Hubsan H507A drón teszt – A legokosabb oposszum

01_1.jpgHubsan H507A, a H502E modellje, ami már eléggé bejött és tavaly ilyenkor javasoltam karácsonyi ajándéknak. Ha tudtam volna, hogy az utódmodell kijön, akkor az előző megállapításomat minimum négyzetre emelve kellene érteni, mert ennek a gépnek a tudása fantasztikus. Az applikáció közel DJI szintű, amit alig hittem el egy 25.000 forintos dróntól. Ha most kezdeném ezt a hobbyt, tuti ez a masina kéne, főleg hogy vámmentes EU Express szállítással lehet behozni.

 

Kicsomagolás

A Hubsan mindig is érezte a bugit, ami a csomagolást illeti. Mindig olyan dizájnt tudnak alkotni, ami egy sokkal drágább termék benyomását kelti. A beltartalomban két dolog is érdekes, egyrészt nincs semmilyen távirányító, másrészt három leírás jellegű dolgot is kapunk, valójában azonban a QR kód beolvasásával juthatunk az elektronikus kézikönyvhöz.

Kinyitva a dobozt, középen figyel a Hubsan H507A, oldalt pedig a különböző kiegészítők, propeller szett és védő, a speciális töltő, az akkumulátor a géptestben és nagyjából ennyi. Sajnos az 550 milliamperórás akku egyedi, vagyis bármilyen töltővel nem tudjuk majd használni, bár a vége ennek is USB csatlakozós, szóval azért olyan nagy feladat elé nem fog minket állítani.

14538959448306_42374508822751_e.jpg

A szénkefés drón fekete-sárga színe jelenthetné mondjuk a Dortmund szimpatizánsságot is, de engem inkább egy bánatos oposszumra emlékezetet a lelógó orrával. Ez nem teljesen öncélú dizájnelem, ugyanis a 720p kamerát fordítja nagyjából 10 fokos szögben lefele, hogy könnyebb legyen a videózás. A lencse nagyobb lett, mint az elődmodellnél, és a képe is némileg jobb, mint a konkurens modelleké. Tulajdonképpen 25.000 forint körül ez produkálja a legszebb videókat, de azért nem kell a dolgot túlgondolni.

A drón minősége nem rossz, a műanyag persze viszonylag kemény, de mivel a gép durván 160 gramm, ezért nem valószínű, hogy nagyon törni fog. A leszállólábak a kar végébe integrált műanyag burkolatok, amelyek tartalmazzák a LED-et, amik kellemes fényt árasztva jelzik a repülési állapotot vagy éppen az akkumulátor merülését. Erre egyébként nem lenne szükség, ugyanis az egész konstrukció lelke a telefonos applikáció, amellyel vezérelhetjük a Hubsan H507A-t.

 

Tesztüzem

Meglehetősen szeles időben kezdtem neki a tesztnek, és sejtettem, hogy gondok lesznek belőle, ugyanis 40 kilométert óránként egyetlen szénkefés gép sem tud leküzdeni. Essünk is túl a siránkozós részen, igen a Hubsan ezen modellje szénkefés, na bumm, ebben az árkategóriában nagyjából mindegyik az, amelyik meg nem, az meg nem tud semmit, ellentétben a Hubsannal.

p1040452_1.JPG

Az élelmesebb olvasók már kitalálhatták, hogy azért nincsen távirányító, mert ezt a feladatot a mobiltelefonunk vagy a tabletünk fogja betölteni. Ettől eleinte eléggé féltem, lévén az elődmodellnek, a Hubsan H502E-nek kifejezetten jó távirányítója volt, ráadásul teljes telemetriát közvetített. Ez azt jelentette, hogy adatokat kaptunk a magasságról, sebességről, távolságról, műholdak számáról és még ezernyi más dologról.

1_12.jpg

A Hubsan H507A ezt übereli minden téren, de már telefonos formában, és sokkal átláthatóbban. Az applikáció nagyon stabil, egyszer sem fagyott le, és rendkívül sok mindent tud, ilyeneket jellemzően a DJI modelljeinél szoktunk látni. Na de könyörgöm, ez egy 25.000 forintos, nem egy 250.000-res gép, akkor ez hogy lehet? Nos úgy, hogy ez az applikáció valószínűleg egy sokkal drágább modellhez – például a H501A-hoz – készült, de kezeli például a Hubsan gimbalját és 4 másik drónt is. Vagyis ha egy 80.000 forintos modellel repülünk, ugyanezt az alkalmazást kapjuk, tehát nem írhatták meg nagyon gagyira. Így oszlik el egy gimbal és nagyjából 5 különböző drón között a fejlesztési költség, ami nagyon okos húzás, a vevőnek pedig öröm, hiszen az árcédulán alacsonyabb összeg szerepel. Lehet egyébként, hogy a DJI-ról másolták az applikációt, de jobbtól nem szégyen tanulni, bárcsak minden drónnak olyan szintű lenne a szoftverezettsége, mint a neves gyártó modelljeinél.

03.jpg

Olyannyira nem az, hogy hihetetlenül jó lett, de ami sokkal fontosabb, hogy átlátható, ÉS VÉGRE minden funkció működik, amit a többi gyártó meg szokott ígérni. Itt most a headless és az egy gombos visszatérés jellegű dolgokra gondolok, ugyanis ez a gép GPS alapú. Igen, nem elírtam, tényleg van benne helymeghatározó rendszer, vagyis valójában képes ez alapján navigálni, így a funkciók mind működnek, amit implementáltak az alkalmazásba, ellentétben sok más, olcsó konkurenssel, gondoljunk itt például a Syma vonalra.

screenshot_2017-08-18-17-40-37.png

A kezdőképernyőn a kamera, az album és a térkép funkciók között választhatunk, az első indítja a drón kameranézetes kezelőfelületét, a másodiknál a felvett anyagok között tallózhatunk, míg a „map” a térképen való navigációt segíti. Az első és utolsó lehetőség között az alkalmazáson belül a bal felső képre nyomva váltogathatunk.

screenshot_2017-08-18-17-41-11.png

A központi felület bal oldali menüje a különböző repülési módok közötti lapozgatásért felel, felül láthatjuk a telemetria adatokat – magasság, sebesség, távolság, jelerősség, műholdak száma satöbbi – míg jobb oldalon a kamera kezelőszerveit vehetjük szemügyre. Jobb felül pedig a beállító menü fogaskerekét láthatjuk, ami önmagában annyi lehetőséget kínál, mint más applikációk összesen.  Nem mennék végig az összes lehetőségen, de aki akarja halálra paraméterezheti a gépet a maximális magasságtól kezdve a virtuális távirányító módjáig. Egy dologra hívnám fel a figyelmet, a relay beállítására, vagyis lehet a géphez WiFi jelerősítőt kapcsolni.

12.jpg

E nélkül ugyanis 100-120 méterig tudunk vele elrepülni, ami a konkurencia 50 méter körüli hatótávjának így is a duplája. A WiFi boosterrel – ami alapból jár a H501A-hoz, de a H507A-hoz nem – állítólag 300-400 métert is képes elrepülni, persze a képben azért jelentős késés alakul ki. Ami itt nem feltétlenül akkora gáz, lévén egy igazi pozíciótartással rendelkező gépről beszélünk, és tulajdonképpen ezért nem érdemes megvenni az olyan konkurens modelleket, mint a Visuo vagy a Sktech TK110, amelyek viszont nem GPS alapúak.

screenshot_2017-08-18-17-41-19.png

Az irányításért a virtuális távirányítókarok felelnek, amiket az ujjunk érintésével tudunk előhozni, amennyiben a második távirányító ikonon látjuk a pici X-et. Ha még egyszer megnyomjuk, akkor kikapcsoljuk az irányítókart, helyette mozoghatunk a térképen, szerintem zseniális. A bal felső drón ikont megnyomva 4 piktogram ugrik elő, első a hagyományos mód, a második az útvonalrepülés, a harmadik a követés, a negyedig pedig a pont körülötti körözés. Gravity control, vagyis a telefonunk döntögetésével való irányítás nincs, aminek én nagyon örültem. Ez egy meglehetősen olcsó húzása egyes gyártóknak, de gyakorlatilag nem jó semmire, mivel közben nem tudjuk nézni az élőképet, ezért sem implementálta a Hubsan a H507A-ba.

jav.png

A waypoint-flying pofonegyszerű, az ujjunkkal húzzunk egy kört a pont körül ahol állunk, ilyenkor a szoftver szakaszokra bontja a kijelölt utat, a gép pedig egyszerűen lerepüli azt. Arra vigyázzunk, hogy ha kizoomoltuk a térképet, és kimennénk a hatótávból, akkor a gép nem fogja végrehajtani a parancsot, mivel a jel megszakadása automatikus visszatérést váltana ki. Akinek kevés a hatótáv, az meg vegyen WiFi boostert, vagy a Hubsan H501A modellt. Minden ilyen automatizált mód előtt a drón lefuttat egy próbát, hogy mennyire pontos a távolság meghatározása az okos eszközünk és a gép között, amennyiben ez sikertelen, akkor nem engedi végrehajtani a manővert.

screenshot_2017-08-19-14-52-45.png

A követési módban gyakorlatilag a gép arra mozdul, ammerre a telefonnal haladunk, ami fura, hogy nem fordítja oda a kameráját, pedig úgy lehetne egyből szelfizni is, ezek szerint erre nem gondoltak az alkotók. A körözés pedig nem más, mint egy meghatározott rádiusz körüli körberepülés, ami nem hangzik nagy számnak, de ebben az árszegmensben semelyik másik gép nem tudja.

A nyíl alá helyezett H betű a return to home, vagyis a kiindulási pontra való visszatérés. Elvileg, ha még egyszer megnyomjuk, vészleállít, én ezt nem próbáltam ki, mert nem akartam a gépet összetörni, de az RTH funkció remekül működött, nagyjából 2 méterre szállt le a kiindulási ponttól. A legalsó felfele nyíl H betűvel pedig a fel- és leszállásért felel, de ezeket a műveleteket angolul az applikáció is megjeleníti, tehát nehéz eltévesztenünk, hogy mit is kell csinálni.

screenshot_2017-08-18-18-23-09.png

Másik zseniális dolog, hogy az applikáció a GPS szenzor segítségével képes betölteni a térképadatokat a valós helyzetünk alapján, így például navigálhatunk tényleges objektumok körül is. A jobb felső ikonok közül az első pedig automatikusan visszazoomolja a térképet arra a pontra, ahol jelenleg állunk. Hasonlóan sokrétű funkcionalitást a DJI modelljeinél láttam nagyjából 2 évvel ezelőtt, durván 200.000 forintért, a Hubsan meg 25.000, észbontó.

screenshot_2017-08-18-18-21-24.png

Néhány gyakorlati érdekesség a gép használata kapcsán. Minden bekapcsolás után kalibrálnunk kell a giroszkópot, ennek folyamatát – vízszintes és függőleges tengely körüli forgatás – az alkalmazás automatikusan jelezni fogja. A gép nem fog felszállni hatnál kevesebb műholddal, bár ez a limitáció kikapcsolható a beállító menüben, de ne tegyük. Nekem meglehetősen stabil volt, jól tartotta a pozícióját, és mivel a gép nem egy villám, nem érdemes másra hagyatkoznunk.

A repülési idő maximum 9-10 perc, de természetesen erről is tájékoztat minket a program, százalékos formában. Ez egyben azért megszabja azt is, mekkora távot tudunk lerepülni, tehát szerintem a WiFi booster ide értelmetlen, főleg azért, mert a gép meglehetősen lassú. Mire bejárunk egy 300-400 méteres kört, úgyis lemerülne a gép, ekkor bekapcsolna az automatikus leszállás, és lehet érte sétálni, sok értelme nincs a dolognak. A 100-120 méter sem olyan kevés, ha tartalmas repkedést akarunk.

A kamera 720p, de nincs EIS – elektronikus stabilizálás - és azért a kép valamennyire mindig remegni fog. A Visuo drón legdrágább változatának volt hasonló képe, mint ennek, persze ez sem egy DJI szint, de szerintem elfogadható. A rázkódást meg sajna ebben az árkategóriában – de még följebb is – el kell viselnünk, nem ezeket fogjuk mutogatni a nagy családi összejöveteleken.

A programban van beépített tutorial, amit végiglapozhatunk, ezt jobb felül a beállítások/others/novice guide menüpont alatt érhetjük el. Érdemes ezt végig nyálazni, mert jobb mint a leírás, és szépen bemutatja a kezelőfelületet, egyszerűbbé téve az irányítást.

Azt sem akarom elsunnyogni, ami a géppel nem igazán működött, ez pedig a GPS-es távolság meghatározás a telefon és a mobilom között. 20 centiről mért 89 métert meg 5-öt is, és ahogy néztem a videókat, másnak sem volt mindig jó. Szerintem ez lényegtelen, de azért furcsa, miért van benne ilyen lehetőség, ha nem funkcionál jól. A másik para a szénkefés motorok gyors elhalálozása, ettől én olyan nagyon nem félnék. Egyrészt ez minden ugyanilyen gépre jellemző, másrészt mivel ez egy GPS stabilizált gép, nem nagyon fogjuk oda verni sehova. Ha meg elromlik, veszünk 800 forintért másikat, és két forrasztással kicseréljük.

 

Összefoglaló

Ki merem jelenteni, hogy 25.000 forintért ilyen funkcionalitású, ekkora tudású gép - a Hubsan H507A-t nem számítva - nincs a piacon. Sok mindent lehet helyette venni, pl. belépő brushless gépeket, mint az MJX Bugs 6, vagy a JJRC X2 Pro, de ezek semmit nem tudnak, azt leszámítva, hogy erősebbek és sokkal gyorsabban repülnek, illetve hosszabb a motorok élettartama. Ez utóbbi pedig azért nem fog sok vizet zavarni, mert a kezdő gépek után általában mindenki átvált valami nagyobbra, erősebbre, de főképpen drágábbra.

A többi szénkefés gép pedig nem sokkal nagyobb élvezet, és biztosan nem tud: automatikusan visszatérni illetve le és felszállni, pozíciót tartani, útvonalat repülni, körözni, követni a gazdáját. Aki nagyobb gépre – például DJI-ra, Yuneec-ra, vagy egyébre – akar váltani később, annak meg jó gyakorlás, de első drónnak is tökéletes. Hiába drágább, mint az olcsó összecsukható drónok – Skytech, Visuo, Eachine ide vágó modelljei - egyszerűen nincs értelme azokat megvenni, mert ez 25.000 forintért annyival többet tud, mint a konkurensek, ráadásul EU Express szállítással vám ás ÁFA nélkül be is jön. Ha most kezdeném a hobbit, tuti ezt venném.

 Előnyök  Hátrányok

 + olcsó
 + temérdek elektronikus funkció
 + GPS alapú gép
 + kiváló applikáció
 + követés mód
 + orbit mód
 + útvonal repülés
 + nincs konkurenciája
 + sokféle beállítás
 + valós térképbetöltés
 + WiFi booster kapható hozzá

- szénkefés motorok
- lehetne erősebb

- egyedi akkumulátor kialakítás
- nem igazán szélálló
- nem lehet vele szelfizni
- lehetne gyorsabb


A drón itt vásárolhatjátok meg (az árak az árfolyam ingadozásának és az akciók függvényében változhatnak):

  • Hubsan H507A drón, Gearbest CN raktár: 97 USD, 25.000 Ft /EU Express szállítással nincs vám+áfa/ 

Ha tetszett a cikk, kérlek tisztelj meg azzal, hogy nyomsz a cikkre egy lájkot Facebookon, így látni fogom, hogy munkám nem hiábavaló. Annak is örülök, ha megosztod, így még több emberhez jutnak el az információk. Előre is köszönöm.