Maszkokról COVID-19 járvány idején

Maszkokról COVID-19 járvány idején

Milyen maszkot viseljünk és honnan szerezzük be?

2020. április 21. - webgarden

maszk_variaciok.jpg

2020. április 27.-től Budapesten nem csak a tömegközlekedési eszközökön, de a boltokban, piacokon is kötelező lesz a maszk viselése vagy az arc eltakarása. 

Ez mindenképp egy hasznos szabályozás, hiszen így tudjuk meggátolni a vírus terjedését. De milyen maszkot viseljünk, ez mi ellen véd és honnan vásároljunk?

1. SÁL

pixnio-2366239-800x533.jpg

Sok féle sál vagy textil van, amit csak elő kell venni a szekrényből és máris rendelkezésre áll. Ez nem kerül semmibe és máris eleget tettünk a szabályozásnak. Az, hogy mennyire véd és kit, az nagyon változó, a textília anyagától függ. Ha kötött, laza szövésű, valószínű nem nagyon fogja sem a viselőjét sem a környezetét megvédeni. Ha viszont egy sűrű szövésű textilt találunk, nem biztos, hogy fogunk levegőt is kapni mögötte. Használat előtt mindenképp érdemes kimosni, főleg, ha már régóta pihen a szekrény mélyén. Így ki tudjuk mosni belőle a port és egy kis öblítővel még kellemes is lesz az illata.

2. Egyszer használatos orvosi maszk

coronavirus-virus-mask-corona-pandemic-outbreak-disease-epidemic-sars-cov-2.jpg

Előnye, hogy olcsó, hátránya, hogy egyszer használatos és emiatt nem túl környezetbarát. Arra kérünk mindenkit, aki ezt használja, legalább keressen neki egy közeli kukát, amikor kidobja és ne szórja szét azt utcán, erdőben, ahol éppen eszébe jut. Figyeljünk arra is, hogy a kukából ne tudja kifújni a szél. A legtöbb szakirodalom azt írja, hogy általában inkább véd másokat attól, ha köhögünk és tüsszentünk, bennünket nem feltétlenül. De ha mindenki hordja, akkor mindenki véd mindenkit saját magától, így hatékony lehet. 

Mennyibe kerül és hol tudjuk megvásárolni?

Amennyiben nem interneten rendelünk, érdemes benézni egy gyógyszertárba. Általában ott szokott lenni. Hátrány lehet, hogy sokszor egyenként árusítják, így nem teljesen látjuk az értelmét, mert ahogyan kiveszik a csomagból, máris hozzáért valaki, aki nem mi vagyunk. Érdemes tehát bontatlan csomagot vásárolni. Lehet drágább, de biztosabb. 

Néhány webshop, ahonnan meg lehet rendelni. Fontos, hogy akkor biztonságos a rendelés, ha utánvéttel fizetünk, mert így csak akkor kell fizetni, ha már nálunk van az áru. 

Legjobb munkaruha: 490 Ft/db

Gyógyexpress: 390 Ft/db

Benu gyógyszertár webshop: 360 Ft/db

Szajmaszk.co: 230 Ft/db

3. Mosható textil maszk

covid-19-mask-coronavirus-corona-virus-quarantine-pandemic-infection-disease.jpg

Sok cég gyárt textil maszkokat, melyek moshatóak, így kifejezetten környezetbarátak. Sajnos azt tudni kell, hogy csak akkor van értelme mosni, ha legalább 92 fokon mossuk vagy áztatjuk, ugyanis a legújabb kutatások szerint a COVID-19 túléli a 60 perces 60 fokos melegvizet is. Amennyiben megfelelő mennyiségű mosószert adagolunk a mosáshoz, abban az esetben alacsonyabb hőfokon is inaktiválható a vírus. 

A textil maszk vásárlása előtt mindenképp érdemes tájékozódni annak anyagáról, hiszen nem mindegyikben van olyan szűrő, mint akár az egyszer használatos maszkokban. Ezért lehet, hogy csak a szabályozásnak fogunk megfelelni, de nem biztos, hogy véd is. 

Néhány webshop, ahol lehet textil szájmaszkot vásárolni:

Cotton Home: 3570  Ft / 3db

Profi takarítók boltja: 1905 Ft/db

Babszem.hu: 1190 Ft/db

Kesztyű Manufaktúra Pécs: 1190 Ft/db

4. KN95 többször használható maszk

Drape Protection Mouth - Free photo on Pixabay

A járvány alatt talán az egyik legnépszerűbb maszk fajta, bár a veszélyhelyzet kitörésekor pofátlanul drágán adták a kereskedők. Többször használatos, gyakorlatilag addig lehet használni, amíg nedves vagy sérült nem lesz vagy nem koszolódik össze. Hivatalosan a legtöbb KN95-öt egyébként egy huzamban 6 órán át lehet használni, utána ki kellene dobni. 

Az egyik nagy előnye, hogy az előbb felsorolt maszkokhoz képest jó eséllyel a viselőjét is megvédi, nem csak a környezetét. 

Mivel a kereskedők rendesen bespájzoltak belőle, de a magyar pénztárca annyira nem díjazta a pár napja, hete repkedő csillagászati árakat, így sokan akár haszon nélkül is szeretnének túladni rajta. Érdemes kihasználni az akciókat :)

Néhány webshop, ahonnan lehet KN95-öt rendelni:

Legjobb munkaruha: 4390 Ft/db

Holmibolt: 2499 Ft/db

Szajmaszk.co: 1800 Ft/db

Puma tools: 4445 Ft/db

 

Miért drágák a maszkok?

 

dollarmaszk.png

Az interneten sokszor népharag zúdul a kereskedőkre, akik maszkokat szeretnének eladni. Nyerészkedőnek hívja őket az internet népe, sokszor válogatott "jókívánságokkal" küldik el őket melegebb éghajlatra. Vajon jogosan teszik-e ezt az emberek? Mi van egy szájmaszk árába beépítve?

Kétség kívül nem olcsók manapság a szájmaszkok. Aki a vírus előtti pár forintos vagy párszáz forintos maszkokat keresi (attól függ, hogy eldobható sebészi maszkról vagy esetleg komolyabb maszkról van szó), az már biztosan hiába teszi. Azok az árak sajnos már a múlté. De vajon mi áll emögött? Kapzsi kereskedők, akik ezerszeres hasznot realizálnak az eladásokon? 

Nézzük meg, miből áll egy maszk ára! Egységet veszünk és nem forintot, százalékosan nézzük meg, hogy miből tevődik össze az a végső ár, amit kifizetsz a boltban vagy webshopban, amikor vásárolsz egy maszkot.

Mielőtt azonban rátérnénk a lényegre, vegyünk pár körülményt, amit nem biztosan tud minden ember, ennek ellenére számolni kell velük.

Jelenleg mindenki maszkot szeretne vásárolni:

Nézzük a Euronews magyar nyelvű tudósítását a helyzetről:

Nem túlzás tehát azt mondani, hogy Kínában közelharc folyik a maszkok megszerzéséért. El lehet tehát képzelni, hogy milyen kényelmes pozícióba kerültek a gyártók, amikor az árakat kell meghatározni.

Nem mindenki gyárthat maszkot (most már)

Kínában is érezték a cégek, hogy jelenleg maszkokból végtelen mennyiséget el lehet sózni adni bárkinek bármilyen áron. Ezért olyan cégek is elkezdtek maszkokat gyártani, amelyek soha nem foglalkoztak ezzel. Nagyon sok cég mindenféle tanúsítvány nélkül vagy éppen hamis tanúsítványokkal kezdte értékesíteni portékáját. Nem kellett sokat várni arra, hogy a vásárló országok nyomást gyakoroljanak Kínára, hogy nézzen a körmére a kókler gyártóknak. 

Az Index cikke szerint:

ÁPRILIS 1-JÉTŐL UGYANIS A KÍNAI ÁLLAM SZIGORÍTOTT, ÉS CSAK AZOKAT A TERMÉKEKET ENGEDI EXPORTÁLNI, AMELYEKNEK PAPÍRJAI VANNAK. IJESZTŐ BELEGONDOLNI, HOGY ÁPRILISIG EZ SENKIT NEM ÉRDEKELT, VEVŐT ÉS ELADÓT SEM.

Ebből következik, hogy a maszkokból még nagyobb hiány alakul(hat) ki, hiszen a gagyit már nem tudják eladni, tehát az nem is kerülhet ki Kínából. Így még jobban érvényes a fenti mondat, miszerint Kínában közelharc folyik a maszkok megszerzéséért. 

A válság előtti készletek kimerültek 

Az olcsó, válság előtti készletek kimerültek. Amikor az emberek rájöttek arra, hogy a maszk valamilyen fokú védelmet nyújt (erre kitérünk a következő bejegyzések egyikében, hogy melyik maszk kinek és milyen védelmet nyújt), megrohamozták a patikákat, boltokat. Így amelyik cégnek volt is raktáron még az őrület előtti készletekből, azok már rég el lettek adva.

Nem 2 hónap múlva kell, hanem TEGNAPRA

A maszkok és minden más, ami távolról érkezik, hosszú utat kell megtegyen. Történhet ez vasúton (ennek most kevés az esélye az országhatárokon történő bizonytalanság és a nagy távolságok miatt), vízi úton és légi úton. 

Amennyiben vízi úton történik, az rendkívül költséghatékony. Ha valaki látott már egy jól megpakolt teherhajót, akkor el tudja képzelni mennyi minden felfér rá. Egy modern konténerhajó 23.000 TEU kapacitású is lehet. 1 TEU 34 m3 kapacitású 20 lábas tengeri konténer. Tehát akár 782.000 köbméter áru is felfér egy ilyen hajóra. Ezért olcsó a szállítás. Azonban nagyon lassú is. Mire Kínában a szárazföldön eljut az áru egy kikötőbe, ott felpakolják egy hajóra, ami elúszik egy európai kikötőbe, ahonnan kamionok és vonatok tovább fuvarozzák az adott célországba 1-2 hónap is eltelik!

container-ship-cargo-ship-cargo-wallpaper-preview.jpg

Marad tehát a légi út, ami a leggyorsabb és a legdrágább. Így van esély arra, hogy egy szállítmány 4-12 nap alatt ideérjen Magyarországra. Itt nem térünk ki arra, hogy mi kell ahhoz, hogy egy cargo gép megteljen, hogyan működik annak a logisztikája és milyen gyakran járnak ezek a gépek. Annyi azonban biztos, hogy mivel mindenki légi úton szeretné megkapni az árut, ezért nem csak az áruért, de a szállítási kapacitásért is közelharc folyik. 

Ahol közelharc folyik, ott pedig drágulás van. Sokszor egyszerűen azon múlik, ki ajánl többet az áruért és a szállításért. Aki nem tudja emelni a tétet, az lemarad. 

És itt még nincs vége!

Tehát nem elég, hogy az egekbe szöktek a gyártóknál a termékárak és a szállítás is brutálisan drága, de még itthon az árut le is kell vámolni és befizetni az utána járó adókat. 

A hírekben hallhattuk, hogy az Európai Unió eltörli a védekezéshez szükséges eszközöket sújtó adókat és vámokat. Azonban csak azokra az eszközökre vonatkozik ez, amelyeket ingyenesen szétosztanak.

A portfolio.hu 2020.04.04.-i cikkét idézzük:

Az Európai Bizottság tegnap megjelent határozata szerint a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzetre tekintettel az ingyenesen szétosztott, külföldről behozott egészségügyi védőfelszerelések köztehermentesek - tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár.

De ki az a kereskedő, aki megrendel több tíz vagy százmillió forintért valamit, hogy utána szétoszthassa? Biztosan van, aki megengedheti ezt magának, de nem biztos, hogy Magyarországon. Ez a rendelkezés - ami egyébként hasznos és sokat segít - főként az önkormányzatoknak, kórházaknak, állami megrendelőknek kedvez. 

Tehát a kereskedő még kifizeti a 27% ÁFÁT és kb. 6% vámot is. 

 Profit

Ami ez után a kereskedő döntése, hogy ő mennyit szeretne ezen keresni. A vásárló nem buta. Nyilván nem fog 10-szeres áron maszkot venni, ha van elérhetőbb áron. Lesznek, akik pár százalék hasznot tesznek csak rá és lesznek olyanok, akik dupla, tripla vagy épp tízszeres áron árulják a termékeket. A vásárló pedig eldöntheti, hogy megveszi-e vagy keres olcsóbbat. 

Néhány link, ahol szét tudtok nézni, ki mennyiért adja:

https://setino.eu/kn95-tobbszor-hasznalatos-egeszsegugyi-maszk-felnott-meret-11003-871

(olcsó, de nincs raktáron)

https://lineoshop.hu/arcmaszk-KN95/

4990Ft/db

http://www.szajmaszk.co/kn95-maszk-doboz-10db/kn95-maszk-ffp2/-p1238094

2500Ft/db, de 10-es csomagban lehet kapni

https://www.legjobbmunkaruha.hu/spd/szajmaszktok/SZAJMASZK-INFLUENZA-ELLEN-KN95-FFP2

4390 Ft/db

https://www.mobilego.hu/r-dRSP001.htm

5067Ft/db

Az ÁR

És akkor eljutottunk a várva várt grafikonhoz, ami megmutatja, hogy az ÁR miből tevődik össze, ha egy kereskedőnél 20% profittal számolunk*:

 maszk_ar_1.jpg

A grafikon hozzávetőleges értékeken alapul, amibe nem számoltuk bele az esetleges finanszírozás, banki hitel, reklámozási (mert valahogy tudni kell róla, hogy lehet kapni) és egyéb költségeket. Természetesen az árak összetétele ettől eltérhet, igyekeztünk legjobb tudásunk szerint eljárni. 

KN95 (FFP2) maszkok: árazási körkép és raktárkészletek

beijing-opera-mask-china-woman-wallpaper-preview.jpg

Forrás

Pár hónapja (talán hete) még sokan azt sem tudtuk, hogy mit jelent az FFP1, FFP2, FFP3, KN95, N95. Ma már annyit bizonyára sokan tudnak, hogy a COVID-19 járvány elleni védekezés egyik alapvető termékévé vált. 

A tavaly még filléres termék mára már drága hiánycikké vállt, amit vagy nem lehet kapni vagy nagyon drága. Az árazásról blogunkban részletesen fogunk foglalkozni, mert érdemes tudni, miből tevődik össze egy maszk ára. Érdekes grafikonok lesznek, érdemes figyelni. 

Írni fogunk arról is, hogy mi valójában az FFP1,2,3, KN95 és N95, miből van a maszk, miért jó és miért lehet veszélyes. 

Bemelegítésképp körbenéztünk a piacon, hogy lehet-e kapni pl. az egyik népszerű, KN95 maszkot, mely FFP2 minősítéssel egyenértékű és ha lehet kapni, akkor mennyiért. 

Az árakról képernyőfotót készítünk, mert ami ma ennyi, az holnap már lehet hogy annyi. Azt is oda fogjuk írni, hogy lehet-e kapni vagy csak fel lehet iratkozni rá. Vásárlásnál érdemes figyelni arra, hogy ha lehet, akkor előre ne fizessünk. Sokan kihasználják a lehetőséget egy kis pénzgyűjtésre és olyan dolgokat adnak el, ami nincs is raktáron. Viszont, ha utánvéttel fizetünk, akkor sokkal nyugodtabban tudunk majd aludni, hiszen csak akkor hagyja el a pénz a zsebünket, ha a termék már az ajtóban kopogtat. 

Setino

 

Link

Ár: 1250 Ft

Raktáron: Nincs

Várható érkezés: Nincs információ

setino.jpg

Itt tehát, mint látni fogjuk viszonylag olcsón lehet (majd) hozzájutni a maszkhoz, amint érkezik raktárra. Előrendelést nem lehet felvenni, értesítést lehet kérni, ha érkezett áru.

Shipgratis

 

Link

Ár: 3237 Ft 

Szállítással(?): 4126 Ft

Raktáron: van

shipgratis.jpg

Itt tehát van raktáron és azonnal meg is lehet rendelni. Az ára azért nem a legbarátibb, de legalább van (mondjuk nem is a legdrágább). Fontos kiemelni, hogy legfeljebb 2 db maszk vásárolható!

Szajmaszk.co

Link

Ár: 2500 Ft

Raktáron: van

szajmaszk_co.jpg

Itt nem bontják meg a dobozt, ezért a min. rendelhető mennyiség 10 db. Felső korlát nincs. Eddig ez tűnik az arany-közép útnak, mert van is és ha nem is olcsó, de olcsóbb, mint az előző.

 

Legjobbmunkaruha

Link

Ár: 4390 Ft

Raktáron: van

legjobbmunkaruha.jpg

Itt van, lehet rendelni. Nem tűnik a legolcsóbbnak.

Holmibolt 

Link

Ár: 3500 Ft

Raktáron: 10 napon belül tudnak szállítani

holmibolt.jpg

Itt is 10db-ot lehet rendelni minimum. Az ár itt sem olcsó, elvileg 10 napon belül megérkezik.

Pumatools

 Link

Ár: 6350 helyett akciósan  4365

Raktáron: van

pumatools.jpg

Itt akciós a készlet erejéig. Ennek ellenére kollekciónk legdrágább darabja. Hozzá kell tenni, hogy 3M márka, valószínűleg ezt látjuk az árazásban is visszaköszönni. 

Ezennel összeállításunk végére értünk. Valószínűleg ha tovább keresgélnénk, találnánk ezeknél olcsóbbat és drágábbat is. Célunk az volt, hogy segítsünk egy kis körképpel eligazodni az árakban és az elérhető készleteken.

Az árak és a képernyőfotók a blog írásakor keletkeztek, így amikor te olvasod, lehet, hogy más árakkal vagy készletekkel (vagy készlet hiányokkal) fogsz találkozni.

Vigyázzatok magatokra és kitartást mindenkinek!

süti beállítások módosítása