Hogyan valósítsam meg önmagam? Ez a 10 life hack majd segít!
2017. február 21. írta: thehappinessblog

Hogyan valósítsam meg önmagam? Ez a 10 life hack majd segít!

Az előző bejegyzés elolvasása után, feltehetően két kérdésed lehetett:

  • Honnan fogom tudni, hogy mi legyen önmegvalósításom fő célja, amin dolgoznom kéne?
  • Hogyan tudok következetesen dolgozni annak megvalósításán?

Ez a bejegyzés azoknak szól, akik még nem tudják, hogy

hogyan tudnának következetesen dolgozni, a cél megvalósításán.

 

Az első kérdést, az egyik előző bejegyzésemben fejtettem ki részletesen. Az olvasásért katt ide.

Te már pontosan tudod, hogy mi (lenne) a személyes projekted. Van egy gondolatod, ami unos-untalan újra előkerül, hol elalvás előtt, hol egy kevésbé izgalmas beszélgetés közben, de mindig ott van.

Ennek megvalósításában lesz a segítségedre a következő 10 'life hack' avagy életvezetési tipp.

1. Kezd el MA! Kezd el MOST!

Elég jegyzetfüzeted, tollad, mappád van már! Éppen elég Google táblázatot és Word doksit nyitottál... Most már inkább kezdj el dolgozni! Nem kell mindent mindig agyon tervezned. (Már így előre felhívnám a figyelmed, hogy egy következő 'life hack'-nél (6-os pont) pont az ellenkezőjét fogod olvasni ennek a tanácsnak... Azonban a projekt rakétád kilövésénél, még nem lesz szükséged az ötéves tervedre.) Kezd el, nézd meg, hogy egyáltalán működik-e? Lehet, hogy annyi minden fog menet közben változni, hogy nem, hogy öt évre, de öt napra se tudnál előre tervezni. Ahhoz, hogy elkezd, ne a tökéletes alkalomra, videóra, bejegyzésre várj, mert egyik sem jön el soha. Egyszerűen csak nyomd meg azt a fránya kilövés gombot

 2. Kezd kicsiben

Ez a tanács szorosan kötődik az elsőhöz. Nem kell egyből mindenféle felületet, eszközt vásárolnod és több éves képzésre beiratkoznod ahhoz, hogy elkezdhess valamit. Vannak ingyenes platformok, van egy csomó tök jó free, és/vagy minimális anyagi befektetést igénylő oldal, ahonnan rengeteg mindent elkezdhetsz megtanulni. Ott a telefonod, abban van fényképezőgép és kamera funkció, kifogyhatatlan mennyiségű app-al kísérletezhetsz. Kezd ezekkel! Ha úgy látod, hogy egy hónap múlva, fél év múlva is kitart a lelkesedésed, akkor menj és invesztálj nyugodtan komolyabb dolgokba is, de azzal, hogy hagysz magadnak egy pilot időszakot, lehet, hogy egy jó adag megbánást spórolsz meg. Ahhoz, hogy kilődd a rakétád, nem kell előre egy csomó pénzt, időt és energiát lekötnöd.

3. Legyen egy virtuális mentorod

Tudom, hogy az, hogy menj és keress magadnak egy mentort a nagyvilágban, az egyszerűen nem fog működni. Hogy miért? Mert nem fogsz elindulni és nem fogsz keresni, azért. Én is ilyen vagyok! Éppen ezért, bőven elegendő lehet, hogy ha egy amolyan "virtuális mentort" szemelsz ki magadnak. Hogyan segít a virtuális mentor?  Kövesd az írásait, videóit, podcastjait, képeit. Keresd meg, hogy mi tetszik a blogjában, videójában, stílusában. Miben szeretnél rá hasonlítani? Mit gondolsz mi az, ami EGYELŐRE hiányzik belőled, ami benne már meg van? Hogyan tudnál rá hasonlítani? Vigyázat! Ez nem egyenlő azzal, hogy vedd át egy az egyben a stílusát. Sokkal inkább egyenlő azzal, hogy próbálj tanulni attól, akitől érdemes.

4. Határozd meg a saját siker definíciódat

Már egy előző bejegyzésben is írtam arról, hogy mennyire fontos része az önmegvalósításnak az, hogy tudd, hogy mi a célod. Egyrészt, azért, mert meg kell ünnepelned, hogy ha eljutottál oda. (Komolyan!) Másrészt, mert így akadályozhatod meg, hogy hosszútávon kizsigereld magad. Ha nincs egy hozzávetőleges cél, aminél megállhatsz egy kicsit átgondolni és újra tervezni a dolgaidat, akkor csak egy folyamatos versenyfutás lesz az életed. Hozzá szoksz a teljesítéshez a nélkül, hogy tudnád, hogy milyen nagy dolgokat viszel véghez, és semmi sem lesz elég, hiszen mindig van még felfelé. Fontos, hogy vedd észre a mindennapi sikereket is, hiszen "a végső, nagy sikert" a napi erőfeszítések építik.

5. A projekt legyen projekt!

Kezeld úgy az önmegvalósításodat, mint egy valós projektet. Ahogy már tanácsoltam, készíts pilot verziókat, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy rögtön AZ és ÚGY lesz a nyerő, ahogy azt kitaláltad. Elképzelhető, hogy a megvalósításkor derül ki, hogy előzetesen túl optimista vagy éppen túl pesszimista voltál. Egy projektnek van határideje, célja, megvalósítási terve, budgete. Neked is legyenek meg ezek.

6. Napi 30 perc!

Amit előre nem terveztél be, azt nem is fogod megcsinálni - ez egy örök érvényű szabály. Ha arra vársz, hogy egyszer csak lesz SZABADIDŐD, amikor foglalkozhatsz magaddal, akkor lehet, hogy csak a halálos ágyadon eszedbe jut majd eszedbe újra 'A nagy ötlet', de akkor meg már túl késő lesz... Olyan, hogy szabadidő a szó szoros értelmében NEM LÉ-TE-ZIK. Ugyanis amikor "szabadidőnk" van, akkor megyünk családlátogatóba, kirándulni, akkor főzünk vagy alszunk... Soha, ismétlem SOHA nem lesz olyan, hogy egyszer csak szembejön veled öt olyan óra, amit éppen semmire nem kell eltöltened. Tudom, hogy ezzel mindenkit ki lehet kergetni a világból, mert túl melós dolog átgondolni, de ha tudod, hogy mit akarsz elérni az év végére, ha tudod, hogy ehhez mit kell tenned hónapról-hónapra és hétről-hétre, akkor ez fogja meghatározni a napjaidat és így a napszakjaidat is. Muszáj leszel előre gondolkodnod!

TIPP: Ha tényleg sikítófrászt kaptál attól, hogy éves-havi-heti-napi terved legyen, akkor minden napra csak fél órát tervezz be magadnak, harminc kevéske percecskét, amikor végre nem a multis, hanem a saját projekteddel foglalkozhatsz!

necsinaljolyat.png

 

 7. Nézz után mindennek, iratkozz fel mindenhova, olvass el mindent

Minden rendes projektnek van egy email címe. Legyen a Tiédnek is. Legyen ez egy olyan cím, amivel minden létező honlapra, márkára, bloggerhez, vloggerhez fel tudsz iratkozni, hírlevélért, ingyen anyagért. Ezeket a téma szakértői azért készítik, hogy az olyan érdeklődő emberek, mint Te is, információhoz juthassanak, ők pedig e-mail címekhez. Win-win! Az email fiókodban csinálj külön mappákat, e szerint szortírozd a kapott leveleket. Elolvasandó, elolvasott, ötlet, utána nézni vagy épp alprojekt nevekkel tudod megkülönböztetni ezeket a mappákat (blog improve, novella írás, stb.).

 8.  Mindent írj le!

Azért is lesz jó a projekt email címed, mert ide küldhetsz magadnak mindenről egy levelet, amit nem akarsz elfelejteni. Eszedbe jutott egy jó ötlet? Láttál egy jó képet? Van egy event, amire el akarsz menni de még regisztrálni kell? Küld el magadnak! Az imént említettem a feldolgozhatatlan mennyiségű információt. Ennek az a hátránya, hogy hihetetlen sebességgel cseréli az újabbnál újabb információ a gondolatokat a fejedben. Ne hagyd, hogy akár egy értékes ötlet is elveszhessen!

9. Meríts ihletet!

Mindenkinek kell, hogy legyen (legalább) egy olyan kedvenc filmje (az enyémről én már írtam, katt ide a Julie&Julia projekt mondanivalóért), könyve, története, ami az önfejlesztésre, fejlődésre inspirálja. Vedd elő Te is a tiédet, nézd meg újra. Egészen biztos vagyok benne, hogy be fogja indítani a fogaskerekeidet. Ha ezt követően is még ötlettelen vagy, akkor javaslom, hogy menj el a legközelebbi Szabó Ervin könyvtárba, kölcsönözz ki egy könyvet, vagy ha nem akarsz tagsági díjra áldozni, akkor csak válts ki egy olvasójegyet, ülj be egy délután, és lapozz fel olyan könyveket, amik a témádba vágnak és gyűjtsd ki belőle a kis arany gondolatrögöket.

10. Nincs időd? Tudom. Senkinek sincs.

Nagyon jó ötlet a könyvtár, de mikor menjek el? Jajj, de nem szeretem ezt a hozzáállást! Ne félj, azt sem fogom mondani, hogy "mindenkinek arra van ideje, amire akarja", mert ha mondjuk, 12 órás műszakban dolgozol, esetleg 8 órányi alvás igényed van, akkor valóban csak 4 órád marad mindenre és lehet, hogy a könyvtár nyitva tartása pont nem alkalmazkodik ehhez. (Erre mondta Arnold Schwarzenegger, hogy "aludj gyorsabban"! Ha még nem hallottad ezt a mondását, akkor itt az idő, hogy megnézd "Az élet 6 szabályát".)

Azt javaslom, hogy ha TÉNLYEG, ha ŐSZINTÉN dolgozni akarsz a projekteden akkor ne elégedj meg azzal, hogy van rá egy "megvétózhatatalan" kifogásod, hanem próbáld azt megoldani. Ha igazán fontos, dolgozni fogsz rajta. Ha tényleg nem találsz egyáltalán, semmiféle módot arra, hogy megtedd legalább a kezdő lépéseket, akkor javaslom, hogy itt ugorj vissza az előző bejegyzéshez, és próbálj meg rájönni arra, hogy mi is IGAZÁN a Te szenvedélyed. Mert lehet, hogy rossz irányba indultál.

Apropó! Az időről jut eszembe egy Hosszú Katinka idézet:

"Nincs elég időm..." - "Pontosan annyi időd van egy nap, mint Albert Einsteinnek, Leonardo da Vincinek, Margaret Thatchernek és Michelangelónak volt egy nap!" 

Na igen...

Ha már nyakig benne vagy a projektedben, akkor is jól jöhet egy kis extra segítség. Ezen a héten csütörtökön (2017.02.23) hozok Nektek egy jó megoldást arra, hogy hogyan csináljátok meg a saját SWOT analíziseteket. Mivel ezt az elemzést nem elegendő egyszer megcsinálni - hiszen minden, a belső és külső erőforrásaink, a környezetünk állandóan változik - ezért a kitöltésének abszolút van létjogosultsága akkor is, hogy ha már egy ideje elhagytad a rajtkövet.

A bejegyzés trackback címe:

https://thehappinessblog.blog.hu/api/trackback/id/tr2712258174

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
google-site-verification: google9ac48e638757b367.html