Bámulatos fotót küldött haza az űrszonda: hatalmas viharok dúlnak a bolygón

A tudósok izgatottan várták a felvételek megérkezését, melyek egytől egyig lenyűgözőek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lassan egy éve, hogy a Juno-űrszonda először megközelítette a Jupiter különleges légköri képződményét, amikor is alig 9000 kilométeres távolságra repült a Nagy Vörös Folttól. 

Ezelőtt kamera még sohasem járt ilyen közel a vörös folthoz, a kutatókat sokáig lázban tartották az első felvételek. Mivel a szonda szerfelett széles pályán kering, a friss információgyűjtés miatt csupán minden 53. napon képes megkörnyékezni a Jupitert. A mostani fotók május 24-én készültek.

Káprázatos kép a Jupiterről

A Nagy Vörös Foltot tudományos berkekben a Naprendszer egyedi jelenségeként emlegetik: az anticiklonra hasonlító légköri képződményről először Heinrich Schwabe csillagász írt, 1831-ben. A 19. századtól kezdve egyre több tudós felfigyelt a jelenségre, bár egyes feljegyzések szerint a Nagy Vörös Folt már 350 évvel ezelőtt is létezhetett. A Juno-szondának ezúttal 7900 kilométeres távolságból sikerült feltérképeznie, és most te is megcsodálhatod.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük