Smith Workout

Sport. Egészség. Önbizalom.

Ép testben ép lélek?

2017. április 21. 16:21 - smithworkout

Tanácsok a belső egészséghez

Egy évvel ezelőtt a legtöbb hétvégémet a kanapémon ülve töltöttem, boldogra ettem magam, és 3 napig csak aludtam körülbelül. Most az első Spartan Race-emre készülök, alig várom hétközben hogy mehessek sportolni, kiegyensúlyzott étrendem van, és minden erőmmel azon leszek, hogy teljesítsem a versenyt.

Sport. Egészség. Önbizalom.  

Nem véletlen választottuk ezt a blog jelmondatának. Kezdhetsz egészségesebben táplálkozni, rendszeresen sportolni... Ha lelkileg nem vagy rá felkészülve, nem jól határoztad meg a céljaidat, nem fog menni.

Ha úgy érzed nem bírod a diétát, leállsz a sportról, és kudarcnak éled meg... Ne erőszakold magadra újra a szigorú diétát, és ne akarj új lendülettel egyből heti 5x sportolni!  Az egészség nem csupán a táplálkozásból és a sportból áll, nagyon-nagyon fontos a mentális egészség is.

 

A mentális egészségről nem mondom, hogy nem szokás beszélni, de határozottan nincs akkora hangsúly rajta a hasonló blogokon, mint a kajákon meg az edzéseken.

A mentális betegségekről pláne nem szeretünk beszélni. Még mindig negatív stigmaként élnek a köztudatban. Felnézek azokra az emberekre, akik maguktól boldogulnak és egy-egy nehéz időszakon túl tudnak lendülni. Nem arra gondolok, hogy valaki bal lábbal kelt fel, vagy behisztizik a boltban, mert elfogyott az akciós tej..  Hanem a komoly problémákra: depresszió, szorongás, énkép zavar, pánik betegség, ezekből következtethető önbizalom hiány, megfelelési kényszer, étkezési zavarok, és még sorolhatnám a teljesseg igénye és a súlyosabb következmények nélkül. Az egész egy nagy mókuskerék, elmondom miért:

Akinek segítségre van szüksége, sokszor nem mer kérni, vagy ha kér, nem mer róla beszélni: szégyenli, fél, hogy elítélik, megbélyegzik.

“ Nincsenek barátaid, akivel beszélgethetnél?”

“ Ha csak beszélni akarsz róla, miért nem szólsz?”

“ Ne foglalkozz vele/ Ne törődj vele”

Sajnos ez sokszor nem ilyen egyszerű. Ha úgy érzed segítségre van szükséged, ahhoz fordulj, akiben meg tudsz bízni, és valóban úgy érzed, hogy segít! (lehet barát, barátnő, testvér, szakember) Ez nem szégyen. Ha elesel és eltöröd a lábad, akkor sem maradsz otthon, mert ciki az ügyeletre menni.

Nem azt mondom, hogy akinek nem sikerül a diéta, az életmód váltás, hogy mindig valami komoly  lelki ok van a háttérben. De érdemes rá figyelni, és nem csak magadra, a környezetedre is.  Sosem tudhatod, valaki miért hízott meg, miért fogyott le, miért van folyamatosan rossz kedve, miért nem akar kimozdulni, miért fél bármitől is, mitől változott meg a viselkedése.

 

Ha folyamatosan kudarcnak éled meg az életmód váltást, érdemes a következő tanácsokat megfogadnod:

 

  • Amikor belekezdesz egy ekkora váltásba, ne akarj mindent egyszerre!
  • Ne sokkold magad, ne akarj görcsösen mindent azonnal tökéletesen csinálni.
  • Kezd apró lépésekkel, élvezd a sikert!
  • Adj időt magadnak.
  • Magadért akard csinálni, ne azért hogy tetszél valakinek, vagy úgy gondolod hogy majd így jobban elfogadnak. Nem, senkinek semmi köze ahhoz hogy nézel ki, Te érezd jól magad!
  • Ha fogyni akarsz, a plusz kilókat ne akard a hízás idejéhez képest fele annyi idő leadni.
  • Ha hízni, formásodni akarsz, tedd egészségesen! Ez sokkal sokkal lassabb folyamat, mint a fogyás.
  • Motiváld magad apró célokkal! 

Ha te vagy a szemlélő környezet, és valamelyik barátod, család tagod áll egy ekkora elhatározás küszöbén:

 

Ne törd le a szarvait azzal, hogy:

“Neked sosem fog menni.”

“Szeretném azt látni, amikor tényleg elmész edzeni..”

“Majd pont neked fog sikerülni, ez családi alkat”

“Megint tart majd két hétig, ugye?”

“Szeretném látni, ahogy diéta után is ilyeneket rágcsálsz” 

Amit e helyett mondhatsz:

“ Ha így fogod jól érezni magad, adj bele apait anyait, addig amíg jól érzed magad”

“ Hogy tetszik az edzés, hogy haladsz?”

“Szorítok neked, kitartást!”

“ Az első pár hét nehéz lesz, de ne add fel!”

“ Hidd el, ez nem csak egy diéta, ezeket a szokásokat érdemes megtartani”

 

Higgyétek el, különböző intenzitásokkal, de átéltem a cikkben írottakat, és közel egy évembe telt helyre tenni nagyon sok mindent magamban, amik nem egy év alatt gyűltek össze.

Mint már említettem, az első Spartan Race-emre készülök, ami június 17-én lesz Kazincbarcikán. A fizikai felkészülés az egyik fele, de el kellett jönnie annak a pontnak, amikor készen éreztem erre magam lélekben is.

Hamarosan jelentkezem napló bejegyzésekkel a felkészülésről! :)

- Ági

 mental-health-physical-health.jpg

 

Ha úgy érzed kérdésed van a mentális egészséggel kapcsolatban,  tanácsot szeretnél kérni, bátran keress e-mailben: smithworkout1@gmail.com

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://smithworkout.blog.hu/api/trackback/id/tr9012443795

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása