1982 - The Hobbit - A szöveges kalandjátékok hattyúdala
2017. július 20. írta: senkisemszámítaspanyolinkvizícióra

1982 - The Hobbit - A szöveges kalandjátékok hattyúdala

Eredeti kiadás dátuma: 1982

Platform: ZX Spectrum, Apple II, Commodore 64, stb.

Fejlesztő: Beam Software

Műfaj: Illusztrált szöveges kaland

Szerintem nem igazán volt olyan Spectrum tulajdonos, akinek ne lett volna meg kazettagyűjteményében ez a játék. Manapság nehéz elképzelni, hogy volt ilyen, de a 80-as években azt sem tudtuk, hogy mi az a hobbit, szinte senki nem ismerte Tolikien-t, és A gyűrűk ura beszerezhetetlen könyvritkaságnak számított.

 

hobbit2.jpg

 

Teljesen egyértelmű, hogy a magyar játékosokhoz legkevésbé közelálló műfaj mindig is a szöveges kalandjáték volt, hiszen elég jó angoltudást igényelt. Viszont sokat tanultunk. Szerintem a korosztályomban sokan vannak, akik bézik inglisül a Spectrumok és a Commodore-ok segítségével tanultak meg.

A The Hobbit-tal is úgy voltunk, hogy betöltöttük, megszemléltük, ahogy a gép szépen kiszínezgeti a zöld kerek ajtót, majd elmentünk néhányat északra, párat keletre, ahol megettek minket a trollok, és game over.

hobbit_3.jpg

Viszont a világ többi részén hatalmas sikert aratott. Ez volt a szöveges kalandjátékok hattyúdala, mielőtt átadták volna a helyüket a grafikus kalandjátékoknak. 

hobbit1.jpg

Újítás volt a parser, vagyis a szövegfelismerő program, aminek segítségével bonyolultabb mondatokat is adhattunk utasításba, valamint a szereplők saját MI-val rendelkeztek. Remek példa rá, hogy Thorin állandóan leült és az aranyról kezdett énekelni.

A The Hobbit-ot követte A gyűrűk ura mindhárom kötetének játékfeldolgozása, de ezek már nem arattak akkora sikert.

Online játszható The Hobbit

The Hobbit végigjátszás:

Újrajátszási élmény: 1/5 Eljárt felette az idő

A bejegyzés trackback címe:

https://videojatekbakancslista.blog.hu/api/trackback/id/tr2612676429

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

endike · http://barathendre.wordpress.com/ 2017.07.20. 22:53:50

Nekem sose tetszett ez a játék, pedig szerettem az ilyen szöveges kalandjátékokat. Az ok: ez a játék realtime volt. Azaz történtek az események akkor is ha nem csináltunk semmit, nem írtunk be semmit. A karakterek mozogtak a pályákon, stb stb. Ettől akciójáték érzése volt az embernek, ami nálam teljesen ellentétes azzal hogy egy szöveges játékban nyugisan kalandozok. :)

Skywatcher 2017.07.21. 12:44:29

Ezt nem ismertem, de C64-en volt 1-2 ilyenem, és bizony sokat dobtak az angoltudásomon. Rongyosra forgattam az Országh László féle duplaszótárat, mire végre meg tudtam értetni a géppel, mit akarok, és rájöttem, hogy ő mit akar :)
Aztán persze volt, hogy nem nyelvi akadály volt a gond, mert én az Időrégészbe is képes voltam hetekre leakadni, amig valaki nem segített.
Volt egy Robin Hood-os játék, emlékszem, ott a börtönben indultunk. Odáig eljutottam, hogy felnéztem, és a fejem felett egy rács volt. Az őr ott mászkált fönt. És napokig próbálkoztam, én már beírtam egy fél Stephen King regényt, de egy istennek nem tudtam kijutni. Azóta se tudom, mit kellett volna csinálni, lehet most utánanézek, de már nem emlékszem a játék nevére sem (Robin Hood? :) )
Meg volt az Ian Livingstone féle őskoros, dínós kalandjáték, jó kis grafikával meg hanghatásokkal. Ott mindig eltévedtem a mocsárban, vagy megevett a T-rex. Féligmeddig azis realtime volt, mert ha kritikus szituba értél, egy timer indult, és ha nem írtál időben, akkor konyec.

Fodor Balázs 2017.07.24. 06:05:25

@Skywatcher: www.c64.com/games/475

Azt hiszem a vállára kell állni a cellatársnak, aztán megfogni az őr lábát, aki elesik, megfojtani, majd valahogy kinyitni a rácsot.
süti beállítások módosítása