US Open: sérüléssel küzdő világelsők, két magyar és 150 millió dolláros újítás

000 ES6H4
2016.08.28. 12:26

A férfiaknál Novak Djokovics, a nőknél pedig a rekorddöntésekre készülő Serena Williams is első kiemeltként és esélyesként kezdheti meg hétfőn az év utolsó Grand Slamjét, a US Opent, de sérülések és nem várt vereségek miatt még nem feltétlen vannak a topon. Az egykori nagy női bajnok Chris Evert szerint a két világelső elmúlt időszaka alapján sok játékos gondolhatja úgy, hogy most lehet esélye ellenük.

A riói olimpián címvédésével történelmet író Andy Murray nagy formában van, Rafael Nadal bizakodik, a szezon hátralévő felét kihagyó Roger Federer távollétében pedig honfitársa, Stan Wawrinka, vagy az olimpián nagyot pörgő Juan-Martin del Potro is sokáig juthat. A nőknél a ranglista második Angelique Kerber is újult reményekkel vág neki a Flushing Meadowsban rendezett Grand Slamnek, ami idén már az esőnek is ellent tud állni. Az idei torna arról is emlékezetes marad, hogy 2002 óta először megint van a nőknél és a férfiaknál is magyar a főtáblán.

Babos kiemelt, Fucsovics főtáblás

Az idén egyéniben már Venus Williamset is legyőző, a ranglistán egyre előrébb lépkedő Babos Tímea a US Open egyik felvezető tornájának is betudható olimpiai versenyen kikapott a kétszeres wimbledoni bajnok Petra Kvitovától, de utána Cincinnatiben szépen menetelt. A selejtezőből feljutva legyőzte a világranglista 11. Dominika Cibulkovát, végül pedig a negyeddöntőben kapott ki a Roland Garros-bajnok Garbiñe Muguruzától.

Jó szereplésével a karriercsúcsot jelentő 33. helyre jött előre egyéniben a világranglistán - párosban pedig legutóbb döntőt is játszott a Williams testvérek ellen Wimbledonban -, amivel biztossá vált, hogy először kezdhet meg kiemeltként egy Grand Slam-tornát. A ranglistán előtte álló fehérorosz Viktorija Azarenka ugyanis gyermeket vár, ezért nem is indul, miután pedig az amerikai Sloane Stephens is visszalépett,

a magyar teniszezőnő a 31. kiemelést kapta.

Az első körben a selejtezőből feljutott, világranglistán 140. helyezett Barbara Haast kapta, ha pedig túljut rajta, akkor is verhető ellenfél jöhet.

Babos már rendre ott van a GS-eken, de ezúttal a férfi mezőnyben is lesz magyar, miután a juniorok között wimbledoni bajnok Fucsovics Márton először tudott feljutni a profik között is egy Grand Slam főtáblájára. 

A világranglistán 156. Fucsovics a selejtező első két körében döntő szettre kényszerült, de a második meccsén már nagyon simán állt fel szetthátrányból. Végül az utolsó, harmadik mérkőzésen 7:6, 6:1-re győzte le az olasz Lorenzo Giustinót, így először vette sikeresen ezt az akadályt is.

Utoljára 2002-ben játszott magyar férfi teniszező a US Openen, akkor Fucsovics mostani edzőjének, Sávolt Attilának sikerült feljutnia a főtáblára. Ott azonban meccset nem tudott nyerni, ahhoz egészen 1984-ig, Taróczy Balázsig kell visszanyúlni. Fucsovics a ranglista 46. Nicolás Almagro ellen kezd, az egykor a top10-et is közelítő spanyol idén nincs a legjobb formájában, de ettől még nehéz ellenfél lehet.

Djokovics próbál közelíteni a legjobbjához

A tavalyi hihetetlen szezonja után a világelső Novak Djokovics abszolút dominálta az év első felét, folytatta a rekordok beállítását és megdöntését, a gyűjteményéből még hiányzó Roland Garros megnyerése után pedig egyszerre volt uralkodó bajnok mind a négy Grand Slamen. Wimbledonban már azért is küzdött, hogy esélye legyen egy naptári éven belül megcsinálni a nagy Grand Slamet, vagyis megnyerni mind a négy nagy tornát. Azonban az eső miatt két nap alatt lejátszott, rengeteg szünettel tarkított mérkőzésen végül kikapott Sam Querrey-től, és nagy meglepetésre már a harmadik körben búcsúzni kényszerült.

Erről akkor azt mondta, hogy csalódott ugyan, de pihenésre van szüksége, és több időt szeretne a családjával lenni. Torontóban aztán megint erőt mutatott, szettveszteség nélkül nyerte meg pályafutása 30. 1000-es tornáját. A riói olimpia azonban megint nem úgy sikerült, ahogy tervezte. A fonákja kivitelezését akadályozó csuklósérüléssel is bajlódva az első mérkőzésén kikapott a pont csuklósérülésből visszatérő Juan-Martin del Potrótól. 2009 óta nem búcsúzott ilyen korán, de különösen azért nevezte keserűnek a vereséget, mert az olimpián történt.

A US Open előtt a két fájó vereség ellenére is 51-5-ös győzelem/vereség mutatóval rendelkező világelső optimistán nyilatkozott:

Mindent megteszek az orvosi csapatommal együtt, hogy olyan közel legyek a 100 százalékos teljesítményemhez, amennyire csak lehetséges

Az idő rövidsége miatt többféle kezelést is kipróbált, és reméli, hogy a fonákja a lehető legjobban fog működni. A szerb arról is beszélt, hogy a wimbledoni veresége idején nem volt 100 százalékos, de nem fizikai problémája volt, hanem valamilyen személyes ügy, amin éppen akkor ment keresztül. Erről bővebben nem beszélt, de azt mondta megoldódott, és nincs köze a csuklósérüléséhez sem.

Mindenesetre nincs könnyű sorsolása, a 2013-as wimbledoni elődöntős Jerzy Janowiczot kapta kezdésnek, és már a negyeddöntőben is a Cincinnati felvezető tornán a döntőben Andy Murray-t legyőző, 2014-es US Open-bajnok Marin Cilic, vagy Jo-Wilfried Tsonga lehet az ellenfele. Az elődöntőben aztán Rafael Nadal, vagy a Wimbledonban döntős Milos Raonic jöhet.

Murray olimpiai arannyal érkezett

Djokovics kieséseit is ki tudta használni a szerb mögött idén stabilan második Andy Murray, aki az elmúlt hét tornáján eljutott a döntőig, négyet pedig meg is nyert. Miután a Garroson kikapott Djokovicstól, Murray füvespályán megnyerte a Queen's Clubban rendezett tornát és Wimbledont, majd pedig az olimpián történelmet írt, az első férfi teniszező lett, aki meg tudta védeni címét. A skót nagy sorozata végül Cincinattiben a döntőben ért véget, ott 22 megnyert meccs után kikapott Cilic-től.

Murray egyértelműen az egyik legjobb formában lévő teniszező, és nagyon jó esélye van rá, hogy a US Openen is eljusson a végéig, viszont Djokovicsot idén egyszer sikerült csak legyőznie, a többi meccsükön a szerb volt a jobb. Murray azt mondta, hogy próbálja kihozni magából a legjobbat, és a lehető legtöbb tornán győzni a következő években. A US Openen a negyeddöntőben az a Nisikori Kej lehet az ellenfele, akit legyőzött az olimpián, az elődöntőben pedig Stan Wawrinka, vagy a Rióban nagyot teniszező Juan-Martin del Potro lehet az ellenfele.

Nadal sem tökéletes, de bizakodik

A US Openen negyedik kiemelt Rafael Nadalnak szintén csuklósérülés miatt kellett visszalépnie idén a sokáig kizárólagos felségterületének számító Roland Garrosról, és a füvespályás szezont is teljesen ki kellett hagynia. Az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy el tud-e indulni majd egyéniben az olimpián, de végül változtatott valamennyit a tenyeresén, és egészen az elődöntőig jutott, ahol aztán a verseny legnagyobb meccsén kapott csak ki Juan-Martin del Potrótól. Nem sikerült megnyernie a bronzérmet sem egyéniben Nisikori Kej ellen, de párosban Marc Lopezzel aranyérmes lett, és úgy tűnt, hogy egyre jobban játszik.

Cincinnatiben azonban a második mérkőzésén kikapott, így összességében még a formáját keresve érkezett New Yorkba. Azt mondta, jól érzi magát, de azt is elismerte, hogy még nem 100 százalékos.

Vissza kell kapnom az önbizalmamat, játszani néhány hetet fájdalom nélkül, ami még nem történt meg

– mondta az El Espanol lapnak. Reméli, hogy majd a torna közben is sikerül belelendülnie, amire van is esélye, mert fokozatosan nehezedő sorsolást kapott. A negyeddöntőben Raonic kemény ellenfél lehet, a döntőhöz pedig papírforma szerint Djokoviccsal is meg kellene majd küzdenie.

Wawrinka és Del Potro is megvillanhat

A még hátralévő utolsó negyedben egy svájci a legmagasabban jegyzett kiemelt, de nem Roger Federer az. A 17-szeres Grand Slam-bajnoknak év elején műteni kellett a térdét, majd egy gyomorvírus és korábbi hátsérülésének kiújulása hátráltatta gyors visszatérését. A Roland Garrost végül le is mondta, ezzel 65 Grand Slam után kellett először kihagynia az egyiket, de ez jó döntésnek tűnt, hiszen Wimbledonban jó formában volt. Két kemény ötszettesből viszont a másodikat már nem tudta megnyerni Milos Raonic ellen az elődöntőben, amiben a térdére is ráesett. Végül másfél héttel az olimpia kezdete előtt bejelentette, hogy hosszabb rehabilitációra lesz szüksége, így a szezon teljes hátralévő felét ki kell hagynia. Jövőre viszont újult erővel térne vissza, már azt is bejelentették, hogy Nadallal összeállva párost játszanak majd a legjobb európai és Európán kívüli játékosokat összemérő Laver Kupában.

Miután Federer nem tudta megvédeni a Cincinnatiben tavaly megszerzett 1000 pontját, honfitársa, az olimpiát szintén kihagyó Stan Wawrinka előrelépett a világranglistán a 3. helyre. Azonban nem tudni, milyen formában lesz Flushing Meadows-ban: a Roland Garroson címvédőként sikerült az elődöntőbe jutnia, viszont a füves pályákon korai vereségekkel búcsúzott – Wimbledonban a második körben Del Potro győzte le –, az olimpiát pedig hátsérülés miatt hagyta ki. Cincinnatiben visszatért, de a harmadik körig jutott.

Az ő negyedébe került az idén a világranglistán nagyon szépen előre lépegető, fiatal osztrák Dominic Thiem is, azonban a 2009-es US Open-bajnok Juan-Martin Del Potro is újból megvillanhat. A csuklósérülésből visszatérve Wimbledonban Wawrinkát kiütő argentin nagyot játszott Rióban az olimpián, mindjárt az elején hazaküldte Djokovicsot, majd mások mellett Nadalt is legyőzve végül csak Murray-től kapott ki a döntőben. Londoni bronzérme után ezúttal ezüstöt szerzett, és a kihagyás miatt ugyan csak 142. a ranglistán, de a US Open szervezőitől rögtön meg is kapta a szabadkártyát.

Williams rekordokat dönthet

A nőknél megint Serena Williams a favorit, de a pontos formáját nehéz megmondani, hiszen az olimpián korán kiesett, a Cincinnatiben rendezett felvezető tornától pedig vállsérülés miatt visszalépett. Összességében csak három meccset játszott Wimbledon óta. Most rögtön egy kemény ellenfelet kapott, azt a Jekatyerina Makarovát, akivel két éve még az elődöntőben játszott itt New Yorkban.

Viszont ahogy tavaly, Williams most is történelmet írhat, csak másképpen. 2015-ben azzal a teherrel érkezett New Yorkba, hogy ha megnyeri a US Opent is, akkor egy évben mind a négy nagy tornán ő lesz az uralkodó. Nem sikerült azonban megcsinálnia a nagy Grand Slamet, az elődöntőig jutott. Idén már Wimbledonban sikerült beérnie Steffi Grafot 22 GS-győzelemmel, a US Openen pedig le is hagyhatja a németet.

Ez az Open-érában már önmagában rekord lenne,

de közel kerülne az összességében a pályafutását 24 GS-mel befejező ausztrál Margaret Courthoz is. Egy másik Steffi Grafhoz köthető rekord is a tétek között van: ha legalább az elődöntőig jut, akkor Williams beérheti a németet, aztán több mint 186 hétig lehet zsinórban világelső a nők között, ami még senkinek sem sikerült korábban.

Ez csak egy hajszálon múlt már eddig is, mert idei legnagyobb ellenfelének, a német Angelique Kerbernek Cincinnatiben esélye lett volna elvenni a világelsőséget, de ez végül nem jött össze, mert kikapott a döntőben. Ettől még ismét esélyesként vág neki egy Grand Slamnek, hiszen az olimpián ezüstérmes német az év eleji Australian Open döntőjében legyőzte Williamset, akivel Wimbledonban is döntőzött.

Szintén legyőzte már idén GS-döntőben Williamset a Roland Garros-bajnok Muguruza, aki Cincinnatiben az elődöntőig jutott, keménypályán is jó formában van. Az olimpiától a zikavírus miatt távolmaradó Simone Halep is elődöntős volt a legfontosabb felvezető tornán, de számolni kell a világelső amerikai testvérével, Venus Williamsszel is, aki újból hatodik kiemeltként kezdhet meg egy Grand Slamet.

Eső? Nem gond!

A végére maradt a torna egyik nagy újdonsága, ami biztosítja, hogy ezúttal ne kelljen hétfőre halasztani vasárnapról a férfi döntőt, ahogy az 2008 és 2012 között mindig megtörtént a rossz időjárás miatt. Elkészült ugyanis az Arthur Ashe stadion teteje, ami egészen masszív látványt nyújt messziről. A nagyobb felújítási és átalakítási munkák keretében 150 millió dollárból (kb. 4,1 milliárd forint) elkészült tetőt legalább egyszer akkor is behúzzák, ha a torna alatt egy csepp eső sem lesz: a nyitóünnepség egy részét ugyanis zárt tető mellett rendezik majd hétfőn.

Azért volt a többi Grand Slamhez képest nehezebb feladat befedni a legfontosabb pályát, mert itt egy 23 ezres stadionról beszélünk, ami kiemelkedik a többi tenisztorna pályái közül. Most már egyedül csak a Roland Garroson nincs lehetőség behúzni legalább a centerpályán a tetőt eső esetén, de ott is javában dolgoznak a megoldáson.