Nadal 79-2-vel, Fucsovics tornagyőzelemmel ér Párizsba

GettyImages-954649194
2018.05.27. 15:06

Vasárnap megkezdődött az év második Grand Slamje, a párizsi Roland Garros, aminek salakján újra a világelső Rafael Nadal a legnagyobb favorit. A spanyol 11. győzelmét érheti el a Garroson, de Novak Djokovics is bizakodik, a világranglista harmadik, fiatal Alexander Zverev pedig már végre egy GS-en is sokáig szeretne jutni. Az idei Garrosra Fucsovics Márton is nagyszerű formában, tornagyőzelemmel érkezett.

A nőknél Serena Williams visszatérése körül forog minden, de a végső győzelemre többen is esélyesek, és a tavalyi eredményből kiindulva megint nem lehet a meglepetést sem kizárni.

Fucsovics 36 éve nem látott sikert ért el

Kezdjük mindjárt Fucsovics Mártonnal, aki vasárnap megnyerte a genfi felvezető tornát, és nagyszerű formában érkezett Párizsba. 6:2, 6:2-re győzte le a német Peter Gojowczykot a döntőben, de végig parádésan játszott Genfben, út közben verte a házitornáján a háromszoros Grand Slam-bajnok Stan Wawrinkát, az ötödik helyen kiemelt Albert Ramost és a fiatal amerikai tehetséget, Frances Tiafoe-t is.

Fucsovics győzelmével történelmet is írt, hiszen 36 éve először tudott magyar férfi teniszező ATP-tornát nyerni, utoljára ez Taróczy Balázsnak sikerült 1982-ben. Fucsovics a 250 pontos torna megnyerésével

már a 45. helyre jön előre a világranglistán.

A Garroson a kanadai Vasek Pospisillal kezd, aki volt már 25. is, most 88. Fucsovics nem kapott rossz sorsolást, ha úgy tud játszani, mint a genfi tornán, akkor bőven lehet esélye előre lépkedni a táblán (ahol egyébként Nadalhoz hasonlóan a felső ágra került).

A világranglista-37. Babos Tímea majd a 95. Lara Arruabarrenával kezd, aki eddigi két mérkőzésüket megnyerte, de nem verhetetlen. A második körben valószínűleg a nyolcadik kiemelt cseh Petra Kvitova következhetne. Babosnak egyesben a második kör eddig a legjobbja a Garrosról, ahol még párosban sem tudott túljutni a harmadik körön korábban. A magyar teniszező év elején Kristina Mladenovic-csal az oldalán megnyerte párosban az Australian Opent. Salakon is egy madridi döntővel, római negyeddöntővel hangoltak a párizsi Grand Slamre, ahol megkapták az első kiemelést.

Nadal abszolút favorit

A legnagyobb esélyes a férfiaknál természetesen Nadal, aki 11. Roland Garros-győzelmére készül kedvenc salakján. A spanyol világelső tavaly a salakszezont abszolút dominálva rekordot jelentő tizedszer nyert Párizsban – korábban sem a férfiaknál, sem a nőknél nem tudott senki ennyiszer megnyerni egy Grand Slamet –, aztán a US Openen a 16. GS-jét is megszerezte. Idén az Australian Open negyeddöntőjét sérülés miatt fel kellett adnia, de aztán a salakszezonra megint újult erővel tért vissza.

Tizenegyedszer nyert Monte-Carlóban és Barcelonában és nyolcadszor Rómában, ahol azért a fiatal Alexander Zverev meglepte a döntőben, de egy esőszünet után már újra dominálni tudott. A római menetelésével visszaszerezte a világelsőséget is Roger Federertől, és

az idei salakszezonban megdöntötte John McEnroe 34 éve élő rekordját is: 50 szettet nyert zsinórban egy borításon.

Egyedül Madridban kapott ki a negyeddöntőben az osztrák Dominic Thiemtől, aki tavaly Rómában tudta egyszer megállítani, így elmondhatja magáról, hogy az elmúlt két salakszezonban le tudta győzni Nadalt.

Csakhogy egészen mást jelent két nyert szettre menő mérkőzésen megfogni Nadalt salakon, vagy pedig ugyanezt megtenni a Garroson, ahol hárommal kell nyerni, és a spanyolnak egészen hihetetlen,

79-2-es a győzelmi mutatója.

Eddig mindössze kétszer kapott ki: 2009-ben Robin Söderling állította meg, 2015-ben pedig sérülésekkel tarkított évében Novak Djokovics győzte le. 2017-ben harmadszor szettveszteség nélkül menetelt végig a Garroson. Most is egészségesnek tűnik, jó formában van, és a sorsolása is kedvező. A legtöbb nagy név az alsó ágra került, Nadalnak az elődöntőben Marin Cilic, vagy pedig Juan Martín del Potro lehetne az ellenfele.

Djokovics kezdi jobban érezni magát

A hagyományos nagy négyesből Nadalon kívül Djokovics van ott Párizsban, de ő egészen más előjelekkel vág neki a tornának. A világranglista 22. helyéig visszacsúszó szerb tavaly is sérüléssel bajlódott, év elején az Australian Openen a negyedik körig jutott. Djokovics könyökműtéten esett át, és a salakszezonban kezdett biztatóbb formát mutatni. A római tornán már elődöntőig jutott, ott Nadaltól kapott ki. „Szerintem egy meccs, egy torna is változást hozhat. Visszanézve az elmúlt két-három hónapra, eddig most éreztem a legjobban magam a pályán" – mondta Róma után, hozzátéve, hogy két éve először végre fájdalom nélkül tud játszani.

Közben szakítottak az edzői feladatait pont ebben a turbulens időszakban vállaló Andre Agassival, aki szerint leginkább abban értettek egyet, hogy miben nem értenek egyet, és a szerb Radek Stepanekkel sem dolgozik már együtt. Ehelyett újra Marián Vajda lett az edzője a salakszezonra. A Garroson a nyitónap előtt már összeállt egy bemutató mérkőzés erejéig párosozni Nadallal (aki tavaly a Laver Kupán Federerrel játszott párost), jó hangulatban alapoztak a tornára. Élesben a selejtezős Rogerio Dutra Silvával kezd, és szembejöhet neki néhány salakos játékos, de alapvetően lehet tere kibontakozni. Nehézséget jelent, hogy az egyre jobb formában játszó fiatalok közül többel, köztük Thiemmel és Zverevvel is egy ágra került.

Federer, Murray nincs ott Párizsban

Megint vannak nagy hiányzók is. A 20-szoros Grand Slam-bajnok Roger Federer nagyon jó formában kezdte az évet, megnyerte az Australian Opent, visszaszerezte a világelsőséget is, de aztán az elbukott Indian Wells-i döntő és a korai miami búcsú után jelezte, hogy több pihenésre van szüksége, ezért ismét kihagyta az egész salakszezont. Majd csak a füvespályás tornákon lesz újra, ami tavaly bejött neki, akkor meg tudta nyerni a salakos kihagyás után Wimbledont. Andy Murray a tavalyi Wimbledon óta sérült, januárban csípőműtéten esett át, és már akkor jelezték, csak a füvespályás szezonra jön majd vissza.

A 2015-ös Roland Garros-bajnok Stan Wawrinka visszatért, de térdsérülése után még mindig nincs topformában, a genfi felkészülését éppen Fucsovics akasztotta meg. A 33 éves svájci 2016-ban is elődöntős, tavaly döntős volt Párizsban, de most a legtöbben meglepetésnek tartanák, ha meg tudná ismételni az elmúlt évek jó szereplését.

Eljön Zverev áttörése?

Viszont mindenki azt várja, hogy végre tud-e sokáig jutni egy Grand Slamen is a 21 éves Alexander Zverev, aki megint harmadik a világranglistán Nadal és Federer mögött, és idén eddig a legtöbb meccset, 30-at nyerte (míg a kevesebb tornán induló Nadal 20, Federer 17 győzelemnél jár). Salakon Münchenben és Madridban is győzött, Rómában döntős, Monte-Carlóban elődöntős volt.

A spanyol fővárosban a harmadik ATP Mesterek Tornája címét szerezte meg, ebben a mutatóban pedig az aktív játékosok közül csak a nagy négyes előzi meg. Most második kiemelt a Garroson, de eddigi legnagyobb hiányossága, hogy Grand Slameken nem tudott még jól játszani. Wimbledonban tavaly a negyedik körig jutott, a Garroson harmadik kör eddig a legjobbja. Most viszont minden esélye megvan rá, hogy ennél messzebb jusson.

A sorsolás viszont úgy hozta, hogy nemcsak Djokoviccsal és Wawrinkával kerültek egy ágra, hanem még Thiemmel is korán, már akár a negyeddöntőben találkozhatnak. A hetedik kiemelt osztrák Zverevvel ellentétben kifejezetten jól játszott salakon Grand Slamen is, az elmúlt két évben is elődöntős volt Párizsban. Tíz tornagyőzelméből nyolcat salakon ért el, szombaton ő húzta be a lyoni felvezető tornát is. És persze ő az, aki idén és tavaly is képes volt legyőzni Nadalt salakon.

Rajtuk kívül:

  • A harmadik kiemelt Marin Cilic az Australian Open döntője után harmadik volt egy ideig a ranglistán, elődöntős volt Rómában, negyeddöntős Monte-Carlóban. A Garroson még nem tudott negyeddöntőn túl jutni.
  • A negyedik kiemelt és a tavaly év végi ATP-vébét megnyerő Grigor Dimitrov nem nyert még idén tornát. Monte-Carlóban harmadik körös volt, Madridban és Rómában pedig korán búcsúzott, eddig harmadik körnél nem jutott tovább a Garroson.
  • Az ötödik kiemelt Juan-Martín del Potro megnyerte élete első 1000 pontos tornáját Indian Wellsben Federer ellen, de az kérdés, hogy most salakon mire lehet tőle számítani.
  • Nisikori Kej csuklósérülés után tért vissza februárban, de még felemás formában van. Számos nagy nevet legyőzve döntőt tudott játszani Monte-Carlóban, ahol csak Nadaltól kapott ki, de utána Madridban rögtön veszített Djokovics ellen.

Williams visszatért, de minden nyitott

A nőknél minden Serena Williams visszatérése körül forog, a 23-szoros Grand Slam-bajnok több mint egy év után most először játszik megint nagy tornán gyereke születése óta. Idén két meccset megnyert, kettőt elveszített, salakon nem játszott felvezető tornát. Nagy kérdés, hogy meddig juthat el, de edzője, Patrick Mouratoglou szerint győzelmi esélyei is vannak. A 36 éves amerikai csak 453. a világranglistán, ezért korán összekerül majd kiemeltekkel. A Williams nővérek egyébként bejelentették, hogy szabadkártyával párosban is elindulnak, 2016 után állnak újra össze.

A fogadóirodáknál a világelső Simona Halep a favorit. Ő már nagyon nyerne egy Grand Slamet, a Garroson pedig 2014-ben és 2017-ben is döntős volt, tavaly meglepetésre kapott ki a fináléban a lett Jelena Ostapenkótól. Halepnek az egyébként nem annyira jó mutató, hogy összességében az elmúlt nyolc döntőjéből csak egyet nyert meg.

A korábbi kétszeres bajnok Sarapova először lesz megint kiemelt egy Grand Slamen, mióta visszatért 15 hónapos doppingeltiltásából tavaly. Most a negyedik körben akár Serena Williamsszel is összekerülhet. A 2016-os győztes Garbine Muguruza nem volt jó salakon idén, de ez nem jelenti azt, hogy ne villanhatna meg. Az Australian Openen győztes Caroline Wozniacki még soha nem nyert tornát salakon.

A világranglista negyedik Jelina Szvitolina megvédte a római címét, de Grand Slamen még mindig túl kellene jutnia a negyeddöntőkön. Viszont jól jelzi, hogy mennyi játékosnak lehet esélye a nőknél, hogy tavaly meglepetésre a lett Jelena Osztapenko tudott győzni Párizsban. Idén nem nyert még tornát, de vannak akik azért nem zárnák ki, hogy most is sokáig jut majd.