Rossz a gyerek? Vagy csak más temperamentumú?

2017/09/18. - írta: Nurserykingu

Miért van az,hogy egy családban minden gyerek más és más annak ellenére,hogy ugyanúgy nevelték őket? Miért érezzük azt,hogy egyik gyerekünkkel könnyebb? Ezeken lehet,hogy mindenki eltűnődött már. Voltak akik választ is próbáltak rá találni. Alexander Thomas és Stella Chess egy longitudinális vizsgálat során kereste a titkot. A vizsgálat során kíváncsiak voltak arra,hogy vajon léteznek e velünk született személyiségjegyek. 9-t találtak,amik függetlenek voltak attól,hogy hogyan bántak velük. Ezek a következők

Aktivitásszint: egyes babák már az anyaméhben is igen mozgékonyak míg más babák nyugodtabbak. De ugyanez a különbség később is igaz. Bizonyos babák sokkal több ébrenléti időt töltenek mozgással mint társaik.

Ritmikusság: Itt röviden arról van szó,hogy mennyire kiszámíthatóak a biológiai funkciók.

Megközelítés-visszahúzodás: Hogyan reagál a baba az új ingerekre? További ingereket igényel? Visszahúzodik?

Alkalmazkodás: Milyen gyorsan alkalmazkodik az új helyzethez,személyekhez?

Válaszküszöb: Milyen erősségű inger kell a válaszreakcióhoz? vannak babák, akik a legkisebb fuvallatra felébrednek,mások mellett meg akár katonazenekar is gyakorolhat. 

Reakcióerősség: Bizonyos babák maximum gügyögnek örömükben,vagy fintorognak ha valami nem tetszik. Más babák ellenben kacagnak ha valami boldoggá teszi őket,és sírnak ha valami bántja őket.

Hangulat: általában sírós? vagy vidám?

Elterelhetőség: könnyen rávehető a baba,hogy mást csináljon? Vannak babák,akiket meg lehet nyugtatni azzal,hogy cumit ajánlanak nekik. Ellenben más babáknál ez nem működik.

Figyelem tartóssága: Milyen hosszan tudnak egy valamire figyelni?

 

Ezek a temperamentum alapvetői mutatói,amikből a kutatók három fő típust tudtak megkülönböztetni.

Könnyen kezelhetőek: Náluk mondhatni minden kiszámítható. Kb azonos időben éheznek meg nap mint nap. Kb ugyanakkor kell pisilniük. Alvás-ébrenléti ciklusok rendszeres. Jókedvűek, könnyen alkalmazkodók

Lassan felmelegedők: változó életritmus jellemzi őket. Alacsony,vagy maximum közepes aktivitást mutatnak. Új helyzetekhez kezdetben elutasítóak, de lassan felengednek.

Nehezen kezelhetőek: rendszertelen életritmus. nehezen alkalmazkodnak, új helyzetre hevesen reagálnak.

Ezek a fő típusok,és persze előfordul,hogy valakit nem lehet egyértelműen besorolni.

 

 

A gond az lehet,hogy a szülő temperamentuma nem minden esetben egyezik a gyermeke temperamentumával. Ilyenkor érezheti a szülő,hogy valamit rosszul csinál, hogy úristen kire ütött ez a gyerek? Vagyis az,hogy az egyik gyerekkel jól kijön az anya,míg a másikkal nehezebben ebből a szemszögből nézve válik érthetővé. Ha ugyanis egy könnyen kezelhető típusú anya gyereke egy nyugtalan, nehezen kezelhető,aki összevissza sír, ordítva ellenkezik,akkor ez az anya könnyen érezheti azt,hogy rossz anya,hogy kudarcot vallott. Miközben csak arról van szó,hogy nem hasonlít az ő temperamentuma és a gyereke temperamentuma.  De ugyanígy megszenvedhet az az anya is,aki élénk,érdeklődő az új szituációk iránt,és a gyermeke egy lassan felmelegedő személyiség,aki kicsit gondolkodik mielőtt lecsúszna a csúszdán. És mivel a gyerek örök időkre szól (jó esetben),és nem lehet kicserélni, meg kell tanulni alkalmazkodni ezekhez a különbségekhez,és elfogadni,hogy ugyan minden gyermeket igyekszünk egyformán nevelni,egyformán foglalkozni vele, ám mégis mássá válnak. és emiatt aggódni felesleges.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://torppicurok.blog.hu/api/trackback/id/tr212827076

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása