Eachine Tiny QX80 - dagadt dongó dongása

519e1a22-d3d6-4c33-9de2-34c6badec97d.jpgÁltalában vannak előzetes gondolataim, amikor egy gépre várok, amíg meghozza a posta. Már előre tudom szeretni vagy utálni a koncepciót, amit képvisel, lehet érdekes vagy érdektelen, lehetek izgatott, unott vagy bármilyen a témával kapcsolatban. Minden embernek van prekoncepciója és ez nálam sincs másképp. Érdekes módon azonban a Banggood (Courtesy of Banggood) által tesztelésre küldött Eachine Tiny QX80 kapcsán semmit nem éreztem, mert nem is vártam sem pozitív sem negatív dolgokat, mert nem igazán volt még csak hasonló gép sem a kezemben. Ez persze nem teljesen igaz, hiszen nekem is van egy XK X100-am, kb. 3 hete, de gondoltam, hogy ha olyan lesz, akkor már nagy baj nem lehet. A Tiny QX80 azonban nagyon másmilyen, mint az XK X100, na de pontosan ez mit jelent?

Elképesztő, hogy egyes quadkopterek mekkora dobozba férnek el. Ez szerintem nem több 5x8 centiméternél, aki emlékszik még a családi gyufára, az most maga elé tudja képzelni a gépet, kb. akkor a doboz. Mielőtt mindenki belelkesülne, hogy jaj de cuki, jaj de aranyos, felhívnám a figyelmet, hogy EZ EGY DIY GÉP, vagyis nekünk kell összeforrasztani, összerakni, bekötögetni a kábeleket, a vezérlőt felprogramozni, ez NEM EGY OUT OF THE BOX termék. Már önmagában a modell kiválasztása is okozhat némi gondot, ugyanis van az:

  • ARF modell: nincs benne vevő, tegyél rá, amit akarsz
  • BNF Flysky modell: mini Flysky vevő van benne (ezt nem láttam)
  • BNF Frsky modell: Futaba protokollos, ACCST vevő, kb. 1 gramm (ilyet kaptam)

Mivel nekem heteket kellett volna várnom a Flysky vevős modellre, ezért feladtam az ahhoz való ragaszkodást és kértem egy Frsky vevős verziót, amihez kaptam egy Rx801 vevőt, gondoltam no para, megoldom, hiszen van egy csomó S-FHSS protkollal működő XK modellem, mi baj lehet? Csak annyi, hogy a Futabának kapásból van 3 különböző protokollja, ezért amikor észrevettem a hibát, meg sem próbáltam ráműteni a gépre az adót. Megkértem inkább Marciartot, hogy hegessze rá a gépre az egyik Flysky FS-i6 AB vevőmet és itt követtem el az első hibát, amelyről később olvashattok.

Mivel a távirányítóról ebben az esetben nem lehet írni, hiszen nincsen és én a Flysky FS-i6-omhoz párosítottam a vevőt (amelyről itt olvashattok elemzést), ezért ezt a kategóriát a mai cikkből kihagyjuk, cserébe beszéljünk arról, hogy mit is takar a koncepció - a mini brushed racer -, amely mentén az Eachine Tiny QX80 épült.

Kezdetben vala a Tiny Whoop V1, amely csekély 175$-os ára ellenére óriási lelkesedést váltott ki az Rc társadalomban. Mindenki ilyet akart, hiszen jaj de cuki, jaj de szép, beindult a kismacska effektus és a nyálképzés, hiszen lehet repülni vele szobában, meg kint is, pici, jó lesz télre székeket kerülgetni és különben is milyen pici és még aranyos is. Jah és pici is mondtam már? Szóval nagyjából ez volt a fő érv, meg még pici is volt és ezt próbálták meg elsütni durván 45.000 Ft-ért, amiből lehetett tudni, hogy kb. mindenki rá fog állni a koppintásra és fél áron el fogják özönleni a piacot a mikro szénkefés versengyépek. Ebből a három szóból az első kettő az Eachine Tiny QX80-ra is igaz, de azért versenygépről távolról sincsen szó.

DESIGN, MINŐSÉG

Szeretnél gyárépületben lakni? Bejönnek a téren tekergőző távfűtő csövek? Gyerekkorodban szögvas volt a jeled az óvodában? Akkor ez a gép neked tetszeni fog. Semmi csicsa, csak a puszta gépészet, karbonkeret, benne ül a pici vezérlő, körülötte őrbástyaként magasodnak a 8520-as motorok és húsvágóbárdként forognak a 3.5 colos propellerek, legalábbis a gép közepétől kifele nézve. Valójában egy extrém kicsi, a tenyerünkön elférő valamit képzeljetek el, ami majdnem olyan magas mint széles, mint egy kocka, amiből kifaragtak egy quadkopternek látszó tárgyat. Középen helyezkedik el minden, ami fontos, a vezérlő, ami egy SP Racing F3 EVO (ez ugye az STM32 F3 chippel szerelt variáns, a modernebb változat), egy valamilyen adó és egy Eachine 2 in 1 520TVL-es kamera, egy FPV adóval.

Lehet ezt szépnek nevezni? Bizonyos szempontból igen, más szempontból csak letisztult. Ha az arányait nézzük, semmiképpen nem szép, de ez nem is volt szempont, mikor a tervezőasztalra került. Ellenben merev, mint a trianoni határok, nyugodtan eldobhatnánk a gépet, nem lenne semmi baja. A váz, ahogy már említettem, karbon, csak azt nem tudom, hogy az ezzel megspórolt súly hol jelentkezik, mert ennek nyomát nem véltem felfedezni.

Ellenben a kamerakép baromi jó, bár csak 520 TVL a felbontás, a kép remek, éles, jók a színek és kb. 50 méterig, amíg a 25mW kitart, nem is nagyon szaggat. Ez bőven elég egy ekkora gépnek, fölösleges ennél több, ebben a méretben.

REPÜLÉSI KÉPESSÉGEK

Ez a gép úgy repül, mint egy cserebogár, iszonyatosan lomha, cserébe viszont úgy fordul, ahogy akarjuk, köszönhetően annak, hogy a vezérlőn Cleanflight fut, tehát kb. úgy állítjuk be, ahogy akarjuk (mikro USB port és egy jóképű USB kábel segítségével). Ez TÉNYLEG azt jelenti, hogy a teljes szabadságot megkapjuk, ami remek, orrba-szájba állítgathatjuk a paramétereket, amennyiben erre van igény. Ha viszont nincsen, könnyen rémálommá válhat az összeépítés utáni első óra, hiszen aki nem járatos a Cleanflightban, az bizony meg fog vele küzdeni.

Visszakanyarodva a géphez, nagyjából úgy mozog a levegőben mint egy eldobott kavics, vagyis ISZONYATOSAN lomha. Gondolkodtam rajta, hogy ez rossz-e vagy sem, illetve, hogy ennek mi lehet az oka. Szóval elővettem a konyhai mérleget és pellengérre állítottam a Banggodtól kapott gépet az XK X100-ammal, a lenti táblázat mutatja a különbségeket:

 GÉP  Nettó tömeg  Flysky Adóval Mini adóval Akkumulátorral
 Eachine Tiny QX 80  40 gramm   50 gramm  41 gramm  66 gramm
 XK X100*  31 gramm  benne van  benne van  39 gramm

kamera és FPV adó nélkül

A fenti számok eléggé beszédesek, az XK 40%-kal könnyebb!, azonos motorok mellett (nálam már a 8520-asok voltak a gépben, mielőtt valaki beletrollkodik) viszont azon még nincsen kamera, ami olyan 5-7 gramm, tehát ugyan ez a setup még mindig kb. 20 grammal (vagyis 1/3-maddal) könnyebb mint a Tiny QX. Ez brutális, de persze igazságtalanok lennénk, ha azt mondanánk, ilyen nehéz a gép. Ugyanis, mivel nekem nem volt mini Flysky vevőm (ami 1 gramm) ezért egy lecsupaszított FS-i6AB vevőt helyeztünk el a gépen, ami viszont kb. 10 gramm, tehát fölösleges 9 grammal terheltük meg a gépet, ami bizony sok. Ettől olyan baromi lomha lett, hogy a gyári 600mAh 25C akkumulátorok alig bírták mozgatni a gépet, amelyet az alacsony C érték folyamatos liftezésekkel honorált (fel, majd le a fűbe). Ezért elkezdtem a 260mAh Turnigy Nanotecheket használni amelyek 35-70C-sek és 16 gramm helyett csak 7 grammosak és a gép egyből megtáltosodott, cserébe elvesztette az 5 perces üzemideje felét. A fentiekből a konklúzió az alábbi:

  • a súly alacsonyan tartása mindig nagyon fontos, de ezeknél a gépeknél ez EXTRÉM MÓDON kijön, tehát ne használjatok normál vevőket, meg semmit, ami fölösleges súly
  • a magas C értékű akkumulátorokkal 2x robbanékonyabb a gép, tehát nem az a lényeg a verseny gépeknél, hogy nagy legyen a kapacitás, a magas C értékből sokkal többet lehet profitálni. Kisebb kapacitás, magasabb C érték ebben az esetben

Utána néztem, hogy a gyári, mikro vevővel a gép hány gramm, a gyári leírás szerint 40, erre jönne rá a 16 grammos akku, amiből egyébként 2 db van a dobozban, ez 56 gramm. Szerintem ebből még egy másik akkuval le lehet faragni 6grammot, 50 gramm egy magas C értékkel már egészen jó lehet. Seby Docky írta, hogy még így sem képes bukfencre, hiszen nem elég erős hozzá, illetve érzékletes példa, hogy a Tiny QX90 3-4 grammal könnyebb, ami ebben a kategóriában ég és föld.

Maradjunk abban, hogy ha alacsony a súly, akkor egészen jól repül, ezt viszont nagyon jól támogatja a remek képminőség és a 25mW-től nem várt 50 méternél is nagyobb hatótáv, kivéve amikor elkezdi hentelni a propeller az antennát, ami velem azért nem egyszer előfordult. A PID-eket szabadon tudjuk állítgatni, tehát remekül testre szabható, ami a tapasztaltaknak mozgástér, a kevésbé tapasztaltaknak meg szívás, de ez egy ilyen műfaj.

Amire viszont a gép tökéletes, az a beltéri repülés és a tárgyak kerülgetése, erre százszor jobb, mint az XK X100, ami megy, mint a golyó, szóval a tervezőknek mégis csak igazuk lett. De aki igazán mókázni akar, az a haverokon gyakorol, nem is a bútorokon, hiszen az élőerő elleni küzdelem mindig sokkal izgalmasabb:D Hogy mennyire? Azt a lenti videó kellőképpen demonstálja.

A FUN FACTOR HATALMAS VOLT, FŐLEG NEKEM, MERT ÉN REPÜLTEM VELE:D

FEJLESZTÉSI LEHETŐSÉGEK

Mondhatnánk, hogy nulla, hiszen minden benne van a csomagban, de azt is állíthatnám, hogy minden, hiszen teljesen személyre szabható a gép a Cleanflight konfigurációval, a választható távval, a távbeállítási lehetőségekkel (expo, T. curve stb.), tényleg úgy repül, ahogy mi akarjuk. Persze senki ne várjon motorosan felemelkedő leszállólábakat meg Full HD kamerát stabilizált képpel, mert ez a gép nem erre való. Az ár az annyi, amennyi, lehet soknak és lehet kevésnek is tekinteni. Jelenleg 15-17.000 Ft-ról beszélünk, amiben nincsen táv, tehát ezt mindenki vésse az eszébe, ez nem a kezdőknek szánt gép. Nem csak azért, mert a távirányító megléte feltétele a repülésnek, hanem az összerakással is meg kell birkózni. De számoljunk egy kicsit együtt, hogy tényleg olyan sok-e ez az összeg: XK X100: 9-12.000 Ft + arra kell még egy kamera, pl. az Eachine TX02, ami 7000. Ft, + kell még egy akksi, hiszen az Tiny QX80-hoz is 2 db jár, az még egy ezres, ha normálisat akarunk venni, máris 17-22.000 Ft-nál járunk. Hoppá, akkor ez így már nem is olyan sok, nem?

ÖSSZEGZÉS

Tömören az első két szabály, amit be kell tartanotok: kell egy távirányító és ez nem egy kezdőknek való gép. Ha viszont szeretsz szerelni, a télre való tekintettel keresel gépet, akkor nyugodtan vedd meg, mert jó móka és jókat lehet röhögni a többieken és a többiekkel együtt. Szerintem a savát-borsát a dolognak az FPV adja, enélkül kicsit céltalan a gép. 3. vagy 4. gépnek szórakozásra remek, de első két gépnek semmiképpen nem ajánlanám. Azt se felejtsük el, hogy a sorozatban ő a legkisebb, de a közepes testvér a Eachine Tiny QX90 még egy picit könnyebb is és mivel nagyobb, kisebb az esélye az antenna és a propeller összeérésének. Lassan jön majd az Eachine Tiny QX95 vagy a Eachine Tiny QX100, szóval akár a gyűjtők is rámozdulhatnak a sorozatra.

"Vélemény egy mondattal (conclusion with one sentence)": magas fun faktora miatt ajánlható tapasztalt pilótáknak és szobában repkedésre, de aki most kezdi a hobbyt az ne vegye meg, mert sokat kell szöszölni vele és mindent magadnak kell csinálnod. High fun factor for experienced pilots and it is good for indoor and outdoor flying as well but when you are a person who has just started this hobby dont buy it. It is a DIY stuff with a lot of soldering and tuning.

A gépet itt vásárolhatjátok meg: Eachine Tiny QX80
Ára: 15-17.000 Ft

 Előnyök

 Hátrányok

 - nagyon jó kamerakép  - nem tud flippelni
 - jó FPV hatótáv  - lomha
 - masszív karbon váz  - nehéz
 - 2 akkumulátor alapból  - kezdőknek nem való
 - olcsó alkatrészek  - DIY kit, forrasztani kell, minden nagyon kicsi
 - nagy fun factor  - rövid üzemidő (4-5 perc)
 - paraméterezhető F3 vezérlő  - belever a propeller az antennába