Kérek még

Sengburger

Sengburger

Gyerekbarát házi pizzaszósz

2023. augusztus 10. - Phrakonkham Seng

Előszó

Mióta kisfiam megszületett nem írtam, bár kísérletezni is kevesebb időm volt. Tomi most 13 hónapos és imádja a paradicsomot és a paradicsomos ételeket. Úgy gondoltam, hogy megosztok 1-2 ilyen házi készítésű egyzerűbb baba barát ételt.

 

Pizzatészta

A pizzatészta nem saját, ezért csak a hozzávalókat írom össze. Nekünk 3 pizza szokott kijönni belőle, mert vékonyra nyújtva szeretjük. Általában a kenyérsütőben dagasztjuk (van tészta készítő funkciója) 

Hozzávalók a pizzatésztához

  • 300 ml víz
  • 3 evőkanál extra szűz olívaolaj
  • 500 g liszt
  • 2,5 dkg élesztő (fél kocka)
  • 1 teáskanál cukor
  • 1 teáskanál só

A teljes pizzatészta receptet itt találjátok:

https://rantotthuswokban.bmintbalazs.com/pizzateszta-recept?fbclid=IwAR3BxJInBHq-mx8hf88oEb1SKbVn5cQPJ5Z7ezbhVHR62dPly1kks0SKyX0

 

A gyerekbarát házi pizzaszósz

 Tomi már szinte mindent eszik de ezt korábban is adtuk neki és a komponensekkel szépen lassan bővítettük. Először csak egy kis darált paradicsommal sóval és bazsalikommal kezdtünk és ahogy kóstolgatta a hagymás és a zöld főszereket és olajokat azokkal is kibővítettük. 

Hozzávalók a gyerekbarát házi pizzaszószhoz

  • 7-8 db paradicsom (ha megoldható, akkor házi)
  • 10-12 db édes koktél paradicsom (szintén házi, ha megoldható)
  • egy kisebb lila hagyma fele / háromnegyegyed
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 2 ek oliva olaj
  • 1/2 kk kakukkfű
  • 3/4 kk oregánó
  • 1 kk bazsalikom
  • só ízlés szerint

Az egészet egy robotgépbe tesszük és leturmixoljuk. Ha marad félretehetjük a hűtőbe későbbre, de nálunk a gyerek így magába is megeszi (meg mi is pl pirítós kenyéren :) )

 

A pizza

Ahogy írtam, mi vékonyra nyújtott tésztát használunk, egy levehető nyelű tefal serpenyőbe rakjuk. rákenjük a pizza szószt. Nagyon finom jó minőségő sonkával. A Lidlben például kapható vékonyra szellt 97%-os hústartalmú combsonka. Isteni vele. Vastagon megszórjuk reszelt sajtal (ízlés szerint mehet persze a feltét és a sajt, pl mozzarella is)

Ha van otthon friss bazsalikom, mindenképp javaslok a tetejére a fogyasztáshoz.

 

Jó étvágyat:)

Friss kenyér

Ez a bejegyzésem annyiban rendhagyó lesz, hogy nem egészen afőzés lesz a téma. A kenyér sütésről szeretnék megosztani egy egyszerű tippet.

A tippek

Az Aldiban lehet kapni különböző előkészített lisztkeverékeket. Van fehérkenyér, magvas kenyés és teljes kiőrlésű kenyér. Ezek azért jók, mert csak vizet kell hozzájuk adni, bedagasztani és ki is lehet őket sütni. Elék egyszerűen meg van. Érdemes kipróbálni.

Pár szó a házi kenyérről

Ha sütőben sütjük, érdemes légkeveréses funkcióra tenni, hogy szépen átsüljön. Továbbá érdemes egy kis vizet (2-3 dl) vizet elpárologtatni a sütőben sütés előtt. Ettől jó ropogós lesz a kenyér héja. 

Ha teljesen házilag akarjuk csinálni, akkor liszten, són és vizen kívül semmi sem kell hozzá. Kovászt készíthetünk a lisztből és a vízből. Erra azért számoljunk rá alsó hangon 1 hetet. Aztán készülhet a kenyér. A Györki Attilának egy nagyon szép és részletes leírása van erről. Tudom javasolni:

https://egyszakacsnaploja.blog.hu/2016/08/05/egy_igazan_jo_hazi_kenyer_titkai

A lustáknak / idő szűkében

Ha viszont az igazi lusta táborba tartozunk, vagy szimplán nem mindíg van rá időnk, akkor érdemes lehet beruházni egy kenyérsütő gépre is. Mi anyósomtól egy Tefal-os gépet kaptuk. Nagyon szeretjük. Az Aldis liszt keverékkel a mosogatáson és a kenyér pusztításon kívül nem sok dolgunk van. Bele tesszük a vizet, a keveréket és megvárjuk a sütést.

A kenyér sütő előnye, hogy szoktak hozzá adni recept könyvet is hozzájuk adni. Ezekkel is érdemes kísérletezni.

További előny, hogy időzíthetjük a gépet. Így reggelre már a friss kenyér illatára ébredhetünk. A spórolást is segíti, mert nem kell csak a kenyér miatt leugrani a sarki közértbe, amely során még pár dolog a kosarunkban landol.

 + Tipp

Nekünk bejött a 3 rész Vitalbrot 1 rész Sonenblumenbrot lisztkeverékek keveréke.

Jó sütögetést :)

"Egyszerű" "Tojáslepény"

lepeny.jpg

Gyermek koromban nem sok ételt készítettem és még kevesebbet a család tagjaimmal. Nagymamámat nagyon szerettem és összesen 2 dolgot készítettem vele: Káposztás tészta és tojáslepény. Érdekes módon mind a kétszer belefutottunk az alapanyag hiány problémába. Mégis mind a kettő annyira finom volt, hogy a mai napig emlékszem a „csínyre”, amivel megoldottuk a problémát. A káposztás tésztában a hiányzó káposztát karalábéval pótoltuk. A tojáslepényben a hiányzó tojást liszttel és tejjel. Ez utóbbi annyira bejött és olyan egyszerű volt, hogy nagyon sokat kísérleteztem egy saját tojáslepényen. Érdekes módon megint az erőforrás hiány miatt találtam rá a mostani receptre, ami amellett, hogy sokkal egyszerűbb, mint a korábbi próbák, még finomabb is. Lent ennek a receptjét láthatjátok

Hozzávalók

  • 7 dkg szeletelt bacon vagy császárszalonna,
  • 1 közepes fej apróra vágott vöröshagyma (kb 5 dkg)
  • 2 dkg teavaj (semmiképp sem margarin)
  • 7,5 dkg finomliszt (én Nagyi titka lisztet használtam)
  • 12 dkg (igen, dkg) 2,8%-os tej
  • 6 db M-es tojás
  • delikát ízlés szerint

Elkészítés

Kockázd fel a bacon-t (ha nem kockázottat vettél) kisebb kockákra. Vágd apróra a vöröshagymát. A bacon-t, a hagymát és a vajat tedd egy serpenyőbe egészen addig, míg a bacon meg nem pirul. A vaj miatt ne aggódj, pont az a cél, hogy kicsit „oda kapjon” és barnított vaj készüljön.

Míg sül a hagymás bacon, addig mérd ki a lisztet (leginkább bevallom én szemre szoktam adagolni) és szitáld át. Mehet hozzá a tej. Egy habverővel szépen keverd ki csomómentesre. Ha megpirulta a hagymás bacon, akkor öntsd mellé és keverd el. A kisült zsírnak és a vajnak hála más zsiradék nem kell majd se bele, se a serpenyőbe később. Mehet bele a tojás és a delikát. Habevővel keverd el. Egy elég sűrű palacsinta tészta állagot kell, hogy kapj. Ha nagyon sűrűnek találod szódavízzel / buborékos ásványvízzel vagy tejjel hígíthatod, mint a palacsintát.

Egy forró serpenyőben süsd ki, akár a palacsintát.

Én így magában szeretem enni, a feleségem pedig majonézzel. Mindkettőt próbáld ki ;)

Jó étvágyat �

Tortilla - sajtos mártogatós

Nagyon szeretem a tortilla-t. Egyaránt kedvelem a jó sajtos és a jó csípős mártogatóst. Nagyon jó előre elkészített szószokat lehet kapni. Nem  rég jártunk úgy, hogy nem volt sajtos, szóval rögtönöztem egyet. Kis finomítás után a kedvencek közé is került. A recept nem olcsóbb mint egy bolti, de finom :)

Hozzá valók:

  • Brie sajt: 20 dkg 
  • Mascarpone: 20 dkg
  • Tej: 2 ek
  • Kalocsai extra erős darált paprika / Haragos pista: Nagy teás kanál

 

A brie sajtról levágjuk a nemes penészt, majd egy edénybe teszük. A lágy részt pedig felkockázzuk. A mascarpone-t a tejet és a paprikát bele tesszük a brie sajt mellé. Közepes hőmérsékleten felmelegítjük és egy habverővel folyamatosan kevergetjük, míg egyneművé válik. Ezután lezárhatjuk a főzőlapot. Hagyjuk meghűlni és kész.

 

Jó nasizást :)

Rántotthús

Rántotthús? Hisz azt bárki tud sütni

Igen! A rántothús egyszerű. Ha egy sima receptet keresel, akkor azt találsz bárhol. De szerintem egy egyszerű receptet is lehet varázslatossá  és élménnyé tenni. Bele lehet tenni a tudást és a kreativitást. Kicsit lentebb meg is láthatod, hogy milyen (a cikk írásakor az én rántotthúsom. Igen ekkor. Hiszen nem kizárt, hogy még fejlesztem a receptem).

Hozzávalók

  • Finom liszt
  • Tojás
  • Zsemlemorzsa
  • Hús (csirkemel/ karaj)

Igen, jól látod, nem kell hozzá semmi extra. Szerintem nem ez az érdekes

A recept

Előkészítés

4%-os sóoldatot csinálunk (4 g sót keverünk 1l vízbe). Én jobban szeretem a kősókat. Tudom javasolni a parajdi sót. A húsokat kiklopfoljuk, de a szokásosnál vastagabbakra (jó ujjnyi vastagra). Hagyuk 20 percig állni a pácban. A sós oldat hatására lazulnak a rostok. Az egész húst átitataja a só. Nagyszerű lesz. Megnő a hús nedvesség tartalma és nem fog annyira kiszáradni a hús.

Panírozás

Hagyományosan panírozzuk:

  1. NEM sózzuk, hiszen már az egész hús kívül belül kellemesen sós! 
  2. Szárazra töröljük őket / hagyjuk lecsepegni
  3. Lisztezzük (A liszt azért kell, hogy a tojás ne peregjen le a húsról)
  4. A tojást felverjük és ebbe mártjuk a lisztes húst
  5. Végül a zsemlemorzsában megforgatjuk. Ne nyomkodjuk! Amennyit magától felvesz a panír, az elég, különben elég száraz érzetet fog adni

A sütés előkészítése

Fontos, hogy miben sütjük. Természetes jó olajban, vagy zsírban sütni, de mi nem a jót keressük. Készítsünk tisztíott vajat (hús mennyiségtől függ, hogy mennyi kellhet. Lehet 1 kg vajból, a maradékot el tudjuk tenni későbbre). Alacsony hőmérsékleten olvasszuk meg a vajat és folyamatosan szedjük le a habját (vajcukor, fehétje). Szép, olvadt, sárga vajat kell kapnunk, aminek az aljáról a fehér rész feljött. Így nincs ami megégjen. A vajcukrot használhatjuk később karamellizáltan barnított vajjal palacsintába.

A sütés

Sütésnél fontos a hőfok. Meg kell találnunk azt a közepes hőmérsékletet, amikor még sül a hús, de nem ég. Nagyjából közepes vagy annál egy kicsit erősebb lángon megtörténhet. Nem csak a sütés a lényeg, hanem, hogy tisztított vajban süssük. Kb fél-1 percenként forgatjuk

Ötlet

A rántothúsnál kimarad a Millard reakció (amikor elkezd szépen barnulni a hús). Lehet, hogy egy tisztított vajban sütött natúrszelet (csak sóval) leve belekeverhető a tojásba és így fokozható az íz. Ha kipróbáltam, írni fogok róla.

Jó étvágyat :)

 

Só, só vagy só?

Avagy az otthoni fasírt teszt

A gondolat: só vagy só?

Eddig úgy gondoltam, hogy sokat számít az, hogy milyen sót teszünk az ételbe. Mióta itthon van parajdi só, nem szeretem használni az egyszerű konnyha sót. Finomabbnak gondoltam. Úgy döntöttem, hogy el jött az ideje egy tesztnek, hogy tényleg számít-e. 3 fajta sót akartam tesztelni: Egy egyszerű konyha sót, az általunk sokat használt parajdi sót és a sokaktól hallott himalája sót. A teszt ötlete egyébként akkor ötlött fel bennem, amikor tesóm fasírtot csinált és sütés előtt kérte hogy kóstoljam meg. Amint megkóstoltam éreztem benne a himalája só jellegzetes ízét. Tesztként azért megkóstoltam egy kis himalája sót magába. Számomra elképesztő, hogy mennyire erősen lehetett  érezni, hogy milyen só van ebben az egyszerű ételben.

 

Már ha lúd...

"Már ha lúd, akkor legyen kövér" ahogy tartja a mondás. Gondoltam már ha tesztelek, akkor tesztelek rendesen. Vettem egy fél kg sertés darált húst és egy kis hozzávalót és a következőket teszteltem:

Alap:

  • 20%-os sertés darált hús
  • bors
  • 1 db vizes zsemle
  • 2 db tojás
  • majoranna
  • 1 gerezd fokhagyma
  • Szegedi piros paprika (egyszerű ételbe jó alapanyagot használjunk!)
  • 1 csipet cukor (részletesebben erről itt olvashatsz)

Mindezt disznó zsírban sütve.

Változatok

  1. alap recept + normál só
  2. alap recept + parajdi só
  3. alap recept + himalája só
  4. alap recept + hagyma + parajdi só
  5. alap recept + hagyma + himalája só
  6. alap recept + hagyma + tej + parajdi só
  7. alap recept + hagyma + tej + himalája só

Több változatot nem akartam, ugyanis ez ebédre készült a páromnak és nekem és legalább 2 kis fasírtot akartam mindenből

 

Az eredmény

A só

A normál sónál finomabb volt a parajdi és a himalája só is. Más az ízük és más a hatás, de mindkettő egyértelműen jobb mint a normál só. Ezt az alap recept sózása eldöntötte

A hagyma

A hagyma zamatosabbá és ízletessebbé tette a fasírtot. Nekünk egyértelműen jobban bejött hagymával. Fontos! A hagymát nem reszeljük, mert kesernyés lesz. Ha mégis reszeltük és kesernyés lett, egy kis ecettel és / vagy mézzel lehet rajta segíteni.

A tej

A tej egyértelműen tompított az ízeken, ezért tej esetén intezívebb fűszerezést kell használni. Nekünk a tej, mint adalék nem jött be, de lehet, hogy egyszer kitesztelek egy jó tejes receptet.

Amit még szívesen kipróbálnék

Szívesen letesztelném a receptet mustárral / mustár maggal, folyékony füsttel, tejjel és intenzívebb fűszerezéssel, baconbe tekerve sütőben. Egyelőre ennyi :)

Hamburger hús

Már ha "Sengburger" lett a blog neve, úgy döntöttem, hogy írok egy cikket a hamburger húsról is.

Párommal szeretjük a hamburgert és itthon is szoktam csinálni. Egyelőre Széll Tamás Hamburger receptjét csináltam meg elég sokszor, de a hamburger hús elkészítésével azért kísérleteztem. 

A hús a fontos

A hamburgernek a húsról kell szólnia. Ezért nem jó vékony hússal elkészíteni. Azonban ha túl vastag a húspogácsa, akkor már veszít az élvezetéből a hamburger. Egy normál zsömléhez (méretbn) egy 15-20 dkg-os húspogácsa bőven elég. Ha 30 dkg-ot szeretnénk, érdemes 2x15 dkg-os pogácsát a hambiba tenni, így kerülhet pl bacon meg sajt a kettő közé, ami fel tudja dobni.

A húsnál jobb, ha zsírosabb húst választunk. A mi kedvencünk a 20%-os sertés vagy a 20%-os sertés-marha vegyes darálthús.

 

Fűszerezés

Egy hamburger húsba nem kell semmi extra. Se egy "hamburger fűszerkeverék", sem semmi extra. Só kell hozzá és frissen őrölt bors. Lehet bele is tenni, de kívülre jobb, mivel a só szárítja a húst, így sütés közben jobban kisül a zsírj, ha bele tesszük és nem a külsejét sózzuk. Személy szerint jobban szeretem nagy / nagyobb szemű sóval. Ne használjunk sima konyhai vagy jódozott sókat, hiszen nagyon karakteres lesz maga ez a fűszer. Mi parajdi sót haználunk, de a himalája só is nagyon jó.

 

A hús állaga

Nekem úgy jön be a hamburger husi, ha még szaftos, de omlós. Amikor elkezdünk dolgozni a dsrálthússal, még szép, szálas. Ha agyon gyúrjuk, akkor összeáll és könnyebb sütni. Azonban ha finomabban alakítjuk ki a húspogácsákat, akkor egybe lesz, és evéskor szinte szétomlik a szájban. Érdemes kipróbálni :)

 

Sütés

A sót és a borsot a hamburger poácsák minden oldalára juttassuk fel. Süssük meg forró serpenyőben a pogácsák mindkét oldalát, aztán irány a sütő, hogy szépen átsüljön belül is.

Tejszínes ételek és a zellerkém

Nagyon szeretem a tejszínes ételeket. Krésmesek, lágyak és nagyon finomak :)

 

A tejszínről

Először is, ha kevés összetevős, egyszerű ételhez használjuk, akkor válasszunk jó minőségű tejszínt.

A tejszín egy üde könnyedséget tud adni az ételnek. Elsimítja az ízeket. Lággyá, krémessé teszi. A tejszínes / tejfölös ételeket nehéz elsózni. Elég sok sót fel tudnak venni. Azonban a só karakteressége eltujda venni a tejszín által nyújtott könnyed, üde ízt. 

 

Zellerkrém, mint üdítő köret

Azért, hogy ne csak a tejszínről legyen szó, nézzünk egy egyszerű, de annál finomabb ételt, a zeller krémet.

Hozzávalók

  • 1 db zeller friss
  • 3 dl jó minőségű tejszín (ha lehet, legyen házi)
  • 10 dk jó minőségű teavaj (mi nagyon szeretjük a Sparban kapható, kis sárga csomagolású vajat, és a Lidlben kapható kék csomagolású sajátmárkás vajat)

A zellert meghámozzuk, kis kockákra vágjuk. Sós vízben megfőzzük. Sózzuk meg bátran. Főzés közben egy kevés tejszínt adunk hozzá, hogy ne szürküljön be a zeller.

Ha megfőtt a zeller, akkor leszűrjük és egy turmixgépben összekeverjük a vajjal (kockákban tegyük bele a vajat is) és a maradék tejszínnel. Javaslom, hogy ne tegyük bele az összes tejszínt. Egy lágy masszát kell, hogy kapjunk. Ha sűrű higíthatjuk tovább (és a híg állag elkerülése végett ne menjen bele az összes tejszín elsőre). Kóstoljuk meg. Ha szükséges, sózzuk. Megfigyelhetjük a fent említett üdeséget.

Mi nagyon szeretjük. Jó étvágyat hozzá :)

Sósba cukrot, édesbe sót?

Mindenki, aki kicsit is tud főzni, ismeri az alapszabályt: Minden sósba kell egy csipet cukor és minden édesbe kell egy csipet só. De vajon igaz? Ha igen mit változtat? Kevesebb cukor kell egy édesbe, ha teszünk bele sót? És ha igen mennyi az annyi?

Ellentétek

A főzésben az ellentétek "kioltják egymást". Ha készítünk egy teát és savanyú lesz, de mi édesen szeretjük, több cukrot teszünk bele és édes lesz. Ha meggondoljuk magunkat, akkor több citrom és már savanyú is. Azaz van egy íz váltás. Az ízeknek meg vannak az ellentét párjai, és ezek alapvetően kioltják egymást. De akkor minek is a citromlé az édes teába és a cukor a sós ételbe?

Az ellentét párok szerintem 2 dologra jók:

  • Enyhítés: Egy túlsózott ételbe, ha kis cukrot teszünk, kisebb lesz az intenzitása a sónak (kevésbé érezzük túl sósnak)
  • Ízfokozás: Cukros tejföllel teszteltem. Addig cukroztam, míg a tejföl természetes savanykás ízét elvettem (szerintem felesleges ennél többet beletenni). Ketté szedtem a tesztelés kedvéért. Az egyikbe belekevertem egy nagyon pici sót. Visszahozta a tejföl savanykás ízét (enyhítés). Ugyan akkor jobban kiemelte a cukrot.

 

Plussz egy

Csak érdekesség képpen: Ha keseryés lett az étel valamelyik összetevő miatt és enyhíteni akarunk rajta, akkor ecettel és / vagy mézzel ezt megtehetjük. Ne kelljen javítani, de ha mégis kell, akkor legalább tudjuk :)

Házi puding

Korábban mindíg Dr. Otker pudingport vettünk, ha pudingot akartunk csinálni. Miután kipróbáltam a házit, maradtam ennél.

Egy kis értelmezés

 

Sűrítés: A keményítő sűrítő anyagként funkcionál. természetesen erre jó a liszt is, de az könnyebben csomósodik. Én ajánlom a keményítőt. Bele tétel után 2-3 percig érdemes főzni ha lisztet használunk, hogy a nyers liszte ízt ne lehessen érezni.

Tojás sárgája: Fantasztikus, hogy egy vanília puding színét a tojás sárgája tujda adni. Mindemellett krémesebbé teszi a pudingot. Szerintem ez nagyszerű.

Ízfokozás: Nagyon érdekes, hogy jó vajat használva a vaj igazából ízfokozó hatást tud elérni. Ezt akkor vettem észre, amikor a puding tetején egy kevés olvadt vaj volt, amit megkóstoltam

Ízesítés: A legnagyszerűbb ebben az ételben, hogy mindamellett, hogy házilag akkora adagot csinálok, amekkorát akarok, tehetek hozzá bármit. Ha csokisat akarok akkor kakaóport, ha epreset akarok, akkor egy kis összeturmixolt epret. És ráadásul az egész frissebb és tartósítószer mentesebb lesz :)

 

Hozzávalók

  • 0.5 db vanília / vanília por
  • 5 dl tej (ha lehet zsíros legyen. Jobban kihozza az ízét)
  • 1,5 ek cukor (csapott)
  • 1,5 ek vaníliás cukor
  • 3 db tujássárgája
  • 2 evőkanál étkezési keményítő (csapott)

 

Elkészítés

  1. A vaníliai magjait kikaparjuk, és az üres rúddal együtt 4 deci tejhez adjuk. A tejet kis lángon felforraljuk.
  2. Közben a tojássárgákat elkeverjük a keményítővel és a cukorral, majd hozzáadunk még egy deci tejet, és simára keverjük őket.
  3. A forrásban lévő tejhez öntjük, és folyamatosan kevergetjük, míg be nem sűrűsödik.
  4. Ha kész, vizezett formákba öntjük, megvárjuk, míg kihűl, és hűtőbe tesszük legalább 2 órára (de a hűtő előtt is finom :) )

 

 

süti beállítások módosítása