A legjobb módszer gyomok ellen: ha nem akarsz hajolgatni és gyomirtót se

Pofonegyszerű, természetes módszer, melynek megszámlálhatatlan előnye van.

talajtakaras
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár már nincs sok vissza a nyárból, a kertészkedésnek még koránt sincs vége, hiszen számos olyan növény akad, melynek magjait még ilyenkor is lehet vetni, mivel rövid a tenyészideje, nem beszélve arról, hogy a növekvőben lévőkről is gondoskodni kell.

Legyen szó zöldségekről vagy virágokról, társaságukat sok esetben egészen az első fagyokig élvezheted, csakúgy, mint a gyomokét, melyet elszívhatják előlük a tápanyagokat és a nedvességet is, nem beszélve arról, hogy gyors növekedésük révén hamar bozótot képesek kreálni a hasznos növények köré.

A gyomtalanításról egészen addig gondoskodni kell, amíg van a kertben fejlődő, virágzó, termést hozó növény, érthető azonban, ha nem akarsz állandóan a gyomok kihuzigálásával bajlódni, de vegyszereket sem szeretnél bevetni. Szerencsére létezik tökéletes módszer a probléma megoldására, ez pedig a mulcsozás vagy talajtakarás régi, bevált lehetősége.

Mit jelent, és miért jó a talajtakarás?

Ha biozöldségeket szeretnél nevelni, már a kert, illetve az ágyások kialakítása során is érdemes gyomirtó - nem utolsósorban pedig a kézzel való gyomlálás - helyett a talajtakarást választani, melynek lényegére az elnevezés is utal, a talajt kell beborítani különféle, jótékony hatású anyagokkal.

Utóbbi lehet széna vagy szalma, fakéreg - ilyet csomagokban a kertészeti áruházakban is lehet vásárolni -, de száraz fűnyesedék vagy épp elszáradt avar is. Mindemellett kapni talajtakaró fóliát és agroszövetet is hasonló célokra. Mindenképp érdemes természetes, lebomló verziót választani előbbiek közül, az ugyanis a talajnak is jót tesz, tápanyagokkal látja el, és segíti a humuszképződést.

A talajtakarás egyik nyilvánvaló előnye, hogy a letakart részen a gyomok nem képesek fejlődni - érdemes talajtakarással kialakítani magát a kertet, az ágyásokat is, ha nem akarsz hosszasan gyomlálni -, emellett a nedvesség megtartásában is segít, így kevesebbet kell majd öntözni, és nem válik keménnyé, cserepessé a talaj, akadályozza a tömörödést.

A cikk az ajánló után folytatódik

A takarás a hőmérséklet-változások kiegyenlítésében is segít, télen óvja a fagytól a növényeket - a kifejezetten téli mulcsot azonban tavasszal érdemes eltávolítani -, míg nyáron hűti őket. Mindemellett óvja a lehulló termést attól, hogy kemény talajra essen, és sérüljön, illetve szüreteléskor tiszta lesz a zöldség és gyümölcs, a sár ugyanis nem tud felverődni rá.

Ha frissen vetettél magot, semmiképp ne takard a talajt, tíz centinél magasabb növények esetében, legyen szó virágról vagy zöldségről, már érdemes kipróbálni a módszert. Az ágyások közti hézagokat is takarhatod a gyomok visszaszorításáért, de a növény köré terítve is nagyon jó szolgálatot tesz a takaróanyag. Ügyelj azonban arra, hogy hagyj egy kis helyet a növény szára és a mulcs között.

10 gyönyörű erkély, ami egyben konyhakert is: pedig nagyon aprók!

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük