Drón? Mi? Xiaomi

xiaomi-mi-drone.jpgKb. 1.5 hónapja mutatták be a DJI Phantom legújabb verzióját, a 4-est, amit óriási hype előzött meg (és tulajdonképpen még mindig tart). Azóta persze néhányan rájöttek már, hogy az ami csokis palacsintának néz ki, nem feltétlenül azt a tölteléket tartalmazza, amire először gondoltunk. Persze az idei crash compilationokban előkelő helyet kapó Phantom 4 hírét jelentős mennyiségű user error öregbítette, pl. hogy a gép hátulján nincsenek tárgyelkerülő szenzorok, amelyet egyeseknek nehezen sikerült feldolgozniuk. Ez a tény pedig sok esetben meghaladta a felhasználók szellemi képességeit, míg a fenyőfák sűrű tűlevél lombozata pedig a Phantom szoftverének bizonyult túl rágós falatnak. Ezeket a sorokat azért írtam most ide, hogy kicsit lecsökkentsem azt a hatást, amit a Mi márka új quadkoptere, a Mi Drone megjelenése okozott. Hátrébb hát az agarakkal, szedjük össze az állunkat a földről és nézzük meg, mi is a valóság.

Mi is az a Mi? Egy márkacsoport, amely különböző elektronikai termékeket gyárt. A névadás számomra picit követhetetlen, de ha valakinek azt mondom, hogy Xiaomi telefon vagy fülhallgató, esetleg azt hogy Xiaomi power bank, akkor sokan kapnak a fejükhöz. Nekem is van itthon ezekből a termékekből, pl. egy 10.000 mAh-s töltéstároló, de minden nap használok egy Xiaomi Piston 3-mat is, amikor akarok veretni egy kis dárenbészt. A Mi márka olyan, mint a kínai Apple, letisztult forma, megbízható minőség, de még szerencsére visszafogott ár. Ezért mindenki nagyon várta, hogy berobbanjanak a drón piacra is, főleg amióta igen sokan használnak Xiaomi Yi (vagy máshogy, XiaoYi) kamerát, illetve itt toporog a küszöbön az új, Xiaomi igazi 4K-s kamerája, amely éppen most készül irdatlanul seggbe rúgni a Gopro márkát (ha tudja azt a kamera, amivel reklámozzák, akkor még nagyobbat fog szólni, mint a drón). Mielőtt tovább pörgünk a márkán, gyorsan ide írom, hogy SÁOMI-nak kell ejteni, nem pedig ksziaómi-nak, ahogy már azt többször hallottam.

Ezek után nem nehéz elképzelni, milyen pavlovi reflexeket váltott ki a multirotoros közösségből a Mi drón bejelentése. Nos, hogy mindenkinek meglegyen a napi "arcon baszása", ide rakom a képeket és mindenki döntse el, jól néz-e ki a quadkopterük, de hogy finomítsak a véleményeken, az igazi kérdés: jobban néz-e ki mint egy DJI Phantom?

Ami viszont mindenkit egyből szíven ütött - gyakorlott Phantom 3 janicsárok kaptak a szívükhöz, hogy miért vették meg pár hónapja a 3 Standardet 180.000-ért - az árak, leírom, hogy a kómatikus állapotból legyen időtök a cikk végéig visszatérni azok közé, akik nem csak néznek ki a fejükből, hanem tényleg olvassák a cikket: Xiaomi Mi drón, 1080p verzió, 115.000 Ft, 4K verzió, 143.000 Ft, pff. A legolcsóbb DJI most 175.000 Ft körül érhető el, ez nekik most olyan, mint ha Marco Materazzi fogna minket csatárként, vagyis egy bazi nagy alánk rúgás. 

A funkciók persze a szokásosak, tágykövetés, remek kamera, 2km-es hatótáv, 5100mAh akksi kapacitás (20-25 perc repülési idő), 720p FPV telefonos appra, telefonos alkalmazás alapú irányítás, 3 tengelyes gimbal, tapfly (objektum kijelölése a képen és követés), automatikus fel és leszállás, RTH, útvonal repülés, telemetria? (lezuhanás utáni kereséshez), egy helyben lebegés, circle hoovering (tágy körüli körözés) és még ki tudja mi, amit a sajtóanyag nem tartalmaz. Néhány dolgot kiemelnék, amit észre vettem és érdekesnek találtam:

  • az akkumulátor feszültsége 17,4V, ez ugye 4 cellának sok, 5-nek meg kevés. A megoldás az LIHV akkumulátor, ennek a cellafeszültsége 4,35V, ezt megszorozzuk 4-el és hopp, 17,4V-t kapunk. Persze okos akkumulátor és relatíve kevés embernek van LIHV töltésére képes töltője, szóval ez itt egyelőre egy igen ügyes trükk a vásárlók céghez láncolására
  • a távirányító eléggé minőségi darabnak néz ki. Ha jobban megnézzük akkor a Mi brand logójára egy nyuszira asszociál, hát nem édes?

comunity-mi-bunny-logo.jpg

Néhány hiányosságot is sikerült felfedezni, ami lehet hogy direkt trollkodás, de az is lehet, hogy el kellett rontani valamit a gépen, hogy legyen hely a nagyobb testvérkéjének? Láttunk már ilyet, gondoljunk a Skoda-Audi-Volkswagen triumvirátusra a VW-nél. Mik is ezek?

  • 3 tengelyes gimbal és gömbkamera, hmm, miért nincsen Gopro kompatibilis verzió, csak gimballal vagy kapásból egy Xiaomi Yi akciókamerával? Pedig most akarnak betörni az európai piacra az új eu konform Yi kamerával
  • Miért vették ilyen baromira szűkre a leszálló lábakat? Ez biztosan látszani fog a kamera képben, különösen ha eléggé kifordítjuk a kamerát oldalra. De valahogy hihetetlennek tűnik, hogy ezt így benézték és nem gondoltak rá...
  • Aképeken látszik, hogy az első karokon fehér, míg a hátsókon aszimmetrikus piros/zöld ledek vannak. Ez ugye felrúgja a klasszikus elöl piros, hátul zöld DJI jelölést, szerintem ez sem véletlen 

Nos, előre ennyit lehet tudni a drónról, ami azért így is nagyon ígéretes. Ha tudja hozni a Phantom szerű megbízhatóságot, akkor könnyes szemmel, orrunkat zsebkendőbe fújva sirathatjuk a DJI-t, mert az árak ilyen mértékű lenyomását nem biztos, hogy tudják vagy akarják követni. Pedig a módszer már ismerős lehet, hiszen 2-3 hónapja ők is ezt csinálják, amit már meg is énekeltem a Nagy kamerás, multikopter projekt VII. részében. A DJI-t egyébként megkérdezte a sajtó, akik annyit reagáltak, hogy mindig készen állnak a versenyre és örülnek ha erős vetélytársaik vannak, mert az mindig ösztönzi a fejlesztést. Persze aki zsilettpengét szopogat, annak sosem őszinte a mosolya.

Mielőtt azonban elrohannánk a boltba, hogy megvegyük a Mi drónt, tudatosuljon bennünk a tény, hogy a legkorábbi megrendeléseket június végén teljesíti a gyártó, addig ugyanis 1 hónapos tesztidőszaknak kell eltelnie. Addig pedig bízzunk a drónok istenében és tartsuk szárazon a puskaport Lipo akkumulátorainkat.

P.S.: ez a cikk ma a Vásár Vasárnapot helyettesíti, mert szerintem ez a bejelentés van annyira ütős, hogy kiszorítsa a többi modellt. Ezzel persze le is fedtem a 21. hetet, tehát legközelebb ugratunk egyet a sorszámon:D