Minden, amit azért nem tudsz a nyelvtanulásról, mert nem tudsz nyelveket.

Tanfolyamon, magántanárral vagy egyedül érdemes tanulni?

2016/05/30. - írta: Tanuljnyelveket

Erre a kérdésre nyilván nem lehet mindenkire érvényes választ adni. A posztban megpróbálom összegyűjteni azokat a szempontokat, amiket érdemes mérlegelni, és körüljárni azt, hogy az eddigi tapasztalataink, tanulási szokásaink alapján melyik tűnik a legjobb megoldásnak.

Tanfolyamon

Kinek jó?

Annak, aki nehezen tudja rávenni magát, hogy otthon a tanulással foglalkozzon. Akit motivál a közösség, akiben van versenyszellem. Aki hajlandó a munkára csak azért, hogy jobb, eredményesebb legyen a többieknél.

Kinek nem jó?

Annak, akinek nem jött be a közoktatás, aki járt már tanfolyamon, de úgy érzi, nem fejlődött. Aki úgy érzi, nem átlagos teljesítményű: vagy kifejezetten nehéz eset vagy sokkal gyorsabban halad, mint a többiek.

A tanfolyam az esetek nagy részében nem sokban különbözik a közoktatástól. Ugyanolyan tanárok, ugyanolyan végzettséggel, ugyanazokból a könyvekből tanítanak. Számomra például teljesen érthetetlen a diplomamentő program jelenlegi formája. Egy végzős egyetemista már körülbelül 2000 nyelvórán túl van (500-600 kell a középfokhoz). Ha ez nem hozott eredményt, miért gondoljuk, hogy még 50-100 ugyanolyan óra megoldást fog nyújtani? Aki eddig sikertelen volt, mindenképpen próbálkozzon más, lehetőleg egyéni módszerekkel. Komoly esély van rá, hogy meg fogja tudni tanulni az adott nyelvet.

A tanfolyamokon gyakran volt az a problémám, hogy olyan témákról kellett beszélgetnem, amik engem abszolút nem érdekeltek, legtöbbször nem is volt róluk véleményem. A legjobban az írásbeli feladatok idegesítettek: soha, senkinek nem írok például képeslapot a nyaralásról. Ha te ugyanígy gondolod, nem veled van a baj, egyszerűen csak nem neked való a tanfolyam.

Kezdőknek azért lehet rossz választás a tanfolyam, mert nekik a legfontosabb, hogy minél több célnyelvi szöveget halljanak, olvassanak. Csak akkor fogok tudni megszólalni egy idegen nyelven, ha kaptam hozzá elég mintát. Magamtól nem tudom kitalálni, mit hogy kell mondani. A tanfolyamokon viszont sokszor kevés az ilyen minta, a tanár gyakran beszél lassabban, mint az normális, sőt magyarul. A csoporttársak teljesen érthető módon néhány szavas szókinccsel makognak. Emiatt a lassúság miatt az az ismétlődés sem tud megtörténni, ami a tanuláshoz, a hosszútávú memória bekapcsolódásához szükséges.

Magántanárral

Kinek jó?

Annak, aki teljesen reménytelennek, sikertelennek érzi magát. Akinek nincs önbizalma a nyelvtanuláshoz. Akinek fogalma sincs, melyik módszer lenne a számára hatásos. Aki most kezdi az első idegen nyelvet.

Kinek nem jó?

Aki az élet minden területén önbizalomhiányos, nem tud kiállni önmagáért. Aki ebbe a típusba tartozik, inkább válassza a csoportot, ahol mások megteszik a tanár felé az esetleges negatív visszajelzést.

Ha magántanárt választunk, figyeljünk oda, hogy valóban személyre szabott oktatást kapjunk. Ha a tanárunk egy megszokott sémát követ, nem figyel oda az egyéni igényeinkre, nem próbálja feltérképezni, hogy melyik tanulási stílus jöhet be nekünk, semmi értelme pénzt fizetni neki. Egyébként ha megfigyeled, a Michel Thomas vagy a Pimsleur kurzusokat pont ugyanennek az önbizalomhiányos csoportnak ajánlottam. Ezek a kurzusok olyanok, mintha kapnánk egy magántanárt. Ami vicces, hogy az áruk is ennek megfelelő. Önbizalommal rendelkező, kicsit is rutinos nyelvtanuló számára szerintem egyértelmű, hogy ennyi pénzt soha nem adna egy néhány órás audió anyagért.

A magántanárt nem kell feltétlenül hónapokon keresztül alkalmazni, választhatjuk azt is, hogy alapvetően egyedül tanulunk, és néha fizetünk egy-egy órát, amikor is konkrét kérdéseket teszünk fel. Nagyon fontos, hogy a magántanárt partnernek tekintsük a tanulásban, merjünk szólni, ha valami nekünk nem jön be, vagy nem érezzük hatékonynak. Egy egyszerű nyelvtani jelenséget, amit könyvből is meg tudunk érteni, miért magyarázna el valaki többezer forintért? A magántanárt használjuk arra, amire jó: azoknak a dolgoknak a tisztázására, amit magunktól nem tudnánk tisztázni vagy nyelvgyakorlásra. Vegyük fontolóra a menekülést, ha a magántanár egyszemélyes tanfolyamnak tekint minket, és egy hagyományos könyvet akar velünk végigvenni. Érdemes egyébként az interneten keresni anyanyelvi magántanárt, akitől skype-on keresztül tudunk egy adott, korlátozott számú órát venni.

Egyedül

Kinek jó?

Akinek legalább egy kis önbizalma van, minimálisan rutinos nyelvtanuló, ügyenesen keres az interneten, jó a problémamegoldó készsége. Aki már tud angolul, és egy második, harmadik idegen nyelvet akar megtanulni.

Kinek nem jó?

Aki az első nyelvet kezdi, teljesen rutintalan, nincs önfegyelme.

A többséggel az történik, hogy a minden szempontból káros közoktatásban magára szed egy alap passzív szókincset, és elhiszi magáról, hogy abszolút tehetségtelen a nyelvtanuláshoz. Bezzeg mások! A szerencsésekre ragad, ők tudnak. Az első lépés annak a megértése, hogy ez nem igaz. Egyrészt, attól hogy az iskolában használt módszerrel te nem tanultál meg, még nem vagy tehetségtelen vagy hülye. Másrészt, akik megtanultak, azok csak abban szerencsések, hogy a nekik megfelelő módszerrel tanultak, vagy kiemelkedően szorgalmasak voltak, és különórákra is jártak. A másik probléma, hogy a kudarcok után sokan elkezdik ellenségnek tekinteni az adott nyelvet, esetleg konkrétan meg is utálják.

Mire koncentrálj? Mindenki meg tud tanulni bármilyen nyelven. Magyarul is megtanultál, tehát képes vagy nyelvet tanulni, nem vagy “beoltva ellene”. A magyar ráadásul a legtöbb külföldi nyelvtanuló szerint egy kimagaslóan nehéz nyelv. A lényeg, hogy nem nyelvész vagy: nem kell megértened a másik nyelv logikáját, pláne nem kell elfogadnod, csak meg kell tanulnod használni. Próbáld meg megszeretni az adott nyelvhez kötődő kultúrát, hallgass zenét, nézz filmeket, főzd meg az ételeiket!

Egy másik jelentős csoport azoké, akik önbizalommal rendelkeznek ugyan, önfegyelemmel viszont annál kevésbé. Ők azért nem tanulnak, mert az “fárasztó”, meg “sokáig tart”, nekik erre nincs idejük. Előbb –utóbb lehet hogy kikötnek az olyan játékos alkalmazásoknál, mint a Duolingo, de mivel ezek teljesen értelmetlenek tanulási szempontból, a siker megint elmarad. Egy átlagos értelmi képességű ember egy jó módszerrel, napi 30 perc tanulással, egy év alatt nagyon komoly szintre tud eljutni. Gondold át, hogy neked megéri-e ezt az időt befektetni! Gondold át, hogy neked megéri-e csak azért magántanárt fizetni, hogy valaki rákényszerítsen a tanulásra!

 

vissza

 

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://tanuljnyelveket.blog.hu/api/trackback/id/tr218757738

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

tnsnames.ora 2016.05.30. 18:13:54

Abszolút a szívemből szóltál, nagyon jó volt olvasni a posztot.

Én talán egy dolgot látok picit másképp: én egészen egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy egy 6-8 fős tanfolyami csoport bármilyen formában is jó legyen. Könnyebben nyújt "alibit". hozzá sokkal nehezebb profitálni belőle. Nincs arányos értéke, nagyon gyér a hatásfok-százalék.

Félreértés ne legyen lehet a csoport tagja egy affinis/szorgalmas mondjuk lány, aki így is tud akár középfokúzni is pár száz óra után, de egyrészt neki kvázi mindegy milyen módszerrel tanul, mert gyorsan célt fog érni, másrészt lesznek a csoportban bőven lemaradók, akikbe beég a kudarc (tehát a károkozás esete forog fenn).

Egy 2-3 fős csoport maximum amit el tudok képzelni, de ezt is csak akkor, ha jól passzolnak egymáshoz a hallgatók és a nyelvtanár - tehát gyakorlatilag, statisztikailag relevánsan ez is lehetetlen ;)

tnsnames.ora 2016.05.30. 18:28:10

Egy perszonális adalék a magántanárhoz.

Volt olyan munkahelyi nyelvtanár, aki explicit megmondta, hogy ő a "diktátor", nyelvtanulásban nincs véleményezés és demokrácia, és valóban nem is teljesítette egyetlen kérésémet sem.

Nemhogy tankönyvet nem kérhettem vagy vétózhattam meg, de még a kétnyelvű szódogákkal is szívódott a vérem (amit írtam korábban is), amire nem lehetett jól és időhatékonyan felkészülni az egynyelvű tankönyvből. Így esett meg az, hogy míg nyelvtanból rendre 95+%-okat teljesítettem, szódogákból zéró felkészüléssel csak 50%-okat.

Tanuljnyelveket · http://tanuljnyelveket.blog.hu 2016.05.30. 19:10:22

@tnsnames.ora: Ezek azok a tanárok, akik tök bizonytalanok, nem tudnak tanítani, ezért ragaszkodnak valami sémához, amit másnál láttak. Amióta írom a blogot, néha rátámadok emberekre, hogy meséljenek a témával kapcsolatos tapasztalataikról. Én jót még nem hallottam. Mindenkinek rémtörténetei vannak, és az egy dolog, hogy nem tanultak meg rendesen semmilyen nyelvet, de még érzelmek is kötődtek a dologhoz, mert ciki volt nekik, vagy akár megalázó. Az a baj, hogy olyan a nyelv, mint a testnevelés. Ha az elején elromlik, 17 évesen 0 mozgáskultúrával már nem tanulsz meg felmászni a kötélre. Meg se próbálod, mondod, hogy írják be az egyest, és elhiszed, hogy te béna vagy. Pedig nem. És aztán jön egy ilyen szerencsétlen, mint a te tanárod, és elkezdesz gondolkodni, hogy hát lehet, hogy ő tudja jobban, te úgyis béna vagy. Ahelyett, hogy elküldenéd haza továbbképezni magát módszertanból.

tnsnames.ora 2016.08.13. 17:52:56

Kedves Szabolcsi Judit!

>>>>>>>>>>>
Nem értek egyet az előttem szólóval. Én már tartottam 11 fős spanyol tanfolyamot és voltak, akik nagyon szépen haladtak. És minden nap magnóztunk, néztünk videókat, stb. Szóval kezdő létükre szerintem elég sok anyanyelvi beszélőt hallottak.
Persze nem való mindenkinek a tanfolyam, ahogy a magántanár és az egyedül való tanulás sem - ez igaz.
spanyolos.hu
>>>>>>>>>>>

Csak most láttam a kommentemre(?) írott kommentjét.,

Pont az a baj evvel, hogy "voltak akik nagyon szépen haladtak". Magam részéről kizártnak tartom egy esélyesen heterogén 11 fős csoport megfelelő hatékonyságát (amit nálam leginkább a leggyengébb láncszem hatékonysága fog meghatározni, gondolva pont a lemaradókra, akik ki tudja hanyadik keserű pirulát nyelték be.). Pont ez ellen a nyelvtanárok körében is kedvelt nézet ellen szerettem volna ellenfeszülni, saját kommentjeimben.
süti beállítások módosítása