Digitális történetek, kicsit másként.

Újraindul a harc a netsemlegességért

2017. április 27. - digitalstoryteller

netneutheader.png

Két hete még csak tervekről írtunk, de most már biztos, hogy Amerikában újraindul a harc a netsemlegességért. Tegnap ugyanis az amerikai szabályozó szervezet (FCC) vezetője bejelentette: visszavonják az Obama-kabinet 2015-ös net neutrality törvényét. Cudar idők jöhetnek, az amúgy sem túl jó amerikai piacon.

A 2015-ös szabályozás alapja az volt, hogy az internetet közművé (Title II classificiation) tették, ezzel pedig leegyszerűsítve kötelezték az internetszolgáltatókat (ISP), hogy minden weboldalnak ugyanolyan gyors netet adjanak.

internetassociation.png

Ha ez nem lenne, akkor elviekben megvalósulhatna, hogy a független Netflix lassabban tölt be, mint az részben ISP által tulajdonolt Hulu. A sebességet ráadásul befolyásolhatná, hogy melyik cég fizet többet a szolgáltatónak azért, hogy a „gyors sávot” használhassa. Ez ellen tiltakoztak már 2015-ben is nagyon sokan (a komplett Internet Association), mondván: az egész internet alapja az egyenlőség, a "throttling" ráadásul rossz helyzetbe hozhatja a kisebb, független cégeket. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a netszolgáltatók óriási mammutcégek, saját médiaérdekeltségekkel, tehát a kivételezés elemi érdekük lehetne, ha hagynák, ez pedig a Goolge méretű óriásokat is zavarná.

Ajit Pai, FCC-vezér, a republikánusok és az ISP-k viszont úgy gondolják, hogy Obamaék net neutrality szabályai túlzók voltak és hátráltatják a fejlesztést. Utóbbira szerintük bizonyítékok is vannak. Épp ezért el akarják törölni a Title II classificationt, pontosabban visszahozni a több szabadságot adó I-es kategóriát. Ezzel együtt újragondolnák azt a tiltást is, hogy a szolgáltatók nem csökkenthetik bizonyos weboldalak sebességét. Ráadásul az FCC feladatát is megnehezítenék a kidolgozott szabályok betartatásában, a piacra bízva az önkorlátozást.

ajitpai.png

A harc épp ezért most újraindult. Amerikai szokás szerint nemcsak a nagy cégek léphetnek fel a változtatás ellen, hanem magánemberek is aktivizálni szokták magukat. A kinti képviselők és döntéshozók (pl. Ajit Pai) telefonszámai és e-mail címei nyilvánosak, és ilyenkor szokás is égetni a vonalakat rendesen. 2015-ben már bejött, kérdés, hogy az új vezetésre lehet-e így hatást gyakorolni.

Ha teljesebb képet szeretnél kapni a net neutralityről és az amerikai piac egyéb problémáiról, olvasd el két héttel ezelőtti a posztunkat. A header képet pedig a The Verge hasonló témájú anyaga ihlette.

A bejegyzés trackback címe:

https://thedigitalstories.blog.hu/api/trackback/id/tr7212457873

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása