Stílusökológia

2022\03\21

Tavaszi megújulás a Természet erejével

Március 20-án a délutáni órákban elérkeztünk a tavaszi nap-éj egyenlőséghez, a Nap belépett a Kos zodiákusba. Visszavonhatatlanul itt a várva várt újjászületés ideje, a Természet újult erővel lendül növekedésbe, rügyeznek a növények, lüktet az élet körülöttünk.

Életvitelünk meghatározó eleme az éghajlat, ahol élünk, és az időciklusok, amelyek a változások előidézői körülöttünk és bennünk. Ezek mentén érzékeljük a Világot, és az abban fellépő változásokat.

Éppen ezért tartom ennyire fontosnak ezeket a sarokpontokat megemlíteni, hiszen ha életstílusunkat valóban a Természettel harmóniában szeretnénk kialakítani, érdemes tisztában lennünk azokkal a kozmikus energiákkal, melyek hatást gyakorolnak ránk minden pillanatban.

Ideje felvennünk a tavasz ritmusát, és helyet adnunk a megújító, tisztító energiáknak. Van mit elengednünk, kitakarítanunk a hosszú és nehéz tél után. Érdemes ezért átgondolnunk, életritmusunkba mi illeszthető bele, illetve milyen változtatásokkal tudunk helyet adni a megújulást elősegítő technikáknak, új, pozitív szokásoknak.

Sokunk számára időszerű ilyentájt a napirendünk újraépítése, az ébredező energiák átstrukturálják a fontossági sorrendet, ragadjuk meg az alkalmat és tekintsük át bátran, életünk mely területén szükséges méregtelenítenünk, illetve komolyabb nagytakarítást végeznünk. Bíráljuk felül berögzött tevékenységeink létjogosultságát, hiszen az újaknak csak az adhat helyet, ha az idejétmúlt dolgokat elengedjük.

Vegyük fel a Természet ritmusát!

A március 18-i Telihold után most a fogyó Hold fázisában vagyunk, mely rendkívül kedvező az elengedés, a negatív energiák csökkentése, a mérgek kiizzadása, kilélegezése tekintetében, ideje van a téli elzárkózásban felhalmozott nyálka eltávolításának, „felszárításának”.

A fogyó Hold aktivitásra és energiafelhasználásra csábít bennünket, ez igen kedvező, ha testsúly fölöslegünktől szeretnénk megszabadulni! Most lendülhetünk bele igazán a fölösleg leadásába, illetve a napi, rendszeres testmozgás mint új, pozitív szokás kialakításába.

Fogyó Hold idején több energiát érzünk magunkban, ezáltal könnyebben megy a munkavégzés is. A régen halogatott feladatokat most újra érdemes elővenni és átgondolni a megvalósítás lépéseit, jó eséllyel újabb inspirációk fognak segíteni bennünket a kivitelezésben, csak járjunk nyitott szemmel és nyitott lélekkel a világban.

Aktív nappalok, pihentető éjszakák

Szellemi frissességünket nagyban elősegíti az elegendő mennyiségű, pihentető alvás, melyre szintén érdemes a természet ritmusát követve időt fordítanunk. Ez ad megfelelő alapot a napközbeni tevékenységünk eredményességének, segít lendületbe hozni magunkat a monoton reggeleken.

Nemcsak energiaszintünk optimalizálása, de időbeosztásunk megregulázása érdekében is érdemes minél korábban felkelni, hagyjunk elegendő időt magunknak a reggeli készülődés során.

A Nap ilyenkor már reggel 6 óra előtt felkel, igazítsuk mi is ébredésünket ehhez, és ha lehetőségünk van rá, még reggel, munkakezdés előtt végezzünk el pár légzőgyakorlatot természeti környezetben. Ez amellett, hogy harmóniát teremt bennünk, elősegíti az inspiráltabb, ihletettebb tevékenykedést napközben.

Aki könnyebben kel korán, a rendszeres meditáció és jóga gyakorlatok elvégzését is időzítheti a kora hajnali órákra. Csodás élményt tud adni a felkelő Nap első sugarainak megpillantása a Surya Namaskar (Napüdvözlet) gyakorlatsor elvégzése közben.

Mivel a reggelek ilyentájt még igen hűvösek, a jóga ászanák végzésén túl jót tesz a melegítő hatású, fűszeres teák kortyolgatása is, például gyömbérből, fahéjból, feketeborsból (kivéve, ha gyomorégéstől vagy savas emésztési zavaroktól szenvedsz). Érdemes továbbá a méregtelenítő hatást csalánteával vagy kamillából, körömvirágból, borsmentából készült teákkal vagy teakeverékekkel fokozni.

A méregtelenítést elősegíthetjük közvetlenül felkelés után egy pohár langyos-meleg citromos vízzel is, ha a helyben elérhető élelmiszerek fogyasztását is szempontba vesszük, akkor pedig 1 kisebb evőkanálnyi almaecetet keverjünk citromlé helyett a vízbe. Ezt követően legalább fél óráig még (de ha lehet, még tovább) ne terheljük szervezetünket reggeli falatokkal. (Az étkezésre külön bejegyzésben szeretnék kitérni.)

magneticcharms_us.jpg

Attól függően, hogy milyen munkarendben, milyen kötöttségek közepette dolgozunk, saját napirendünk kialakítása egyéni feladat, egy közös pont azonban minden területen adott kell legyen: óránként pár percre frissítsük fel magunkat azzal, hogy átmozgatjuk testünket, friss levegőt szívunk és gondolatainkat is hagyjuk szabadon frissülni, az adott munkatémától elszakadva áramolni. A koncentrált feladatvégzés ezután sokkal könnyebben fog menni és ez nagyban növeli hatékonyságunkat is.

Az esti órákban a sötétedés beköszöntét követően, 18 óra után lehetőleg az elcsendesedés, a családi együttlét, a lenyugvás, pihenés egyes fokozatait éljük meg. A minőségi alvás egyik előfeltétele, hogy éjfél előtt minél hamarabb, de legalább 2-3 órával már ágyba kerüljünk, vagy legalábbis oltsuk le a lámpákat, ne vegyük körbe magunkat mesterségesen kivilágított környezettel. Tobozmirigyünk ugyanis a sötétben választja ki testünk természetes altatóhormonját, a melatonint, amely ahhoz szükséges, hogy alvásunk nyugodt és pihentető legyen.

Az ellazuláshoz alkalmazzunk különféle meditációs technikákat, bizonyára meg fogjuk találni a nekünk megfelelőt, vagy bátran kérjünk segítséget ebben avatott személytől.

 sharontaphorn.jpg

Méregtelenítsünk kívül-belül!

Jogosan merül fel a kérdés, hogy a rohanó hétköznapokban oly sokszor csak nyűgként sorakozó feladatokat mégis mikor végezzük el: a házimunkát, bevásárlást, számlák befizetését, hivatali ügyek intézését. Hova kerülhetnek be a szórakozásra, tanulásra szánt pillanatok, időszakok?

Nos, úgy gondolom, ez is a ”méregtelenítés” része, helyezzük mérlegre a rutinként beépült mindennapi tevékenységeink létjogosultságát! Személyes életvitelünktől függ, hogy fizikailag mikor tudunk útba ejteni egy-egy szükséges megállót, vagy könnyen mozgunk-e az elektronikus térben és inkább ott intézzük például a számlák befizetését a postai sorban állás helyett. Vásárlásaink egy részét is intézhetjük online, de meg kell tanulnunk, hogy a fölösleges böngészés csak újabb időveszteség számunkra. Érdemes tehát célirányosan keresgélnünk, ez persze igaz mind a virtuális, mind a fizikai síkon.

Vizsgáljuk felül étkezési szokásainkat! Lehet, hogy a nehezen elérhető, egzotikus alapanyagokhoz nem is feltétlenül kellene ragaszkodnunk. Minél egyszerűbb, gyorsan elkészíthető, főként helyi zöldségekből, gyümölcsökből, gabonákból álló vitaminokban és ásványi anyagokban dús mintaétrendet állítsunk össze, melyet hétről-hétre variálhatunk kedvünkre.

A legfontosabb, hogy étkezésünkre alapvetően ne úgy tekintsünk, mint az egyik vagy legrosszabb esetben az egyetlen örömforrásra, mely akkor igazán izgató, ha minél különlegesebb és összetettebb fogásokat habzsolhatunk be. Nem éri meg több órát eltölteni a konyhában azért a 10 percnyi röpke élvezetért, már csak azért sem, mert ami annyira ínycsiklandó, abból hajlamosak vagyunk többet enni a kelleténél…

A tavasz kezdete egyébként is a böjt, az önmegtartóztatás időszaka kell legyen, hiszen csak ezzel tudjuk megtámogatni szervezetünk méregtelenítő folyamatait, tegyük ezt ne csak fizikai, hanem lelki szinten is! Találjunk más unaloműző programot vagy örömforrást az evés helyett: ha unatkozunk, a tudásszomjunkat elégítsük ki inkább, hiszen az személyiségünkre is építőleg hat.

Szombat reggeli családi programnak tökéletes lehet a helyi piacra látogatni friss zöldségek, gyümölcsök és egyéb élelmiszerek, használati cikkek beszerzésének érdekében. A főzés, együtt étkezés vagy lehetőségeinkhez mérten a kertészkedés kiváló alkalom a szórakozásra és a kreativitásunk megélésére egyaránt, a családdal, barátokkal eltöltött időt lehetőleg minél nagyobb százalékban ne virtuálisan, hanem fizikai síkon éljük meg.

A hétvégi vagy pihenő időszakban lehetőségünk adódhat nagyobb túrák megtételére, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minden pillanatot ragadjunk meg az Anyatermészettel való kapcsolódásra!

gardenista.jpg

Rendszerezzük a közvetlen környezetünket is praktikusan, könnyen átláthatóra, otthonunk legyen a pihentető közeg, melyben jól érezzük magunkat. A rendrakás ne legyen egésznapos feladat, próbáljuk folyamatosan, a napi tevékenységek közben helyére rakni, megtisztítani a használati tárgyakat és ebben bátran kérjük és tanítsuk családunk tagjait is aktív részvételre.

Örökérvényű szabály „a kevesebb több” elve, ezt minden területen tartsuk szem előtt, akár ételekről, akár ruhákról van szó! A lakásban felhalmozott emléktárgyak legtöbbször csak porfogók egy idő után, helyettük gyűjtsünk inkább élményeket, vagy rendszerezzünk fotóalbumot.

Kerüljünk mindent, ami függőséget okoz, ami iránt emésztő szenvedély fűt. A szenvedély csak szenvedést hagy maga után az ideig-óráig tartó örömöket követően. Ilyen lehet a káros ételek fogyasztása (cukros ételek, nassolnivalók iránti függőség), az élvezeti cikkek (alkohol, dohánytermékek, drogok), a testi örömök vég nélküli hajszolása (főleg virtuálisan), a végeláthatatlan sorozatok nézése, az információfüggőség (Nem kell mindig mindenről percre pontosan tudnunk a világban „történtekről”!), és még sorolhatnánk, kinek-kinek egyéni beállítottsága szerint.

Adjunk időt magunknak arra, hogy megtaláljuk a helyünket és a céljainkat a világban, hogy aktív és építő részesei legyünk a körforgásnak, míg itt vagyunk ebben a testben. Vessük le a fölösleges terheket, a visszahúzó berögződéseket! Engedjük, hogy lelkünk megtalálja a kiteljesedés útját, legyen szó bármilyen hitbéli meggyőződésről, készüljünk akár a keresztény böjti előírások szerint a Feltámadás ünnepére, vagy kövessük a védikus kultúra ősi elveit, a lényeg, hogy megtaláljuk magunkban azt az örök igazságot és bölcsességet, melyért ide születtünk a Földre. Ehhez nyújt segítséget a Kosban feltámadó életenergia, lendüljünk neki tehát friss erővel az újabb körnek az Élet Iskolájában!

 sergem73.jpg

 

 

 

2022\03\02

Hamvazószerda és a böjti időszak jelentősége napjainkban

A böjt a mértékletesség erényének cselekedete. Tágabb értelemben minden erkölcsi meggondolásból fakadó önmegtagadás, főként az érzéki élvezetektől való tartózkodás; szoros értelemben az önfenntartási ösztön megfékezése az evésben és ivásban. Célja a lélek fölemelése a testi vágyak megfékezésével.

A legáltalánosabban ismert böjti étrend a húsevés tilalmára alapoz. Azonban egyre többen térnek át vegetáriánus vagy vegán étrendre a mindennapokban, ezért ennek jelentősége is változik. Felgyorsult világunkban oly sokminden hat ránk napi szinten, hogy érdemes számot vetnünk, valójában miben is kellene nagyobb mértékletességet tanúsítanunk. Ebben szeretnék támpontot adni nektek az alábbiakban.

Hamvazószerda és Újhold

Hamvazószerda a nyugati kereszténységben a nagyböjt kezdőnapja, a húsvétvasárnaptól visszaszámolt 40. hétköznapot foglalja magába. (Mivel a vasárnapokon nem böjtölnek, így valójában hamvazószerda a húsvét előtti 46. napra esik.) Neve onnan származik, hogy az őskeresztények vezeklésként hamut szórtak a fejükre, ez a XII. századtól az egyházi szertartás része lett, és hamvazkodásként ismeretes.

2022-ben Hamvazószerda a mai napra, március 2-ára esik, amely asztrológiai tekintetben Halak-Újhold napja is egyben.

Az Újhold időszakában javul az erőnlétünk, sokkal energikusabbak és határozottabbak vagyunk, akaraterőnk is szilárdabb. Minden új feladat örömteli kihívás lehet számunkra. Ilyenkor érdemes új dolgokba kezdeni, mert nagy hatással lesz az életünkre és sikert érhetünk el benne. Igen kedvezően segítheti tehát, ha elhatározzuk magunkat a nagy tavaszi testi-lelki megtisztulásra.

f1945825eaae67e6d5d5ecdf5d52666b_1.jpg

A Halak csillagjegy a legutolsó, tizenkettedik az asztrológiai jegyek sorában, és talán nem véletlen a hal - halál áthallás sem. A hal az örök élet, soha meg nem halás jelképe lett az évezredek során, mivel régen az emberek azt hitték, a hal sosem alszik. Ahogy egyik mesterem, Bakos Attila mondja, ha a halat vizsgáljuk, hideg és nem pislog, míg nem mozdul, azt sem tudjuk, él-e vagy hal-e...

A hal mint keresztény jelkép

A hal a keresztény szimbolikában Jézus Krisztust jelenti, ami egy ógörög nyelvű szójáték következménye. Ugyanis a Jézus Krisztus, Isten Fia, Megváltó szavak görög kezdőbetűinek összeolvasása (ιχθυς, ichthüsz) görögül „halat” jelent, emellett számos bibliai példázatban megjelenik a hal szimbolikája, gondoljunk csak a csodálatos kenyérszaporításra vagy az apostolok kiválasztására. Így vált a hal a Krisztust követő közösség és az egyház jelképévé.

Éppen mély keresztény szimbolitása miatt a hal mint étek a böjti időszakban nem kerül tiltólistára, a halételek fogyaszthatóak a hagyományos keresztény böjtben.

A böjt vallási szabályai

A kereszténység első századaiban igen szigorú szabályok vonatkoztak a böjti időszakra: a húsmentesség mellett napi egyszer lehetett étkezni, kenyeret, halat, sót és száraz növényi eledeleket valamint vizet lehetett fogyasztani. Ezek a szokások aztán enyhültek a századok alatt:

A mai keresztény egyházi szabályok szerint hamvazószerdán és nagyböjt péntekjein a 14. életévüket betöltött személyek nem ehetnek húst, akik elmúltak 14 évesek. (Kérdés persze, hogy a nem egyházi fenntartású középiskolák menzái ezt mennyire veszik figyelembe...)

A 18. életév betöltésétől a 60. életév megkezdéséig Hamvazószerdán és Nagypénteken a fentieken túl csak háromszor szabad enni, és egyszer jóllakni.

A böjt szerepe az élet körforgásában

Ha mélyebben mögé nézünk, a böjt szerepe többek között az is, hogy az étkezést mint a létfenntartáshoz alapvető szükségletünket úgy elégítsük ki, hogy nem adunk többlettartalmat hozzá, nem az élvezet és legfőképpen nem az unaloműzés megtestesüléseként tekintünk az elfogyasztott falatokra.

Az étel mint az életenergia egyik fő forrása a fényhiányos téli időszakban sokaknál hangsúlyosabb szerephez jut, mint kellene. Könnyen válhat pótcselekvéssé, gondűzővé, az egyik legfőbb (vagy olykor az egyetlen) kézzelfogható örömforrássá. Különösen igaz lehet ez az utóbbi 2 év pandémiával terhelt időszakában.

Ahogyan az évszakok változnak a mi éghajlatunkon, mi is örök ciklikusságban élünk, úgy váltják bennünk is a kibontakozás, virágzás, majd a bezárkózás, elengedés fázisai egymást. A körforgás fontos eleme az enyészet is, hogy termékeny táptalajt biztosítson a következő ciklusban a tavasszal újjászülető életerőnek.

Ép testben ép lélek

"Ép testben ép lélek", tartja a mondás, mely valójában a római költő, Iuvenalis szatíráiból származó rövidített idézet. Én azonban megfordítanám: a hangsúlyt pontosan a lelki egészségre érdemes tennünk. Ép lélekkel testünket is könnyebb épségben, egyensúlyban tartani. Persze ez oda-vissza ható erő, hiszen ahogyan az idézet eredeti értelme is utal rá, testünket rendben kell tartanunk ahhoz, hogy lelkünknek minél tovább nyugodt, biztonságot adó templomként szolgálhasson.

A méregtelenítés és a böjt fogalma minden kultúrában ismeretes a tavasztól őszig tartó időszakban. A kereszténység nagyböjtjét jócskán megelőzően már a védikus kultúrában is jelentős szerephez jutott a testi-lelki harmónia megteremtésében.

India több mint ötezer éves hagyományos, természetes orvostudományi rendszere, az ájurvéda egyfajta integrált megközelítését nyújtja a megbetegedések megelőzésének és kezelésének az életmód megváltoztatásával és természetes gyógymódok kialakításával. Filozófiája azon alapul, hogy az elme (vagy tudat) és a test (vagy fizikai tömeg) nemcsak befolyásolják egymást, hanem megbonthatatlan egységet is alkotnak. Egy rendkívül jó analógiára bukkantam Baktai Ádám hindu pap, a védikus tudományok szakértőjének írásai között, melynek lényegét szeretném veletek is megismertetni:

Képzeljük el, hogy szervezetünk olyan, mint egy cső, melynek fő funkciója a víz vezetése. Ha a cső lerakódásoktól és szennyeződésektől terhelt, nem képes a teljes kapacitása szerint vizet elvezetni, funkcionalitása csökken, és ha az adott szállítandó víz mennyiségének csökkenése további területekhez kötődik, ami esetleg sérül, vagy megváltozik a kisebb vízáteresztés miatt, akkor elindul egy láncreakció a csőrendszerben, vagyis a szervezetünkben.

Amikor testünk már nem képes ellátni alapvető funkcióit a felgyülemlett méreganyagok miatt, akkor elindulhatnak ilyen láncreakciók, amelyek következtében megborul a belső egyensúlyunk és szerveink nem tudnak tökéletesen funkcionálni.

A méregtelenítés következettében szervezetünk öngyógyító folyamatai beindulnak, és újult erővel kezdik el a rossz láncreakciók okozta hibák kijavítását, szervezetünk regenerálását.

A tavaszi tisztítókúra során különösen fontos, hogy fölöslegesen ne terheljük szervezetünket adalékokkal, finomított, túlságosan feldolgozott élelmiszeripari "anyagokkal". Érdemes ismerkednünk a teljes értékű ételek fogalmával. Erre a témakörre egy később bejegyzésben részletesebben szeretnék majd kitérni.

Érdemes tehát odafigyelnünk, mivel és hogyan tápláljuk testünket. A böjt és az önmegtartóztatás szükségessége  azonban nem korlátozódik kizárólag az étkezésre, hiszen a lelkünket is tápláljuk különböző energetikájú behatásokkal.

herbs_and_spices_for_winter_ayurveda_spices_herbals_herbs_ginger.jpeg

A böjt jelentősége napjainkban

Az anyagi világ kézzel fogható elemei közül rengeteg olyan dolog van, melyhez túlságosan ragaszkodunk. Legyen szó használati- vagy dísztárgyakról, emléktárgyakról, ételekről, vagy éppen társadalmi státuszunkat meghatározó ingatlanokról, luxuscikkekről. Sosem hordott, impulzusvásárlásból származó ruhákkal vannak tele szekrényeink, minden szakrális eredetű ünnepünkre ráül a tárgyi ajándékozás kényszere, és úgy tekintünk a pénzre, mint  minden szükségesnek gondolt dolog megszerzéséhez jolly jokerként használható varázsszerre.

Mitől tartóztassuk meg magunkat a böjt során?

Lehet és érdemes az étkezés minőségének és mennyiségének szabályozására nagyobb hangsúlyt fektetni, de a testi élvezetek, a pótszerek alkalmazásának csökkentése vagy teljes elhagyása is ugyanolyan fontos, legyen ez akár alkohol, dohányzás, drogok, játékfüggőség, mobiltelefon- vagy internet függőség, a ránk zúduló hihetetlen mennyiségű manipulatív hírözön a világ minden szegletéből. Nem kell mást tennünk, csak mélyen magunkba kell tekintenünk, és a lelkiismeretünkre hallgatnunk, érezni fogjuk, mi az, amire valójában semmi szükségünk nincsen a harmonikus élethez.

A szenvedélyek szenvedést szülnek, hiszen a vágyott dolgok, érzések megszerzését követően elért magasságok után hirtelen zuhanhatunk újra mélyre gyors múlandóságukból adódóan.

Hagyjuk magunkat az élettel áramolni, éljük meg a jelen pillanatát a lehető legtökéletesebben, és találjuk meg az örömöt a természet szépségeiben: a napsütésben, a bimbózó virágokban, rügyező fákban, a madarak énekében.

A barka a természeti erők egyik évezredes jelképe, védelmező, betegség- és rontáselűző erőt tulajdonítottak neki őseink. A Biblia szerint Jézus Jeruzsálembe való bevonulásakor az emberek ruhájukat és lombos ágakat terítettek a Megváltó elé az útra, ma ennek emlékére barkát szentelnek a templomokban.

Hamvazószerdán a szokások szerint az előző évi barka megszentelt hamujával keresztet rajzolnak a hívek homlokára, emlékeztetve ezzel mindenkit, hogy "porból vétettünk és porrá leszünk". Ez bizonyosan így van, legalábbis ami az anyagi formánkat illeti. A magunk köré halmozott  materiális dolgok szintén ugyanerre a sorsra jutnak. Érdemes tehát testi-lelki nagytakarítással indítanunk a tavaszt, és számbavételeznünk a valóban fontos elemeket, a valódi értékeket életünkben. Éljünk a hagyományok bármely formájával, mely ezt számunkra megfelelően elősegítheti!

 barka.jpeg

 

Források:

katolikus.hu

wikipedia.hu

bhaktikutir.hu

gastrocoaching.hu

Képek: Pinterest

2022\03\01

Újhold és nagyböjt előestéjére

Tudjátok, milyen különleges nap a mai? Nem csak arra gondolok, hogy március elseje a meteorológiai tavasz első napja, hanem arra is, hogy húshagyó kedd lévén ma ér véget a farsangi időszak!

Ha ma még utat engedtetek a csábításnak és befaltátok az utolsó farsangi fánkot vagy éppen a kedvenc csokitokat (mint én...), még éppen időben voltatok, de holnaptól érdemes önuralmat gyakorolni és elindulni a megtisztulás útján.

A hindu hitvilágban ma tartják a Maha Sivaratrit, Síva nagy ünnepét. Síva a hinduizmus szentháromságában (Trimurti) a pusztítás istenségeként ismert, de Ő az önfegyelem, a higgadtság, megfontoltság, és a megbocsátás, a minden élőlény iránti őszinte jó akarat karaktere is. Erre emlékeznek a keleti tradíciót követők minden tél végén, újhold éjszakáján jógával, meditációval, védikus zenével, mantrákkal.

Sívát a tánc urának is nevezik, kozmikus táncával, a Tandavaval teremt. Amikor azonban elfárad és abbahagyja a táncot, a világ visszahull a káoszba, elpusztul az, amit jelenleg ismerünk. A pusztulást mindig megújulás, újjászületés követi; így válik teljessé a körforgás.
Síva örök társa Párvati, az anyagi energiát irányító istennő. Kettősük a világ dualitását, a férfi-nő pólus egymást kiegészítő teljességét képviseli.


siva-ratri_2.jpeg

Holnap, március másodikán Halak-Újhold, és egyben hamvazószerda, kezdetét veszi a keresztény kultúrkörben a nagyböjt.

Mikor is lehet nagyobb szükségünk az önfegyelemre, tudatunk uralására, mint ebben a testet-lelket próbáló idei nagyböjti időszakban?

Krisztus 40 napig tartó böjtje a sivatagban és Síva újholdja egyaránt emlékeztet bennünket, hogy a pusztítás valójában a teremtésnek egy formája. Áldozatot kell hoznunk magunkban ahhoz, hogy magasabb szintre emelhessük magunkat és egyben a világot is.

A régi, idejétmúlt helyet kell adjon az újnak, az éppen formálódónak. A mai éjszaka teljes sötétsége meghozhatja ezt a fordulópontot bennünk is.

Meg kell szabadulnunk terheinktől, a lelkünket gúzsba kötő rossz szokásainktól, el kell engednünk az anyaghoz, az anyagi világhoz való görcsös ragaszkodást, hogy ezáltal koncentráljuk erőnket egy új, teljesebb élet megélésére.

Hogyan tehetjük ezt meg a gyakorlatban?

A 40 (+6) napos nagyböjti időszakban ebben is szeretnék segítségetekre lenni, ha elfogadjátok.

Szívből kívánom, hogy adjon nekünk a változás elindításához erőt a holnapi Újhold! A Hold mindig hűséges kísérőnk, nem véletlenül ragyog Síva homlokán mint az uralt tudat szimbóluma...

moon_pisces.jpeg

2018\02\23

Év eleji egyensúlykeresés a ruhatárunkban és a lelkünkben 2.

avagy ne ideáloknak felelj meg, hanem önmagadnak!

Előző blogbejegyzésemben arról próbáltalak meggyőzni benneteket, hogy bátran vállaljátok önmagatokat, minden testi "tökéletlenség" ellenére, hiszen az önazonosság, az önelfogadás a nulladik lépés a harmonikus megjelenéshez. Nem attól leszünk vonzóak, hogy tökéletesen arányos és karcsú a testünk, hanem attól, hogy boldogok vagyunk ebben a fizikai formánkban. Ha kiegyensúlyozottság sugárzik ki belőlünk, a külső megjelenésünk is sokkal vonzóbbá válik.

A folytatásban megmutatom nektek, mi a különbség az arányos, ideális és idealizált testalkatok között, emellett gyakorlati példákkal is segítek a harmonikus külső megteremtésében, az ideálistól eltérő alkatok egyensúlytalanságainak korrigálásában.

bc7ee87558d11f5de9866af9858d4aef.jpg

More:

2018\01\23

Év eleji egyensúlykeresés a ruhatárunkban és a lelkünkben 1.

avagy ami arányos, az nem feltétlenül harmonikus is

Pár nap, és vége az újév első hónapjának, lassan lecsengenek az évkezdéshez hagyományosan köthető fogadalomtételek, alábbhagy a kezdeti lelkesedés, és visszazökkenünk a megszokott mókuskerékbe.

Szokások ide vagy oda, be kell látnunk, hogy csak azért, mert a naptár mostantól eggyel több évet mutat, mi még nem változtunk meg egyik napról a másikra, és ugyanazokkal a nehézségekkel küzdünk, mint tegnap, a múlt héten, vagy egy hónapja.

Valójában miért is van az, hogy nem érezzük magunkat száz százalékosan jól a bőrünkben, de mégsincs elég lelki erőnk ezen tartósan változtatni?

 5811908106_5c4772103b_z.jpg

More:

2018\01\05

Fogyókúra vagy életmód- és szemléletváltás?

- A testi-lelki harmónia megteremtése az étkezés és az öltözködés összefüggésében

Hogy álltok az újévi fogadalmakkal? Ki kezdett közületek fogyókúrába?

Hány olyan ruhát rejt a szekrényetek, amelyik csak arra vár, hogy belefogyjatok?

Őszintén, tényleg megéri a kampányszerű önsanyargatás csak azért, hogy elérjük az álomalakot? (Főleg, ha a diéta után nem sokkal pillanatok alatt visszajön az a kínkeservesen leadott pár kiló…)

A csapból is az folyik, hogy csak akkor lehetünk sikeresek, ha olyan formásak és tökéletesek vagyunk, mint a címlapokon tetszelgő sztárok. Pedig a testi-lelki harmónia sokkal több és fontosabb annál, minthogy megfelelünk-e bármilyen időszakos, aktuális etalonnak vagy sem.

 Azt gondolom, sokkal inkább meg kell tanulnunk elfogadni saját testi adottságainkat ahelyett, hogy szabvány-szépségideálokat követve folyamatos csalódottságban tengetnénk a napjainkat.

91b10764f8a532373ea13f8d6be022ba.jpg

More:

2017\11\24

Black Friday helyett....

Ismét elérkezett az amerikai eredetű Fekete Péntek, a különféle üzletek, internetes webáruházak már napok - sőt, hetek! - óta bombáznak bennünket a "kihagyhatatlan" ajánlatokkal. Nem mennék bele mélyebben ennek a pszichológiai hátterébe, mert tavasszal a Glamour-napok kapcsán már kitértem erre.

Nem mondom, hogy ne vásároljatok ma semmit, mert lehet spórolni azzal, ha valamit ma sokkal jobb áron tudtok megvenni, amire egyébként is szükségetek lenne, de legyetek résen, mert könnyű csapdába esni...

Ha mégis új ruhára vagy kiegészítőre vágytok, mit szólnátok hozzá, ha azt mondom, már ott van a ruhásszekrényetekben? ;)

Ha azt az időt, amit a bevásárlóközpontokban a tömegben tolongva töltenétek, valóban magatokra szánjátok és előhívjátok a bennetek rejlő kreatív erőket, nem kell túl sok eszköz ahhoz, hogy a régi, megunt, itt-ott picit hibás vagy kopott ruhadarabokat felújítsátok! Varrni tudók és varrógéppel rendelkezők előnyben (mellesleg az egyik szupermarketben pont ma 50% akció van egy elég jó minőségű háztartási varrógépre, ha valaki épp ebbe szeretne befektetni :D), de azok se keseredjenek el, akiknek sem eszközük, sem szabás-varrástudásuk nincs, mert pl, gombot felvarrni nem nagy ördöngősség, és ennél nem nehezebb felvarrni 1-1 gyöngyöt sem a ruhára.

Különleges akciók helyett én most ajándékba hoztam nektek egy inspiráló képgyűjteményt, hátha kedvet kaptok az alkotáshoz, ezáltal időt és pénzt spórolva juthattok új ruhadarabokhoz, kedvetek és egyéni ízlésetek szerint. :)

 

 

 

A képre kattintva megnyílik a galéria, ahol számos ötletet találtok. Ha még többre vágytok, bátran szemezgessetek ti is például a Pinterestről, én is ott gyűjtöttem ezeket a fotókat.

 

Szeretettel:

Tünde

2017\10\16

Őszi kiegészítők a stílusosság jegyében 2.

avagy miért érdemes ősszel kendőt, sálat, poncsót viselni

Az ősz színei engem mindig ámulatba ejtenek és kreativitásra ösztönöznek az öltözködésben is. Bár a nyárnak már végérvényesen búcsút inthetünk, a ragyogásnak, az élettel teli színeknek még igenis van helye az életünkben, sőt talán most van leginkább szükségünk azok éltető energiáira.

Az indián nyár idejére még előkerülhetnek a ruhásszekrényből a lengébb darabok, ugyanakkor az árnyékban már megborzongunk egy nagyobb szellőtől is, a kora reggel útnak indulók pedig jól tudják, hogy igen hűvös a hajnali levegő. Jól jön tehát egy-egy kiegészítő, amely nem csak az időjárás változékonyságától óv bennünket, hanem feldobja a megjelenésünket is. Átmeneti kabáttal, melegebb kötött kardigánnal, vagy enyhébb időben akár önmagában is viselhetünk kendőt, sálat, poncsót, csak arra kell figyelnünk, hogy alkalomnak és stílusnak megfelelőt válasszunk. Ebben szeretnék most a segítségetekre lenni.

03c0d1844878968cd92caa6dc569655e.jpg

More:

2017\09\17

Őszi kiegészítők a stílusosság jegyében 1.

avagy mutasd az esernyőd, és megmondom, milyen a hangulatod!

Az esős idő beálltával érdemes elővennünk az esernyőnket, és az előszobában jól látható helyre készíteni, mert legtöbbször otthon felejtjük, még akkor is, ha odakinn épp leszakad az ég. Sokaknak macera ez a kiegészítő, kényelmetlen, nincs elég szabad kezük hozzá, elhagyják, nem szeretik a színeit, hamar eltörik, stb. Pedig egy jó minőségű, jól megválasztott, stílusában és hangulatában is jól passzoló esernyő kiváló kiegészítője az alapruhatárnak.

Ne ragaszkodjunk a fekete alapszínhez azzal az indokkal, hogy így majd minden ruhánkhoz biztosan passzol, hiszen ha már borús és szürke felettünk az ég, nem hátrány, ha valami színes és hangulatos darab van a fejünk felett.

c86399e9d23ed0780ebea6b4b3fda199.jpg

More:

2017\09\17

Itt van az ősz...

"Itt van az ősz, itt van újra"... de azért a kedvenc nyári ruháinkat nem kell mindjárt a szekrény mélyére rejteni! Akár a minimalizmus jegyében építjük a ruhatárunkat, akár fenntarthatósági vagy anyagi szempontok vezérelnek a kevesebb elemből álló gardrób kialakításában, az alábbi tippek jól jöhetnek szezonváltáskor.
Egy szép vállkendő, könnyű sál, egy puha kötött kardigán, vagy a klasszikus farmerdzseki, esetleg egy stílusos zakó mind-mind nagy segítségünkre lehet a hűvös őszi reggeleken. Sőt, a gombos lenge maxiruha is szolgálhat könnyű felöltőként a farmer-póló kombináció nőiesítésére!
Készítettem egy képgyűjteményt a női ruhák őszi alapdarabbá varázsolására, és az átmenet megkönnyítésére. 
Remélem, hasznát veszitek. 

Képek forrása: Pinterest

süti beállítások módosítása