Az egyetemi csapat, ami degeszre tömi sztárokkal az NFL-t

2016.05.03. 21:11

Rekordott döntött az Ohio State Buckeyes amerikaifutball-csapata a hétvégén lezajlott 2016-os NFL-draft első két napján azzal, hogy az első három körben 10 játékosukat vitték el profinak. A hetedik kör végére a 10-ből 12 játékos lett, ezzel a saját 2004-es rekordjukat (akkor 14 Buckeyes-játékos lett profi a drafton) nem javították meg, de így is jól látszik, Urban Meyer és az edzői stábja mennyire jó munkát végeznek Ohióban.

13102343 486146451580979 1391095420 n
Fotó: instagram

A 12 idei kiválasztott játékos mellett visszakanyarodhatnánk a tavalyi 5 draft-pickjükhöz, de ők még nem Meyer hívására érkeztek az Ohio State-hez, így őket hagyjuk is, kezdjünk mindent a 2016-os drafton.

Az első körben rögtön a harmadik és a negyedik helyen is tőlük vittek embert, előbb a védő Joey Bosa került a San Diegóhoz, majd a futójátékos Ezekiel Elliott követte, ő Dallasba ment. A legjobb tízbe még egy harmadik társuk is befért, a szintén védő Eli Apple-t a New York Giants választotta ki.

De még az első körben ment el Taylor Decker (Detroit) és Darron Lee (New York Jets) is. A draft második napján pedig sorban Michael Thomas és Vonn Bell (mindkettő New Orleans), Adolphus Washington (Buffalo), Braxton Miller (Houston), Nick Vannett (Seattle), Joshua Perry (San Diego) és Cardale Jones (Buffalo) jöttek.

A két nap alatt 10 játékos rekord, a három alatt 11 nem, ám az, hogy minden támadó és védő pozícióról (irányító, futójátékos, elkapó, tight end, támadófalember, védőfalember, linebacker, cornerback+safety) választottak tőlük embert a profik, azt mutatja, hogy elképesztően komplett csapatuk volt.

9 Units Strong! All 9 position groups are now represented by #Buckeyes. #NFLDraft2016 #PowerOfTheUnit #GoBucks

The Ohio State Football (@ohiostatefb) által közzétett fénykép,

Ami összeköti az elsőként kiválasztott hat játékosukból ötüket, az az, hogy mind 2013-ban érkeztek a Buckeyeshoz, már Meyer hívására. Abból az évfolyamból pedig még bőven maradtak a mostani keretben, a 2014-es évfolyam többsége pedig még csak most kezdi megmutatni, mire képesek.

A nagy kérdés persze az, hogy jövőre ezt milyen évfolyammal tudják megfejelni. Az ugyanis nem ritka, hogy egy egyetem összehozzon egy olyan osztályt, amiből legalább 10 embert draftolnak, de általában elég nagy zuhanás követi ezt:

  • a Florida State-ről 2015-ben 11 játékost draftoltak, 2016-ban viszont csak 2-t,
  • a Louisville-ből 2015-ben 10-en lettek profik a drafton, idén viszont csak 1 emberüket választották ki,
  • 2013-ban a Florida State 11 emberét 2014-ben 7 követte (mondjuk ha összeadjuk a fenti sorral, akkor viszont az jön ki, hogy négy év alatt 31 profit adtak az NFL-be, ami nagyon jó mutató),
  • míg a USC 2008-10 között egy 10-11-7-es sort hozott össze.

De sikerülhet bármi hasonló a Buckeyesnak?

A védőfalember Tyquan Lewis tavaly 8 sackkel a legeredményesebb volt a csapatban ebben a mutatóban – ha hasonlóan teljesít, biztos, hogy kelleni fog az NFL-be (már ha úgy dönt, hogy nem marad 2017-re is az egyetemi bajnokságban).

Ne maradjon le semmiről!

A támadófalember Pat Elfleinnél nincs ilyen bizonytalanság, ő végzős lesz, így biztosan megy az NFL-be. 2013 óta egy meccset sem hagyott ki, több poszton is bevetették, jelenleg úgy néz ki, hogy 1-2. körös választás lehet.

A védelemben ott van az a Raekwon McMillan, aki biztosabb NFL-tehetségnek néz ki, mint az idén draftolt Lee vagy Perry, neki is az első két körben lesz a helye. Nem biztos, hogy ennyire magasan vinnék el az irányító J.T. Barrettet, ám ha a tulajdonképpen csak három komoly meccsen kedző és jól játszó Cardale Jones kellett a Buffalónak, Barrett is joggal számíthat arra, hogy draftolják majd.

És akkor ott van a csapat leggyorsabban fejlődő cornerbackje, Gareon Conley, a három támadóposzton is bevethető Curtis Samuel, a csapat újabb tight end-tehetsége, Marcus Baugh, és a legutóbbi két szezonban kezdő guard, Billy Price, aki a futó Ezekiel Elliott távozásával megmutathatja, hogy az eddigi cserefutóknak mekkora lyukakat tud blokkolni.

Ez a nyolc játékos (ha mind úgy dönt, hogy elmegy a profik közé) kicsit elmarad a 10-től, de közöttük nincs meglepetés – ha bárki az ismeretlenségből berobban a Buckeyesnál, csak jobbak lehetnek.

És amíg bejutnak az egyetemi rájátszásba, a drafton pedig így viszik tőlük a játékosokat, özönleni fognak a legjobb középiskolás tehetségek hozzájuk – a 2016-ban toborzott évfolyamuk minden fontos szakoldal szerint a legjobb öt között volt, a 2017-re hozzájuk ígérkező játékosok alapján pedig egyelőre mindenhol vezetnek.

Ha ehhez hozzávesszük, hogy 2014-ben és 2015-ben is a legjobb hétben voltak (az ESPN-nél), akkor hasonló teljesítmény várható tőlük az elkövetkező években.