok 0-0-ás állás mellett vonultak az öltözőbe.

A második játékrész első negyedórájában szinte nem volt a Ferencvárosnál a labda. A belgák sorban alakították ki helyzeteiket. Az 53. percben egy kontrát követően De Bilde négy méterről szabadon fejelhetett, mely alig kerülte el a kaput. Óriási helyzet maradt ki, majd a csereként pályára lépő Haagdoren lecsúszott, vagy trükkös beadása meglepte Hajdut, ami így a felső lécen csattant. A második félidő 57. percében a Ferencváros is tudott kialakítani helyzetet. 12 méterről Kuntic lövése a védőről szögletre pattant. Ezt követően a bal oldalon Lisztes szerelt saját térfele közepén, majd adott pazar labdát Kunticnak, Babayaro későn kapcsol, a védők között 13 méterről jobbal eltalálta a kaput. Nincs les. Gurított és 0-1-re alakult a mérkőzés állása. Körülbelül ötszáz zöld-fehér szurkoló tombol örömében a lelátón. A hazai csapatot szinte sokkolta a bekapott gól, továbbra is a hazaiak térfelén folyik a játék. Lisztes is magára talált a gólpasszt követően. A 76. percben Kunticcsal összejátszva maradt ki helyet. A kapus hárított. A következő akciót az Anderlecht vezette. A Ferencváros nagy szerencséjére 14 méterről Boffin vette célba a kaput, de szerencsétlenségére csapattársáról, Prekótról az alapvonalon túlra ment a biztos ziccer. A zöld-fehérek alaposan elfáradtak a mérkőzés utolsó perceire, ahol a játékvezető majdnem 5 perccel toldotta meg a játékidőt. Az összecsapáson több gól nem esett. A Ferencváros Kuntic találatával előnnyel várhatta az augusztus 23-án esedékes visszavágót.  A belga lapok katasztrófának, gyászos teljesítménynek minősítették az Anderlecht játékát, mely a csapatkapitány Georges Grun nem látta ilyen gyászosnak az esetet, de hiányolta néhány társából a lelkesedést és a a helyzetek ólra váltását várja a visszavágótól.

1995. augusztus 23. Budapesten az Üllői úton teltház, 18 ezer néző várta a második mérkőzést. A Fradi az előző összecsapást követően 3-1-re megverte idegenben a Békéscsabát, azonban Albert sérülésre panaszkodott. Keller még mindig sérült, Hrutka pedig betegséggel küzd. Végül Albert helyett Vincze Ottó kezdte a mérkőzést. a belgáknál visszatért de Wilde a kapuba.

Ferencváros: Hajdú – Telek – Simon, Kuznyecov – Páling, Nyilas, Lisztes, Vincze (Zavadszky 73.), Kecskés – Kuntic, Kopunovic (Nagy Zs. 59.)

Anderlecht: de Wilde – Grün – Crasson (Haagdoren 88.), Doll, Babayaro – Walem, Karagiannis (Bosman 86.), Versavel (Zetterberg 58.), Boffin – Preko, de Bilde

A Ferencváros kezdte aktívabban a mérkőzést. Az ötödik percben Vincze 20 méteres lövését védte a kapus. A 7. percben a belgák támadtak, amikor Kuznyecov szerelte Pretkót. A 20. percig inkább a belgák veszélyeztettek, amikor De Bilde 10 méterről eleresztett lövésébe Kuznyecov vetődött bele önfeláldozóan. A 35. percig a vendégek voltak fölényben, de egy gyors kontrát követően Kopunovic lőhetett 8 méterről, amit a belga kapus bravúrral védett. Az Anderlecht percei következtek. Előbb Versavel, majd Boffin célzott. Mindkét helyzet kimaradt. A 42. percben Kopunovic gurított gyengén, a kapus védett. A Félidőt követően Kuntic szólózott, de a helyzet kimaradt. Az 50. percben azonban eldőlni látszott a párharc. Kuntic egy cselt követően Kopunovicnak passzolt, aki az ötösön kívülről a léc alá vágta a labdát. 1-0 a mérkőzésen, összesítésben pedig 2-0 a Ferencvárosnak! A stadion örömmámorban úszik! A vendég csapat minden idegszálával koncentrált a támadásokra és uralta a játékot. A 65. percben de Bilde a tétovázó Hajdu és Kuznyecov között a hálóba irányította a labdát. Kiegyenlített az Anderlecht. A párharc állása 2-1. A 70. perc környékén Hajdú védett nagyokat. A játékosok mindkét oldalon egyre fáradtabban mozogtak. A belgák de Bildék keresték minden labdával és a legegyszerűbb megoldásokkal kísérleteztek. A 84. percben ismét Hajdú védte de Bilde óriási lövését, melyet a mezőnybe öklözött. Az utolsó percek ismét izgalmasak voltak. Kuntic eldönthette volna a párharc állását, azonban a tizenhatoson belülről elengedett próbálkozását védte a kapus.

A Ferencváros Novák Dezső vezetésével és 2-1-es összesítéssel kiérdemelte a 16 csapat közé jutást. A csoportküzdelmekben egy felejthetetlen utazás vette kezdetét Európa élvonalába, ahol az ellenfelek nem kisebb csapatok voltak, mint a Real Madrid, Ajax és a svájci Grasshoppers. A Real Madrid a negyeddöntő során a későbbi győztes Juventus ellen esett ki, míg az Ajax a fináléig menetelt, de végül büntetőkkel alul maradt a római Stadio Olimpicoban a zebrák ellen.