B1 blogcsalád



A demokráciában a többség szava dönt vagy Orbán Viktoré?

2018. június 22. - ashwood

30000.jpgA kormányellenes tüntetéseket rendre azzal söprik le a kormányoldalon, hogy az ellenzékieknek is meg kell tanulniuk: a demokráciában a többség akarata érvényesül. Akkor mit pattog Orbán Viktor? Vagy ő a permanens többség?

"Nagyon nehéz lesz bárkinek is belekötni egy olyan parlamenti döntésbe, amely 80-90 százalékos többséget élvezett az Országgyűlésben." – közölte Orbán a Stop Sorossal kapcsolatban. Ez az érvelés – bármennyire is hamis – épp beleillik abba a képbe, amelyet lépten-nyomon hangoztat minden, magára valamit is adó kormánypárti. Vagyis: a demokráciában a többség akarata érvényesül.

Érthető és részben igaz is ez az érvelés – ne is vesszünk el a jogállami részletekben. Nézzük inkább a modern diktatúra megszemélyesítőjét, az Európai Uniót.

Az EU működtetése három központi szervezethez kötődik – a tagállami parlamentek mellett:

– Európai Parlament

– Európai Tanács

– Európai Bizottság.

Az Európai Parlamentbe választás útján kerülnek a képviselők – pártlistára adott voksukkal juttatnak oda magyarok is képviselőket. Többségében kormánypártiakat. Az európai parlamenti képviselők legitimációját nem érdemes feszegetni – hisz épp annyira erős, mint például Orbán Viktor parlamenti képviselőé. Orbán képviselő ugyanis nem indult egyéni választókerületben, "csak" a Fidesz pártlistáját vezette – így szerezve parlamenti mandátumát. Ha az ő képviselői helye legitim, akkor az EP minden képviselőjének mandátuma az. Márpedig az.

Az Európai Tanács alapvetően a szakminiszterek csoportjait jelenti, de az egész élén mégis a kormányfők tanácsa áll. Ebben a körben helyet kap minden tagállam végrehajtó hatalmának első embere, legyen a titulusa miniszterelnök, kancellár vagy elnök. Az itt helyet foglalók legitimációját épp annyira érdemes kétségbe vonni, mint Orbán Viktor miniszterelnökét. Orbán miniszterelnökre ugyanis – ilyen a magyar választási rendszer – egyetlen magyar állampolgár sem szavazott. Mert nem tehette. A magyar kormányfőt ugyanis a parlament választja - ezzel is azt jelezve, hogy (elvileg) a kormány csak a törvényhozás akaratának végrehajtója. Vagyis Orbánt, a miniszterelnököt a legitim képviselők választották miniszterelnöknek – legitim módon.

Tehát az Európai Parlament és az Európai Tanács tagjai épp annyira legitim módon képviselik a választópolgáraikat, ahogy azt Orbán Viktor, a képviselő és Orbán Viktor a miniszterelnök teszi.

Épp e legitimáció az oka annak, hogy csak és kizárólag ez a két szervezet hozhat döntést az Európai Unióban. Csak és kizárólag e két szervezet, mégpedig egybehangzó akaratnyilvánítással dönthet olyan jogszabályról, amelynek minden tagállam köteles alávetni magát.

Az Európai Bizottság – ha tetszik, az EU végrehajtó hatalma – még annyi jogosítvánnyal sem rendelkezik, mint egy kormány: nem alkothat semmiféle szintű jogszabályt. Sőt, azt sem döntheti el, hogy egy tagállam ténylegesen megsértette-e valamely uniós jogszabályt. Ha erős a meggyőződése a jogsértésről, akkor is a mindezektől független uniós bíróság előtt kell érvelnie – amely néha elfogadja a bizottsági érveket, néha nem.

Azonban a Bizottság vezetői sem az égből pottyannak alá, miként a magyar köztársasági elnököt sem a gólya hozza. Utóbbit a megválasztott képviselők választják pártalkukat követően. Pontosan ez történik az EB esetében is. A Parlament és a Tanács legitim tagjai együttesen döntenek – pártalkukat követően – a bizottsági vezetők személyéről. Így például Juncker legitimitását is csak annyira érdemes kétségbe vonni, mint Áder Jánosét.

Orbán Viktor a magyar parlamentben természetesnek tartja, hogy a többség akarata érvényesül.

Ám ezt azonnal elfelejti, amint Brüsszelbe ér. Itt lubickol abban, hogy könnyedén képes egyetlen szavazatával megakadályozni az egységes, uniós fellépést – legyen az Kínával szembeni fellépés, vagy épp a migránsok Afrikában tartásának szándéka. Ám az EU-ban egyre több esetben ragaszkodnak a többségi döntéshez: egy határozatot úgy is elfogadhat a Tanács, ha amögött nem 100 százalékos, "csak" a tagállamok és a lakosok egyértelmű többsége áll. Na ezt a döntési folyamatot tartja Orbán antidemokratikusnak. Amikor a többség akarata jut érvényre.

Ugyanis a többséget csak és kizárólag Orbán képviselheti. Amikor pedig mégsem, akkor is. Ennyire demokrata ő.

A bejegyzés trackback címe:

https://b1.blog.hu/api/trackback/id/tr4814065213

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Helga Beauty Salon. 2018.06.22. 16:18:27

"Orbán Viktor a magyar parlamentben természetesnek tartja, hogy a többség akarata érvényesül.

Ám ezt azonnal elfelejti, amint Brüsszelbe ér. Itt lubickol abban, hogy könnyedén képes egyetlen szavazatával megakadályozni az egységes, uniós fellépést "

Mert itt többségi, ott egyhangú döntés kell. Van még valami ami homályos? Demagógia kilőve.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.06.22. 16:55:01

Hibás érvelés: az EU nem ország, s csak részleges joghatósága van a tagállamokban.

Peter Götz 2018.06.22. 17:34:41

@maxval balcán bircaman: hu,ezt nem is tudtam milyen jó,hogy te ezt észrevetted....

Szilágyi Imre 2018.06.22. 18:06:34

Szép elmélet. Csak nem igaz.
Válaszoljuk meg azt az egyszerű kérdést, hogy amikor az EU dönt arról, hogy politikai motívumokkal terhelt indoklásában támogatások megvonásáról dönt, akkor ki/kik dönt(enek)?
Mert ez az egyik legfontosabb kérdés.
Az EP? Az EP nem. Az szakminiszterek tanácsai? Az sem. Az EB? Az sem.
Nos, akkor melyik választott képviselőkkel rendelkező szerv? Egyik sem. Szimpla tisztviselők döntenek politikai kérdésekről és hoznak pénzügyi döntéseket.
Más.
Áder szerepének összehasonlítása Junckeréval. Erősen hamis. Az EB elnöke tematizálja az EP és a Bizottságok ügyeit. Kezdeményezőleg. A Magyar Köztársaság Elnökének nincs ilyen jogköre.

morpho 2018.06.22. 19:22:16

@Helga Beauty Salon: "Mert itt többségi, ott egyhangú döntés kell"

Ilyenkor tényleg fingod nincs, vagy ez terelés? Hallottál már a Lisszaboni Szerződésről? Van ami feles, van ami minősített és van ami egyöntetű. Persze hogy, csak hazudozol.

@maxval balcán bircaman: Az EU nem ország, a kutyaszar nem tejszínhab, az egész meg irreleváns! Szokás szerint.

@Szilágyi Imre: Segítek tudatlan. Az Európai Tanács dönt. Orbán Viktor is ott ül. Nincs mit. Mondjuk Orbánt nem kéne szimplán letisztviselőzni, mert a végén megbasznak!

István Tamasi 2018.06.23. 09:42:19

@maxval balcán bircaman: Az EU nem ország, a maxval bircaman /értsd aszott birkaszar/ nem európai ember.

Orbán Viktor kapjon Nobel békedíjat !!!! 2018.06.23. 23:44:30

"A demokráciában a többség szava dönt vagy Orbán Viktoré?"

Hat inkabb Orban Viktore, az a biztos.

2018.06.24. 07:05:40

Nagy a félremagyarázás ebben a posztban. Nézd meg Franciaországot. Ott mini Macron az abszolút kisebbség birtokában mond és csinál azt amit akar. Nemsokára császár lesz. A demokrácia hazájában.

városi fiú 2018.06.24. 07:27:55

Orbán Viktor megmondja, hogy mit gondol a többség, és a többség gyorsan megtanulja, ha eddig nem is hallott róla.
Orbán Viktor mindig a gondolkodásra képtelenek szájába rágja a saját érdekében álló mondatokat. Hogy a többség Magyarországon gondolkodásra képtelen, az az oka, hogy mindenki azt hiszi, hogy azt gondolja, amit Orbán Viktor, az idomár.

,, 2018.06.24. 07:34:56

Kedves szerző, kicsit sikerült összemosni az Európai Tanácsot és az Európai Unió Tanácsát, ami 2 különböző intézmény, előbbi áll a tagállamok állam-és kormányfőiből, utóbbi pedig a miniszterekből.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.06.24. 08:11:00

@,,:

Még neves újságírók is össze szokták ezt a kettőt keverni. Pedig az ET nem az EU szerve.

,, 2018.06.24. 08:48:26

@maxval balcán bircaman: az egy 3.:) az uniónak van 2 tanácsa, és van az Európa Tanács, ami valóban nem az EU szerve

vergyula 2018.06.24. 09:01:05

Egyszer egy zenekar vezetőjétől hallottam a következőt: a zenekarban demokrácia van, minden döntést közösen hozunk meg, a többség akarata szerint. Kivéve, ha ez a döntés nekem nem tetszik. Akkor az lesz, amit én mondok.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.06.24. 09:10:42

@,,:

Igen, csak a harmadikat ritkán szoktán csak "tanács" néven emlegetni.

www.coe.int - ez az EU-tól független szerv,

www.consilium.europa.eu/hu/european-council - ez az EU szerve, a tagállamok vezetőinek testülete + 2 szavazati jog nélküli tag: az EB mindenkori elnöke, s a Tanács elnöke, akit nem a normál tagok közül választanak

www.consilium.europa.eu/hu/ - ez is az EU szerve, az egyes tagállamok miniszterei a tagjai, az elnökség félévente változik, mindig más-más tagállamé

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.06.24. 09:13:03

@vergyula:

Ez alapszabályfüggő.

Az EU olyan mint egy lakógyűlés. Képzeld el, hogy a többség megszavazza, hogy dobd ki a feleségedet, s helyette költöztess be a lakásodba egy hajléktalant. Hiába van többség, erre még sincs joga.

vergyula 2018.06.24. 09:17:49

@maxval balcán bircaman: Ez igaz, viszont az, hogy jó-e így, vagy sem, mindig a példától függ. Itt egy másik, szintén lakógyűlés: mindenki megszavazza a fűtéskorszerűsítést/ablakcserét/egyéni vízórát/szigetelést/stb., egy valaki pedig vétóz, és ezért nem lesz semmi.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.06.24. 09:22:24

@vergyula:

Dehát a konkrét esetben pont nem erről van szó. Az EU bele akar pofázni egy tagállam belügyeibe.

vergyula 2018.06.24. 10:43:28

@maxval balcán bircaman: A tagság feltétele bizonyos szabályok betartása. Ha ezeket feszegetjük, érthető, hogy az EU "belepofázik".

,, 2018.06.24. 10:49:58

Még 1 utsó javítás: a Bizottságnak pedig van jogalkotó hatásköre, felhatalmazáson alapuló ill végrehajtási jogkörben. Emellett pedig fontos jogszabály-kezdeményező szerv.
süti beállítások módosítása