Európai Bizottság: Stabil a magyar gazdaság, de nagy a korrupció kockázata

2017.02.22. 19:02

Alapvetően dicsérte a magyar gazdaság helyzetét a 2017-es országjelentésében az Európai Bizottság, de pár területen még lenne Brüsszel szerint hova fejlődni. A szerdán kiadott jelentés szerint a magyar gazdaság stabil, leginkább az 1,9 százalékkal növekvő hazai keresletnek köszönhetően. A reál GDP már elérte a válság előtti szintet, a gazdaság növekedésének mértéke viszont még egy teljes százalékponttal alacsonyabb, mint 2008 előtt volt.

Az országjelentés szerint 

  •  az államadósság folyamatos csökkenése javította Magyarország pénzügyi stabilitását;
  • a javuló gazdasági környezet és mérsékelt bankadó miatt erősödött a bankrendszer, bár a hitelezés még így is alacsony;
  • a 2016-os megtorpanás után idén, az EU-s pénzeknek hála megindulnak majd a beruházások;
  • a költségvetési politika pedig megfontolt, bár várhatóan lazulni fog, ami korrekció nélkül romlani fog a strukturális egyenleg és veszélybe kerülhet az államadósság csökkentése;
  • csökkent a munkanélküliség, bár az EU-s átlagnál még mindig magasabb. 

A kormány adócsökkentéseit is jó iránynak tartja a bizottság, bár a még mindig érvényes szektorális különadók bonyolítják a rendszert.

A bizottság viszont szomorúan nyugtázza, hogy a magyar kormány nem nagyon fogadta meg korábbi brüsszeli ajánlásokat. Így például még mindig elég átláthatatlan és kiszámíthatatlan a költségvetési folyamat és a szabályozási környezet, amely csökkenti a magyar gazdaság növekedési lehetőségeit. Emellett még mindig nagy a korrupció kockázata, ami ellen nem igazán láp fel hatékonyan a kormány. 

Szintén nem elégedett az Európai Bizottság az oktatási rendszerrel, a jelentés szerint ugyanis a magyar diákok társadalmi háttere és iskolai eredményei között az EU-ban nálunk az egyik legnagyobb az összefüggés. Emellett a magyar oktatási rendszer a jelentés szerint egyre inkább szegregálttá válik.

Az sem tetszik az EU-nak, hogy a bár javultak a szegénységi mutatók, a szegénység még mindig elég magyar az EU-s átlaghoz képest, különösen a gyerekek, és főként a roma gyerekek körében. Ehhez képest viszont a szociális  szociális támogatás és a munkanélküli ellátások lefedettsége továbbra is korlátozott.