Soundcheck

Sziget 2018 - Gyorsan fogynak a diákbérletek, idén is számos fejlesztés várható

2018. április 20. - kvcsdavid

Idén a korábbinál több nemzetközi sztár ad koncertet a Sziget fesztiválon, miután a befektetőkkel közösen 12 százalékkal 8,6 milliárd forintra tudták növelni a költségvetést, és csak a nagyszínpados fellépőkre egymilliárddal többet költhetnek - mondta Kádár Tamás főszervező a Sziget csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Félárú Sziget 2018 diákbérletért kattints ide >>>

benedek_varga_sziget_0010_7749.jpg

Az idei húzónevek között van az első magyarországi koncertjére készülő amerikai dalszerző-énekesnő Lana Del Rey, a szintén amerikai rapper, Kendrick Lamar, de fellép mások mellett a Gorillaz, a Mumford and Sons, a Dua Lipa, Kygo, az Arctic Monkeys, Liam Gallagher és Shawn Mendes is.

"Kidolgoztunk egy hároméves növekedési tervet, amelyre azért is szükség volt, mert a külföldi headlinerek egyre drágábbak és a fellépti díjak kifizetéséhez a korábbinál is komolyabb financiális háttér kellett" - emelte ki Kádár Tamás, aki tavaly vette át a főszervezői teendőket az immár nemzetközi tulajdonosi csapatban továbbra is jelen lévő Gerendai Károlytól.

Az idén 25 éves Szigetre, amely augusztus 8-tól 15-ig tart, életre hívták a Love Revolution kampányt, amely a programkínálatra is hatással van. A kezdeményezés főbb céljai közé tartozik az erőszak- és félelemnélküliség, az élhető Föld, az alapvető emberi jogok érvényesülése, illetve az előítéletek, a kirekesztés megszüntetése.

"A Sziget negyedszázada kiáll ezen értékek mellett, a mostani kampánnyal szeretnénk ezt megmutatni, összefoglalni. A Love Revolution egyik hangsúlyos pontja a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés ügye, idén bevezetjük a Re:pohár rendszert, amellyel az eldobható poharak kivesznek a fesztiválról, 1.5 millió pohárszeméttel lesz kevesebb" - fűzte hozzá Kádár Tamás.

Kardos József programigazgató hangsúlyozta: változtatni szeretnének azon, hogy az idegengyűlölet, a rasszizmus egyre inkább felüti a fejét a hétköznapokon. "Mi úgy politizálunk, hogy kulturális értékeket közvetítünk".

Sziget együttműködési megállapodást írt alá az idén 70 éves Izrael Állammal, amelynek keretében a Sziget egy hete alatt számos izraeli művész lép fel. Joszi Amrani, Izrael budapesti nagykövete a sajtótájékoztatón elmondta: a fesztivál sokszínű kínálatában egyetemleges nyelvként van jelen a zene és a művészet, és ezt évről-évre több százezer fiatal élvezi. A Szigeten fellépő izraeli művészek között lesz mások mellett a Borgore és Asaf Avidan az A38 színpadon, a Jewish Monkeys a Világzenei színpadon vagy az Európa Színpadon Omer Netzer, a Paz Band, Sol Monk & Jenny Penkin.

Sziget Nelson Mandela egykori dél-afrikai elnök születésének századik évfordulójához is kapcsolódik, jön a rendezvényre több dél-afrikai fellépő, köztük a Moonchild Sanelly és a dél-afrikai bantu zenét játszó Bantu Continua Uhuru Conciousness.

A zenei kínálatban az A38 színpadon lesz hallható például a WhoMadeWho, az Unknown Mortal Orchestra, a Cigarettes After Sex, Seasick Steve, Alle Farben és az Everything Everything. A Világzenei színpadon a Les Négresses Vertes, a Transglobal Underground feat. Natacha Atlas, a Värttinä, a Plaza Francia Orchestra is ott lesz, valamint a hazai fellépők, köztük az idén 25 éves Anima Sound System. A Petőfi Rádió-Telekom VOLT Fesztivál Színpadon a hazai könnyűzenei élvonal zenél, mások mellett az Ivan & the Parazol, a Fran Palermo, a Margaret Island, a 30Y és a Szabó Balázs Bandája.

A nem zenei programok közül idén is az egyik legfőbb attrakciónak ígérkezik a Cirque du Sziget helyszín, ahol közös projektet mutatnak be a Fővárosi Nagycirkusszal és a Baross Imre Artistaképzővel, mégpedig a világhírű artistaművész, Samuel Tétreault rendezésében. "A produkcióban az artistaképző húsz végzős és frissen végzett hallgatója hat héten át dolgozik együtt Samuellel, és a Szigeten többször is bemutatják műsorukat" - mondta Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója. A Cirque du Szigeten lesz kambodzsai cirkusz, marokkói társulat és guineaiak előadása is.

Új helyszín a Karaván Sátor, amely az egykori Roma sátort eleveníti fel multikulturális programjában számos kisebbségi művész, köztük a Dil Mastana rádzsasztáni cigány együttes fellépésével. A Magyar Zene Háza Klasszikus, Opera és Jazz Színpadon ott lesz a Magyar Állami Operaház csapata, a Snétberger Központ fiatal tehetségei, éjszakánként pedig két-két dzsesszkoncertet tartanak. A Színház- és Táncsátorban brazil, kubai, koreai, spanyol, ausztrál, francia és magyar produkciók is lesznek.

A Nagy Utcaszínházat a zöld bolygó üzenetéhez kapcsolódva a brit Wired Aerial Theatre adja, és ismét lesz Vándor Vurstli, valamint sétáló utcaszínházak baszk, spanyol, indiai közreműködőkkel. Első alkalommal rendezik meg az Élőszobor Bajnokságot, újra lesz Civil Sziget, Sátor Határok Nélkül, Múzeumi Negyed, Labirintus, illetve mozihelyszín (#CinemaHungary - #MoziASzigeten) angol feliratos magyar filmekkel, a Magyar Nemzeti Filmalappal együttműködésben. A Magic Mirror sátor idei sztárja Liz Aggiss, a Big Freedia, Ivo Dimchev, Jack Woodhead és Tim Kriegler lesz, az ArtZone-ban a Medence Csoport szervezésében, az acb Galéria közreműködésével progresszív képzőművészeti performanszokat kínál.

Mint a fesztivál szervezői elmondták, a Sziget biztonsági rendszere kiválóan működik, tavaly jól vizsgázott a megszigorított check-in rendszer.

Kádár Tamás kitért arra, hogy az ötnapos bérletek már elfogytak, de idén háromnapos belépést biztosító, tetszőleges napokra kiválasztható bérlet is lesz, elsősorban a magyar közönség igényeihez igazodva. Az elhangzottak szerint ezekre is nagyon az érdeklődés, ahogy a diákbérletek is gyorsan fogynak. A technológiai újítások közé tartozik, hogy eltűnik a fesztiválkártya, helyette a belépő karszalagok lesznek fizetőchippel felszerelve. A karszalagot a fesztivál applikációján keresztül is fel lehet majd tölteni.

Forrás: MTI
Fotó: Varga Benedek / Sziget

 

523 millió dollárt hozott a Coldplay frissen véget ért turnéja

Múlt héten szerdán, Argentínában véget ért a Coldplay 2015-ben megjelent albumának turnéja, melynek 114 dátuma összesen 523 millió dollárnyi bevételt hozott. Az A Head Full of Dreams Tour ezzel minden idők harmadik legsikeresebb turnéja lett. 

coldplay_samir_hussein.jpg

A több mint száz időpontot keretbe foglalta az angol zenekar, hiszen 2016. március 31-én a Buenos Aires melletti Estadio Ciudad de La Platában startolt el a turné, november 15-én pedig itt is ért véget. A Live Nation adatai szerint összesen 5,4 millió jegyet adtak el a nagyjából másfél év alatt, a mexikóvárosi Foro Sol stadionban látogatórekord is született, egészen pontosan 67 451 ember szórakozott itt egyszerre, míg több városban duplázni vagy triplázni is kellett a show-k számát. 

A Coldplay a fenti adatokkal Roger Waters The Wall Live turnéját taszította le a dobogóról, a második The Rolling Stonestól (A Bigger Bang Tour) pedig körülbelül 120 millió dollárral marad el. Az első helyen a U2 2009 és 2011 között zajló 360° Tour-ja elég stabilan tartja magát, annak bevételei meghaladták a 784 millió dollárt, ezt az összeget valószínűleg még jó ideig nem fogja megközelíteni senki. 

A Coldplay turnézáró üzenete:

 

Kovács Dávid
Forrás: The Ticketing Business
Fotó: Samir Hussein / Redferns

Miért mindig ugyanazok lépnek fel?

A hétfői Volt Fesztivál bejelentés ismét feltépte az önismétlés sebeit, erre pedig több kisebb-nagyobb médium is rávetődött, hiszen egyszerre lehetett begyűjteni a lájkjait azoknak, akik örültek a Depeche Mode és az Iron Maiden vezette névsornak, de mindeközben a repetitív line-upra érzékenyeket is újra lehetett hergelni kicsit. Azzal persze nem lehet vitatkozni, hogy valóban túlságosan is jól ismert előadókat jelentettek be, ám a magyarázat szokás szerint elmaradt, így önmagában pedig ez ugyanúgy problémát jelent és a változást sem segíti elő.

8u5a1151.jpg

Mi is a baj akkor?

A folyamatosan ismételt bookingokat kritizáló hangok önmagukban teljesen jogosak és megállják a helyüket, melléjük azonban sok esetben az az attitűd társul, hogy a koncert- és fesztiválszervezők szándékosan szívatják a nemzetközi zenei trendekben edukáltabb közönséget és/vagy nem is ismernek más előadókat. Ezeket ráadásul még jobban felerősítik azok a cikkek, melyek adott esetben milliós elérésű portálokon jelennek meg, az egész jelenség hátterét azonban ugyanúgy nem vizsgálják, legtöbbször kimerül az egész egy jó prodizsizésben vagy bezzegezésben. 

Nagyon fontos leszögezni, hogy a fesztiválok 95%-a elsősorban a közönség igényét elégíti ki, bárhova is megyünk a világban, ez mindenhol így van. Természetesen mindegyiküknek megvan a maga szűkebb vagy tágabb célközönsége, de a közös pont, hogy egy bizonyos méret felett mindenhol muszáj évről-évre bedobni olyan előadókat, akik nagy biztossággal hoznak majd egy alap látogatószámot, ami viszont a probléma gyökerét jelenti, hogy ezek a fellépők csigalassúsággal vagy egyáltalán nem cserélődnek. Kiváló példa erre a The Prodigy, akik bár sokan szeretnék így beállítani őket, még mindig nem csak nálunk szerepelnek biztos pontként a fesztiválok színpadain, legfőképp Németországban és Ausztriában, de Franciaországban, a Benelux államokban, Spanyolországban, Lengyelországban, Csehországban és Nagy-Britanniában is bőven tartják még magukat, ennek oka pedig az, hogy azon kevés zenekar közé tartoznak, akiket nemcsak több korosztály kedvel egyszerre, hanem több stílus rajongói is. Valószínűleg nem sokan mondhatják el magukról, hogy a világ egyik legnagyobb metál fesztiválján, a brit Downloadon és a hasonló léptékű elektronikus zenei gigászon, a miami Ultrán is voltak már headlinerek. Gyakorlatilag ezek a stabil nevek teszik lehetővé, hogy kisebb, kevésbé ismert vagy populáris együttesek is helyet kaphassanak egy-egy line-upban, még az olyan, tényleg csak az igazi zenerajongóknak szóló fesztiválok, mint a barcelonai Primavera is kénytelen támaszkodni ezekre, nyilván a maga specifikus közönségén belül. Ugyanez a koncertszervezőkre is ráhúzható, a populárisabb nevekkel finanszírozzák legtöbbször az izgalmasabb, de kisebb érdeklődésre számot tartó koncerteket.

Hogy a különböző országokban, piacokon mennyire fogékonyak az újdonságokra az emberek, nagy mértékben befolyásolja az ismétlések számát, illetőleg az ismétlők kilétét. Bár itthon van egy néhány ezres, jellemzően fővárosi közeg, amely tényleg folyamatosan keresi az újat, és ami még fontosabb, tud érte fizetni is, a magyar közönség döntő része stílustól függetlenül ragaszkodik a már ismert kedvenceihez. Többször tapasztaltam már hasonlót, hogy valaki reklamált, miért jön megint Dub Fx, majd ugyanaz az ember lelkendezve fogadta, hogy fél év után ismét fellép itthon a Kataklysm, de biztos vagyok benne, hogy ez akár fordítva is megtörténhet, a zenekarok, előadók, DJ-k neveit pedig tetszés szerint lehet cserélgetni. Metalcore? August Burns Red, Asking Alexandria. Drum & bass? Noisia, Netsky. Power metál? Powerwolf, Sabaton. Hardcore? Hatebreed, Madball. Techno? Sven Väth, Richie Hawtin. EDM? Hardwell, Martin Garrix. Alternatív rock? Placebo, Thirty Seconds To Mars. A sort bőven lehetne folytatni további nevekkel és stílusokkal, headliner-szintűekkel és kisebbekkel egyaránt. 

Mindehhez még hozzájön az is, hogy bármennyire is nem szeretnénk bevallani magunknak, az internet ellenére is le vagyunk maradva a világ zenei trendjeitől pár évvel még mindig, így a már említett lassú változás nálunk még lassabb, ez azon is jól megfigyelhető, hogy minél inkább csak a magyarokra koncentrál egy fesztivál, az ismétlők annál gyakrabbak és annál kevésbé változnak. Ez az egyik fő oka az olyan fesztiválok felszínre törésének is, mint a Bánkitó, a Kolorádó vagy a Bass Camp Orfű, ahhoz viszont aligha lesz belátható időn belül elég kíváncsi fül idehaza, hogy valamelyikük komolyan kinőhesse magát, de egy pár ezres, stabil réteg biztosan sokáig támogatni fogja őket.

Máshol is probléma

Bár tőlünk főként nyugatabbra azért sokkal jobb a helyzet a nagyobb és fizetőképesebb piacoknak köszönhetően, az utóbbi néhány évben már sok általunk irigyelt országban is téma bizonyos előadók folyamatos felbukkanása a nagyobb fesztiválokon, illetve ehhez kapcsolódóan az új headlinerek hiánya. Idén a Pitchforkon és a Medium.com-on is jelent meg átfogó elemzés az amerikai fesztiválok homogenitásáról, az Independent pedig a brit nagyokat kritizálta, de tavalyról is akad hasonló, amikor a New York Times a kisebb rendezvények mellett tette le a voksát, a Noisey UK pedig már 2015-ben a fesztivál lufi kipukkadásáról írt ugyanezen dolgokról panaszkodva. Szintén 2015-ben jelent meg a Music Week tanulmánya is, melyből kiderült, hogy addig mindössze öt olyan új előadó került a briteknél headliner-pozícióba, akinek 2006 után jelent meg a debütáló albuma, és valószínűleg azóta sem emelkedett túl meredeken ez a szám

Hogy pontosan mi is ennek az egész jelenségnek az oka, arról megoszlanak a vélemények, de legtöbbször a megváltozott zenehallgatási szokások, azon belül is a streaming és a playlistek kerülnek ki fő bűnbakként. A lejátszási listáknak valóban van olyan hatásuk stílustól függetlenül, hogy egysíkúvá teszik a zenehallgatást, hiszen a legtöbbet éppen azért hallgatjuk, mert egyforma vagy legalábbis hasonló dalokra vagyunk éppen kíváncsiak. Ezzel még önmagában nem is lenne akkora gond talán, de rengeteg ember csak így hallgat zenét, nem keresi magától a frisset, az újat, hanem egy az egyben a rádiót váltja ki valamelyik streaming szolgáltatással, ha kiváltja egyáltalán. Ezáltal ugyan fedezhetnek fel új előadókat, de többségüktől csak azokat a dalokat fogják ismerni, amikbe éppen belefutottak, az albumokat jóval kevesebben hallgatják meg, így viszont csak nagyon lassan tud emelkedni egy-egy zenekar vagy énekes ázsiója, néhány kivételtől eltekintve. 

Mit tehet az egyszeri zenerajongó?

Vélhetően az említett tendenciák egyhamar nem fognak megfordulni, azért viszont bárki tehet, hogy meggyorsítsa a folyamatot. Ahogyan arról fentebb már volt szó, a legtöbb fesztivál és promóter igényeket elégít ki, így azzal érhetjük el leginkább a változást, ha közvetítjük feléjük a sajátjainkat, illetve tudatosan hallgatunk zenét. Használjuk a kívánsággépeket, az "ez szar" szintű kommentek helyett pedig legyünk konstruktívak, de amivel a legnagyobb változást tudjuk okozni az az, ha kiemelten odafigyelünk rá, miért is adunk ki pénzt. Így talán egyszer majd nálunk is téma lehet majd, hogy a Royal Blood vagy Kendrick Lamar lesz-e az egyik húzónév jövőre...

 

Kovács Dávid
Fotó: Rockstar Photographers

European Festival Awards 2017 – Hét magyar fesztiválra lehet szavazni

A mai nappal elindult a 2017-es European Festival Awards közönségszavazása, ahol ezúttal hét magyar fesztiválra is voksolhatunk.

mohai_balazs_sziget2017.jpg

A legnagyobb presztízsű európai fesztiváldíj jelöltjeire összesen hét kategóriában szavazhatunk, ezek közül hat érinti a fesztiválokat, a maradék egyben pedig az év felfedezettjéről dönthetünk.

Ami a hazai vonatkozást illeti, a Sziget Fesztivál a Best Major Festival és a Line-Up of the Year kategóriában jelölt, a Balaton Sound, a Campus Fesztivál és a Volt Fesztivál a Best Medium-Sized Festival-ok között, a B My Lake és az LB27 Reggae Camp a Best Small Festival, míg a Bónusz Electronic Music Festival a Best Indoor Festival díjáért van versenyben. 

A közönségszavazás november 30-ig tart, ezt követően állnak össze a döntős listák már a szakmai zsűri beleszólásával. Ők döntenek majd a nyertesekről is, a közönség szavazatai összességében 25%-ban számítanak a végső sorrendnél. A győztesek kilétét január 17-én, a hollandiai Groningenben jelentik be a Eurosonic Noorderslag showcase-fesztivál és konferencia első napján.

A szavazáshoz kattints az alábbi logóra:

efa2017.jpg

 

Kovács Dávid
Fotó: Mohai Balázs / Sziget

Novemberben koncertipari konferencia indul Budapesten

A Budapest Showcase Hub tavalyi indulása után újabb zeneipari szakmai rendezvény startol idén ősszel Budapesten, az Event Production Forum East éppen a BUSH utolsó napján, november 17-én kerül majd megrendezésre, az A38 Hajón.

event_production_forum_east2017.jpg

Az esemény ötletgazdája Horváth Máté, aki a New Beat és a Dürer Kert bookereként ismert idehaza elsősorban, az EPFE célja pedig, hogy összehozza a közép-kelet-európai régió koncert- és fesztiválszervezőit, hiszen a környező országok promótereinek általában nagyon hasonló problémákkal kell megküzdeniük, ráadásul nem mindegyiküknek van meg rá a lehetősége, hogy részt vegyenek a nagy - igencsak drága - nyugat-európai konferenciákon, ahol persze a perspektívák is különböznek. 

A kapcsolatépítést és a tapasztalatcserét kerekasztal-beszélgetések és workshopok fogják segíteni, szó lesz kisebb és nagyobb rendezvényekről, a koncerthelyszínekről, fesztiválokról és sok más téma mellett a biztonságról is. Külön érdekesség, hogy az NKA mellett az EPFE másik főszponzora a holland Mojo Barriers lesz, mely cég világszerte szállítja a koncertek és fesztiválok térelválasztó alumínium korlátjait, melyekkel többek közt a Szigeten is találkozhatunk. 

Ugyan az Event Production Forum East elsősorban a szakmának szól, a jegyvásárlás bárki számára nyitott, így aki érdeklődik a téma iránt, az is részt vehet a konferencián, ráadásul a ilyen eseményekhez képest igen baráti áron. A hivatalos weboldal és a jegyvásárlás ide kattintva érhető el.

 

Kovács Dávid

Elmarad jövőre a belga Groezrock

Hivatalos közleményben jelentette be ma délelőtt a belga Groezrock, hogy a 2018 tavaszára tervezett fesztivál elmarad, így jövőre az európai punk és hardcore szcéna egyik legerősebb bástyája sajnos kimarad a naptárból. 

groezrock2017_arnedesmedt.jpg

A közlemény részletesen kitér az okokra, a fesztivál önkéntes alapon szerveződik, ezért a legtöbben más, teljes embert kívánó munkák és család mellett vállalták a szervezésben való részvételt, emiatt pedig egyre többen estek ki a csapatból. Eddig nem sikerült megoldást találni az említettek pótlására, viszont már javában érkezniük kellene az első híreknek, így végül a belgák úgy döntöttek, inkább kihagynak egy évet. 

Igen, egyelőre csak kihagyásról van szó, a tervek szerint 2019-ben visszatér a Groezrock, sőt 2018 őszére a fesztivál csapata tervez egy beltéri rendezvényt is, mely ha sikeres lesz, ugyanúgy évenként megrendezett bulivá válhat. 

A Groezrock teljes hivatalos közleménye alább olvasható angol nyelven:

Dear punk rock partner,

First and foremost, we would like to apologize for the long radio silence. We had some big decisions to make about GROEZROCK 2018. Today, finally, we can share these decisions with you.

GROEZROCK has always taken pride in the fact that it was completely organized by volunteers. And even though GROEZROCK 2017 was another success, it has become increasingly hard for some people involved with the festival to give it their all year after year. Which makes sense. Everyone involved has a fulltime job. Some of us have started families. Others have, sadly, lost touch with the punk and hardcore scene.

That is why some of the people involved with the festival since the very beginning have decided to no longer be a part of GROEZROCK. As much as we regret this decision, we also understand it and realize it was not an easy one to make.

Over the last couple of weeks we have tried to find solutions for all the challenges that came with this decision, but we haven’t yet. We need more time to put together a festival that lives up to our – and your – usual standards.

For this reason only we have decided to focus on the future instead. And here’s the bombshell: this means there will be no GROEZROCK in 2018. At least, not one like you’ve gotten used to over the past 26 years.

Let’s clarify one thing: we will be back in full force in 2019. As always, over the course of the last weekend of April. Just one year later than normal.

Also: since we don’t like to sit still, we are planning an indoor edition for the Fall of 2018. All suggestions are already welcome.

If the indoor edition will have the success we hope it will have, this might become a yearly event. On top of the regular festival.

The indoor edition will be an exciting mix of established bands and younger acts we are expecting a lot from. It is also the perfect opportunity to announce the lineup - including some headliners – for the open air festival’s next edition.

This was a very difficult decision to make, but we are more excited than ever about the future of GROEZROCK.

So this is most definitely not goodbye. Quite the contrary, there will be more GROEZROCK than ever!

Kind regards,

Groezrock

 

Kovács Dávid
Fotó: Arne Desmedt / Groezrock

Több mint kétmillióan látták már idén a Guns N' Rosest

Elkészült a koncertiparral foglalkozó Pollstar Magazine harmadik negyedéves jelentése a 2017-es évre vonatkozóan, melyből kiderül, mely turnék futottak idén eddig a legjobban, illetve hol és kik adták el a legtöbb koncertjegyet.

guns_n_roses_2017.jpg

A felmérésből kiderül, hogy szeptember végéig a legtöbb jegyet a Guns N' Roses koncertjeire vásárolták világszerte, összesen 2 244 721 darab kelt el a Not In This Lifetime... Tour idei etapjára. A GNR-t szorosan követi a U2, majd egy nagyobb szakadékot követően a Disney On Ice áll a harmadik helyen, az első tízben pedig olyan további előadókat találunk, mint a Depeche Mode, Ed Sheeran, Justin Bieber, a Metallica, illetve külön érdekesség, hogy Eric Church, amerikai country énekes is befért a top 10-be, ami jól mutatja az Egyesült Államok piaci erejét. 

A koncertszervezők szintjén nincs igazán meglepetés, a Live Nation toronymagasan első 33 156 207 eladott jeggyel, második az AEG Presents némileg több mint 11 millióval, míg a harmadik helyen álló mexikói Ocesa már "csak" 2,4 millióval büszkélkedhet. A zárt arénáknál is maradt első a londoni The O2 Arena közel félmillióval több látogatóval, mint a második Madison Square Garden, itt fele-fele arányban szerepelnek az élmezőnyben európai és Európán kívüli helyszínek, a kluboknál azonban figyelemreméltó az észak-amerikai előny. Ebben a szegmensben a bostoni House Of Blues már szintén nagyon régóta első, ami viszont érdekesebb, hogy mindössze a brüsszeli Ancienne Belgique az egyetlen európai az első 60-ban (!), viszont ha már bekerült, az előkelő 4. helyet foglalta el. A stadionok és a szabadtéri helyszínek között már ismét kiegyenlítettebb a helyzet, a párizsi Stade De France vezetésével a legjobbak közt akad több európai, latin- és észak-amerikai koncerthelyszín is. 

A részletes listákat alább lehet átböngészni:

 

Kovács Dávid
Fotó: Guns N' Roses
Forrás: Pollstar 

5 sífesztivál, amivel biztosan nem csúszol mellé

Közeleg a tél, így az őszi fesztiválok után ideje szétnézni, mit tartogat számunkra a leghidegebb évszak. Szerencsére nem kell átutaznunk fél Európát, hogy klassz sífesztiválokat találjunk, az alábbi gyűjtésből három is Ausztriából került ki, ráadásul zeneileg talán éppen ezek kínálják a legjobb programokat, az osztrák lejtőket pedig talán már nem is kell olyan sok embernek bemutatni. 

giles_smith_snowbombing2017.jpeg

2017.12.14-17: Rave On Snow, Saalbach (AT)

Saalbach-Hinterglemm ad otthont december közepén a Rave On Snow-nak, mely nevéhez hűen elsősorban techno előadókat vonultat fel, közülük viszont több kiváló név is igyekszik majd lavinát okozni a környéken, mely egyébként Ausztria egyik legnagyobb összefüggő síterepe a maga 270 kilométernyi pályájával. 

2017.12.16-23: Rise Festival, Les Deux Alpes (F)

Szintén az elektronikus zenék állnak a francia Rise Festival középpontjában is, itt már azonban elég erős drum & bass vonal is van a kínálatban. A helyszíneket tekintve a felsorolásból talán ez a legizgalmasabb, napközben itt Európa legnagyobb síelhető gleccserén is csúszhatunk, de akár bevehetjük magunkat egy jégbarlangba is. 

2018.03.17-24: Snowboxx, Avoriaz (F)

A Snowboxx is Franciaországba vár minket jövő márciusban, mégpedig Avoriazba, ahol tényleg minden a síelésről szól, ami nem is csoda, hiszen a világ második legnagyobb pályarendszere épült ki a környéken. A zenei program itt is a DJ-kre épül, a stílusokat tekintve azonban az eddig említettekhez képest itt a legszínesebb a felhozatal. 

2018.04.02-08: Full Metal Mountain, Nassfeld (AT)

Akinek nem fekszenek az elektronikus zenék, annak sem kell csüggednie, az osztrák Full Metal Mountain a havon is biztosítja a fémes ízeket április elején. A Wacken szervezőinek fejéből kipattant fesztivál helyszínéül szolgáló Nassfeld sírégió van hozzánk a legközelebb, az pedig már az első bejelentés neveiből is kitűnik, hogy nem nagyon lesz itt finomkodás. 

2018.04.09-14: Snowbombing, Mayrhofen (AT)

Európa legnagyobb sífesztiválja is itt van a szomszédban, a Snowbombing Mayrhofen lejtőit fogja áprilisban ismét magáévá tenni, igencsak jó nevek segítségével. Lévén a fesztivált britek szervezik, a program főként az ő ízlésüket tükrözi, azonban éppen ez teszi érdekessé, hiszen így rendkívül változatos a kínálat minden évben. Indie, techno, grime, reggae, jungle, drum & bass, hiphop, dupstep, sőt olykor még egy kis punk rock is be szokott csúszni a rengeteg off-program mellé.

 

Kovács Dávid
Fotó: Giles Smith / Snowbombing

A Jungle október végétől újra turnén

Néhány őszi fesztiválkoncertről már korábban is szó volt, de a modern soul / indie funk egyik legnagyobb durranása, a Jungle most egy egész sor önálló dátumot is bejelentett az évszak második felére, sőt az ígéret szerint új dalokat is hallhatunk tőlük élőben. A november 6-án, Madridban induló miniturné hozzánk legközelebb Berlinig jut el, a záróakkordja pedig november 15-én, Londonban lesz. A Jungle-t a londoni estét leszámítva a Gengahr kíséri majd. 

bestival_jungle_dsc4118-2015-matt-richardson.jpg

  • 11.06: Joy Eslava, Madrid (E)
  • 11.07: Razzmatazz, Barcelona (E)
  • 11.08: Le Romandie, Lausanne (CH)
  • 11.10: Paradiso, Amszterdam (NL)
  • 11.12: Jazzhouse, Koppenhága (DK)
  • 11.13: Lido, Berlin (D)
  • 11.15: Electric Brixton, London (UK)

 

Kovács Dávid
Fotó: Matt Richardson / DIY Magazine

A Sziget is jelölt a UK Festival Awards szavazásán

A mai nappal elindult az elsősorban a brit fesztiválokat díjazó UK Festival Awards közönségszavazása, mivel azonban a britek gyakran fesztiváloznak az Egyesült Királyságon kívül is, a külföldi fesztiválok közül is kiválasztják a legjobbat minden évben, ebben a kategóriában lett jelölt a Sziget Fesztivál is.

sziget2017_5616_jmark-0067.jpg

A magyar sikerek miatt az idehaza jóval ismertebb European Festival Awardshoz hasonlóan itt is a közönség szavazhat először a különböző kategóriák jelöltjeire, majd ez alapján alakul ki a döntő névsora, ahol már a szakmai zsűri határozza meg a végső győztesek kilétét. A szavazás október 23-ig tart, addig bárki szavazhat az Egyesült Királyságon kívülről is, és érdemes is nyomkodni a gombokat, ugyanis a voksolók közt egy nagyon értékes díj kerül majd kisorsolásra, mely nem más, mint két-két darab bérlet minden egyes kategória nyertes fesztiváljára. 

A kategóriák nagyon hasonlóak, mint az EFA esetén, ennek az is az oka, hogy idén jóval kevesebb van, mint korábban, valószínűleg például a Best Toilets már tényleg kicsit felesleges volt. A számunkra a legérdekesebb kategória ugyanakkor megmaradt, ez a Best Overseas Festival, ide került be többek közt a Sziget is, ami nem is csoda, tekintve hogy évről évre egyre több brit fesztiválozó talál a Hajógyári-szigetre. A végső győzteseket november 30-án, a londoni Printworksben fogják kihirdetni. 

A szavazáshoz kattints az alábbi logóra!

ukfa2017.jpg

 

Kovács Dávid
Fotó: Rockstar Photographers

 

süti beállítások módosítása