Nem kell kopogtatni: ez a legjobb módszer, ha mézédes dinnyét akarsz venni

A kopogtatás nem mindig válik be, van sokkal jobb módszer is.

dinnye-felvagott
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan emlékeznek még azokra az időkre, mikor a dinnye lékelése nyáron még mindennapos volt, így meg lehetett kóstolni, milyen a portéka, mielőtt valaki hazavitte volna.

A lékelés az európai uniós szabályoknak köszönhetően szinte teljes mértékben eltűnt az árusítóhelyekről, így, ha valaki nem félbevágott vagy szeletelt gyümölcsöt vesz - ahol a szín és az állag is adhat némi támpontot -, hanem egész dinnyét, jó, ha tisztában van azokkal a praktikákkal, melyek alapján meg lehet állapítani, melyik az érett gyümölcs, hiszen korántsem csak megérzésekre lehet hagyatkozni.

Nem muszáj kopogtatni a dinnyét

Közismert elmélet, hogy az érett dinnye kellemes, kongó hangot ad - sokaknak a harang jut eszébe róla -, míg az éretlen tompát. Nem árt azonban vájt füllel rendelkezni, ha ugyanis túlságosan kong a dinnye, vagyis teltebb visszhangot ad, az a túlérettséget is jelezheti.

Bár szükséges hozzá némi tapasztalat és szerencse is, a kopogtatás nem haszontalan módszer, és van alapja - az éretté válás során a gyümölcs szövetei lazulnak, üregesebbé válnak -, viszont nem is teljesen megbízható.

Van sokkal jobb módszer

Van előbbinél jobb módszer is, gyakran elég például már csak az is, ha figyelsz a dinnye színére. Úgy tartják, ha lehet választani, célszerű csíkos fajtát venni, itt ugyanis kisebb a hibaszázalék, ezek a dinnyék alacsonyabb arányban íztelenek, emellett eltarthatóságuk is hosszabb.

Az érett dinnye héja fényes, zöld dinnye esetében egészen sötét, a csíkos verziónál pedig annál jobb, minél nagyobb a kontraszt a csíkok között. Ha a dinnye hasa sárga, attól egyáltalán nem kell megijedni - a gyümölcs földön fekvő részére utal csak -, sőt, minél sárgább, annál jobb, annál biztosabb ugyanis, hogy érett a gyümölcs, és nem szedték le túl korán.

Szintén az érettségre utal, ha a dinnye szára és környéke, valamint az azzal átellenes rész is száraz. Akkor sem kell az árusnál hagyni a dinnyét, ha hegeket, forradásokat, száradásokat látsz rajta, ezek ugyanis korántsem hibák, sőt, nagyon jó jelek, ha ugyanis ilyenek találhatók a gyümölcsön, annál biztosabb, hogy magas a cukortartalma.

Ezt is szeretjük