Érdekes helyek. Érdekes szokások. Érdekes történetek.

Barangolás a világban

Halál a tóparton

A Nyos-tó katasztrófája

2025. január 20. - FuraTermék

Földünkön számos tóról mondható el, hogy vize jelentősen telítődött szén-dioxiddal; egyes esetekben több millió tonna, a víz által megkötött gázról van szó, amelynek váratlan kitörése az állóvizek környezetében élőkre közvetlen veszélyt jelenthet.

A vulkáni krátertó, az Északnyugat-Kamerunban, a nigériai határ közelében elhelyezkedő Nyos-tó látképe. (forrás: Wikipedia)

 

Mai írásunkban az eddig feljegyzett legsúlyosabb ilyen katasztrófáról, a kameruni Nyos-tó (Lac Nyos/Lake Nyos) gázkitöréséről mesélünk röviden.

Tovább

Az élet fája

Jó néhány évvel ezelőtt egy újévi posztban bemutattuk a Föld egyik legmagányosabb élőlényének, Ténéré fájának történetét a Barangolás Blog képzeletbeli hasábjain.

Magányos fa a sivatag közepén - a felvétel ezúttal nem Nigerben, hanem a Perzsa (Arab)-öbölben fekvő szigetországban, Bahreinben készült. (forrás: Wikipedia)

 

Mai írásunkban egy kontinenssel arrébb utazunk, hogy megismerkedjünk Ténéré fájának egyik sorstársával. A "Tovább" gomb után következzen az élet fájának (arabul شجرة الحياة) története!

Tovább

Volt egyszer egy belga gyarmatbirodalom

Kicsit hosszú lett a cím - de mai történetünk is meglehetősen hosszú, és ami rosszabb, szenvedéssel és vérrel teli; annak története, hogy egy kicsiny európai ország nagyravágyó királyának köszönhetően hogyan tett szert hatalmas gyarmati területekre Afrika szívében.

Belga gyarmati csapatok az első világháború idején, 1916-ban az általuk elfoglalt német kelet-afrikai Tabora városában. Belgium kis mérete ellenére a világ egyik legnagyobb gyarmatbirodalmának büszke (?) tulajdonosa volt a 20. század első felében. (forrás: Wikipedia)

 

A "Tovább" gomb után következzen a belga gyarmatbirodalom története, amely 2024 2025 első posztja a Barangolás Blogon!

Tovább

Meglepetés az égből

A nagy karácsonyi "bombázás"

A teherszállító repülőgépek a légierők szürke eminenciásai - a reflektorfényben a vadászrepülők és pilótáik vannak, de a szállítógépek és személyzeteik nélkül egy modern légierő egyértelműen csak béna kacsa lehet (képzavar). 

Az ajándékokat ezúttal nem a Mikulás (Santa Claus), hanem az amerikai légierő katonái kézbesítik karácsonykor megannyi mikronéziai sziget lakóinak. (forrás: Wikipedia)

 

Mai írásunkban bemutatunk egy hagyományt, amely eredetileg az Egyesült Államok légierejének szállítógép-kiképzési műveleteként indult, napjainkban azonban több ezer ember számára már egyet jelent a karácsonyi ajándékozással a Föld túlsó végén.

Tovább

Akiknek nem sikerült

A sosemvolt atomhatalmak

A Barangolás Blog képzeletbeli hasábjain néhány esztendővel ezelőtt sorra vettük azon országokat, amelyek rendelkeznek nukleáris fegyverekkel, de foglalkoztunk egy külön írásban azokkal az országokkal is, ahol társbérletben pihennek remélhetőleg bevetésre soha nem kerülő atombombák (akkor még Fehéroroszországban nem telepítettek orosz nukleáris fegyvereket).

Nukleáris tűzgömb az új-mexikói éjszakában - az 1945 júliusában végrehajtott Trinity-kísérlet az atomkorszakba robbantotta az emberiséget. (forrás: Wikipedia)

 

Mostani írásunkban azon országok közül mutatunk be néhányat, amelyek az évek folyamán hosszabb-rövidebb ideig nem csak elgondolkodtak a nukleáris tömegpusztító fegyverek fejlesztésén, de komoly programokat futtattak a gombafelhős siker megteremtése érdekében.

Tovább

Koldusok háborúja 2.0

Az ogadeni háború

Néhány évvel ezelőtt bemutattuk nektek a 20. század végének egyik legvéresebb és talán legértelmetlenebb konfliktusát (bár a délszláv háborúk és ruandai népirtás erős mezőnyében ez a kijelentés egy picit túlzó volt), az 1998 és 2000 között zajló, majd nem is olyan régen békeszerződéssel véget érő etióp-eritreai háborút.

Jijiga (amhara nyelven ጅጅጋ, szomáli nyelven Jigjiga), a napjainkban 200 ezer főt számláló kelet-etiópiai város Ogaden régió történelmi központja, a mai Szomáli Régió fővárosa. A település a Szomáliával vívott háború idején többször gazdát cserélt. (forrás: Wikipedia)

 

Mai posztunkban egy másik, szintén az értelmetlen kategóriába sorolható konfliktust mutatunk be nektek, amelynek szintén részese volt Etiópia - csak két évtizeddel korábban és az eritreaitól jó pár száz kilométernyire délkeletre. A "Tovább" gomb után következzen az ogadeni háború rövid története!

Tovább

Diktátorok - 17. rész

Rafael Trujillo

A 20. és  21. század diktátorait bemutató sorozatunk tizenhetedik epizódjában újból ellátogatunk Hispaniola szigetére (a korábban Haitin tett látogatás után), hogy megismerkedjünk a karibi térség egyik legvéreskezűbb diktátorával, a hazájának történetét hosszú évtizedeken keresztül meghatározó Rafel Trujillo Molinával.

Megnyerő tekintet az elnöki portrén. (forrás: Wikipedia)

 

A "Tovább" gomb után irány a Dominikai Köztársaság - lássuk, ki is volt a karibi generalisszimusz!

Tovább

A béke alkotmánya

Több, mint három és fél évvel ezelőtt egy írásunkban bemutattuk nektek Japán második világháború utáni amerikai megszállásának történetét; a bejegyzésben futólag megemlítettük a jenkik által kidolgozott új alkotmány kilencedik, úgynevezett békeparagrafusát, amellyel egy olyan vállalást tettek a japánok (választásuk nem volt), amit aztán az élet már néhány évvel később felülírt.

A japán Tengerészeti Önvédelmi Erő Kongo nevű rombolója egy SM-3 típusú légvédelmi rakétát indít - a pacifista alkotmány ellenére a felkelő nap országa ütőképes haderőt tart fenn. (forrás: Wikipedia)

 

Mai írásunkban kicsit hosszabban mutatjuk be nektek a béke alkotmányának történetét és azt, hogy Japán végül Costa Ricához vagy Panamához hasonlóan miért nem mondott le a reguláris haderő fenntartásáról.

Tovább

Egzotikus országok 37.0 - Szuverén Máltai Lovagrend

Az egzotikus országokat, területeket bemutató sorozatunk eddigi harminchat epizódjában közös pontnak volt tekinthető, hogy a bemutatott célállomás rendelkezett valamilyen megfogható taposható területtel. A Barangolás Blog történetének leghosszabb ideje tartó sorozatában a mai írásunkkal elérkeztünk oda, hogy bemutathassunk egy terület nélküli szervezetet, amely azonban az államiság számos jegyével rendelkezik.

Festmény az 1571-ben a Jón-tengeren vívott lepantói csatáról, amelyben sikerrel akadályozták meg az Oszmán Birodalom földközi-tengeri terjeszkedését - az ütközetben a lovagrend hadihajói is részt vettek. (forrás: Wikipedia)

 

A "Tovább" gomb után következzen a Szuverén Máltai Lovagrend rövid története és aktuális helyzetének bemutatása!

Tovább

Halottak napja Guatemalában

Sárkányokkal a gonosz szellemek ellen

November elseje (a mindenszentek napja) és másodika (a halottak napja) a keresztény világ fontos ünnepkörének képezi a részét - szerte a nagyvilágban ilyenkor emlékeznek meg azokról, akik már elhunytak. Néhány évvel ezelőtt már bemutattuk nektek a halottak napjához kapcsolódó mexikói szokásokat, mai írásunkban pedig egy országgal odébb, Guatemalába látogatunk el.

Ami nálunk a gyertyafényben ragyogó temető, az Guatemala egyes részein a színes sárkányok reptetése - a halottak napjához számos helyi hagyomány kapcsolódik a közép-amerikai államban. (forrás: Wikipedia)

 

A "Tovább" gomb után ismerkedjünk meg a Día de Muertos (halottak napja) guatemalai változatával!

Tovább
süti beállítások módosítása