A blogról

Érdekességek Londonból, Londonról - nemcsak londoniaknak.

Friss topikok

2016.08.26. 08:38 Blackwaters

Hogyan bérelj lakást Londonban?

id-67-1.jpgRendhagyó, kicsit megkésett poszt következik. Sokan sokféleképp írtak már róla. Itt most praktikusan, talán kicsit szájbarágósan, saját és ismerősök tapasztalataira alapozva következik egy tízpontos lista arról, hogyan érdemes nekivágni a lehetetlennek: jó szobát találni a brit fővárosban.

0. Kezdjük a legfontosabbal: ne gyere ki Londonba úgy, hogy nincs pénzed. Ezt nem győzöm hangsúlyozni elégszer. Aki pénz nélkül érkezik, csupán egy bőrönddel, a holmijaival, magára vessen. Hogy kinek mennyi a kezdőtőke, az sokmindentől függ, de például a szobák ára havi 360-400 fonttól indul, és akkor nem egy kacsalábon forgó double-bedroomról van szó, hanem valami szerény stúdióról, esetleg olyan szobáról, amin osztoznod kell valaki mással. Ugyancsak fontos megelőző lépés: tanulj meg angolul legalább alapszinten, mielőtt kijössz, különben átverhetnek.

1. Manapság sokaknak él Londonban ismerőse, vagy tud olyat, aki ajánlhat valakit. Ez kincset érhet az elején, érdemes írni neki, és ha be tud fogadni pár éjszakára (ne adj Isten pár hétre), ne mondjunk nemet. Sőt, ha tudnak neked szállást szerezni hosszútávra, az óriási segítség. Sok fáradtságtól és költségtől megkíméljük magunkat. (Ha ilyen indulásod volt, rögtön lépj a 3-as pontra, ha nem, olvass tovább.)

2. Otthonról (értsd: Magyarországról) lakásbérléssel próbálkozni lehet, de felesleges időpocsékolás, mivel nem látod, mit bérelsz ki, kinek adod a pénzt, meg egyáltalán, nem is szokták így kiadni a szobákat. Szóval ezt felejtsd el. Ha nincs tehát ismerősöd és újdonsült vagy Londonban, a legjobb, ha egy hostelba mész pár napra vagy airbnb-zel, esetleg couchsurfölsz (bár ennek vannak rizikói). Így addig is, amíg nincs helyed, van hol aludnod pár alkalommal. 

3. Ha már kint vagy és van hol aludnod egy ideig, akkor meg tudod kezdeni a szobakeresést. Mehetsz agency-hez (ügynökhöz), akik hirdetnek online is, de az irodáikban is, és akkor abból tudsz válogatni, amit kínálnak és annyiért, amennyiért kínálnak, vagy elkezdhetsz a saját szakálladra szobát keresni, leginkább az interneten.

4. Ingatlanügynökségből rengeteg van, itt érdemes megbízható, jó nevű irodával szerződni. Az ott kötött szerződések védik a tulajdonost, de a bérlőt is. Hátrány, hogy jattolni kell az ingatlanosnak (néha nem keveset) és köthetnek veled hamis szerződéseket. Itt szúrom be: szerződést akkor írj alá, ha biztos vagy a dolgodban, kezedben a lakáskulcs és ki is próbáltad (erre még visszautalok később). 

5. A netes keresésnél az alábbi oldalakat ajánlom: Spareroom, Easyroommate, Gumtree. A Gumtree kicsit kilóg a sorból, mivel az az oldal nemcsak ingatlanokkal foglalkozik, hanem minden mással, de sok magánhirdető oda teszi fel a hirdetését, mert teljesen ingyenes. Ez a fenti sorrend minőségi sorrend is. Bár mindegyiknél vannak kóklerek, a legtöbb rossz tapasztalat a Gumtree-n gyűlt össze, míg a legtöbb jó a Spareroom-on. A Spareroom-nál érdemes előfizetni az Early bird szolgáltatásra, mivel az új hirdetéseknél a telefonszámot vagy emailt csak az előfizetők láthatják. Ellenkező esetben mire láthatóvá válik bárki számára (ez egy hét általában), addigra a jó szobákat már elvitték. A gyors reakcióidő és az, hogy hogyan tálaljuk magunkat a leendő tulajdonosnak/bérlőtársaknak, meghatározó és sorsdöntő.

38250_ket150143_img_00_0000_max_656x437.JPG

6. Jó tudni előre, hol akarsz szállást bérelni és kb. mennyiért. Jó előre tájékozódni, hogy az adott városrészben mennyibe kerülnek a szobák/lakások általában, így ahhoz tudod mérni, hogy az adott hirdetés kínálta ár megfelelő ár/érték arányban van-e. Nem érdemes a legolcsóbb helyet választani, mert az okkal olcsó, és az is lehet, hogy ráfaragunk vele. De túl sokat sem érdemes költeni egy szobára, mert végülis nem az életedet akarod ott leélni (jó esetben). Ami szerintem fontos: közlekedésileg jó helyen legyen (ha a Cityben dolgozol, hülyeség a 3. zónán túl költözni, mivel a fél életed utazással töltöd majd el, de pl. ha a Heathrow reptéren kapsz munkát, akkor ott helyben nézz szobát, a 6. zónában), száraz legyen (nem penészes), tiszta és jó lakóközösségű. Ha még nincs munkahelyünk, akkor se random válasszunk helyet, hanem ahonnan viszonylag hamar elérünk valamilyen közlekedési csomópontra (ezzel sok vesződségtől megkíméljük magunkat).

7. Tegyük fel, hogy tudjuk, hova akarunk költözni, azt is, hogy mennyiért, és már ki is néztünk a neten magunknak pár ingatlant. Nos, akkor kezdődhet a vadászat. Ha még nincs munkád, akkor van annyi előnyöd, hogy nap közben is tudsz lakásokat nézni bármikor, míg aki dolgozik, az jó eséllyel csak munka után. Ugyanakkor általában szeretik az olyan bérlőket, akiknek van már munkája, így ilyen szempontból hátránnyal indul a még munkanélküli, hacsak nem hazudik. Az első, hogy felhívod a kiválasztott ingatlanoknál megadott számokat, röviden bemutatkozol (név, kor, munkakör, esetleg végzettség, ill. azt is fontos megemlíteni, melyik országból származunk). Ugyanezt érdemes akkor is megejteni, ha nem telefonon, hanem email-ben jelentkezel be. Van még a személyes ismerkedés is, pl. a Spareroom csinál olyan esteket, ahol landlordok és leendő bérlők tudnak találkozni egy pubban (speedflatmating), itt jó benyomást igyekezz tenni, máskülönben nem nyered el a lakástulaj vagy főbérlő szimpátiáját. Vigyázat! Van hátrányos megkülönböztetés. A legtöbb előnnyel indulnak az egyedülálló nők. Utána a párok, végül az egyedülálló férfiak jönnek a sorban (noha van olyan háztartás, ahol kifejezetten férfit keresnek, de itt érdemes utánajárni, hogy ennek mi az oka).

8. Sikerült megbeszélni egy találkozót? Nagyszerű! Akkor menj és igyekezz első lenni (vagy az elsők között lenni). Aki korán kel, aranyat lel alapon a legtöbb jó lakást azonnal elviszik. Az azonnalt itt szó szerint értsd (volt, hogy a hirdetés feladását követő fél órában már megtalálta gazdáját a szoba). Mivel olyan helyre mész lakást nézni jó eséllyel, ahol még nem jártál, érdemes térképpel felszerelkezni és lehetőleg világosban odamenni (egyrészt akkor látjuk, mit veszünk ki, másrészt hogy merre van az ingatlan, meg egy fokkal biztonságosabb is). Amit érdemes vizsgálni a megtekintéskor: ki adja ki a lakást (milyen ember, ő a tulaj vagy csak bérli a helyet ő is), milyen a szoba állapota (penészes-e, lelakott, csendes, stb.), van-e dupla üveg az ablakban (télen szeretni fogjuk a dupla üveget), van-e fűtés, milyenek a lakótársak (velünk fogunk élni végső soron, akárcsak a családunk, olyanok lesznek). Kérdezd meg az összes járulékos költséget (pl. internet benne van-e a meghirdetett díjban, meg a rezsi is vagy sem), és hogy mennyi a deposit vagy kaució, ill. hány hónapra szól a szerződés minimum. A szerződéseket általában fél/egy évre kötik, 1-2 hónapos felmondási idővel.

9. Megtekintés és szerződés nélkül ne vegyél ki lakást!!! Szerződést pedig csak akkor írj alá, ha meggyőződtél arról, hogy tetszik a hely, és ha átveheted a kulcsokat ott helyben. Mint írtam, nagyon sok a csaló a piacon, aki abból él, hogy nem létező lakásokat ad ki, vagy olyan helyeket, amik nem is az övéi, és olyan kulcsokkal, amik nem működnek. Ezt elkerülendő a szerződéskötésnél légy résen. Az útlevelet, okiratokat soha ne add ki a kezedből, maximum, ha kérik, mutasd be (igazolandó, hogy tényleg az vagy, aki és onnan jöttél, amit mondtál a telefonban). A szerződéskor általában 1 hónap letétet (depositot) és 1 hónap bérleti díjat (rent) kérnek előre. Ez nem kevés pénz. Ha elbukod, sokat buksz.

Ha minden stimmel és összejött, nincs más hátra, mint beköltözni. Ehhez kívánok mindenkinek sok szerencsét!

hst-1153-ter.jpg

5 komment · 1 trackback

Címkék: szoba lakás bérlő lakásár London ekozbenlondonban Eközbenlondonban EasyRoomMate SpareRoom Gumtree


A bejegyzés trackback címe:

https://ekozbenlondonban.blog.hu/api/trackback/id/tr8410429342

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Ez az a ház - A londoni albérletkeresők ABC-je 2016.08.26. 21:30:34

Fekete Szilvi Egy nap felébredsz és arra jutsz, hogy Angliába kellene menni. Természetesen ezt a döntést sok minden megelőzi, és megannyi intézkedéssel is párosul, de végső soron egy a vége: felszállsz a repülőre, viszed a kis cókmókod, ...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

aasfsdfsdfsd 2016.08.26. 22:08:59

nagyon rendben van ez a fizetett hirdetes!
AVE FIDESZ!

kjkx (törölt) 2016.08.26. 22:28:54

idiota troll

sebi77 2016.08.26. 22:43:44

A 7. ponthoz: ahol egyedülálló nőt keresnek, annak is érdemes utána nézni, mi az oka.

aleb19 2016.08.26. 23:02:44

Spareroom, Easyroommate, Gumtree

ezek csak szoba keresesre jok...lakasberlesnel zoopla

Mr Eggs · http://farmprojekt.blogspot.com/ 2016.08.27. 10:40:41

Lakás hirdetésnél ami túl szép, hogy igaz legyen az biztos ,hogy átverés.

Plusza környéket úgy érdemes felmérni, hogy elmész arra egy szombat este, vasárnap reggel. Megtudod nézni mennyire csöndes a környék, mennyire szemetes.
süti beállítások módosítása