Öttusa: Kovács Sarolta és a női csapat világbajnok lett

2016.05.27. 17:39 Módosítva: 2016.05.27. 18:32

Kovács Sarolta aranyérmet nyert pénteken az öttusázók moszkvai világbajnokságán. A székesfehérvári Alba Volán SC sportolója 1386 ponttal végzett az első helyen. A magyar indulók közül Földházi Zsófia a 8., Alekszejev Tamara a 17. lett – derül ki az esemény honlapjáról.

Női csapatban is magyar aranyérem született: a mieink 4080 ponttal végeztek az első helyen a 4075 pontos kínaiak előtt, a bronzérmet a németek szerezték meg 4042 ponttal.

Egyéniben 12 év után lett újra magyar aranyérmes női öttusában, legutóbb 2004-ben Vörös Zsuzsanna nyert vb-t – szintén Moszkvában (megvédve a 2003-ban Pesaróban szerzett világbajnoki címét).

Az egyéniben győztes Kovács Sarolta már kétszeres világbajnokként érkezett Moszkvába, ám egyéni aranya még nem volt. Az 1991-es születésű sportoló a 2008-as budapesti és a 2011-es moszkvai vb-n is váltóban lett világbajnok. Legjobb egyéni eredménye eddig a vb-ezüst volt (szintén a 2011-es moszkvai világbajnokságon).

Az MTI beszámolója szerint az egyéni verseny első három helye olimpiai kvótát ért, de Kovácsnak már korábbról is volt. Földházi minden bizonnyal riói indulási joghoz jut majd az olimpiai kvalifikációs ranglistáról, és van erre esélye Alekszejevnek is.

Kovács a 200 méteres úszásban negyedik lett 2:10.00 perces eredménnyel, majd jól is vívott, 21 ellenfelét győzte le és 14-től kapott ki, és még bónuszpontokat is szerzett, ezzel két szám után az élen állt. Pozícióját a lovaglásban megerősítette, mivel hibátlanul ment végig a pályán. A lövészetekkel megszakított 4x800 méteres futásnak elsőként vághatott neki, a dél-koreai Jang Szu Dzsin 9, a brazil Yane Marques és a brit Samantha Murray pedig 20-20 másodperces hátránnyal követte őt a rajtnál. Kovács jól futott, de még jobban lőtt, minden sorozatával gyorsan végzett, így nőtt az előnye, utolsó körében pedig - biztos győzelmének tudatában - "boldogságfutást" mutathatott be.

„Csináltam, amit tudok, végig arra törekedtem, hogy jól versenyezzek. Az utolsó lövészetig nem gondoltam győzelemre. Utána éreztem, hogy megvan, így az utolsó kör már boldogságfutás volt” – nyilatkozta Kovács Sarolta.

Földházi úszásban ötödik volt 2:12.00 perccel, vívásban pedig 20. lett, de gyengébb számában ezúttal közepes teljesítményt nyújtott - 17 győzelem, 18 vereség -, ennek köszönhetően nem került ledolgozhatatlan ponthátrányba. Két szám után 12. volt, azután viszont nem tudott előrelépni, mert a lovaspályán a lehetséges 300-ból 284 pontot szerzett, így a kombinált számot 16.-ként kezdhette meg, 48 másodperccel az éllovas Kovács után. Erős számában jócskán előrelépett, végül nyolcadikként futott a célba.

Alekszejev 2:20.37 perces eredménnyel kezdett a medencében, majd 18 asszót nyert meg és 17 ellenfelétől kapott ki a körvívásban. A bónuszvívásban további öt ponttal javított helyzetén, illetve Kovácshoz hasonlóan hibátlanul lovagolt, ez pedig azt jelentette, hogy a 15. helyre zárkózott fel, éppen Földházi elé. Végül a 17. helyen fejezte be a versenyt, s az ő nagy küzdésére is szükség volt ahhoz, hogy a csapat öt ponttal a kínaiak előtt végezzen – írja az MTI.