Virágom-virágom

Virágom-virágom

Mintha lisztes lenne a növényem, mi ez?

2019. május 21. - Bettynusz

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én hiába lakom panelházban és csak a lakásban vagy erkélyen tartok pár növényt, mégis elég sok növénybetegséggel sikerült találkoznom. Külön cikkekben hozok pár gyakorit, amivel ti is találkozhattok.

Ha fehér liszt kinézetű foltokat láttok a növényen, azt úgy hívják-->

-->Lisztharmat:

 fb_img_1557002667719.jpg                                                                          (Kép: Korallvirág)

A lisztharmat egy gomba, ami általában az egész növényt meg tudja támadni, levél alját, szárát, virágát, gyümölcsét. Viszont akkor szoktuk észrevenni, amikor a levél felszínén is elterjed. Főként nedvesség/magas páratartalom esetén jelenik meg. 

Mit tegyünk ellen?

Távolítsuk el a fertőzött részeket és vigyázzunk a túlzott mértékű öntözéssel. Nekem ennyivel is sikerült megmentenem. Viszont ha ez kevésnek bizonyul a megmentéshez, lehet kapni számos lisztharmat-gombaölő szert, nyugodtan kérjetek segítséget hozzá a boltokban, akár le is fotózhatjátok a növény problémás részét és meg tudjátok mutatni az eladónak, aki tud ajánlani. :)

Fűszernövények otthonra

Szerencsére otthon a konyhában bármikor elő tudunk venni a szekrényből, szárított fűszernövényeket (persze, ha szoktunk ilyet vásárolni). Viszont aki használt már igazi friss növényt fűszerezésnek, biztos, hogy érezte a különbséget az ízvilágban.

Tavaly nyáron 3 féle magot vetettem: Majoranna, Borsmenta és Bazsalikom. Ezekből a majoranna valamiért nem bújt ki, borsmenta igen, viszont mindjárt mesélem hol hibáztam, hogy nem maradt meg, és a bazsalikom, na ő aztán mindent túlélt és csodás volt.

20190501_152958.jpg

A képen is látjátok, felcímkéztem őket, így egyből tudtam, hogy melyik hányadán áll. :) Javaslom nektek is.

Szóval amit a magvetésről tudni kell, friss föld, tetején elszórni a magokat és már csak egy vékony réteg földdel betakarni, majd öntözni.

Amire nagyon kell figyelni (és nekem a borsmentám bánta), hogy amíg nagyon picik - ahogy a képen látjátok is - addig nagyon sérülékenyek. Egyik öntözésemet a kicsi borsmentalevelek sajnos egy igazi durva cunaminak élték meg, elfeküdtek a föld felszínén és nem harcoltak tovább életükért. Nos, azóta vettem szórófejes flakont és azzal óvatosan spriccelem a tetejét és alá öntök még egy kis vizet, onnan annyit isznak még amennyit szükségesnek éreznek.

Hibáimból tanulva idén újabb kísérletezésbe kezdtem és ezúttal 10 fajta magot vetettem. :D

Első körben 6-ot: Bazsalikom, oregánó, kakukkfű, majoranna, petrezselyem és egy kakukktojás - levendula.

Ebből 5-en szépen fejlődnek is :D Kitaláljátok, hogy melyik nem akar velem találkozni? Aki jobban ért hozzá, biztosan tudja, hogy az egyik sokkal nagyobb előkészületet igényel. Na, hát én nem tudtam :D
Dobperrrrgééés: A kakutojás a levendulánk. (Levendula történetét egy másik cikkemben kifejtem)

Nos az 5 megindult fűszernövény lelkesítően hatott rám (főleg tavalyhoz képest), úgyhogy vásároltam még 4 fajta magot :D (Nem lehet leállni, függővé teszi az embert): Tárkony, citromfű, borsmenta, orvosi lestyán
Ebben a körben viszont az volt a hiper-szuper, hogy a 4 félét egy csomagban adták, és ezek a magok már kis korongokba vannak beágyazva és azokat kell elhelyezni a virágföldben. Mutatok képet, hátha ti sem láttatok még ilyet :)

20190501_155123.jpg

Tehát ha elhelyeztétek a korongokat, jól meg kell locsolni, elfedni kb. 1 cm virágfölddel és újra meglocsolni. A környezetbarát papír miatt meg nem kell aggódnunk, mert szépen lebomlik.

Én most az erkélyemen nevelgetem őket, nyáron már remélhetőleg lehet is őket fogyasztásra is használni. Fogyasztáskor érdemes mindig a nagyobb leveleket leszedni és hamar nő új a helyükre :)

Ha nem főzöl a mentalevél például nyári hűsítő italnak is jó lehet, vagy ha sajnálod használni őket, akkor is nagyon mutatósak :)

Remélem ti is kedvet kaptatok! S
Sok szép és dús fűszernövényt kívánok Mindenkinek! :)

Virágültetés otthon/erkélyen

Azt biztosan mind tudjátok, hogy a legtöbb virágot tavasszal érdemes ültetni. (Természetesen vannak kivételek).

Az előző cikkemben meséltem Nektek arról, hogy kezdőként milyen virágokat érdemes erkélyre ültetni. Én például tavaly tavasszal petúnia és muskátli hajtásokat vásároltam.

Ha megvettél már mindent, akkor javaslom, hogy az erkélyen kezd meg az ültetést (lehetőleg fényes nappal, mert sötétben már nem sokat látsz :D ). Seprűt, lapátot (esetleg kis nylon kesztyűt) készíts be, ha nem az egész erkélyedet szánod virágültetésre. :D

Ládákat, virágcserepeket töltsd fel feléig/háromnegyedéig virágfölddel, és csinálj mélyedést a földbe, ahová a hajtást egyben a jelenlegi földjével együtt be tudod helyezni, végül a tetejére tegyél még földet, hogy szép egyenletesen betakarja.

Ha ládában ültetsz, hagyj közöttük legalább 15-20 cm-t, de általában rá is van írva a dobozára, hogy melyik virágnál mennyi távolság szükséges közöttük. Nem kell a példámat követni, de én ezzel annyira nem foglalkoztam, érzésre rakosgattam és össze is mixeltem a 2 típust, tehát egy ládába egymás mellé raktam mindkettőből. (Ettől sokan óva intettek, hogy a muskátli el fogja nyomni a petúniát, de vállalkozószellemű kedvemben voltam.) Mutatom képen :)20190425_190337.jpg
Nos, az a jó hírem van, hogy gyönyörűek voltak együtt, nem taszított ki senki senkit a ringből. :) Az igaz, hogy így 1 év elteltével a muskátlik megnyúltak, viszont már csak övéké az egész föld, hisz a petúnia csak egynyári növény, tehát az ősz végével átadták a helyüket.

Ha megvagy az ültetéssel, locsold meg a földet kicsit, érdemes pár napig állni hagyni a csapvizet és azzal locsolgatni, de ha van rá lehetőséged, esővizet adj nekik, azt mondják jobban szeretik :D

A bónusz, ha néha keversz bele nekik virágtápoldatot (nyáron nem kell túltolni egyébként, télen van rá nagyobb szükség), de tapasztalataim alapján csodákra képes. :)

 A következő képen látni fogtok egy sárga virágot is, róla nem meséltem, ő büdöske. Ő rá azért voltam büszke, mert hirtelen felindulásból vettem virágmagokat, beleszórtam a földbe és arról neveltem. :) Azt hittem ki sem fog bújni, viszont úgy gondolta, hogy ne legyen igazam és szépen virágzott itt nekem. :)
Tehát egy előtte, utána képpel zárom soraimat.

Sok szép virágot kívánok Nektek is!

20180724_205520.jpg

Milyen virágot ültessek az erkélyemre?

Ebben a posztban, arról beszélünk, hogy milyen virágot szeretnénk ültetni az erkélyünkre. Tavaly nyáron írtam egy listát, hogy kezdőként mit ajánlottak a már tapasztaltabb ismerőseim. Most megosztom veletek a listámat:

- Begónia
- Petúnia
- Árvácska
- Muskátli
- Vinka
- Primula
- Harangvirág

Kezdetnek ennyi bőven elég, nem vehetem meg mindet, hiszen ennyi virág nem fér el és ne feledkezzünk meg a költségeikről sem. :)

Ezek közül én végül kettőt választottam, a nyertesek pedig:

Muskátli és Petúnia
20180528_203808.jpg(Piros- Muskátli, rózsaszín- Petúnia)

Ezekhez a virágokhoz általános virágföldet javasolnak, így vettem is egy nagy zsákkal. (Arra figyelni kell, hogy különféle virágok, növények földjeinek összetétele eltérhet, így igényeinek megfelelőt érdemes vásárolni, utána kell járni.)

A 2 választott virágról tudnivalók:
Muskátliból 2 típussal is találkozhatunk, 1. álló , 2. futó. (Én az álló muskátlit választottam, hiszen a petúnia amúgy is szépen "leomlik/lecsüng"). Muskátli előnye, hogy évelő növény, így ha szépen el tudjuk teleltetni, akkor több nyáron keresztül is gyönyörködhetünk benne, míg a petúnia egynyári növény, de akkor nagyon szép. :)
Mindkét virágból több színben is válogathatunk, nekem a petúnia meglepetés volt, mert az áruházban nem volt ráírva, hogy milyen színű lesz, bár egy két bimbójából sejthető volt, hogy rózsaszín :)
Mindkét növényt (10-10 hajtás) kb. 2500Ft/10db vettem, az ár eltérhet áruházakban, virágárusoknál, főleg ha kicsit "megfáradtat" veszünk, azokat általában leárazzák, de ha ügyesek vagyunk azokat is szépen újra lehet éleszteni.

Mutatom nektek képen, milyen formában kell keresni :)

20190422_195346.jpg

Természetesen nem kell ragaszkodnotok ahhoz, amit én választottam, nyugodtan lehet bármit, ami nektek tetszik és pénztárcátok engedi. Viszont mielőtt megveszitek, mérjétek fel, hogy megfelelőek-e a virág számára a körülmények (mennyit süt az erkélyedre a nap, melyik napszakban mennyire árnyékos, az adott virág a napot vagy az árnyékot igényli jobban, van-e nekik elég hely stb.).

Ha sikerült a növényeket kiválasztani, megvásárolni és megvan a hozzávaló föld is (és persze a ládák, kaspók), akkor jöhet az ültetés :) , persze ha épp tavasz van, amikor cikket olvasod :D

Ültetésről másik posztomban olvashatsz!

Kellemes virágválasztást! :)

 

Szeretnék virágokat az erkélyemre. Hogy kezdjem?

Mindig nagy álmom volt, hogy legyen egy kis kertem tele virágokkal, bár szerintem ezzel sokan vagyunk így. :) Erre eddig sajnos nem volt lehetőségem, viszont tavaly erkélyes lakásba költöztem, így tavasszal kaptam is az alkalmon. Azonnal rohantam virágokat venni, ámbár semmit nem értettem a témához, milyet szokás, mi marad meg, melyiket könnyű kezelni és egyáltalán....
Ismerősöktől és interneten kutakodva jutottam némi eredményre, de igazából saját tapasztalat, ami végül a legmeghatározóbb volt. A végeredmény a képen látható, kezdőként nagyon büszke voltam rá.

Hogy kezdjem?

1. lépés

Az első és legfontosabb, hogy győződjünk meg róla, hogy van erkélyünk ;) Majd tegyük rendbe, ne legyen tele kacatokkal, lehetőleg ne tárolóként funkcionáljon.

2. lépés

Szerezzünk be virágládákat, cserepeket, ami méretekben passzol az erkélyünkhöz. Figyeljünk a korlátra, mert eltérő vastagságúak, formájúak lehetnek. Az akasztós virágláda, nem feltétlen működőképes minden korláton, illetve előnyös, ha az akasztó mérete szabályozható, így rá tudjuk szorítani a korlátra, hogy stabilan fogja.

3. lépés

Teszteljük le, hova helyeznénk, fel tudjuk-e rakni, elfér-e, kényelmesen hozzáférünk-e locsolás szempontjából, ha kifolyik a víz, hova csorog...

Mivel kezdőként én sem a legdrágább ládákat vásároltam, a korlát belső felére akasztottam, így elkerülve azt a veszélyt, hogy széllökések vagy bármi váratlan helyzet hatására, valaki fejére pottyanjon, vagy az alsó szomszéd birtokába kerüljön :) Másrészt, amit én választottam virágot, szépen kifelé növekedett, így kintről is csodálhatták a járókelők.

4. lépés

Jöhetnek a virágok és növények :) (Ezt egy másik posztban kifejtem :) )

süti beállítások módosítása